Кримінальне провадження № 194/1758/23
Номер провадження 1-кп/194/14/25
05 червня 2025 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження в режимі відеоконференції в залі Тернівського міського суду Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.03.2023 року за № 42023132600000009 за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Шульгинка Старобільського району Луганської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
за участю: прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
24.02.2022 року РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
У зв?язку із веденням агресивної війни з боку РФ проти України Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи с. Олексіївка, з 25.02.2022 року є тимчасово окупованою РФ територію України (згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022).
При цьому закладом загальної середньої освіти, що підпорядковується відділу освіти Новоайдарської селищної ради та територією обслуговування якого є с. Олексіївка Щастинського району Луганської області (далі - с. Олексіївка) - є Олексіївський ліцей Новоайдарської селищної ради (далі - Олексіївський ліцей) за адресою: с. Олексіївка, пл. Центральна, 2.
У зв?язку з військовою агресією російської федерації Олексіївський ліцей призупинив освітню діяльність з 24.02.2022 року.
Починаючи з травня 2022 року, приблизно з 18.05.2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, в с. Олексіївка за юридичною адресою та на матеріально-технічній базі Олексіївського ліцею по пл. Центральній буд. 2 задля здійснення освітньої діяльності за стандартами і законодавством РФ та так званої «луганської народної республіки» (далі - лнр) почав функціонувати загальноосвітній заклад представників окупаційної влади РФ та лнр - так зване /мовою оригіналу/ «государственное общеобразовательное учреждение луганской народной республики «Алексеевская средняя школа» (укр. «державний загальноосвітній заклад луганської народної республіки «Олексіївська середня школа»; далі - «гоу лнр «Алексеевская средняя школа»), який до сфери підпорядкування державних органів чи органів місцевого самоврядування України не належить.
Так, починаючи з травня 2022 року, приблизно з 18.05.2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, перебуваючи на території Щастинського району Луганської області, зокрема с. Олексіївка, керуючись своїми особистими інтересами, маючи умисел на зайняття посади директора у загальноосвітньому закладі представників окупаційної влади РФ та лнр і впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної влади РФ та лнр і в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно зайняла посаду директора в так званому /мовою оригіналу/ «государственном общеобразовательном учреждении луганской народной республики «Алексеевская средняя школа», що здійснює освітню діяльність.
Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_3 вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, зокрема здійснює загальне поточне керівництво діяльністю вказаного закладу та управління ним, організовує роботу закладу, представляє заклад у відносинах з іншими установами, приймає на роботу та звільняє працівників, приймає безпосередню участь в різноманітних заходах за участю представників окупаційної влади РФ та лнр у сфері освітнього процесу, відповідає за реалізацію освітніх стандартів лнр та РФ і за організацію навчально-виховного процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами і законодавством лнр та РФ, у відповідності з якими реалізуються навчальні плани та здійснюється викладання навчальних дисциплін усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України (не викладаються базові (обов?язкові) навчальні дисципліни та, водночас, викладаються ті, що не передбачені державними стандартами освіти України), проводиться перекваліфікація вчителів української мови і літератури на вчителів російської мови і літератури, здійснюється оцінювання та видача документів про освіту за стандартами РФ та лнр, а також на території та в приміщеннях Олексіївського ліцею, де почало функціонувати /мовою оригіналу/ «гоу лнр «Алексеевская средняя школа», розміщується символіка (стенди, прапори, герби тощо) РФ та лнр.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 (in absentia).
ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.
Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).
До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).
Інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.
Зокрема, питанню виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого присвячений окремий розділ Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, ратифіковану Україною 26 вересня 2002 року, відповідно до положень якої, якщо Конвенція не передбачає іншого, виконання вироків, постановлених у відсутність обвинуваченого, та постанов у кримінальних справах здійснюється за тими самими правилами, що й інших вироків.
Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 02.11.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023132600000009 від 21.03.2023 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 27.03.2024 року розгляд кримінального провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.03.2023 року за № 42023132600000009 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження (in absentia).
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Враховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваної та обвинуваченої, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, в результаті чого судом встановлено таке.
Суд вважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.
Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Так, з метою дотримання прав обвинуваченої на захист та доступу до правосуддя, обвинувачена ОСОБА_3 про дату, час та місце судових засідань повідомлялась належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на вебпорталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».
До такого висновку дійшов ВС у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).
Процедури «in absentia» неминуче припускають деякий відступ від загальних правил кримінального процесу. Особливе значення при цьому надається питанню про забезпечення прав відсутнього в залі судового засідання підсудного. У прецедентній практиці ЄСПЛ були вироблені критерії, яким має відповідати таке провадження. При цьому Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на необхідності забезпечення процесуальних прав і гарантій осіб, що беруть участь у кримінальному процесі. До таких прав, що підлягають безумовному дотриманню, насамперед, відносяться: право бути присутнім під час розгляду справи, право на захисника, право бути вислуханим, право оскаржити заочний вирок.
Таким чином, обвинувачена ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явилась, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченої ОСОБА_3 в судові засідання - повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.
А тому, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченої до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачена ОСОБА_3 вважається належним чином ознайомленою з її змістом.
Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).
Крім того, судом вживались заходи щодо направлення судових повісток на номер телефону, яким користувалась ОСОБА_3 , та який зазначений в матеріалах справи, що є додатковим заходом до основних способів інформування обвинуваченої, передбачених КПК.
У зв'язку з чим обвинувачена не була допитана судом, тому показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньої її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.
Враховуючи відсутність обвинуваченої та особливості розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження, захисником за призначенням було здійснено захист обвинуваченої ОСОБА_3 .
Так, захисник в судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися зі своєю підзахисною та з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.
Водночас, захисник належним чином брав участь у реалізації права на захист обвинуваченої під час судового розгляду та висловив свою позицію у даному кримінальному провадженні.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 року збройні сили РФ вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року», Щастинський район: 1) Нижньотеплівська сільська територіальна громада; 2) Новоайдарська селищна територіальна громада; 3) Станично-Луганська селищна територіальна громада; 4) Широківська селищна територіальна громада; 5) Щастинська міська територіальна громада, внесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.
Відповідно до вказаного наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 року, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Щастинський район: Новоайдарська селищна територіальна громада (UA44160030000020916); Щастинська міська територіальна громада (UA44160090000075695), також віднесені до тимчасово окупованих територій України.
Відповідно до частини 7 статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 року № 1/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Новоайдарського районного суду Луганської області. Такі справи визначені за територіальною підсудністю Тернівського міського суду Дніпропетровської області.
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Дослідивши наявні у провадженні докази, допитавши свідків, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України за обставин встановлених судом, доведена повністю і підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст. 85-87 КПК України, та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показала, що ОСОБА_3 знає особисто, після повномасштабного вторгнення вона почала працювати на окупаційну владу та після окупації Щастинського району добровільно зайняла посаду директора /мовою оригіналу/ «гоу лнр «Алексеевская средняя школа». Зайняла вона цю посаду в травні 2022 року, та продовжує перебувати на вказаній посаді. Зазначає, що ОСОБА_3 раніше директором не працювала, сама виявила бажання стати директором школи та зайняла посаду добровільно. Вона також пропонувала вчителям залишитись працювати в школі за російськими стандартами. Перебуваючи на посаді, ОСОБА_3 запроваджувала стандарти освіти рф. Так, до школи були ввезені підручники з рф для навчання, які приймала ОСОБА_3 , натомість україномовні підручники були знищені. Також, ОСОБА_3 проводила роботу з учнями старших класів, та проставляла рф та окупаційну владу. На «лінійці» вона висловлювала промови, під час якої були підняті прапори лнр. В квітні 2023 року дітям були видані документи про закінчення школи за п'ятибальною системою. Окрім того, ОСОБА_3 неодноразово отримувала на свою роботу в школі грамоти.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду показала, що ОСОБА_3 знає особисто, яка раніше працювала педагогом, однак після повномасштабного вторгнення почала працювати на окупаційну владу та після окупації Щастинського району добровільно зайняла посаду директора /мовою оригіналу/ «гоу лнр «Алексеевская средняя школа». Станом на 01.09.2022 року, ОСОБА_3 вже була директором, і продовжує займати цю посаду далі. Навчання в школі здійснюється за стандартами навчання окупаційної влади, було знищено україномовні підручники, в школі маються прапори рф, а навчальний процес здійснюється під керівництвом директора. Зазначає, що бачила ОСОБА_3 в телеграм-каналах.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду показала, що ОСОБА_3 знає особисто, яка після окупації з 24.02.2022 року с. Олексіївка пішла на співпрацю з окупаційною владою та стала директором в так званому /мовою оригіналу/ «государственном общеобразовательном учреждении луганской народной республики «Алексеевская средняя школа». На даний час Олексіївський ліцей Новоайдарської селищної ради знаходиться у простої. Майже одразу ОСОБА_3 після окупації очолила школу та і надалі продовжує очолювати навчальний заклад. Вважає, що перешкод для виїзду з тимчасово окупованої території у ОСОБА_3 не було, та щодо тиску на зайняття посади їй нічого не відомо. Зазначає, що в школі навчання проводилось за стандартами РФ, до школи завозились підручники з РФ. Учні в школі не бажали навчатись за стандартами навчання РФ, та відмовлялись від такого навчання, однак з батьками проводили виховну роботу з приводу цього. Щодо зайняття посади директора ОСОБА_3 та впровадження нею стандартів навчання окупаційної влади їй стало відомо з телеграм-каналів. Стверджує, що саме ОСОБА_3 вона бачила в телеграм-каналах. Зазначає, що ОСОБА_3 змінила прізвище, однак вона не може стверджувати це.
Згідно витягу з ЄРДР вбачається, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 3 ст. 111-1 КК України за №42023132600000009 від 21.03.2023 року. (т. 2 а.с. 1, 20, 24)
Згідно листа начальника департаменту стратегічних розслідувань УСР в Луганській області від 20.03.20223 року за вих.. №390/55/111/01-202, вбачається, що отримано інформацію про те, що громадянка України ОСОБА_3 була призначена на посаду /мовою оригіналу/ «начальника Алексеевской школы Счастьинского района Луганской области лнр», де здійснює пропаганду у закладах освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії рф про України, а також впроваджує стандарти освіти держави-агресора. (т. 2 а.с. 2-3)
Постановою в.о. керівника Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 21.03.2023 року, визначено підслідність у кримінальному провадженні №42023132600000009 від 21.03.2023 року за слідчим відділом 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. (т. 2 а.с. 14-15)
Згідно листа Управління ДМС України в Кіровоградській області від 22.03.2023 року, вбачається, що за наявними обліками ЄІАС УМП ОСОБА_3 , була документована паспортом громадянина України № НОМЕР_1 виданого 23.11.2021 року Новоайдарським відділом УДМС у Луганській області. Вказані обставини також підтверджуються заявою-анкетою на ім'я ОСОБА_3 та заявою про видачу паспорта на ім'я ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 32, 33, 34-35)
Згідно протоколу огляду від 30.03.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто сайт /мовою оригіналу/ «Единый государственный реєстр юридических лиц (ЕГРЮЛ) Федеральной налоговой службы Российской Федерации» (укр. - Єдиний державний реєстр юридичних осіб Федеральної податкової служби Російської Федерації), де було сформовано /мовою оригіналу/ «ВЫПИСКА из Единого государственного реестра юридических лиц», № ЮЭ9965-23- 44306071 та датою формування 30.03.2023 про юридичну особу - так зване /мовою оригіналу/ «ГОСУДАРСТВЕННОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ "АЛЕКСЕЕВСКАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА", адреса юридичної особи: Луганская Народная Республика, ОСОБА_10 , С. АЛЕКСЕЕВКА, Д. 2; - дата реєстрації: 18.05.2022; - відомості про особу, яка має право без довіреності діяти від імені юридичної особи: ОСОБА_11 , посада: ДИРЕКТОР. (т. 2 а.с. 44-53, 129-131)
Згідно протоколу огляду від 10.04.2023 року та додатку до нього, оглянуто інформацію на сайті т.зв. /мовою оригіналу/ «министерства образования и науки луганской народной республики», де розміщено відомості у вигляді таблиці про перелік шкіл лнр, серед яких мається інформація про т.зв. /мовою оригіналу/ «ГОУ ЛНР «Алексеевская средняя школа», а саме: - назва: «ГОУ ЛНР «Алексеевская средняя школа»; - адреса: «93522, ЛНР, Новоайдарский район, с. Алексеевка, пл. Центральная, д. 2»; - директор: « ОСОБА_12 ». (т. 2 а.с. 59-64)
Згідно протоколу огляду від 11.04.2023 року та додатку до нього, оглянуто сайт т.зв. /мовою оригіналу/ «министерства образования и науки луганской народной республики», де розміщено документи щодо діяльності та організації освітнього процесу у навчальних закладах на території так званої луганської народної республіки, а саме /мовою оригіналу/: 1) «ПРИКАЗ МОН ЛНР ОТ 22.08.2022 № 828-ОД» «Об организованном начале 2022-2023 учебного года в общеобразовательных организациях луганской народной республики»; 2) «ПРИКАЗ МОН ЛНР ОТ 10.10.2022 №1047-ОД» Об утверждении Примерного календарного плана воспитательной работы на 2022-2023 учебный год». (т. 2 а.с. 65-80)
Згідно протоколу огляду від 11.04.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто сайт т.зв. /мовою оригіналу/ «Луганский Информационный Центр», де мається публікація від 24.01.2023 року із заголовком /мовою оригіналу/ «Школы и детсады Новоайдара получили более 15 тонн гумпомощи от тамбовского отделения ЕР», до якої додано фотозображення. Окрім того, на сайті мається публікація від 29.10.2022 року із заголовком /мовою оригіналу/ «Около 200 педагогов из освобожденных районов прошли профессиональную переподготовку в ЛГПУ», до якої маються фотозображення. Також, на сайті мається публікація від 18.03.2022 року із заголовком /мовою оригіналу/ «Минобразования ЛНР проконсультировало педагогов в освобожденных районах Республики». (т. 2 а.с. 81-99)
Згідно протоколу огляду від 24.04.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто публікації в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «ГОУ ЛНР «Алексеевская средняя школа».
Так, 22.12.2022 року о 18:08 год., розміщено публікацію, а саме фотозображення роздачі іграшок дітям жінкою, зовні схожою на ОСОБА_3 , що відбувається у кабінеті. При цьому на фотографіях на табличці на дверях кабінету мається напис, візуально схожий на /мовою оригіналу/ «Директор школы ОСОБА_11 ».
Також, ІНФОРМАЦІЯ_2 о 14:43 год. розміщена публікація, а саме відеозапис тривалістю 0 хвилин 14 секунд, на якому діти «Алексеевской средней школы» висловлюють подяку «главе администрации Тамбовской области ОСОБА_13 за новогодние подарки».
Окрім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 о 22:01 год. розміщена текстова публікація з фотозображеннями про «всеросійський урок, присвячений 80-річчю прориву блокадного кільця навколо Ленінграда».
Також, 07.02.2023 року о 21:09 год. розміщена текстова публікація з фотозображеннями про «заходи безпеки дорожнього руху». При цьому з-поміж інших на одному фотозображенні поряд з дітьми мається стенд з гербом та прапорами так званої лнр і російської федерації.
Окрім того, 18.02.2023 року о 20:38 год. розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями і відеозаписом про «заходи до 80-річчя звільнення Ворошиловграда від німецько-фашистських загарбників». При цьому разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення і відеозапис (тривалістю 0 хвилин 28 секунд - виконання пісні) з дітьми і дорослими, серед яких мається жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 .
Також, ІНФОРМАЦІЯ_4 о 11:31 год. розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями про /мовою оригіналу/ «уроки мужества, посвященные Дню защитника Отечества». При цьому разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення з дітьми і дорослими, одягнутими у камуфльований одяг, також предметами, зовні схожими на зброю і засоби захисту.
Також, ІНФОРМАЦІЯ_4 о 13:18 год. розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями і відеозаписом про /мовою оригіналу/ «мероприятия посвященные Дню защитника Отечества». При цьому разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення і відеозапис (тривалістю 0 хвилин 52 секунди - виступ дітей) з дітьми і дорослими, одягнутими у камуфльований одяг, а також серед яких зображена жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 . Також на фотозображення маються прапори так званої лнр та російської федерації.
Окрім того, ІНФОРМАЦІЯ_5 о 12:50 год. розміщена публікація, а саме відеозапис тривалістю 04 хвилини 05 секунд у форматі випуску новин про «привезення гуманітарної допомоги в соціальні заклади». На відео, починаючи з 02 хвилини 43 секунд репортаж присвячений «алексеевской средней школе», куди «тамбовці» привезли літературу та обладнання. На цій частині відео у приміщеннях маються стенди з символікою лнр та російської федерації (герби і прапори). Також на фрагменті відео з 03 36 хвилини 23 секунди по 03 хвилини 28 секунд у форматі інтерв'ю виступає, жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 , яка на відео підписана як /мовою оригіналу/ «ТАТЬЯНА КУТОВАЯ директор школы села Алексеевка».
Також, 24.03.2023 року о 14:09 год. розміщена публікація, а саме відеозапис тривалістю 02 хвилини 36 секунд, який починається текстом «россия», «На память от Алексеевской СШ». Відеозапис у форматі слайдшоу фотографій, на яких зображено дітей та дорослих у військовій формі, з символікою лнр та російської федерації, військову техніку з символікою «V». (т. 2 а.с. 100-126)
Згідно протоколу огляду від 07.04.2023 року, за участі свідка ОСОБА_6 , оглянуто відеозапис в телеграм-каналі, на якому надає інтерв'ю /директор Алексеевской средней школы лнр ОСОБА_3 щодо того, що дітей до школи підвозять з двох шкіл. На відеозаписі свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 146-147)
Згідно протоколу огляду від 07.04.2023 року, за участі свідка ОСОБА_7 , оглянуто відеозапис в телеграм-каналі, на якому надає інтерв'ю /директор Алексеевской средней школы лнр ОСОБА_3 щодо того, що дітей до школи підвозять з двох шкіл. На відеозаписі свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 148-149)
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_7 , вбачається, що свідок на фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 150-153)
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_6 , вбачається, що свідок на фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 154-157)
Згідно протоколу огляду від 14.04.2023 року, за участі свідка ОСОБА_14 , оглянуто відеозапис в телеграм-каналі, на якому надає інтерв'ю /директор Алексеевской средней школы лнр ОСОБА_3 щодо того, що дітей до школи підвозять з двох шкіл. На відеозаписі свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 163-164)
Згідно протоколу огляду від 17.04.2023 року, за участі свідка ОСОБА_8 , оглянуто відеозапис в телеграм-каналі, на якому надає інтерв'ю /директор Алексеевской средней школы лнр ОСОБА_3 щодо того, що дітей до школи підвозять з двох шкіл. На відеозаписі свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 174-175)
Згідно протоколу огляду від 19.04.2023 року, за участі свідка ОСОБА_15 , оглянуто відеозапис в телеграм-каналі, на якому надає інтерв'ю /директор Алексеевской средней школы лнр ОСОБА_3 щодо того, що дітей до школи підвозять з двох шкіл. На відеозаписі свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 181-182)
Згідно протоколу огляду від 02.05.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто телеграм-канал під назвою /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района». Так, 01.03.2023 року о 21:03 год. розміщена публікація, а саме відеозапис тривалістю 04 хвилини 05 секунд у форматі випуску новин про «привезення гуманітарної допомоги в соціальні заклади». На відео, починаючи з 02 хвилини 43 секунд починається репортаж присвячений «алексеевской средней школе», куди «тамбовці» привезли літературу та обладнання. На цій частині відео у приміщеннях маються стенди з символікою лнр та російської федерації (герби і прапори). Також на фрагменті відео з 03 хвилини 23 секунди по 03 хвилини 28 секунд у форматі інтерв'ю виступає, жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 , яка на відео підписана як « ОСОБА_16 директор школы села Алексеевка». (т. 2 а.с. 183-188)
Згідно протоколу огляду від 16.06.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто сайт під назвою /мовою оригіналу/ «государственного общеобразовательного учреждения луганской народной республики «Алексеевская средняя школа» (ГОУ ЛНР «Алексеевская средняя школа»), на якому мається інформація про вказану школу (дата створення, місцезнаходження, режим і графік роботи та канікул, контакти), а також те, що директором закладу є « ОСОБА_12 ». Також мається інформація про розклад занять з 2-го по 11 класи, де встановлено наявність у них позначок «Уч. курс «Разговоры о важном» (щопонеділка), «Уч. курс «Моя история», «Уч. курс «Учение с увлечением», а також маються позначки «Родной язык (укр.яз)». (т. 2 а.с. 189-208)
Згідно протоколу огляду від 16.06.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто телеграм-канал під назвою /мовою оригіналу/ «Алексеевская средняя школа».
Так, 30.05.2023 року о 20:48 год. розміщена публікація, а саме: відеозапис про процес навчального тренування евакуації в т.зв.«ГОУ ЛНР "Алексеевская средняя школа"». На відеозаписі на відрізку часу з 02:05 хвилин по 02:18 хвилин зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 (одягнена у піджак блакитного кольору, тримає в руках блокнот).
Також, ІНФОРМАЦІЯ_6 о 21:11 год. розміщена переслана від користувача « ОСОБА_17 » текстова публікація з фотозображенням про «візит представників російських організацій (зокрема ОСОБА_18 ) до т.зв «гоу лнр «алексеевская средняя школа» та доставку навчальних матеріалів до вказаного навчального закладу.
В телеграм-каналі « ОСОБА_17 » за посиланнями ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_7 виявлено публікації, аналогічні вищеоглянутим.
Крім того, в телеграм-каналі « ОСОБА_17 » ІНФОРМАЦІЯ_6 о 16:15 год. розміщена публікація, а саме відеозапис про доставку навчальних матеріалів (методична література, підручники, плакати тощо) з Волгограду, яку замовляла школа на зустрічі в м. Луганськ та яку потребують школи «звільнених» територій лнр. На відеозаписі з-поміж інших осіб зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 (в кадрі з лівої сторони по рахунку четверта, одягнена у блузку білого кольору та піджак синього кольору), яка на відрізку часу з 00:38 хвилин висловлює подяку за привезену допомогу та матеріали. (т. 2 а.с. 216-232)
Згідно протоколу огляду від 22.06.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто телеграм-канал під назвою /мовою оригіналу/ «Алексеевская средняя школа».
Так, 22.06.2023 року о 14:23 год. розміщена публікація, а саме відеозапис тривалістю 0 хвилин 21 секунда, на якому жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 , висловлює подяку вчителям. При цьому позаду вказаної жінки на стіні маються фотографії президента рф та т.зв. голови лнр, а також символіка лнр (фотозображення прапора та герба).
Також, 22.06.2023 року о 17:03 год. розміщена текстова публікація з підписом «Акция "Письмо солдату"», до якої додано фотозображення коробки та паперових конвертів з підписом « ОСОБА_19 ». (т. 2 а.с. 235-242)
Згідно протоколу огляду від 26.06.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто телеграм-канал під назвою /мовою оригіналу/ «Алексеевская средняя школа».
Так, 24.06.2023 року о 15:09 год. розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями про «отримання дітьми (учнями т.зв. «ГОУ ЛНР "Алексеевская СШ"») атестатів російського зразка». При цьому, разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення з дітьми зі стрічками «Випускник», які у руках тримають паперові брошури. На деяких фотозображеннях зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 .
Також, 24.06.2023 року о 15:11 год. розміщена текстова публікація з доданим фотозображенням про «привітання 11-класників, випускників». При цьому разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення з дітьми зі стрічками «Випускник», які у руках тримають паперові брошури, та жінки, зовні схожої на ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 243-253)
Згідно протоколу огляду від 03.07.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто сайт під назвою /мовою оригіналу/ «Официальный сайт Администрации Новоайдарского района Луганской народной республики».
Так, на сайті розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями, датована 30.06.2023 року про «відеоконференцію голови окупаційної адміністрації та директорів і завучів шкіл району з міністерства освіти та закладів освіти російської федерації з приводу підвищення кваліфікації, співробітництва, методичної допомоги тощо». При цьому разом з текстовою публікацією розміщено фотозображення дорослих осіб в приміщенні (схоже на актову залу). На фотозображенні з-поміх інших осіб є жінка, зовні схожа на ОСОБА_3 .
Також, розміщено публікацію, датовану 30.06.2023 року, із заголовком «Глава Администрации ОСОБА_20 приняла участие в видеоконференции с представителями Тамбовской области», в якій більш розширено викладено російською мовою інформацію про вищевказаний захід. (т. 3 а.с. 6-16)
Згідно листа відділу освіти Новоайдарської селищної ради від 12.07.2023 року, вбачається, що т.зв. /мовою оригіналу/ «государственное общеобразовательное учреждение луганской народной республики «Алексеевская средняя школа» не належить до сфери підпорядкування відділу освіти та не відповідає державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим МОН, також маються розбіжності з типовими навчальними програмами України. (т. 3 а.с. 27-31)
Згідно протоколу огляду від 19.09.2023 року та додатку до нього, за участі спеціаліста ОСОБА_9 , оглянуто телеграм-канал під назвою /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района».
Так, 31.08.2023 року розміщена текстова публікація з доданими фотозображеннями про проведення конференції педагогів та керівників освітніх закладів району з представниками окупаційної влади і керівництвом окупаційної адміністрації Новоайдарського району. Разом з текстом публікації розміщено фотозображення осіб у приміщенні (схоже на актову залу, де знаходиться багато сидячих місць у декілька рядів, а також розміщені прапори російської федерації та так званої лнр), що візуально схоже, на процес проведення вищевказаної конференції. На доданих фотозображеннях серед інших осіб, що сидять у приміщенні у кріслах, зображено жінку, зовні схожу на ОСОБА_3 (т. 3 а.с. 51-59)
Згідно висновку експерта №399 від 02.10.2023 року, проведеної судової портретної експертизи, вбачається, що:
1.???Зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, жилетку чорного кольору, яка з?являється у кадрах відеозапису, що міститься в електронному файлі під назвою «video_2023-03-01_21-57-31.mp4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 02.05.2023), при показниках індикатору відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) часу у період часу 00:03:22 - 00:03:28, дає інтерв?ю та підписана як « ОСОБА_21 », придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.
2.???У кадрах відеозапису (зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, жилетку чорного кольору, яка з?являється у кадрах відеозапису при показниках індикатору відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) часу у період часу 00:03:22 - 00:03:28, дає інтерв?ю та підписана як « ОСОБА_21 »), що міститься в електронному файлі під назвою «video_2023-03-01_21-57-31.mp4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №I до протоколу огляду від 02.05.2023), та на фотозображенні в особовій картці Державної міграційної служби України на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі під назвою «кутова.pdf», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному DVD-R диску марки «Verbatim», зображена одна й та сама особа.
3.???Зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, сорочку синього кольору, яка стоїть у кадрах відеозапису, що міститься в електронному файлі під назвою «Новоайдар школа.mр4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток № 1 до протоколу огляду від 16.06.2023), четвертою зліва та при показниках індикатору відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) часу у період часу 00:00:38 - 00:00:46 висловлює подяку, придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.
4.???У кадрах відеозапису (зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, сорочку синього кольору, яка стоїть четвертою зліва та при показниках індикатору відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) часу у період часу 00:00:38 - 00:00:46 висловлює подяку), що міститься в електронному файлі під назвою «Новоайдар школатр4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 16.06.2023), та на фотозображенні в особовій картці Державної міграційної служби України на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі під назвою «кутова.pdf», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному DVD-R диску марки «Verbatim», зображена одна й та сама особа.
5.Зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, сорочку синього кольору, з годинником чорного кольору на лівій руці, яка сидить за столом у кадрах відеозапису, що міститься в електронному файлі під назвою «video5233525750207884333.mp4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 22.06.2023), та виступає з промовою, придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.
6.У кадрах відеозапису (зображення жінки, одягненої у блузку білого кольору, сорочку синього кольору, з годинником чорного кольору на лівій руці, яка сидить за столом та виступає з промовою), що міститься в електронному файлі під назвою «video5233525750207884333.mp4», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 22.06.2023), та на фотозображенні в особовій картці Державної міграційної служби України на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі під назвою «кутова.pdf», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному DVD-R диску марки «Verbatim», зображена одна й та сама особа.
7.Зображення жінки, яка стоїть четвертою зліва на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «photo1687608717.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 26.06.2023), придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.
8.На фотозображенні (зображення жінки, яка стоїть четвертою зліва), що міститься в електронному файлі під назвою «photo1687608717.jpeg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 26.06.2023), та на фотозображенні в особовій картці Державної міграційної служби України на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі під назвою «кутова.pdf», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному DVD-R диску марки «Verbatim», зображена одна й та сама особа.
9.Зображення жінки, яка сидить у шостому ряді на другому місці від проходу на фотозображенні, що міститься в електронному файлі під назвою «1688142229885_dq96hhjp25d.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 03.07.2023), обмежено придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.
10. На фотозображенні (зображення жінки, яка сидить у шостому ряді на другому місці від проходу), що міститься в електронному файлі під назвою «1688142229885_dq96hhjp25d.jpg», наданому на дослідження на оптичному CD-R диску марки «ALERUS» (додаток №1 до протоколу огляду від 03.07.2023), та на фотозображенні в особовій картці Державної міграційної служби України на ім?я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі під назвою «кутова.pdf», наданому на дослідження у якості порівняльного матеріалу на оптичному DVD-R диску марки «Verbatim», зображена одна й та сама особа. (т. 3 а.с. 61-87)
Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури від 23.08.2023 року, ОСОБА_3 оголошено в розшук. (т. 3 а.с. 109-111)
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 02.11.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023132600000009 від 21.03.2023 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України. (т. 3 а.с. 129)
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 94 КПК України передбачено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.
Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.
Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію. Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов'язаних між собою угодами про військову допомогу.
При кваліфікації злочинів за ст.111-1 КК державою-агресором наразі вважається РФ. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять факт того, що ОСОБА_3 , яка будучи громадянкою України, з травня 2022 року, перебуваючи на території Щастинського району Луганської області, зокрема с. Олексіївка, зайняла посаду директора в так званому /мовою оригіналу/ «государственном общеобразовательном учреждении луганской народной республики «Алексеевская средняя школа», та перебуваючи на вказаній посаді, вчиняла дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти.
При цьому, обвинувачена ОСОБА_3 , усвідомлювала факт збройної агресії з боку РФ та окупації території України, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, тому реалізуючи свій злочинний умисел, вступила в злочинну змову з представниками так званої «ЛНР», враховуючи характер її дій, їх послідовність та тривалість свідчить про те, що вона добровільно зайняла посаду в закладі освіти окупаційної влади, де впровадила стандарти освіти держави-агресора у закладі освіти.
А відтак, вказані обставини доводять винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченої ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.
Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.
Судом також врахована позиція ЄСПЛ, викладена у рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 р., «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., «Коробов проти України» від 21.10.2011 р., що при оцінці доказів суд застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
Вищевказані показання свідків та письмові докази узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Даючи юридичну оцінку діям ОСОБА_3 , суд вважає, що обвинувачена винна у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, та її дії слід кваліфікувати за ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Призначаючи покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також обставини кримінального правопорушення, тяжкість його наслідків.
Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.
Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».
Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: «Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України».
При призначенні покарання обвинуваченій, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 111-1 КК України, відноситься до категорії нетяжких злочинів, а також особи обвинуваченої, яка раніше не судима.
Відповідно до вимог ст. 66 КК України обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 67 КК України, обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.
Суд приходить до висновку, що відсутність обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 свідчить про неможливість застосування до обвинуваченої ст. 69 КК України.
Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).
Слід також зазначити, що значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викоріння української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російським стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денацифікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.
Також, суд враховує суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, зокрема, вчинення дій, спрямованих проти основ національної безпеки, в умовах воєнного стану, вчинення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальному закладі, які спрямовані на викривлення історії, ідентифікації дітей як українців, знищення національної свідомості та ідентичності неповнолітніх та малолітніх, що є вкрай вразливою категорією населення, наслідки для України, що настануть в майбутньому у зв'язку з її незаконною діяльністю на тимчасово окупованій території, які спрямовані на знищення національної ідентичності українських дітей, викривлення фактів про агресивну війну РФ проти України, та історичну роль українського народу в цілому.
Отже, суд враховує, що ОСОБА_3 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, чим спричинила вкрай негативні наслідки для впровадження повноцінного освітнього процесу в Україні.
З урахуванням того, що ОСОБА_3 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку; здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, а тому основне покарання повинно відповідати загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання й повинно сприяти виправленню засудженої та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 20.01.2024 року по справі №183/184/23.
Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_22 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставини, суд вважає, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 неможливе без її ізоляції від суспільства, а покарання має бути призначено у вигляді позбавлення волі в межах санкції, передбаченої ч. 3 ст.111-1 КК України.
За таких обставин суд вважає, що призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_3 , додаткового покарання яке є обов?язковим у санкції статті, у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, органах місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, а також в закладах освіти незалежно від типів та форм власності.
При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
В даному випадку буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.
Прокурор заявив клопотання про залишення без змін раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 02.11.2023 року обвинуваченій обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Питання про судові витрати суд вирішує відповідно до ст.ст. 118, 122 КПК України.
Керуючись ст. ст. 369-371, 373, 374 КПК України,
Визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у вигляді позбавлення волі на строк 2 (два) роки шість місяців з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, органах місцевого самоврядування та органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, а також в закладах освіти незалежно від типів та форм власності, строком на 12 (дванадцять) років.
Строк відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту фактичного затримання.
Строк додаткового покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України відносно ОСОБА_3 до набрання вироком законної сили - залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , витрати пов'язані з проведенням судової портретної експертизи, оформленої висновком експерта №399 від 02.10.2023 року в сумі 7886,34 грн. на користь держави. (Призначення платежу: Оплата за судову експертизу відповідно до висновку №399 від 02.10.2023 року).
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Копію вироку для вручення обвинуваченій видати захиснику.
Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя: ОСОБА_1