Ухвала від 05.06.2025 по справі 932/5563/25

Справа № 932/5563/25

Провадження № 1-кс/932/2314/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Краматорську, ОСОБА_5 , яке погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, ОСОБА_5 звернулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Маріуполі ) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025050030002041 від 23.05.2025 за підозрою: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки РФ, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с майора поліції ОСОБА_6 призначено на посаду старшого інспектора відділу дільничних офіцерів поліції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Таким чином, ОСОБА_6 є працівником правоохоронного органу.

Згідно ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Згідно ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_6 присягнула на вірність Українському народові та зобов'язалась, усвідомлюючи свою високу відповідальність, вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

Водночас ОСОБА_6 складеної нею присяги не дотрималась та в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, ст.ст. 2, 63 Закону України «Про Національну поліцію», зрадила українській державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.

Так, 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна.

Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України.

24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці Збройних Сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію України через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 №259/2022 внесено зміни у статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

На початку березня 2022 військовослужбовці Збройних Сил рф, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «ДНР», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію території Маріупольського району Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами.

У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 15.04.2022 року, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Маріупольського району, Донецької області, будучи працівником правоохоронного органу та достовірно обізнаною, що на території України введено режим воєнного стану, розуміючи суспільно небезпечний характер своїх дій, діючи умисно, усвідомлюючи, що її дії шкодитимуть суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканості та обороноздатності України, а також державній, економічній та інформаційній безпеці України, керуючись цією метою та метою встановлення та утвердження окупаційної влади на території Донецької області, отримання роботи із владними повноваженнями та проживання на її території, добровільно надала згоду представникам РФ та представникам так званої «ДНР» на перехід на бік ворога шляхом вступу до структурного підрозділу окупаційної адміністрації, а саме незаконного органу - так званої «полиции ДНР», та обійняла посаду «врио инспектора дежурной части Жовтневого районного отдела Мариупольского городского управления МВД Донецкой Народной Республики», на яку і була призначена наказом «МВД ДНР» № 329 від 15.04.2022.

В подальшому ОСОБА_6 , зрадивши Українському народові, діючи умисно, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, виконуючи обов'язки представника незаконного правоохоронного органу на території Центрального (Жовтневого) району міста Маріуполя Донецької області продовжила свою діяльність в інтересах ворога з метою надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Зокрема, ОСОБА_6 , керуючись вказаною метою та мотивами, в період часу з 20.04.2022 по 07.05.2022, знаходячись на території Центрального (Жовтневого) району міста Маріуполя Донецької області, зокрема у приміщенні колишнього Маріупольського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Фонтанна, б.87, маючи на одягу розпізнавальні знаки представника окупаційної адміністрації «Народної поліції ДНР», діючи умисно, виконувала обов'язки оперативного чергового, а саме заступала на чергування, скеровувала слідчо-оперативні групи на місця подій, які знаходились на території району міста та виконувала інші накази представників окупаційної адміністрації.

Таким чином 22.05.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме, у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога, надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану.

У зв'язку з неявкою за викликом слідчого та ухиленням від слідства, підозрювану ОСОБА_6 29.05.2025 року оголошено у розшук, здійснення якого в подальшому доручено оперативному підрозділу Донецького управління ДВБ НП України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка в ході допиту пояснила, що 20.04.2022 з метою отримання перепустки для переміщення містом Маріуполем вона прийшла до Маріупольського РУП по вул.Фонтанній,87 у м.Маріуполі, в якому на той момент вже були розташовані окупаційні війська. В цей час вона побачила як з центрального входу вийшла ОСОБА_6 , на рукавах якої були символи окупаційної влади у вигляді білих пов'язок. ОСОБА_6 сіла в авто та кудись поїхала; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 13.05.2022, в ході якого ОСОБА_7 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який в ході допиту пояснив, що 07.05.2022 він був у приміщенні Маріупольського РУП, щоб отримати довідку, де зустрів працівників поліції, які перейшли на бік окупаційної влади, вони були зі знаками розрізнення окупаційної влади. В черговій частині окупаційної влади він зустрів ОСОБА_6 , яка пояснила, що наразі виконує функції оперативного чергового, остання була з білими пов'язками на руках; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.01.2024, в ході якого ОСОБА_8 впізнав ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка надала пояснення, що 04.05.2022 її батьки отримували перепустки для вільного переміщення м. Маріуполем тому разом з ними вона прибула до приміщення колишнього Маріупольського РУП за адресою: м. Маріуполь, вул. Фонтанна, 87, де сама територія була огороджена парканом, на вулиці були столи за якими сиділи працівники «полиции ДНР». Які оформляли перепустки. Цивільних осіб впускали по одній особі на загороджену парканом територію в цей час вона побачила ОСОБА_6 , остання була одягнута в цивільний одяг з біли пов'язками на руках з чого вона зрозуміла, що остання працює на окупаційну владу; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.08.2022, в ході якого ОСОБА_9 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідків з числа працівників поліції, які разом проходили службу з ОСОБА_6 , які в ході допиту пояснили, що раніше вони працювали з ОСОБА_6 , під час евакуації з м. Маріуполя у березні 2022 року остання намірів залишити м. Маріуполь не висказувала, та залишилась там; протоколом проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 05.12.2022 №13-06/1868т додатком до якого, окрім іншого є наказ №329 від 15.04.2022, відповідно до якого ОСОБА_6 було призначено на посаду «ВРИО инспектора дежурной части Жовтневого районного отдела Маріупольского городского управления МВД ДНР».

Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні державної зради, а саме у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Повідомлення про підозру було вручено 22 травня 2025 року, в порядку, передбаченому ч.2, 8 ст.135 КПК України, а саме шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також захиснику підозрюваного.

Постановою слідчого від 28 травня 2025 року підозрювану оголошено в державний розшук.

В ході досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні також проведено слідчі та розшукові дії, спрямовані на встановлення місця знаходження підозрюваного, а саме: допитано свідків, направлено доручення до оперативних підрозділів.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження, підозрювана на теперішній час знаходиться на тимчасово окупованій території Донецької області, а саме у Маріупольському районі.

На даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України - у м. Маріуполі Донецької області, де остання обіймає посаду у «Полиции ДНР» з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами досудового розслідування .

На виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України - м. Маріуполі Донецької області повістки про виклик її до Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) ТУ ДБР у м. Краматорську опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження в 2022 році відповідно до розпорядження КМУ № 1425-р від 10.11.2021 також повістку про виклик підозрюваної опубліковано на офіційному веб сайті Офісу Генерального прокурора.

У судовому засіданні прокурор повністю підтримав клопотання, просив його задовільнити.

Захисник вважав клопотання необґрунтованим та передчасним, оскільки хоча підозрювано і оголошено у розшук, але ніякі розшукові дії не здійснювалися, за місцем її мешканні ніхто не виїжджав. Оголошення про підозру було опубліковано в засобах масової інформації, однак ОСОБА_6 взагалі може не знати про існування кримінального провадження, оскільки газета «Урядовий кур'єр» не розповсюджується на тимчасово окупованих територіях. Просив відмовити в задоволенні клопотання.

Вислухавши учасників судового засідання, дослідивши долучені до клопотання докази, слідчим суддею встановлене наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 297-1 КПК України якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Відповідно до ст. 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

У провадженні Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську за процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

22 травня 2025 року відповідно до вимог ст. 276, 277, 278 КПК України стосовно ОСОБА_6 складене письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, однак останній повідомлення про підозру особисто не вручене, внаслідок не встановлення її місцезнаходження на території будь-якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України - у м. Маріуполь Донецької області, про що свідчить рапорт старшого оперуповноваженого в ОВС Донецького управління ДВБ Національної поліції України ОСОБА_10

22 травня 2025 року згідно з вимогами ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень. Так, повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на 26 травня 2025 року, 27 травня 2025 року, 28 травня 2025 року о 10 год. 00 хв. опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» №19 (7944) від 22 травня 2025 року, яка є ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження та 22 травня 2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Причетність ОСОБА_6 до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення та обґрунтованість оголошеної їй підозри повністю підтверджується зібраними та дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 ; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 13.05.2022 року; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.01.2024 року, протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.08.2022 року, протоколом проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 05.12.2022 року №13-06/1868т додатком до якого, окрім іншого є наказ №329 від 15.04.2022, відповідно до якого ОСОБА_6 було призначено на посаду «ВРИО инспектора дежурной части Жовтневого районного отдела Маріупольского городского управления МВД ДНР».

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією частини Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, належним чином повідомлена про дати, місце проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, внесеному в ЄРДР за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року, однак, до органу досудового розслідування за викликом слідчого не з'явилася, її місце перебування невідоме, 28 травня 2025 року постановою старшого слідчого Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук.

Слідчий суддя, одночасно з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України враховує практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. theUnitedKingdom »). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, CampbellandHartley v. theUnitedKingdom»).

He вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваної, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах, доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеного в ЄРДР за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 297-1 КПК України, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого, - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025050030002041 від 23 травня 2025 року, відносно ОСОБА_6 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Григор'ївка Приморського району рф, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про здійснення спеціального досудового розслідування.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1