Провадження 3/557/446/2025
Справа 557/931/25
05 червня 2025 року с-ще Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., за участю прокурора Авруки М.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , секретаря судового засідання Слюсарчук І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого директором комунальної установи «Трудовий архів» Гощанської селищної ради», паспорт НОМЕР_1 , виданий 14 травня 1996 року Гощанським РВ УМВС України в Рівненській області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунальної установи «Трудовий архів» Гощанської селищної ради», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік. Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, - комунальна установа «Трудовий архів» Гощинської селищної ради, за адресою: вул. Незалежності, 82а, с-ще Гоща, часом вчинення - 13 година 21 хвилина 07 квітня 2025 року, коли ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подав до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунальної установи «Трудовий архів» Гощанської селищної ради», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік. Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, - комунальна установа «Трудовий архів» Гощинської селищної ради, за адресою: вул. Незалежності, 82а, с-ще Гоща, часом вчинення - 13 година 28 хвилин 07 квітня 2025 року, коли ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подав до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора комунальної установи «Трудовий архів» Гощанської селищної ради», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік. Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, - комунальна установа «Трудовий архів» Гощинської селищної ради, за адресою: вул. Незалежності, 82а, с-ще Гоща, часом вчинення - 13 година 34 хвилини 07 квітня 2025 року, коли ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подав до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою від 29 травня 2025 року справи за вказаними адміністративними правопорушеннями об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував обставин зазначених у протоколах та визнав свою винуватість у вчиненні інкримінованих йому правопорушень, вказавши на те, що несвоєчасно подав декларації за 2021, 2022 та 2023 роки у зв'язку з тим, що не знав про те, що такі потрібно подати.
Прокурор у судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просила застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність наступає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як установлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 працює на посаді директора комунальної установи «Трудовий архів» Гощинської селищної ради та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» - є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Вказані обставини стверджується даними розпорядження голови Гощанської районної ради Рівненської області від 21 червня 2010 року за № 37, рішення Гощанської селищної ради Рівненської області восьмого восьмого № 61 від 26 січня 2021 року, положення про комунальну установу «Трудовий архів» Гощанської селищної ради та трудової книжки ОСОБА_1 .
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», офіційне опублікування якого відбулося 11 жовтня 2023 року в газеті «Голос України».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки в термін не пізніше 31 січня 2024 року, а за 2023 рік - в термін не пізніше 01 квітня 2024 року.
З відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на вебсайті «nazk.gov.ua», суддею встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2021 рік лише 07 квітня 2025 року о 13 годині 21 хвилина, за 2022 рік - 07 квітня 2025 року о 13 годині 28 хвилин та за 2023 рік - 07 квітня 2025 року о 13 годині 34 хвилини.
Поважності причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 означеного вище типу декларацій у судовому засіданні не встановлено.
Сукупність досліджених у судовому засіданні доказів є переконливою та вказує на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення, враховую характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини та визнання ним такої, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, і приходжу переконання, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією зазначеної статті, що відповідатиме вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП і є співмірним скоєному, з врахуванням вимог ст. 36 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання про стягнення судового збору, суддя виходить з наступного.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як установлено у судовому засіданні ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, тому з останнього в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст.ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень та підлягає зарахуванню на рахунок: №UA318999980313020106000017507, отримувач коштів Гощанська селищна ТГ/ГУК у Рівн.обл/Гощанс.сел.тг/21081100, код за ЄДРПОУ: 38012494, банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Оленич