Ухвала від 03.06.2025 по справі 127/17174/25

Cправа № 127/17174/25

Провадження № 1-кс/127/7257/25

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

Іменем України

03 червня 2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участі:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниця) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2 та ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним клопотанням, погодженим з прокурором, яке мотивує тим, що в нього в провадженні перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024240040000737 від 28.11.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2 та ч. 3 ст. 15 ч. 3 ст. 201-2 КК України, у зв'язку із чим виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у виді запобіжного заходу.

Крім того, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_4 , в період дії воєнного стану введеного на території України, маючи єдиний злочинний умисел, направлений на продаж гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, діючи умисно, з метою отримання прибутку для себе, за попередньою змовою групою осіб вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Відповідно до вимог частини 1 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» (надалі Закону) - гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях для отримання і використання Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (пункт 2 частини 2 статті 3 Закону).

Згідно вимог ст. 12 Закону особи, винні у порушенні законодавства про гуманітарну допомогу, несуть відповідальність згідно із законами України. Порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, є серед іншого використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку. Товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за грошові кошти або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку.

Крім того, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, та у подальшому вказаний строк неодноразово продовжувався та триває по теперішній час.

Відповідно до положень абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.03.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», установити, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

При цьому, абзацом третім пункту 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.03.2022, визначено, що товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Так, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, з корисливих мотивів, з метою отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, діючи в порушення вимог Законів України «Про гуманітарну допомогу» та «Про благодійну діяльність та благодійні організації», вирішили створити благодійний фонд та розробили протиправну схему, за якою підшукані ними за кордоном автомобілі будуть завозитися на територію України, реєструватися в якості гуманітарної допомоги, з послідуючим отриманням тимчасових реєстраційних талонів та державних номерних знаків, та незаконно продаватися за грошові кошти, без зняття з обліку.

Для виконання зазначеної протиправної мети ОСОБА_4 та невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи залучили для цього жителя м. Вінниця ОСОБА_5 , яким 01.09.2022, у встановленим законом порядку зареєстровано БЛАГОДІЙНУ ОРГАНІЗАЦІЮ «МІЖНАРОДНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ГЕРОЯМ СЛАВА» (код ЄРДПОУ № 44777803), за адресою: м. Вінниця, вул. Юрія Клена, 2А, оф. 2.

Відповідно до Статуту - БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ «МІЖНАРОДНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ГЕРОЯМ СЛАВА» створено як благодійний фонд відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Фонд не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між засновниками та учасниками. Основною метою Фонду, серед іншого, є провадження благодійної діяльності у таких сферах: 1) надання допомоги Збройним Силам, іншим військовим формуванням, правоохоронним (спеціальним) органам, органам цивільного захисту, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим особам, які забезпечують національну безпеку і оборону, відсіч і стримування збройної агресії іноземної держави, запобігання природнім та техногенним катастрофам та ліквідація їх наслідків, допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Відповідно до законодавства України та Статуту Фонд, серед іншого, здійснює благодійну діяльність у таких її видах: безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав; безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права.

Згідно вказаного Статуту визначено, що засновником Фонду є ОСОБА_5 .

Окрім цього, в розділі VIII Статуту визначено повноваження Директора Фонду, посаду якого з моменту реєстрації почав обіймати ОСОБА_5 , а саме зазначено, що Директор є постійно діючим виконавчим органом управління Фонду та вищою посадовою особою Фонду та керує поточною діяльністю відповідно до законодавства України, Статуту, а також рішень вищого органу управління. Директор Фонду серед іншого має повноваження: офіційного представлення Фонду без довіреності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, а також у відносинах з іншими особами в Україні та інших державах; видання довіреностей іншим особам на юридичні дії від імені Фонду; прийняття рішень щодо інших поточних питань Фонду, а також здійснювати інші адміністративні функції спрямовані на реалізацію статутних завдань Фонду.

Після цього, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, діючи всупереч законодавству України та Статуту Фонду, маючи на меті отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, вчиняли умисні дії, за попередньою змовою між собою з чітким розподілом функцій.

Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на території Литовської Республіки, підшукував автомобілі, для їх завезення на територію України, як гуманітарну допомогу та водіїв, які у подальшому доставляли визначені автомобілі до кордону України.

Директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 , відповідно до попередніх домовленостей з ОСОБА_4 , на осіб, які мали завозити підшукані за кордоном автомобілі на територію України, надавав довіреність, якою уповноважував їх діяти від імені БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" та надавав супровідні документи до митних органів, в яких зазначав, що автомобілі завозяться в якості гуманітарної допомоги, для подальшої передачі ЗС України, усвідомлюючи, що відповідно до вимог Статуту виключно він уповноважений на видання та підписання таких довіреностей та у подальшому самостійно несе повну відповідальність під час розпорядження даною гуманітарною допомогою.

Під час проведення державної реєстрації завезених автомобілів, на підставі отриманих документів від директора БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 , митними органами дані автомобілі визначалися як гуманітарна допомога та, як наслідок, на них не нараховувалися будь-які митні платежі.

Так, у період 22.09.2022 по 19.02.2023 на територію України за сприяння ОСОБА_4 завезені наступні автомобілі, які пройшли митне оформлення та зареєстровані за БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" в якості гуманітарної допомоги, за декларативним принцом у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.03.2022, сумарна вартість яких становить 1 719 917, 64 грн., а саме:

22.09.2022 завезено автомобіль марки HONDA CRV, 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_1 , вартість якого не встановлено у зв'язку з його відсутністю;

21.11.2022 завезено автомобіль марки BMW 320I, 2001 року випуску, VIN-код: НОМЕР_2 , вартість якого становила 210 640,00 грн. (згідно висновку експерта №5574/23-21 від 11.09.2023);

28.11.2022 завезено автомобіль марки MITSUBISHI GRANDIS, 2006 року випуску, VIN-код: НОМЕР_3 , вартість якого становила 312 527,00 грн. (згідно висновку експерта №5574/23-21 від 11.09.2023);

03.01.2023 завезено автомобіль марки HYUNDAI SANTA FE, 2003 року випуску, VIN-код: НОМЕР_4 , ринкова вартість якого не встановлено у зв'язку з його відсутністю;

05.02.2023 завезено автомобіль марки OPEL FRONTERA, 2000 року випуску, VIN-код: НОМЕР_5 , ринкова вартість якого становила 201 860, 00 грн. (згідно висновку експерта СЕ-19/117-23/4292-АВ від 14.03.2023);

10.02.2023 завезено автомобіль марки HYUNDAI SANTA FE, 2003 року випуску, VIN-код: НОМЕР_6 , ринкова вартість якого становила 245 010, 00 грн. (згідно висновку експерта СЕ-19/117-23/4293-АВ від 14.03.2023);

12.02.2023 завезено автомобіль марки HYUNDAI TUCSON, 2008 року випуску, VIN-код: НОМЕР_7 , ринкова вартість якого становила 312 300, 00 грн. (згідно висновку експерта СЕ-19/117-23/4295-АВ від 14.03.2023);

19.02.2023 завезено автомобіль марки HYUNDAI SANTA FE, 2005 року випуску, VIN-код: НОМЕР_8 , ринкова вартість якого становила 268 780, 00 грн. (згідно висновку експерта СЕ-19/117-23/4294-АВ від 14.03.2023).

З метою забезпечення, можливості безперешкодного використання на території України завезених автомобілів, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , з корисливих мотивів для себе, здійснив державну реєстрацію зазначених вище автомобілів марки HYUNDAI TERRACAN 2005 року випуску, HONDA CRV 2004 року випуску, BMW 320I 2001 року випуску, MITSUBISHI GRANDIS 2006 року випуску, HYUNDAI SANTA FE 2003 року випуску, OPEL FRONTERA 2000 року випуску, HYUNDAI SANTA FE 2003 року випуску, HYUNDAI TUCSON 2008 року випуску, HYUNDAI SANTA FE 2005 року випуску у Регіональних сервісних центрах ГСЦ МВС України у Вінницькій області і отримав на них тимчасові реєстраційні талони та державні номерні знаки.

При цьому, відповідно до попередніх домовленостей ОСОБА_5 із ОСОБА_4 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, за проведення ОСОБА_5 реєстрації завезених автомобілів у Регіональних сервісних центрах ГСЦ МВС України у Вінницькій області, на його власну банківську картку перераховувалися невстановленими особами, грошові кошти в сумі 2000 гривень, за кожний автомобіль постановлений на облік.

Після реєстрації вказаних автомобілів, ОСОБА_5 забезпечив фактичну передачу завезених автомобілів, які зареєстровані в якості гуманітарної допомоги у БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА", отриманих на них тимчасових реєстраційних талонів та державних номерних знаків, особам, які у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу» не можуть бути її отримувачем, при цьому усвідомлюючи, що останні будуть здійснювати їх подальший продаж.

Окрім цього, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 гарантував подальше виготовлення та підписання зі своєї сторони Актів-приймання передачі вказаних автомобілів, які зареєстровані в якості гуманітарної допомоги у БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" на будь-яких осіб, яким фактично буде здійснений продаж цих автомобілів.

У подальшому, ОСОБА_4 та невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, діючи умисно, з корисливих мотивів, здійснили продаж автомобілів завезених та поставлених на облік, як гуманітарна допомога, отримувачем якої є БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА".

Так, точної дати та часу не встановлено, але не пізніше 23.10.2022 невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи за активної участі ОСОБА_4 здійснили продаж ОСОБА_6 автомобіля марки HONDA CRV 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_1 , за грошові кошти в сумі 4000 доларів США, що еквівалентно 146 272, 00 грн, згідно офіційно курсу НБУ.

При цьому, ОСОБА_5 будучи обізнаним про здійснення продажу зазначеного автомобіля, який завезений в якості гуманітарної допомоги, діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву, всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу», своїми умисними діями, як пособник забезпечив можливість продажу даного автомобіля, коли виготовив та передав ОСОБА_6 акт приймання-передачі вказаного транспортного засобу від 23.10.2022, на підставі якого останній зміг керувати даним автомобілем та який був необхідною умовою для продажу зазначеного автомобіля.

Крім того, точної дати та часу не встановлено, але не пізніше 22.11.2022 невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи за активної участі ОСОБА_4 здійснили продаж ОСОБА_7 автомобіля марки BMW 320I, 2001 року випуску, VIN-код: НОМЕР_2 , за грошові кошти в сумі 3300 євро, що еквівалентно 123 578, 73 грн., згідно офіційно курсу НБУ.

При цьому, ОСОБА_5 будучи обізнаним про здійснення продажу зазначеного автомобіля, який завезений в якості гуманітарної допомоги, діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву, всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу», своїми умисними діями, як пособник забезпечив можливість продажу даного автомобіля, коли особисто надав ОСОБА_7 акт приймання-передачі вказаного транспортного засобу від 22.11.2022, на підставі якого останній зміг керувати даним автомобілем та який був необхідною умовою для продажу зазначеного автомобіля.

Окрім цього, точної дати та часу не встановлено, але не пізніше 29.01.2023 здійснили продаж ОСОБА_8 автомобіля марки MITSUBISHI GRANDIS, 2006 року випуску, VIN-код: НОМЕР_3 , за грошові кошти в сумі 1500 євро, що еквівалентно 59 764,95 грн., згідно офіційно курсу НБУ.

При цьому, ОСОБА_5 будучи обізнаним про здійснення продажу зазначеного автомобіля, який завезений в якості гуманітарної допомоги, діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву, всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу», своїми умисними діями, як пособник забезпечив можливість продажу даного автомобіля, коли особисто надав ОСОБА_8 акт приймання-передачі вказаного транспортного засобу від 29.01.2023, на підставі якого останній зміг керувати даним автомобілем та який був необхідною умовою для продажу зазначеного автомобіля.

З урахування викладеного, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб з директором БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, з корисливого мотиву, всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу», своїми умисними діями, забезпечив доставку на територію України та можливість продажу вище зазначених автомобілів зареєстрованих за БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" в якості гуманітарної допомоги, сумарною вартістю 1 551117 грн., що відповідно до п. 2 примітки до ст. 201-2 КК України у триста п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та становить значний розмір, при цьому не маючи будь-якого підтвердження щодо подальшого отримання чи використання даних автомобілів Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Крім цього, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою з директором БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, діючи всупереч законодавству України та Статуту БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА", маючи на меті отримання прибутку від продажу гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, вчиняли умисні дії, за попередньою змовою між собою з чітким розподілом функцій, за вище вказаних обставин.

Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на території Литовської Республіки, підшукував автомобілі, для їх завезення на територію України, як гуманітарну допомогу та водіїв, які у подальшому доставляли визначені автомобілі до кордону України.

У свій час, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 , відповідно до попередніх домовленостей із ОСОБА_4 , на осіб, які мали завозити підшукані за кордоном автомобілі на територію України, надавав довіреність, якою уповноважував їх діяти від імені БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" та надавав супровідні документи до митних органів, в яких зазначав, що автомобілі завозяться в якості гуманітарної допомоги, для подальшої передачі ЗС України, усвідомлюючи, що відповідно до вимог Статуту виключно він уповноважений на видання та підписання таких довіреностей та у подальшому самостійно несе повну відповідальність під час розпорядження даною гуманітарною допомогою.

Так, у період 10.12.2022 по 03.02.2023 за активного сприяння ОСОБА_4 на територію України завезені БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" та зареєстровані в якості благодійної допомоги, за декларативним принцом у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 01.03.2022, наступні автомобілі: HONDA ACCORD 2007 року випуску VIN-код: НОМЕР_9 , вартістю 98 866,94 грн.; OPEL VECTRA SIGNUM 2014 року випуску VIN-код: НОМЕР_10 , вартістю 67 687,01 грн.; OPEL SIGNUM 2003 року випуску VIN-код: НОМЕР_11 вартістю 41 222,64 грн.; OPEL SIGNUM 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_12 вартістю 67 687,01 грн.; OPEL ZAFIRA 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_13 вартістю 45 693,02 грн.; OPEL ZAFIRA 2003 року випуску VIN-код: НОМЕР_14 вартістю 43089,87 грн.; OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_15 вартістю 40 659,69 грн.; OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_16 вартістю 39 474,72 грн.; CHRYSLER PT CRUISER 2007 року випуску VIN-код: НОМЕР_17 вартістю 54 460,42 грн. (загальною вартістю 498 841,30 грн. згідно висновку експерта №1169-1177/23-21 від 01.03.2023) та автомобілі CITROEN XSARA PICASSO 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_18 вартістю 72 890,00 грн. (згідно висновку експерта №5147-Е від 10.01.2024); CITROEN XSARA PICASSO 2001 року випуску VIN-код: НОМЕР_19 , вартістю 77872,00 грн. (згідно висновку експерта №5150-Е від 10.01.2024); NISSAN ALMERA 2003 року випуску VIN-код: НОМЕР_20 , вартістю 26765,00 грн. (згідно висновку експерта №5148-Е від 12.01.2024), що сумарною вартістю становить 676368,24 грн.

З метою забезпечення, можливості безперешкодного використання на території України завезених автомобілів, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 та іншими особами, з корисливих мотивів для себе та ОСОБА_4 , здійснював державну реєстрацію вище вказаних автомобілів у Регіональних сервісних центрах ГСЦ МВС України у Вінницькій області і отримував на них тимчасові реєстраційні талони та державні номерні знаки.

При цьому, відповідно до попередніх домовленостей ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , за проведення останнім реєстрації завезених автомобілів у Регіональних сервісних центрах ГСЦ МВС України у Вінницькій області, на його власну банківську картку перераховувалися невстановленими особами, грошові кошти в сумі 2000 гривень, за кожний автомобіль постановлений на облік.

Після завершення державної реєстрації, вище зазначені автомобілі були поміщені на майданчики розташовані за адресами: Вінницька область, м. Жмеринка, вулиця Революційна, 34А, АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 та Вінницька область, м. Жмеринка, провулок Асмолова, 1.

Для охорони та нагляду за вище вказаними завезеними автомобіля, ОСОБА_4 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням громадянами України, залучено жителя м. Жмеринка Вінницької області ОСОБА_9 (матеріали відносно якого виділено у окреме кримінальне провадження № 62024240040000015 від 24.01.2024).

Окрім цього, ОСОБА_9 за вказівкою ОСОБА_4 повинен був здійснювати фактичний продаж завезених автомобілів будь-яким особам за грошові кошти, з метою отримання прибутку всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу».

У подальшому, ОСОБА_9 діючи умисно, з корисливого мотиву, за попередньою змовою з ОСОБА_4 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, перебуваючи у м. Жмеринка Вінницької області, з метою отримання прибутку здійснював фактичний продаж вище вказаних завезених автомобілів, отримував завдатки та здійснював передачу тимчасово реєстраційних талонів покупцям, після проведення ними повної оплати, шляхом переказу грошових коштів на вказані ним банківські рахунки, належні ОСОБА_4 або отримання готівкових коштів.

Так, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 02.03.2023, ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою групою осіб здійснив продаж невстановленим досудовим розслідуванням особам гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів OPEL ZAFIRA 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_13 та OPEL ZAFIRA 2003 року випуску VIN-код: НОМЕР_14 .

Окрім цього, 01.03.2023 перебуваючи на вище вказаній території майданчика для транспортних засобів у м. Жмеринка, Вінницької області, ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву для себе під час спілкування з ОСОБА_10 , який діяв під контролем працівників правоохоронних органів, усвідомлюючи, що останній не має будь-якого відношення до ЗС України та не проходить військову службу, погодився продати гуманітарну допомогу у виді транспортних засобів, завезених БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА", а саме автомобілі марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_15 та марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_16 , за що отримав в якості завдатку від ОСОБА_10 грошові кошти в сумі 8000 гривень та повідомив про подальші умови їх фактичної передачі 02.03.2023.

Для можливості передачі вище вказаної гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" ОСОБА_5 виготовив та підписав 2 акти приймання-передачі у 2 примірниках від 01.03.2023, згідно яких він передав солдату ОСОБА_11 автомобіль марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_16 та передав солдату ОСОБА_12 автомобілі марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_15 , які у подальшому передав ОСОБА_9 .

Після цього, 02.03.2023 перебуваючи на вище вказаній території майданчика для транспортних засобів у м. Жмеринка, Вінницької області, ОСОБА_9 діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву для себе, реалізовуючи спільний злочинний умисел на продаж автомобілів до кінця, з метою отримання прибутку, погодився продати ОСОБА_10 гуманітарну допомогу у виді транспортних засобів, завезених БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА", а саме автомобілі марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_15 за грошові кошти в сумі 1700 євро, що еквівалентно 66428,18 гривень та автомобіль марки OPEL ZAFIRA 2002 року випуску VIN-код: НОМЕР_16 за грошові кошти в сумі 1800 євро, що еквівалентно 70335,72 гривень, які ОСОБА_10 мав переказати через банківський переказ на вказану ОСОБА_9 банківську карту, належну ОСОБА_4 , однак у відділені банку даний переказ був припинений працівниками правоохоронних органів.

Крім того, у період з 25.02.2023 по 01.03.2023, ОСОБА_9 в ході телефонних спілкувань з невідомими для нього особами, за попереднім погодженням із ОСОБА_4 підтверджував продаж усіх вище зазначених автомобілів, які завезені в якості гуманітарної допомоги БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" та знаходилися на майданчиках у м. Жмеринка Вінницької області, у тому числі під час розмови 26.02.2023 повідомляв відповідну вартість автомобілів, а саме зазначав, що автомобіль HONDA ACCORD 2007 року випуску VIN-код: НОМЕР_9 може бути проданий за грошові кошти в сумі 3500 євро, що еквівалентно 134829.10 гривень; автомобіль OPEL VECTRA SIGNUM 2014 року випуску VIN-код: НОМЕР_10 , за грошові кошти в сумі 2300 євро, що еквівалентно 88601,98 гривень; автомобіль OPEL SIGNUM 2003 року випуску VIN-код: НОМЕР_11 за грошові кошти в сумі 2700 євро, що еквівалентно 104011,02 гривень; OPEL SIGNUM 2004 року випуску VIN-код: НОМЕР_12 за грошові кошти в сумі 2300 євро, що еквівалентно 88601,98 гривень.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_9 , діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, керуючись єдиним злочинним умислом, з метою отримання прибутку, отримав 01.03.2023 в якості завдатку за продаж автомобіля 8000 гривень, а також у період з 26.02.2023 по 02.03.2023 намагався здійснити фактичний продаж гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів, завезених БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА", маючи на меті отримати від їх незаконного продажу грошові кошти в загальній сумі 13 300 євро, що еквівалентно 519 702,82 гривень, що відповідно до п. 2 примітки до ст. 201-2 КК України у триста п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та становить значний розмір, однак кримінальне правопорушення не було доведене до кінця, з причин не залежних від його волі, оскільки кримінальне правопорушення було припинено працівниками правоохоронних органів на території м. Жмеринка Вінницької області та зазначені автомобілі вилучені.

У той же час, ОСОБА_5 , виконуючи домовленості з ОСОБА_4 , будучи обізнаним про здійснення продажу зазначених автомобілів, які завезені в якості гуманітарної допомоги, на площадці у м. Жмеринка Вінницької області, діючи за попередньою змовою групою осіб, з корисливого мотиву, всупереч вимогам Закону України «Про гуманітарну допомогу», своїми умисними діями, як пособник забезпечив можливість продажу даних автомобілів, коли особисто передав ОСОБА_9 підписані ним, як директором БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" Акти приймання-передачі автомобілів, які були необхідною умовою при продажі завезених автомобілів, зазначаючи в даних Актах відомості щодо військовослужбовців, які йому надали по мобільному зв'язку невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, при цьому не маючи будь-якого підтвердження щодо подальшого отримання проданих автомобілів саме даними військовослужбовцями зазначеними в Актах, чи використання даних автомобілів Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Після 02.03.2023, директор БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА" діючи за вказівкою ОСОБА_4 та інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб, особисто передав їм печатку БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА» та свій електронний цифровий підпис, який дозволяє завозити та реєструвати на БО "МБФ" ГЕРОЯМ СЛАВА» транспортні засоби отримані в якості гуманітарної допомоги та в подальшому розпоряджатися ними без його відома та згоди, що свідчить про те, що останній фактичне управління Фондом не здійснює.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 201-2 КК України, тобто у продажі предметів гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчинене у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, під час воєнного стану та у незакінченому замаху на продаж предметів гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчинене у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, під час воєнного стану.

ОСОБА_4 повідомлено 08.11.2024 про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 201-2 КК України, шляхом вручення 08.11.2024 письмового повідомлення його батьку ОСОБА_13 .

Підозра ОСОБА_4 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 201-2 КК України обґрунтовується наступними доказами:

Протоколами допитів свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 ;

Розтаємненими протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

висновками судових авто-товарознавчих експертиз;

іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Під час вручення підозри 08.11.2024 ОСОБА_13 , під відеозапис повідомив, що йому не відоме місце перебування його сина ОСОБА_4 та із ним він не спілкувався близько 1 року.

З урахування викладеного 20.11.2024 підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.

На даний час місце знаходження ОСОБА_4 не встановлене, так як він не проживає за останньою відомою адресою місця проживання.

В разі успішного розшуку ОСОБА_4 , з метою запобігання подальшого переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду та ухилення ним від кримінальної відповідальності, та враховуючи, що перебуваючи на волі, останній може вчинити інше кримінальне правопорушення, здійснити незаконний вплив на допитаних свідків у даному кримінальному провадженні необхідним є застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Оскільки в даному кримінальному провадженні існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України, є достатні підстави для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 .

У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи що підозрюваний ОСОБА_4 , переховується від органів досудового розслідування, а також може здійснити незаконний вплив на свідків і потерпілого, та може вчинити інше кримінальне правопорушення, а також те, що запобігти вказаним ризикам неможливо шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, керуючись ст. 40, 131, 132, 177, 183 КПК України, слідчий просив суд клопотання задовольнити.

Слідчий в судове засідання не з'явився, завчасно подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за відсутності фіксації судового процесу технічними засобами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.

Як вбачається з матеріалів клопотання ОСОБА_4 на теперішній час не оголошений у міжнародний розшук, оскільки належні та допустимі докази в підтвердження цього відсутні.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що обов'язковою умовою розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу є присутність учасників кримінального провадження - сторони обвинувачення та сторони захисту, або перебування підозрюваного у міжнародному розшуку, тому слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого є необґрунтованим та передчасним.

Враховуючи вищезазначене, слідчий суддя вважає, що у зв'язку з неявкою у судове засідання підозрюваного та відсутністю відомостей про оголошення його у міжнародний розшук, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_4 ..

На підставі наведеного, керуючись ст. 183, 186, 193 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниця) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Вінницького міського суду

Вінницької області ОСОБА_16