65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"04" червня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1240/25
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
розглянувши справу
за позовом Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (73000, Херсонська обл., м. Херсон, пр. Незалежності, буд. 37; код ЄДРПОУ 44326699)
до відповідача Черепньова Рубена Олександровича (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
про стягнення 27 708,60 грн,
Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 27 708,60 грн, з яких: 15 589,71 грн основного боргу; 2 725,00 грн пені; 779,49 грн штрафу; 1 367,20 грн 3% річних; 7 247,20 грн інфляційних втрат.
В обґрунтування позову посилається на порушення відповідачем зобов'язань за Договором про тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу № 02-20-142/18 від 20.06.2018 в частині повної та своєчасної сплати заборгованості за розміщення рекламних засобів. Посилаючись на ч. 7 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», вказує, що у 2024 році було встановлено факт припинення відповідачем підприємницької діяльності, наслідком чого стало анулювання з 28.11.2024 дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами та припинення дії Договору від 20.06.2018 № 02-20-142/18, укладеного з відповідачем. В подальшому, позивач направив відповідачу повідомлення за вих. № 03-15-74/24 про анулювання з 28.11.2024 дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами та припинення дії договору, який фактично діяв з 20.06.2018 по 28.11.2024. Позивач стверджує, що відповідачем не виконано належним чином зобов'язання з проведення повної та своєчасної оплати за договором, чим порушено вимоги чинного законодавства та умови договору. При цьому позивач звертає увагу, що основну заборгованість заявлено за період з 01.03.2019 по 28.02.2022, а з 01.03.2022 по 28.11.2024 плата за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів не нараховувалась, що було зумовлено надзвичайними обставинами, пов'язаними з воєнним станом, зокрема окупацією міста Херсона. За порушення відповідачем строків виконання грошових зобов'язань позивач, крім суми основного боргу, згідно п.п. 6.3., 6.4. договору та ст. 625 ЦК України нарахував, та заявив до стягнення пеню, штраф, 3% річних та інфляційні втрати.
Ухвалою від 02.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 916/1240/25, яку постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою суд запропоновував сторонам подати до суду заяви по суті справи, встановив відповідні строки для їх подачі до суду та роз'яснив учасникам справи їх право на подання клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалу про відкриття провадження у справі від 02.04.2025 суд направив відповідачу за його адресою реєстрації (73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. 295 Херсонської Стрілецької Дивізії, 26А). Проте, поштове відправлення повернулося до суду 16.04.2025 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Разом з тим, 02.05.2025 Відповідач подав до суду заяву про ознайомлення з матеріалами справи.
Матеріали справи були надані Відповідачу для ознайомлення в день надходження його заяви.
За таких обставин, Відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд даної справи.
Втім, правом на подання відзиву Відповідач не скористався, з урахуванням чого суд вважає за можливе відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.
Згідно з ч.ч. 1-3, 5, 8 ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі, крім випадків, передбачених статтею 252-1 цього Кодексу.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
За приписами ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
20.06.2018 між управлінням естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради та фізичною особою-підприємцем Черепньовим Рубеном Олександровичем було укладено Договір про тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу № 02-20-142/18 (далі - Договір; а.с. 135-138), згідно з п. 1.1. якого управління, як уповноважений Херсонською міською радою орган, на умовах та в порядку, передбачених Договором, надає, а ФОП Черепньов Р.О. приймає в тимчасове платне користування місце, з метою розташування на ньому рекламного засобу, котрий використовується для розміщення зовнішньої реклами.
Спірні правовідносини між сторонами, окрім укладеного Договору, регулюються Законом України "Про рекламу", Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (далі - Типові правила), Правилами розміщення та експлуатації об'єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні, затвердженими рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 20.10.2015 № 369 (далі - Правила), рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 18.01.2011 № 15 (зі змінами) «Про затвердження типової форми договору про тимчасове користування місцем для розміщення рекламного засобу», рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.02.2013 № 25 «Про затвердження Правил розміщення та експлуатації об'єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні й тарифів на користування міськими територіями і об'єктами під розміщення зовнішньої реклами та інформації», рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 18.05.2021 № 203 «Про затвердження Тарифів та Коефіцієнтів на території Херсонської міської територіальної громади», розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації від 19.06.2024 № 512р «Про врегулювання оплати за тимчасове користування місцями для розміщення (розташування) рекламних засобів в умовах воєнного стану на території Херсонської міської територіальної громади» (зі змінами) та іншими актами законодавства.
Згідно із п. 5 Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління.
Пунктом 2.1 Правил унормовано, що Робочий орган це виконавчий орган міської ради, уповноважений Херсонською міською радою укладати договори про право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів), що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади, здійснювати контроль за надходженням плати за договорами, організовувати або здійснювати власними силами та засобами демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів та виконувати інші повноваження, передбачені даними Правилами та установчими документами.
На момент укладення Договору, функції робочого органу із регулювання діяльності у галузі розміщення об'єктів зовнішньої реклами на території міста Херсона здійснювалися управлінням естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради, який визначено стороною даного договору
Однак, відповідно до пункту 6 рішення Херсонської міської ради від 26.02.2021 № 73 «Про затвердження структури виконавчих органів Херсонської міської ради, їхніх положень та загальної чисельності апарату міської ради та її виконавчих органів» ліквідовано управління естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради, правонаступником якого, відповідно до пункту 8 даного рішення, в частині забезпечення безперервності виконання функцій місцевого самоврядування щодо прав та зобов'язань виконавчих органів Херсонської міської ради є управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (а.с. 24-30).
Положенням про управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради, затвердженим рішенням Херсонської міської ради від 26.02.2021 № 73 (а.с. 145-149), закріплено, що управління уповноважено здійснювати функції робочого органу із регулювання діяльності у галузі розміщення об'єктів зовнішньої реклами на території Херсонської міської територіальної громади, відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 3.2.2 зазначеного Положення до повноважень управління віднесено укладання з розповсюджувачами зовнішньої реклами договорів про право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів на території Херсонської міської територіальної громади.
У зв'язку з припиненням на підставі рішення Херсонської міської ради від 26.02.2021 № 73 управління естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради та з метою забезпечення нерозривності виконання повноважень з питань зовнішньої реклами, 02.08.2021 на підставі Акта приймання-передачі матеріальних цінностей управлінням естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради здійснено передачу управлінню маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради договорів згідно з переліком (а.с. 59-64).
Відповідно до пор. № 445 у переліку договорів, викладеному у вказаному Акті, управлінням естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради передано управлінню маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради договір № 02-20-142/18 від 20.06.2018, укладений з фізичною особою-підприємцем Черепньовим Рубеном Олександровичем.
Таким чином, управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради є правонаступником управління естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради, та, відповідно, уповноваженою особою у спірних правовідносинах.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Черепньов Р.О. з 31.12.2020 припинив здійснювати підприємницьку діяльність на підставі власного рішення (номер запису в реєстрі: 2004990060007019193).
Водночас, за змістом статей 51, 52, 598-609 Цивільного кодексу України, статей 202-208 Господарського кодексу України, ч. 8 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов'язання (господарські зобов'язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. Отже, спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Аналогічні правові висновки висловлені Великою Палатою Верховного Суду у постановах: від 15.05.2019 року у справі № 686/19389/17, від 26.06.2019 у справі № 760/13915/18, від 09.10.2019 року у справі № 209/1721/14-ц.
Згідно пункту 8.4. Договору дострокове припинення Договору можливе внаслідок обставин, передбачених Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067.
Положення ч. 7 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачають право дозвільного органу на анулювання документу дозвільного характеру у разі встановлення наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Позивач зазначає, що Відповідач не повідомив його про припинення підприємницької діяльності. Про таке припинення позивач дізнався у 2024 році, про що зазначено у позовній заяві. Відповідач вказаних обставин не заперечив.
У матеріалах справи наявні розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 10.06.2024 № 479р та від 28.11.2024 № 1123р «Про анулювання дозволів на розміщення зовнішньої реклами», згідно якого з 10.06.2024 та з 28.11.2024 анульовано дію відповідних дозволів, наданих зокрема Черепньову Р.О., на розміщення зовнішньої реклами та припинено дію Договору від 20.06.2018 № 02-20-142/18 (а.с. 37-41; 55-56).
18.12.2024 Позивачем направлено на адресу Відповідача повідомлення за вих. № 03-15-74/24 від 17.12.2024 та за вих. № 03-15-51/24 від 09.08.2024 про анулювання дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами та припинення дії договору (а.с. 42-49).
Отже, укладений між сторонами договір фактично діяв в період з 20.06.2018 по 28.11.2024.
Ст. 631 ЦК України та ч. 7 ст. 180 ГК України визначено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Отже, закінчення строку дії Договору не є підставою для припинення визначених ним зобов'язань, оскільки згідно зі ст. 599 ЦК України, ч.1 ст. 202 ГК України такою підставою є виконання проведене належним чином.
Пунктом 8.1. Договору визначено, що Договір вступає в силу з моменту підписання його Сторонами і діє до закінчення строку дії Дозволу. Відповідно до пункту 8.2. Договору - дія Договору продовжується при продовженні строку дії відповідного Дозволу, на визначений у ньому строк. Строк дії Договору № 02-20-142/18 мав завершитися 17.12.2023 у зв'язку із закінченням строку дії дозволів.
Втім, після 17.12.2023 Договір продовжив свою дію враховуючи відсутність звернень Відповідача із заявами про припинення дії дозволів, а також пролонгацію строку їх дії на період воєнного стану та на 3 місяці з дня його припинення чи скасування згідно з підпунктом 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану».
Разом з тим, як уже було зазначено судом, з 28.11.2024 Договір припинено у зв'язку з анулюванням дії виданих Відповідачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Згідно зі ст. 1 Закону України “Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Типових правил визначено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Згідно з п. 24 Типових правил виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
Згідно з положеннями п. 4.1.2 Правил з дня отримання та реєстрації Робочим органом заяви на видачу дозволу, робочий орган протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, стосовно його відповідності вимогам Правил, наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку Дозволу. Після перевірки місця Робочий орган приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову в установленні пріоритету, з урахуванням рекомендацій постійної комісії. У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету, Робочий орган готує два примірники Договору про тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу, примірники погоджувальних частин Дозволу та передає документи заявнику.
Пунктом 4.1.4 Правил визначено обов'язок заявника у разі прийняття Робочим органом рішення про встановлення пріоритету, укласти з Робочим органом Договір про тимчасове користування цим місцем.
У зв'язку зі встановленням Відповідачу пріоритету на місця розташування рекламних засобів від 20.06.2018 № 02-23-248/18 (а.с. 104, 114, 123) було укладено договір про тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу № 02-20-142/18 від 20.06.2018, дія якого згодом була продовжена у зв'язку із видачею Відповідачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами (а.с. 94-96; 111-113; 120-122) та укладення додаткових угод та уточнень до договору.
Предметом, укладеного між Позивачем та Відповідачем Договору є надання Позивачем, як уповноваженим Херсонською міською радою органом, на умовах та в порядку, передбаченому Договором, та прийняття Відповідачем у тимчасове платне користування місця, з метою розташування на ньому рекламного засобу, котрий використовується для розміщення зовнішньої реклами.
Пунктами 1.2, 1.3 Договору передбачено, що договір визначає відносини Сторін щодо тимчасового платного користування Відповідачем місцем, а адреса, площа кількість місць, що надаються в користування за Договором, визначаються згідно з додатком 1 до Договору.
Додатками та уточненнями до Договору, які є його невід'ємними частинами, визначено перелік місць розташування рекламних засобів, дозвіл на розміщення яких надано Відповідачу за рішенням виконавчого комітету, що є підставою для нарахування плати за право користування місцем для їхнього розміщення (а.с. 139-140).
У період з 01.03.2019 по 28.02.2022 Відповідач мав зобов'язання з оплати за право користування переданими йому Робочим органом місцями для розміщення рекламних засобів, перелік яких визначений додатками № 1 та № 2 до Договору, а також уточненнями до Договору: від 18.12.2018, від 01.06.2021, та додатками № 3, № 4.
Розмір плати за розміщення Відповідачем рекламних засобів на об'єктах комунальної власності узгоджено сторонами відповідно до умов договору та положень чинного законодавства.
Зокрема, пунктом 32 Типових правил закріплено, що плата за тимчасове користування місцем для розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою). При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для неназемного та недахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину.
На території Херсонської міської територіальної громади порядок розрахунку плати встановлено Правилами розміщення та експлуатації об'єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні, які затверджені Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 20.10.2015 № 369.
Пунктом 6.1 Правил закріплено, що плата за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розташування РЗ здійснюється на підставі Договору, укладеного Робочим органом та розповсюджувачем, відповідно до затверджених тарифів і коефіцієнтів, а місцями, що перебувають у державній або приватній власності, - на договірних засадах з їх власником або уповноваженим ним органом (особою).
Відповідно до п. 6.3 Правил плата за користування місцем справляється з дня укладення Договору. Відсутність РЗ на вказаному місці не є підставою для звільнення від плати за користування місцем.
Порядок здійснення оплати визначається розділом 2 Договору, відповідно до пунктів 2.1, 2.2, 2.3 якого сторони домовились щодо ціни Договору та відповідно визначили, що за користування місцем Відповідач щомісячно сплачує плату, розрахунок якої здійснюється у відповідності до тарифів, установлених відповідним рішенням міської ради; підставою для нарахування та внесення Відповідачем на поточний рахунок Позивача плати є цей Договір та відповідні додатки до нього; плата за користування місцем сплачується Відповідачем з дати прийняття Позивачем рішення про встановлення пріоритету.
Протягом періоду з 01.03.2019 по 28.02.2022, за який Позивачем заявлено вимогу про стягнення заборгованості за Договором, рекламні засоби розміщувалися Відповідачем на об'єктах комунальної власності на підставі наданих виконавчим комітетом Херсонської міської ради дозволів на розміщення зовнішньої реклами: Дозвіл № 01-26-727 від 27.12.2018 (а.с. 94-96), Дозвіл № 01-26-728 від 27.12.2018 (а.с. 111-113), Дозвіл № 01-26-729 від 27.12.2018 (120-122).
За період з 01.03.2019 по 28.02.2022 нарахування плати за розміщення рекламних засобів на підставі дозволів здійснювалося позивачем відповідно до п. 2.3.3 договору - у розмірі 100% плати за тимчасове користування місцем із дати прийняття виконавчим комітетом міської ради рішення про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, розрахунок якої визначається згідно із додатками до Договору.
Відповідно до вищевказаних умов Договору та положень Правил, сторонами узгоджено розрахунок розміру щомісячної плати за право розміщення кожного рекламного засобу, з урахуванням переліку рекламних засобів, їх розміру та місця розташування, що закріплено у Додатках та уточненнях до Договору.
Відтак, у Відповідача існувало зобов'язання зі здійснення щомісячної плати за договором у період: з 01.03.2019 по 31.05.2021 у розмірі 389,13 грн; з 01.06.2021 по 28.02.2022 у розмірі 564,80 грн.
З 01.06.2021 відбулось підвищення розміру щомісячної плати за Договором, яке зумовлено прийняттям виконавчим комітетом Херсонської міської ради 18.05.2021 рішення № 203 «Про затвердження Тарифів та Коефіцієнтів на території Херсонської міської територіальної громади» (а.с. 87-90).
Відповідно до п. 2.4 Договору Відповідач мав зобов'язання сплачувати плату за користування місцем для розташування рекламних засобів щомісяця, за 10 днів до кінця поточного місяця, за рахунками згідно з додатками до Договору у безготівковій формі на поточний рахунок Робочого органу в управлінні Державної казначейської служби України у місті Херсоні. При цьому обов'язок зі сплати не залежить від наслідків господарської діяльності організації чи наявності підписаних актів наданих послуг. Невнесення плати є підставою для нарахування Позивачем штрафних санкцій, передбачених договором та чинним законодавством.
Відповідно до пункту 4.2.4 Договору Відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити плату за користування місцями в розмірі, передбаченому договором.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 509 ЦК України унормовано, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно зі ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Приписами ч. 1 ст. 193 ГК України унормовано, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічні положення містяться у статтях 525, 526 Цивільного кодексу України.
За ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Положеннями ст. 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Так, у період дії Договору з 01.03.2019 по 28.02.2022 Відповідач свої зобов'язання з проведення своєчасної та повної оплати належним чином не виконав, у зв'язку з чим Позивачем заявлено вимогу про стягнення заборгованості з Відповідача за вказаний період.
Відповідно до розпоряджень начальника Херсонської міської військової адміністрації від 19.06.2024 № 512р (зі змінами) та від 31.10.2024 № 1005р, плата за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів на території Херсонської міської громади не нараховується за період з 01.03.2022 до 31.12.2024, а також з 01.01.2025 до дати завершення бойових дій, визначеної наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (а.с. 91-93).
Так, позивач пояснив, що з 01.03.2022 плата за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів не нараховувалась, що зумовлено надзвичайними обставинами, пов'язаними з воєнним станом, зокрема окупацією міста Херсона.
Наявність заборгованості за Договором у розмірі 15 589,71 грн, що сформувалась у період з 01.03.2019 по 28.02.2022, відповідач не спростував, доказів її сплати на користь позивача до матеріалів справи не надав, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Положеннями ст. 611 ЦК України передбачено, що в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 216 ГК України встановлено що, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Стаття 549 ЦК України визначає, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пунктом 6.1. Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків Сторони несуть відповідальність у відповідності до умов Договору та чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 6.3 Договору за несвоєчасну оплату платежів за користування місцем організація сплачує на користь управління пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за весь час прострочення.
Згідно із пунктом 6.4 Договору за прострочення внесення платежів за користування місцем (-ями), що складає більше 1 місяця, організація додатково сплачує штраф у розмірі 5 (п'яти) відсотків від простроченої суми.
У зв'язку з тим, що взяті на себе зобов'язання по сплаті за право користування місцями для розташування рекламних засобів у строки та у розмірі, обумовлені Договором, Відповідач не виконав, позивач цілком правомірно нарахував пеню у розмірі 2 725,00 грн за період з 01.03.2022 по 31.08.2022, та штраф у розмірі 779,49 грн (5% від простроченої суми), розрахунки яких суд перевірив та встановив їх правильність.
За таких обставин, позовні вимоги в частині стягнення пені та штрафу підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 625 ЦК України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (ч. 2 ст. 625 ЦК України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат та 3 відсотки річних, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат та 3 % річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-ц).
Визначені частиною 2 статті 625 ЦК України право стягнення інфляційних втрат та 3% річних є мінімальними гарантіями, які надають кредитору можливість захистити згадані вище інтереси; позбавлення кредитора можливості реалізувати це право порушуватиме баланс інтересів і сприятиме виникненню ситуацій, за яких боржник повертатиме кредитору грошові кошти, які, через інфляційні процеси, матимуть іншу цінність, порівняно з моментом, коли такі кошти були отримані (у тому числі у вигляді прострочення оплати відповідних товарів та послуг).
Перевіривши запропоновані позивачем розрахунки 3% річних у розмірі 1 367,20 грн та інфляційних втрат у розмірі 7 247,20 грн, суд встановив їх правильність та обґрунтованість, у зв'язку з чим позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.
За ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до п. 1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 79 ГПК України унормовано, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідним, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд також зазначає, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою ЄСПЛ, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyondreasonabledoubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 18.01.2021 по справі № 915/646/18.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Так, на підставі ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 422,40 грн підлягають покладенню на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (73000, Херсонська обл., м. Херсон, пр. Незалежності, буд. 37; код ЄДРПОУ 44326699) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про стягнення 27 708,60 грн - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (73000, Херсонська обл., м. Херсон, пр. Незалежності, буд. 37; код ЄДРПОУ 44326699) 15 589,71 грн основного боргу, 2 725,00 грн пені, 779,49 грн штрафу, 1 367,20 грн 3% річних, 7 247,20 грн інфляційних втрат, 2 422,40 грн витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 04 червня 2025 р.
Суддя Р.В. Волков