Справа № 354/1311/24
Провадження № 2/354/118/25
05 червня 2025 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Ваврійчук Т.Л.
за участю секретаря судового засідання Старунчак Н.М.
представника позивача адвоката Кайдана Д.С.-Т.
представників відповідачів адвоката Свищо С.М., Бабули Д.Я.
представника третьої особи Ігнатенко О.Ю.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства «ЛІСИ УКРАЇНИ» в особі філії «ВОРОХТЯНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки,-
Державне спеціалізоване господарське підприємство «ЛІСИ УКРАЇНИ» в особі філії «ВОРОХТЯНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» звернулося до суду із вказаним позовом, згідно якого просить скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,125 га, кадастровий номер 2611092001:22:002:2964, зареєстровану 11.01.2019 року структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - Відділом у м.Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м.Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та визнати недійсним договір купівлі-продажу вказаної земельної ділянки від 19.02.2021 року, посвідчений приватним нотаріусом Коломийського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Маркеловою І.М., зареєстрований у реєстрі за №143.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 10.07.2024 року відкрито провадження у даній справі та постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.
05.06.2025 року представник позивача подав через підсистему «Електронний суд» заяву в порядку ст.49 ЦПК України про зміну предмету позову, відповідно до якої позовні вимоги викладено у наступній редакції: витребувати з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 на користь ДСГП «ЛІСИ УКРАЇНИ» земельну ділянку площею 0,125 га, кадастровий номер 2611092001:22:002:2964 та у зв'язку зі зміною предмету позову виключити ГУ Держгеокастру в Івано-Франківській області зі складу відповідачів у справі.
У підготовчому судовому засіданні представник позивача адвокат Кайдан Д.С.-Т. просив прийняти до розгляду подану 05.06.2025 року заяву про зміну предмету позову. Зазначив, що у заві не вказано ціну позову, однак позивач визначив її у розмірі 104740,00 грн, виходячи із вартості спірної земельної ділянки за даними експертно-грошової оцінки, про що вказано у п.2.3 договору купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021 року, за реєстром №143. Із урахуванням наведеного підстави для сплати судового збору за заявлену майнову вимогу відсутні, оскільки розмір раніше сплаченого позивачем судового збору перевищує розмір збору, що підлягає сплаті за нову вимогу.
Представник відповідачки адвокат Свищо С.М. у судовому засіданні вказав, що зазначена у договорі купівлі-продажу від 19.02.2021 року експерно-грошова оцінка земельної ділянки на момент подання заяви про зміну предмету позову є недійсною, вказана представником позивача ціна позову вочевидь не відповідає дійсній ринковій вартості спірної земельної ділянки станом на час розгляду справи у зв'язку із чим подану заяву про зміну предмету позову слід залишити без руху та надати позивачу строк для долучення доказів на підтвердження дійсної вартості спірної земельної ділянки станом на час подання заяви про зміну предмету позову та сплати судового збору у визначеному законом розмірі.
Представник відповідача ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області підтримав думку представника відповідачки та вважає, що подана позивачем заява про зміну предмтеу позову підлягає залишенню без руху.
Представник третьої особи Івано-Франківської обласної державної адміністрації не заперечив щодо прийняття заяви про зміну предмету позову, щодо вирішення питання про судовий збір покладається на розсуд суду.
Інші учасники справи у підготовче судове засідання не з'явилися, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.198, ч.1 ст.223 ЦПК України неявка учасників справи (представника) не перешкоджає проведенню підготовчого провадження, а тому із урахуванням обставин справи суд вважає за можливе провести підготовче судове засідання у відсутності учасників справи, які не з'явились.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши подану заяву про зміну премету позову, суд встановив наступне.
Статтею четвертою ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною третьою ст.49 ЦПК України передбачено, що до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання позовної заяви.
Як вбачається зі змісту заяви про зміну предмету позову, позивачем замінено первісно заявлені немайнові позові вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки новою вимогою про витребування земельної ділянки, яка належить до категорії майнових вимог.
Згідно ч.3 ст.176 ЦПК України у разі збільшення розміру позовних вимог або зміни предмета позову несплачену суму судового збору належить сплатити до звернення в суд з відповідною заявою.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування-вартістю майна.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» становить 3028,00 грн.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду юридичною особою позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб(3028,00-1059800,00грн).
Як встановлено судом, позивачем при зверненні до суду із вказаним позовом сплачено судовий збір за заявлені немайнові вимоги у розмірі 6056,00 грн.
У заяві про зміну предмету позову позивачем не визначено ціну позову, а представником у судовому засіданні вказано ціну позову у розмірі 104740,00 грн, виходячи із вартості спірної земельної ділянки, зазначеної у договорі купівлі-продажу земельної ділянки від 19.02.2021 року, за реєстром №143.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п.12 «а» Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності-за дійсною вартістю майна на час розгляду спору; під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №358 від 21.08.2014 року «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства» оціночною вартістю майна для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства є її ринкова вартість, розрахована відповідно до національних стандартів та інших нормативно-правових актів з питань оцінки майна і майнових прав.
Дійсна вартість майна визначається відповідно до вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Статтею 3 Закону України«Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» передбачено, що оцінка майна - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності. Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна.
Документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності суб'єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (ст.12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»), висновок про вартість майна є його невід'ємною частиною.
Відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Відповідно до положень ст.ст.19, 20 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів та норм і правил та за її результатами складається звіт про оцінку.
Крім того, відповідно до наказу Фонду державного майна України від 25.06.2021 року №1097 введено в експлуатацію єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості, сервісом послуги електронного визначення оціночної вартості та автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об'єкта нерухомості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказана представником позивача у судовому засіданні ціна позову у розмірі 104740,00 грн, виходячи із вартості спірної ділянки, визначеної у договорі купівлі-продажу від 19.02.2021 року, вочевидь не відповідає дійсній ринковій вартості спірної земельної ділянки, а оскільки позивачем не долучено до вказаної заяви доказів, що підтверджують дійсну вартість спірного майна на день подання заяви про зміну предмету позову, суд позбавлений можливості визначити розмір судового збору, який підлягає до сплати відповідно до вимог п.п.1.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та перевірити правильність його сплати.
Відповідно до ч.11 ст.187 ЦПК України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Із урахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що заяву позивача про зміну предмету позову від 05.06.2025 року слід залишити без руху, надавши позивачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення вищевказаних недоліків, а саме:
- визначення ціни позову та долучення доказів на підтвердження дійсної вартості спірної земельної ділянки станом на час подання заяви про зміну предмету позову;
-у разі необхідності долучення доказів щодо доплати судового збору, відповідно до вимог п.п.1.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», виходячи із дійсної вартості спірного майна, із урахуванням раніше сплаченого судового збору на рахунок: «судовий збір: Отримувач коштів: (отримувач коштів: ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Яремче/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998, банк отримувача: Казначейство України(ЕАП), рахунок отримувача: UA348999980313191206000009674, код класифікації доходів бюджету: 22030101).
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 187, 260-261 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
Заяву Державного спеціалізованого господарського підприємства «ЛІСИ УКРАЇНИ» в особі філії «ВОРОХТЯНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» від 05 червня 2025 року про зміну предмету позову у цивільній справі за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства «ЛІСИ УКРАЇНИ» в особі філії «ВОРОХТЯНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про скасування державної реєстрації земельної ділянки та визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення виявлених недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків шляхом направлення йому копії даної ухвали та роз'яснити, що у разі не виправлення недоліків до вказаного терміну вказана заява буде залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Тетяна ВАВРІЙЧУК