Рішення від 21.05.2025 по справі 170/178/25

ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/178/25

Позовне провадження Провадження № 2-о/170/7/25

Шацький районний суд Волинської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року сел. Шацьк

Шацький районний суд Волинської області у складі:

головуючого - судді Стрілець Н.В.,

за участю секретаря - Остапчук Н.В.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - Ангеліна І.І.,

заінтересовані особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

представник

заінтересованої особи - ОСОБА_23,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Шацьк та в режимі відеоконференції цивільну справу за заявою адвоката Ангеліна Івана Ігоровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , як законний представник малолітньої ОСОБА_4 та малолітнього ОСОБА_5 , про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника ОСОБА_6 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті військовослужбовця ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заяву обґрунтовує тим, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 09.12.2016.

ОСОБА_7 призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_2 , 25.09.2008 року та зарахований до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до копії витягу з Журналу бойових дій Прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону (від 03.04.2023, інв.. №86 дск, том. 1,3): 04.04.2023 року відповідно до розпорядження Головокомандувача ЗСУ від 15.03.2023 №12384, бойового наказу АДПСУ від 17.03.2023 №85т, з 04.04.2023 прийнято в оперативне підпорядкування командира НОМЕР_4 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_5 ) майстер-сержанта ОСОБА_7 .

20.06.2023 о 10:50 год. проведено заміну особового складу на напрямку н.п. Побєда в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8, відповідно до якої на КСП заведено майстер-сержанта ОСОБА_7 .

ІНФОРМАЦІЯ_4 від майора ОСОБА_8 надійшла інформація, що з 15:20 год. до 15:30 год. противником здійснювалось скидання боєприпасів з дронів по позиціях, внаслідок скидання боєприпасів по позиції в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8 старший на позиції від ДПСУ майстер-сержант ОСОБА_7 отримав поранення несумісне з життям, що підтверджується копією рапорту полковника ОСОБА_9 №9409 від 27.06.2023.

Як результат у зв'язку з неможливістю забрати тіло ОСОБА_7 вважається таким, що зник безвісти. 08 липня 2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за № 12023030560000225 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.

Відповідно до відомостей Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин від 23.11.2023 ОСОБА_7 має статус зниклого.

Докази про те, що ОСОБА_7 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 в н.п. Побєда Донецької області

також підтверджуються показаннями свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які безпосередньо перебували на бойовій позиції разом з ОСОБА_13 того дня. У зв'язку із вищенаведеними обставинами, заявник через свого представника звернувся із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_7 , під час ведення бойових дій. Визнання даного факту необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть.

Ухвалою суду від 07 квітня 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення факту що має юридичне значення прийнято та призначено до розгляду в порядку окремого провадження.

22 квітня представником заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_14 подано пояснення заінтересованої особи. Заінтересована особа вважає, що факт незаперечних доказів доведення тієї обставини, що свідчать про смерть ОСОБА_7 відсутні. Вказані заявником докази у своїй сукупності достовірно не свідчать про смерть майстер-сержанта ОСОБА_7 , а лише дають підстави для обгрунтованого припущення смерті за обставин, що підтверджені цими доказами, які можу свідчити про смерть військовослужбовця. В конкретному випадку за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, доцільним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (стаття 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті особи.

В судовому засіданні заявник та його представник заявлені вимоги підтримали, просили заяву задовольнити.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заперечували щодо задоволення заяви.

Представник заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_23 заперечувала з приводу задоволення заяви з підстав зазначених в письмовому поясненні.

Заслухавши сторін у справі та їх представників, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву слід задовольнити з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 3, 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як передбачено ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно п. 8, 9 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Судом встановлено, що заявник є дружиною ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області 09.12.2016 (а.с. 8).

Відповідно до копії Витягу з Журналу бойових дій Прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону (від 03.04.2023 року інв. №86 дск, том 1, 3):

04.04.2023 відповідно до розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 15.03.2023 №12384, бойового наказу АДПСУ від 17.03.2023 №85т, з 04.04.2023 прийнято в оперативне підпорядкування командира НОМЕР_4 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_5 ) майстер-сержанта ОСОБА_7 ;

20.06.2023 09.00-12.00 вибули майор ОСОБА_15 для проведення заміни особового складу н.п. Побєда; 10.50 проведено заміну особового складу на напрямку н.п. Побєда, в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8, відповідно до якої на КСП аемб ІНФОРМАЦІЯ_9 заведено майстер-сержанта ОСОБА_7 ;

ІНФОРМАЦІЯ_4 06.30 проведено заміну особового складу в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8, в районі н.п. Побєда (майор ОСОБА_15 ) відповідно до якої з КСП аемб ІНФОРМАЦІЯ_9 вибув до РОП НОМЕР_7 «ІНФОРМАЦІЯ_10» ВОП «Алмаз» ПВ 3.7 майстер-сержант ОСОБА_7 ;

ІНФОРМАЦІЯ_4 від майора ОСОБА_8 надійшла інформація, що з 15:20 до 15:30 противником здійснювалось скидання боєприпасів з дронів по позиціях РОП НОМЕР_7 «ІНФОРМАЦІЯ_10» ВОП «Алмаз» ПВ 3,7, на напрямку н.п. Побєда, в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8. Внаслідок скидання противником боєприпасів з дронів, при виконанні бойового наказу по захисту Батьківщини з утримання вказаних позицій та ведення оборонного бою отримав поранення несумісне з життям ІПС вищої категорії - начальник відділення (кулеметник) третього відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) (на ББА) приккшр майстер-сержант ОСОБА_7 (а.с. 20).

З рапорта Заступника начальника прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону полковника ОСОБА_9 від ІНФОРМАЦІЯ_4 вбачається, що 16:00 ІНФОРМАЦІЯ_4 від начальника третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби ПКШР ОСОБА_8 надійшла інформація, що з 15:20 год. до 15:30 год. на напрямку н.п. Побєда, внаслідок роботи дронів противника (скидання боєприпасів) по позиції РОП НОМЕР_7 "ІНФОРМАЦІЯ_10" ВОН "Алмаз" ПВ 3.7, в смузі відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_8 старший на позиції від ДПСУ майстер-сержант ОСОБА_7 - інспектор прикордонної служби вищої категорії - начальник відділення (кулеметник) третього відділення ІПС третьої застави другого відділення прикордонної служби (тип С)(на ББА) ПКШР НОМЕР_3 прикордонного загону отримав поранення несумісне з життям. На даний час тіло військовослужбовця евакуювати з позиції є неможливим (а.с. 14).

Під час проведення службового розслідування по даному факту встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 майстер-сержант ОСОБА_7 виконував бойовий наказ по захисту Батьківщини з ведення оборонного бою в н.п. Побєда Донецької області, спільно з майстер-сержантом ОСОБА_16 , сержантом ОСОБА_10 , солдатом ОСОБА_11 , сержантом ОСОБА_12 . З пояснень солдата ОСОБА_17 , сержанта ОСОБА_18 , ОСОБА_19 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в період з 15.20 год. до 15.30 год. противником застосовано дрони, відбулись скиди боєприпасів, один з яких розірвався безпосередньо біля ОСОБА_7 , в результаті чого він отримав поранення не сумісні з життям. Евакуювати тіло ОСОБА_7 не виявилось за можливе через постійні обстріли (а.с. 25-28).

З витягу з Наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону ДПСУ від 07 липня 2023 року №585-ОС майстер-сержанта ОСОБА_7 зараховано в розпорядження загону, звільнивши його з посади інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника відділення (кулеметника) третього відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С)(на ББА) прикордонної комендатури швидкого реагування (а.с. 47).

Згідно відповіді відділу внутрішньої безпеки по НОМЕР_4 прикордонному загону ГВВТВБ «Схід» ДПСУ №1603/564 від 05.07.2023, інформації щодо захоплення в полон військовослужбовця ОСОБА_20 немає (а.с.32).

Згідно відповіді Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі внаслідок агресії проти України при СБУ №06.03/3 від 06.03.2025 в Об'єднаному центрі наявна інформація про зникнення військовослужбовця ОСОБА_7 . Під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, міжнародними організаціями відомості про місцезнаходження ОСОБА_7 , перебування його у полоні держави-агресора тощо Об'єднаним центром не отримувались (а.с.17).

Як вбачається з листа Відділення поліції Покровського РУП ГУ НП в Донецькій області №1110/303/06-2025 від 12.03.2025, групою слідчих Покровського РУП ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженні №12023030560000225 від 08.07.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, за фактом зникнення безвісти під час виконання бойового завдання з відсічі збройної агресії проти України в районі с. Побєда Донецької області ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходить військову службу на посаді начальника відділення (кулеметника) третього відділення ІПС третьої прикордонної застави НОМЕР_6 відділу прикордонної служби (тип С) (на ББА) прикордонної комендатури швидкого реагування ВЧ НОМЕР_5 АДРЕСА_1 (а.с. 23). Дані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР від 08.07.2023 (а.с. 15). Крім того, факт зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_7 за особливих обставин підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20231123-2409 від 23.11.2023 року (а.с. 24). Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 67/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, на території України з 24.02.2022 року введено воєнний стан, термін якого неодноразово продовжено. Факт загибелі майстер-сержанта ОСОБА_7 також підтверджується показами свідків заслуханих у судовому засіданні. Так, свідок ОСОБА_10 вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_5 перебував разом з ОСОБА_7 на позиції в н.п. Побєда Донецької області. Над ними літав дрон, були скиди в окоп, де вони перебували. Було два вибухи. Як обстріл (вибухи) припинився, він почав звертатись до ОСОБА_21 , однак ОСОБА_21 не відповідав. Після цього він підійшов до ОСОБА_21 , приклав палець до шиї, щоб відчути пульс, однак нічого не відчув. На тілі ОСОБА_21 була кров. До нього прийшов другий побратим та повідомив, що ОСОБА_21 не живий. Про дані обставни він особисто повідомив командування, це була 15-16 год. ІНФОРМАЦІЯ_4. Свідок з побратимами перебували на позиції до ранку, ОСОБА_21 лежав не рухомо, ознак життя не подавав. Свідок ОСОБА_11 вказав, що він разом з ОСОБА_21 та іншими побратимами були на позиції ІНФОРМАЦІЯ_5 в н.п. Побєда Донецької області. Коли копали окоп них зафіксував дрон. Після скиду першої вибухівки ОСОБА_21 було поранено, а після другого вибуху він жодних ознак життя не подавав. При замірі пульсу не було. Весь час коли вони перебували на позиції ОСОБА_21 лежав нерухомо, а на наступний день, коли вони відходили його тіло змінило колір (посиніло). Свідок ОСОБА_12 вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_6 він зразом з побратимами, серед яких був ОСОБА_22 тримали позицію в н.п. Побєда Донецької області. Близько 15-16 години над ними пролетів дрон. Після цього був вибух, пізніше ще один. Коли обстріл припинився, він підійшов до ОСОБА_21 , який лежав не рухому. При замірі пульсу не було. На правій нозі була кров, схоже на артеріальний крововилив. Коли вони залишали позицію, можливості евакуювати тіло ОСОБА_7 не було. Весь час він лежав нерухомо, без будь-яких ознак на життя. Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. У відповідності з частин 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Щодо твердження представника заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 про відсутність підстав задоволення заяви у зв'язку з тим, що за даних обставин за доцільне буде визнання ОСОБА_7 померлим, суд зауважує на наступне. У відповідності до частини другої ст. 46 Цивільного кодексу України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Аналогічний висновок сформувала Велика Палата Верховного Суду у справі 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 (провадження № 14-94цс24), а саме, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 ЦК України) (пункт 122 постанови). З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій (пункт 123 постанови). Як вбачається з листа Міністерства розвитку громад та територій України №3447/35/3ВГ-25 від 09.05.2025, відповідно до наказу № 376 територія Мар'їнської міської територіальної громади за винятком с. Бажане Друге, с. Бажане Перше, с. Зоряне, м. Красногорівка, с. Новомихайлівка, с. Олександропіль, с. Парасковіївка, с. Славне, відноситься до територій на яких активні бойові дії розпочалися 24 лютого 2022 року та завершились 16 січня 2025 року. Відтак з 17 січня 2025 року територія Мар'їнської міської територіальної громади за винятком с. Бажане Друге, с. Бажане Перше, с. Зоряне, м. Красногорівка, с. Новомихайлівка, с. Олександропіль, с. Парасковіївка, с. Славне відноситься до територій тимчасово окупованих російською федерацією з відкритою датою завершення тимчасової окупації. Тому територія с. Побєда Мар'їнської міської територіальної громади відноситься до територій на яких активні дії розпочались 24 лютого 2022 року та завершились 16 січня 2025 року, а з 17 січня 2025 територія даного населеного пункту відноситься до територій тимчасово окупованих російською федерацією з відкритою датою завершення тимчасової окупації. Враховуючи те, що як на день звернення ОСОБА_1 до суду із заявою про встановлення факту смерті її чоловіка, так і на день ухвалення судового рішення, не закінчився шестимісячний строк після завершення активних бойових дій на території на якій здійснював бойове завдання ОСОБА_20 , підстав для звернення заявника до суду із заявою про визнання особи померлою немає. Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника, як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Суд вважає, що надані заявником й досліджені судом докази, а також заслухані судом покази свідків в достатній мірі підтверджують факт смерті ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув під час виконання обов'язків військової служби на території населеного пункту Побєда, Покровського району Донецької області, смерть якого пов'язана із захистом Батьківщини. При цьому день вірогідної смерті ОСОБА_7 точно встановлений - ІНФОРМАЦІЯ_5 , який і необхідно визначити днем його смерті. За таких обставин, оскільки заявник фактично просить встановити факт смерті чоловіка, який був військовослужбовцем Збройних Сил України та загинув під час ведення бойових дій, що тягне за собою можливі юридичні наслідки, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 234, 259, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_6 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи військова частина НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , як законний представник малолітньої ОСОБА_4 та малолітнього ОСОБА_5 , про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті військовослужбовця ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Пульмо Шацького району Волинської області, який загинув під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації, ІНФОРМАЦІЯ_5 на території населеного пункту Побєда Покровського району Донецької області.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана у Волинський апеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 04.06.2025

Суддя /підпис/ Н.В.Стрілець

Згідно з оригіналом

Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Стрілець