Ухвала від 03.06.2025 по справі 463/5077/25

Справа №463/5077/25

Провадження №1-кс/463/5077/25

УХВАЛА

03 червня 2025 року Личаківський районний суд м. Львова

слідчий суддя - ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2

скаржника ОСОБА_3

розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, щодо невнесення відомостей у Єдиний реєстр досудових розслідувань,

ВСТАНОВИВ:

скаржник звернувся до слідчого судді із скаргою на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, щодо невнесення відомостей у Єдиний реєстр досудових розслідувань за його заявою від 2 травня 2025 року.

Скаргу обґрунтовує тим, що звернувся до правоохоронних органів із заявою про корупційне діяння. Вважає, що подані документи підтверджують злочинну діяльність. Проте, його повідомлено про невнесення відомостей у реєстр. Таку бездіяльність вважає незаконною, а тому просить скаргу задовольнити.

Скаржник в судовому засіданні скаргу підтримав, надав аналогічні пояснення. Додав, що в заяві яскраво описано злочинну діяльність правоохоронних органів. Просить скаргу задоволити.

Суб'єкт оскарження за викликом не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив, про розгляд скарги був належним чином повідомлений, клопотань про відкладення не подав.

У зв'язку із наведеним, враховуючи скорочені процесуальні строки для розгляду скарги, вважаю за можливе розглянути скаргу у відсутності суб'єкта оскарження на підставі наявних матеріалів.

Заслухавши пояснення скаржника, дослідивши матеріали скарги, приходжу до наступного висновку.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення може бути оскаржена заявником, представником заявника, потерпілим або його представником.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернувся до правоохоронних органів із заявою від 2 травня 2025 року про корупційне діяння в ході складення щодо нього протоколу серії БАБ №550465 (а.с. 3).

Із відповіді Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові від 16 травня 2025 року, яку долучає сам скаржник, вбачається, що відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_3 не внесені у зв'язку із відсутністю об'єктивних даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

У відповідності до вимог п. 1 Глави 2 розділу I Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30 червня 2020 року №298 до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості, зокрема про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.

У силу вимог ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Відповідно п. 1 розділу 3 до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора №298 від 30.06.2020 року, внесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України;

Тобто, законодавцем чітко встановлено часові межі, протягом яких заява, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення мають бути внесені до ЄРДР, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання відповідної заяви чи повідомлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.

Як вбачається із скарги, ОСОБА_3 у поданій ним заяві зазначає, що щодо нього було складено «протокол серії БАБ №550465», яким накладено на нього штраф в розмірі 20 400 гривень. Проте, вважає, що частина 4 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає покарання у виді тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 гривень. Таким чином, вважає, що поліцейськими було «здійснено діяння за ознаками ст. 365 КК України «Самоправство».

Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч.1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Зазначені положення кримінального процесуального закону та закону про кримінальну відповідальність свідчать, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.

Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 30 червня 2020 року № 298). Згідно з п. 1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; прізвище, ім'я, по батькові(найменування) потерпілого або заявника; інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.

Отже, критерієм, що дає змогу вважати заяву про злочин такою, що підлягає внесенню до ЄРДР, є наявність в ній об'єктивних даних, які дійсно свідчать про вчинення кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до ст. 7 КПК України в якості загальної засади кримінального провадження проголошено змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Окрім цього, згідно положень ч. 4 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення в редакції, чинній станом на день складення протоколу - 8 лютого 2022 року, керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Не дивлячись на те, що заявник вважає подану ним заяву - заявою про вчинення кримінального правопорушення, однак остання за своїм змістом не містить фактичних та конкретних даних, які вказують на ознаки складу вищезазначеного кримінального правопорушення, та існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).

Слідчий суддя приходить до переконання, що подана скаржником заява зводиться до незгоди з рішенням працівника поліції щодо притягнення його до адміністративної відповідальності. Натомість законодавством визначено чіткий механізм оскарження дій та рішень суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, в межах якого здійснюється перевірка законності рішення, зокрема, розміру адміністративного стягнення, і ініціювання кримінального провадження для оцінки такого рішення суперечить принципам верховенства права, а саме такому його елементові, як юридична визначеність.

А тому таке повідомлення, з огляду на його зміст та помилковість тверджень, в даному випадку не дає підстав для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що не породжує передбачені ч. 1 ст. 214 КПК України обов'язки слідчого, щодо внести відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Отже, враховуючи вище викладене, вважаю, що підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за вказаною заявою немає, а тому в задоволенні скарги слід відмовити.

Керуючись вимогами ст.ст.214, 303, 306, 307, 372 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, щодо невнесення відомостей у Єдиний реєстр досудових розслідувань - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня її оголошенняшляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 5 червня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_4