Житомирський апеляційний суд
Справа №286/136/25 Головуючий у 1-й інст. Кулініч Я. В.
Номер провадження №33/4805/578/25
Категорія ч.1 ст.130 КупАП Доповідач Григорусь Н. Й.
04 червня 2025 року м.Житомир
Суддя Житомирського апеляційного суду Григорусь Н.Й., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Житомирі апеляційну скаргу адвоката Левківського Сергія Васильовича, в інтересах ОСОБА_1 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 27 лютого 2025 року, якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Постановою судді Овруцького районного суду Житомирської області від 27 лютого 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягнуто із ОСОБА_1 605,60 грн судового збору в дохід держави.
Згідно з постановою судді місцевого суду, ОСОБА_1 03 січня 2025 року о 21 год. 02 хв. в м. Овруч по вул. Т. Шевченка, 34, водій керував транспортним засобом марки Фольксваген поло, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився за допомогою газоаналізатора Алкотест Драгер 6820 на місці зупинки, результат тесту позитивний 0,56 ‰, тест № 331 від 03.01.2025, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Не погоджуючись з вказаною постановою судді місцевого суду, адвокат Левківський С.В., в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову судді місцевого суду скасувати та повернути справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на незаконність постанови, однобічне та неповне з'ясування судом обставин справи. Апеляційна скарга обґрунтована, зокрема, тим, що ОСОБА_1 не був присутній у судовому засіданні під час винесення постанови суду, чим порушено вимоги ст. 268 КУпАП, а також він просив направити справу за місцем проживання ОСОБА_1 та хотів заявити клопотання про відеоконференцію, щоб взяти участь у судових засіданнях.
Одночасно апеляційна скарга містить клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови. Як на поважну причину пропуску строку на апеляційне оскарження захисник посилається на те, що відповідно до постанови Житомирського апеляційного суду від 01.04.2025 (а.с. 53) апеляційна скарга повернута особі, яка її подала, оскільки адвокатом Левківським С.В. не надано належних документів на підтвердження повноважень на надання правової допомоги ОСОБА_1 в Житомирському апеляційному суді, а тому строк пропущений з поважних причин, оскільки 15.04.2025 подана повторна апеляційна скарга.
Розглянувши клопотання про поновлення строку, з метою забезпечення вільного доступу до правосуддя, реалізації положень Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод, суд вважає за необхідне поновити апелянту строк на апеляційне оскарження, як такий, що пропущений з поважних причин.
ОСОБА_1 та його захиснику Левківському С.В. була надана можливість апеляційним судом надати свої покази у справі, проте вони цим не скористалися. Будучи належним чином повідомлені про місце і час судового засідання останні в судове засідання до суду апеляційної інстанції не з'явилися. Від захисника - адвоката Левківського С.В. надійшла заява, в якій він просив розгляд відкласти (без зазначення будь якої причини) або розглянути справу за їх відсутності, врахувавши, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем ЗСУ.
Нормами чинного КУпАП не передбачено можливості зупинення строків накладення адміністративного стягнення, а сплив такого строку навіть за наявності вини особи у вчиненні кримінального правопорушення є безумовною підставою для закриття провадження у справі.
При цьому, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не позбавлена можливості подавати письмові пояснення щодо обставин справи, подавати докази та залучити захисника для представництва та захисту її інтересів підчас розгляду справи в суді.
Відповідно до статті 6 Європейської конвенції з прав людини кожна особа має право на розгляд її справи упродовж розумного строку судом встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти неї обвинувачення. Тому, розгляд даної справи без невиправданої затримки не буде відповідати інтересам особи, яка притягується до адміністративної відповідальності .
За таких обставин, з метою недопущення затягування розгляду справи, зважаючи на положення статті 268 КУпАП, які не містять імперативної заборони щодо розгляду справи за відсутності особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення та у відповідності до положень ч. 6 ст. 294 КУпАП, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які беруть участь в апеляційному провадженні справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, перевіривши доводи апеляційної скарги, доходжу наступного висновку.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 2.9 «а» Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно зі ст. 245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Дані вимоги закону при розгляді матеріалів за протоколом про адміністративне правопорушення судом першої інстанції дотримані і висновок суду про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за порушення ним п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху (ПДР), є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи, підтверджений наявними в матеріалах справи доказами, а зміст постанови відповідає вимогам статтей 283, 284 КУпАП.
Як вірно встановив суддя місцевого суду, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується: даними протоколу про адміністративне правопорушення від 03.01.2025, у відповідності до якого, водій ОСОБА_1 03 січня 2025 року о 21 год. 02 хв. в м. Овруч по вул. Т. Шевченка, 34, керував транспортним засобом марки Фольксваген поло, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився за допомогою газоаналізатора Алкотест Драгер 6820 на місці зупинки, результат тесту позитивний 0,56 ‰, тест № 331 від 03.01.2025, чим порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 2); роздруківкою Alkotest-6820 від 03.01.2025 з результатом 0,56‰ (проміле) (а.с. 3); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, підстава: виявлені ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Результати огляду 0,56‰, з яким ОСОБА_1 погодився, що засвідчив власним підписом (а.с. 8); копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №3784035 від 03.01.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 122 КУпАП (а.с. 9); розпискою про роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП і про інформування особи, яка підлягає огляду на стан сп'яніння про порядок застосування спеціального технічного засобу (а.с. 5, 9); свідоцтвом про провірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (а.с. 7); відеозаписом обставин події (а.с. 13).
Протокол про адміністративне правопорушення, акт огляду та чек за результатами тестування спеціальним засобом «Драгер 6820» підписано ОСОБА_1 без зауважень.
Даних про те, що ОСОБА_1 наполягав на направленні його для проведення огляду у медичному закладі охорони здоров'я матеріали справи не містять.
Як встановлено під час апеляційного розгляду, суддя місцевого суду дав належну оцінку всім доказам у справі, проаналізував їх у сукупності та взаємозв'язку з іншими доказами, та дійшов правильного висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не був присутній у судовому засіданні під час винесення постанови суду, чим порушено ст. 268 КУпАП не є слушними, оскільки стаття 268 КУпАП визначає права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У частині 1 вказаної статті встановлено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
На виконання вимог ст. 278 КУпАП, при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду орган (посадова особа) вирішує, зокрема, питання чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Як регламентують положення ст. 277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначається дата і місце розгляду справи.
Крім того, зі змісту постанови суду першої інстанції убачається, що в судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, але 04.02.2025 пояснив, що вину визнає частково, випив кагор, тому що захворів. Алкоголь не вживає. Йому встановлено ІІІ групу інвалідності, захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. Внаслідок чого він приймає заспокійливі ліки, снодійне.
У матеріалах справи міститься розписка ОСОБА_1 про виклик до суду на 27.02.2025 об 09:15, остання отримана ним 04.02.2025 (а.с. 26).
Також під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 скористався правовою допомогою адвоката Левківського С.В., який ознайомився із матеріалами справи (а.с. 20), тобто скористався наданими йому правом.
Адвокат Левківський С.В. також отримав виклик про розгляд справи на 27.02.2025 об 09:15, що підтверджується розпискою (а.с. 27).
Отже, наведене свідчить про те, що про судові засідання ОСОБА_1 повідомлявся судом неодноразово та належним чином. Факт обізнаності ОСОБА_1 та його захисника про наявність адміністративного провадження, що буде розглядатись Овруцьким районним судом Житомирської області, є беззаперечним. Тому, судом розглянута справа відносно ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 268 КУпАП, оскільки правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП не відноситься до категорії справ, у яких участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Крім того, постанову Овруцького районного суду від 27.02.2025, адвокат ОСОБА_2 отримав особисто, що підтверджується розпискою (а.с. 41).
Щодо доводів захисника відносно направлення справи за місцем проживання ОСОБА_1 , то апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції вказане питання вирішено відповідно до постанови суду від 27 лютого 2025 року на підставі до норм КУпАП (а.с. 39), інших клопотань матеріали справи не містять, а тому доводи в цій частині є безпідставними.
Інші доводи апеляційної скарги не містять посилання на нові факти чи засоби доказування, які б вказували на незаконність ухваленої у справі постанови.
Твердження сторони захисту заявлене в суді апеляційної інстанції про те, огляд водія мав проводитись в порядку ст. 266-1 КУпАП за участі Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, є безпідставними.
Стаття 266-1 КУпАП регулює загальний порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, тоді як до спеціальних суб'єктів водіїв застосовуються норми ст. 266 КУпАП, які регулюють, зокрема, порядок огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Дана ситуація виникла саме у зв'язку з підозрою водія ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, та до цих правовідносин застосовуються саме приписи ст. 266 КУпАП незалежно від факту проходження останнім військової служби.
Суд з повагою ставиться до факту проходження ОСОБА_1 військової служби, однак це не надає йому імунітету від відповідальності за настільки суспільно небезпечне адміністративне правопорушення, як передбачене ст. 130 КУпАП.
Отже, при розгляді даної справи суддя місцевого суду правильно встановив всі фактичні обставини справи та дійшов обґрунтованого висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Апеляційним переглядом справи про адміністративне правопорушення не встановлено порушення судом першої інстанції норм закону, які б слугували підставою для скасування чи зміни постанови суду. Висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, та не спростовуються доводами апеляційної скарги.
За таких обставин, відсутні підстави для скасування постанови судді місцевого суду відносно ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд -
Поновити строк на апеляційне оскарження постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 27 лютого 2025 року.
Апеляційну скаргу адвоката Левківського Сергія Васильовича, в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову судді Овруцького районного суду Житомирської області від 27 лютого 2025 року - без змін.
Постанова апеляційного суду є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Й. Григорусь