Постанова від 04.06.2025 по справі 750/6827/25

Справа №750/6827/25

Провадження №3/750/2336/25

ПОСТАНОВА

04 червня 2025 року м. Чернігів

Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , - за ч.2 ст. 173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений командиром взводу №2 роти №4 БУПП в Чернігівській області ДПП старшим лейтенантом поліції Тарасом Тарасевичем, відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №136918 від 01.05.2025, ОСОБА_1 01.05.2025 о 20 год. 40 хв. за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї сестри ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме, умисні дії економічного характеру: не впускання до місця проживання, позбавлення житла матері ОСОБА_3 , чим завдав їй психологічних страждань, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_3 .

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.173-2 КУпАП.

Частиною 2 ст.7 та ст. 245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.

Відповідно до положень п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.

Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Частинами 1 та 2 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за: вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №136918 від 01.05.2025, відносно ОСОБА_3 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП складено з порушеннями вимог вказаних вище норм, а саме: в протоколі не зазначена суть адміністративного правопорушення вчинення домашнього насильства саме щодо малолітньої чи неповнолітньої особи. Так, з викладеної у протоколі суті правопорушення слідує, що ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство відносно своєї сестри ОСОБА_2 . При цьому у протоколі також наявне формулювання суті правопорушення, що ставиться в провину ОСОБА_1 як «вчинив відносно своєї сестри ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії економічного характеру: не впускання до місця проживання, позбавлення житла матері ОСОБА_3 , чим завдав їй психологічних страждань», а тому суду є незрозумілим, відносно кого ж вчинено правопорушення, хто саме є потерпілим від такого, які діяння вчинялись відносно ОСОБА_3 , оскільки не вказано чи було завдано шкоди саме малолітньому ОСОБА_3 неправомірними діями ОСОБА_1 . Тобто, з сутті адміністративного правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення відносно ОСОБА_2 , однак відповідальність за ч.2 ст. 173-2 КУпАП наступає за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене саме стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Також не вказано року народження потерпілого ОСОБА_3 в графі протоколу «Склад адміністративного правопорушення (дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення)», такі дані зазначено лише в графі протоколу «Потерпілий(і), як «26.05.2019», вказано таку і у формі оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, долученої до протоколу. Однак до матеріалів справи не долучено будь-яких об'єктивних даних з державних установ або інших доказів, в порядку ст. 256 КУпАП, з яких можливо було встановити, що ОСОБА_3 є малолітньою чи неповнолітньою особою (зокрема, що такий народився саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про це зазначено у графі протоколу «Потерпілий(і)», і які в свою чергу дали підстави посадовій особі, яка склала протокол, кваліфікувати дії ОСОБА_1 саме за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Крім того, суд звертає увагу посадової особи, яка склала протокол, на те, що ним зазначено у протоколі потерпілим від адміністративного правопорушення малолітню особу, і в разі дійсного народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній на час вчинення відносно нього протиправних дій та складання протоколу є малолітнім (5 років). Тобто, суд об'єктивно не може викликати того в судове засідання, останній не може надавати пояснення, приймати участь в розгляді справи, при цьому у протоколі не вказано законного представника такої малолітньої особи і адреси, за якою належить здійснювати виклик того.

До того ж, у протоколі відсутні письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а рівно, і застереження особи, яка склала цей протокол, про відмову від дачі таких пояснень. Разом з тим, у графі протоколу «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» зазначено, що такі пояснення «Додаються до протоколу», при цьому останні до матеріалів долучено не було, тоді як це суперечить наведеним нормам ст. 256 КУпАП, згідно якої вона має право давати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, і не може бути перекладено на суд.

Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

За наслідками встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення, у зв'язку з чим справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП підлягає поверненню до управління патрульної поліції в Чернігівській області на доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені вище недоліки у відповідності до вимог чинного законодавства.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 268, 283, 256 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Повернути адміністративний матеріал за ч.2 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 на доопрацювання начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Самусь