Постанова від 02.06.2025 по справі 193/499/25

ЄУН 193/499/25

Провадження № 3/193/223/25

ПОСТАНОВА

іменем України

02 червня 2025 року сел. Софіївка

Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Томинець О.В., за участі: секретаря судового засідання Губи О.А., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язане з корупцією, яка надійшла від управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань відносно:

ОСОБА_1 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 у сел. Софіївка Софіївського району Дніпропетровської області, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 (фактично проживаючого по АДРЕСА_2 , депутат Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

03.04.2025 до Софіївського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Зокрема, як вбачається із протоколу №373, ОСОБА_1 було обрано депутатом Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання, а відтак,відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», останній є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчується в день першої сесії ради нового скликання.

Рішенням Софіївської селищної ради від 18.11.2020 №2-1/VIIІ визнано повноваження новообраних депутатів Софіївської селищної ради Дніпропетровської області VIII скликання, серед яких був ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-1Х, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-1X було призупинено компанію декларування в Україні.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК. Так згідно п. 2-7 розділу ХIII "Прикінцеві положення" Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 в Україні тривала компанія декларування. Протягом цього періоду часу, суб'єкти декларування, повинні подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік.

З 01 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні були подати щорічні декларації за 2023 звітний період.

Згідно протоколу № 373, ОСОБА_1 , будучи депутатом Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання, а відтак у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, яку було подано 02.04.2024, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що намагався подати щорічну декларацію за 2023 рік вчасно, однак через запровадження на той час аварійних графіків відключень світла не зміг цього зробити, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, просив суд провадження відносно нього закрити.

Прокурор Петров І.І. обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП та просив застосувати стягнення передбачене санкцією статті.

Заслухавши прокурора Петрова І.І., пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.

Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП, настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст.172-6 КУпАП від 28.03.2025 за № 373, яким встановлено місце, час та подію порушення ОСОБА_1 вимог ч. 1ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» (а.с.1-11);

- списком депутатів Софіївської селищної ради Дніпропетровської області VIІI скликання, серед яких є обраний депутат ОСОБА_1 (а. с. 17-18);

- пам'яткою щодо порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, з переліком депутатів, які були ознайомлені з вимогами Закону «Про запобігання корупції», у тому числі зі статтею 45 цього Закону щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у тому числі у переліку є і депутат ОСОБА_1 (а.с. 35 на звороті);

- інформацією про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 01.04.2024 (а.с.52-55);

- роздруківкою скрін-шотів з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій, з яких видно, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік 02.04.2024 о 17:48 год. (а.с.59-60);

- витягом із протоколу пленарного засідання 40 сесії Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання від 15.12.2023, на якому був присутній депутат Степанюк В.І., згідно змісту якого вбачається, що головним спеціалістом із кадрової роботи виконкому Софіївської селищної ради ОСОБА_2 вкотре нагадувала щодо необхідності подання щорічних декларацій за 2021, 2022, 2023 р. р. (а.с. 37-38);

- витягом з протоколу пленарного засідання 39 сесії Софіївської селищної Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання від 08.11.2023, де головний спеціаліст з питань кадрової роботи виконкому Софіївської селищної ради ОСОБА_2 , довела до відома депутатів про затвердження порядку вилучення з відкритого доступу декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, тощо (а.с. 36) ;

- витягом з протоколу пленарного засідання 42 сесії Софіївської селищної Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання від 14.02.2024, де головний спеціаліст з питань кадрової роботи виконкому Софіївської селищної ради ОСОБА_2 , повідомила про те, що термін подачі декларації за 2023 рік закінчується 31 березня 2024 року та про відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність за ст.172-6 КУпАП (а.с. 39).

Сукупність досліджених доказів вказує на те, що ОСОБА_1 будучи депутатом селищної ради, а з цим і суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

При цьому, суд зауважує, що несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік з пропуском строку лише на 2 дні є першим за період виконання повноважень депутата Софіївської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області ОСОБА_1 , до цього він до адміністративної відповідальності не притягувався.

За змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би визначити малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень, окрім як до тих, що визначенні в примітці до ст. 22 КУпАП (положення цієї статті не застосовується до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - четвертою статті 126 та статтею 130 цього Кодексу).

Тобто законодавець не ввів заборону на застосування ст. 22 КУпАП у справах, передбачених ст. 172-6 КУпАП.

Разом з тим, нормативне визначення малозначності діяння, передбачене в ч. 2 ст. 11 КК України, відповідно до якої не визнається злочином дія або бездіяльність, яка хоча формально і містить ознаки будь-якого діяння, передбаченого цим Кодексом, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, тобто не заподіяла і не могла заподіяти істотної шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.

У постанові Верховного Суду України від 24 грудня 2015 року (справа № 5-221кс15), викладено такий висновок: специфіка встановлення малозначності діяння полягає в обов'язковій сукупності трьох умов:

1) формальна наявність у вчиненому діянні ознак складу злочину, передбаченого КК, тобто всіх тих передбачених у законі об'єктивних і суб'єктивних ознак, що у відповідній статті (частині статті) Особливої частини КК України характеризують певний склад злочину. Діяння, яке не містить хоча б однієї ознаки складу злочину, не може визнаватись малозначним;

2) малозначне діяння не становить суспільної небезпеки, яка є типовою для певного злочину. Це виражається в тому, що воно не заподіює взагалі шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству чи державі, або заподіює їм явно незначну (мізерну) шкоду;

3) малозначне діяння не повинно бути суб'єктивно спрямоване на заподіяння істотної шкоди.

Відтак, визнаючи діяння малозначним, суду потрібно враховувати не тільки фактично заподіяну шкоду, але й те, на що було направлено діяння і до яких втрат могло це призвести.

Оцінюючи в сукупності дії ОСОБА_1 та його ставлення до них, а також враховуючи незначний строк на який останній пропустив подання декларації, а також, що за весь час виконання повноважень депутата Софіївської селищної ради Дніпропетровської області своєчасно подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та належним чином виконував обов'язки щодо фінансового контролю, що свідчить про відсутність у нього наміру приховати своє майно та дохід, враховуючи дані про його особу, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, що в сукупності ці обставини дають суду підстави для висновку про відсутність значної суспільної небезпеки в його діях, у зв'язку з чим суд вважає можливим застосувати до нього положення ст. 22 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.

Враховуючи зазначене, застосування положень ст. 22 КУпАП буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети, а саме виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень.

Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

На підставі вищевикладеного, приходжу до висновку про звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю, оголосивши усне зауваження, а провадження у справі закрити.

Керуючись ст. 22, ст. 172-6, 283, 284, 294, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , з застосуванням ст. 22 КУпАП, звільнити від адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в силу малозначності цього правопорушення і обмежитись відносно нього усним зауваженням.

Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , - закрити.

Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складений 05.06.2025.

Суддя О.В. Томинець