Справа № 346/2552/25
Провадження № 1-кс/346/571/25
23 травня 2025 р.м. Коломия
Слідчий суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 , за участю заявника: ОСОБА_3 , розглянувши у приміщенні зали судових засідань Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених службових осіб Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення у Єдиний реєстр досудових розслідувань,
До суду, із скаргою на бездіяльність уповноважених службових осіб досудового розслідування Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинені кримінальні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 364 та частиною 1 статті 366 КК України, на підставі заяви про вчинення кримінального правопорушення, звернувся ОСОБА_3 .
Аргументи скаржника.
19 травня 2025 року заявник звернувся до вказаного відділу поліції із письмовою заявою про про вчинені кримінальні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 364 та частиною 1 статті 366 КК України. Але всупереч положенням частини 1 статті 214 КПК України якими передбачено, що уповноважена службова особа досудового розслідування невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання такої заяви зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування, вони цього не зробили. Тобто, допустили бездіяльність, яку треба припинити шляхом зобов'язання внести відомості до ЄРДР, розпочати досудове розслідування та видати скаржнику витяг з ЄРДР і пам'ятку про його права та обов'язки.
Позиція органу досудового розслідування.
Будь-який представник до суду не з'явився та будь-яких заперечень проти задоволення вказаної заяви до суду не надійшло.
Оцінка суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист інтересів суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування та судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Разом з цим, ч. 1 ст. 24 КПК України гарантує кожному право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Дійсно, згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань врегульований, зокрема, Положенням про його ведення, затвердженим наказом Генерального Прокурора України № 69 від 17 серпня 2012 року «Про єдиний реєстр досудових розслідувань», згідно пп. пп. 4, 5 п. 2.1 якого, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником, попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність. Остання вимога передбачена і пунктами 4,5 ч.5 ст.214 КПК України щодо внесення необхідних даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Також слідчий суддя відзначає, що відповідно до ч. 1 ст. 11 КК України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення. Склад кримінального правопорушення - це сукупність юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене суспільно небезпечне діяння як конкретний злочин, передбачений кримінальним законом.
Отже, системний аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають відомості із заяв, в яких міститься виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення конкретного кримінального правопорушення, а не із повідомлень про події, у яких немає достатньої інформації, що вказує на вчинення кримінального правопорушення.
При цьому зміст ч. 1 ст. 214 КПК України не передбачає обов'язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
ОСОБА_4 звернувся із заявою-повідомленням про факти, які на його думку можуть мати ознаки кримінальних правопорушень, але яких саме він не зазначив і просив Коломийський РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести до ЄРДР відповідні відомості, не вказуючи які ж саме (а.с. 6,8-9).
Разом з цим, з огляду на зміст цієї заяви, вона не містить конкретних обставин, які могли би свідчити про вчинення конкретного злочину чи іншого кримінального правопорушення, аби на цій підставі внести до ЄРДР відомості про конкретне кримінальне правопорушення, що зумовлює вчинення і попередньої кваліфікації такого правопорушення на основі тих відомостей, які були вказані у заяві скаржників. І слідчий суддя вказує, що подана скаржником заява не містить у собі вагомих обставин, що можуть свідчити про вчинення конкретного кримінального правопорушення.
При цьому тут, слідчий суддя враховує висновок Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, викладений у постанові від 30.09.2021 у справі № 556/450/18, відповідно до якого підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР.
Посилання скаржника на те, що він не знає які саме відомості треба була зазначити у заяві і які саме злочини було вчинено слідчий суддя враховує, але відзначає, що кожна людина в Україні, у тому числі й заявник має право на отримання правової допомоги. До того ж, заявник не позбавлений права звернутись до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області повторно, з іншою заявою, у будь-який момент.
Тому, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання уповноваженої особи внести інформацію про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою вищевказаних скаржників.
З огляду на наведене, у задоволенні скарги слід відмовити повністю.
Таким чином, на підставі вище викладеного та керуючись статтями 1-29,32,36,40,40-1,60,214,215,303-310,369-372,376,392-395,532 КПК України, слідчий суддя
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених службових осіб Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення у Єдиний реєстр досудових розслідувань про визнання незаконною бездіяльності посадових осіб Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення, на підставі заяви від 19.05.2025 та зобов'язання посадових осіб Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальні правопорушення, передбачені ч.1 ст.364 та ч.1 ст.366 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду, протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, якщо ухвалу не скасовано, вона набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали оголошено 28 травня 2025 року, о 17год, але текст ухвали внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень із затримкою, у зв'язку із хворобою судді.
Головуючий суддя : ОСОБА_1