Постанова від 04.06.2025 по справі 750/2449/25

Справа №750/2449/25

Провадження №3/750/2335/25

ПОСТАНОВА

04 червня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , головного сержанта взводу, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.2 ст. 173-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

до Деснянського районного суду м. Чернігова втретє надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №287045 від 08.02.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Так, згідно протоколу 08.02.2025 о 15 год. 30 хв. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 , маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння, учинив стосовно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах, штовханнях та ляпасах, ображав нецензурною лайкою, погрожував вбити матір потерпілого ОСОБА_3 , чим завдав йому психологічних страждань, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_3 .

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.

Частиною 2 ст.7 та ст. 245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Частинами 1 та 2 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за: вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: дитина, яка постраждала від домашнього насильства (далі - постраждала дитина), - особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.

При цьому, згідно до частин 1 та 2 ст. 270 КПК України, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

У протоколі серії ВАД №287045 від 08.02.2025 потерпілим від адміністративного правопорушення - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і останній на час складання протоколу є малолітньою особою (13 років). Тобто суд об'єктивно не може викликати того в судове засідання, останній не може надавати пояснення, самостійно приймати участь в розгляді справи, при цьому у протоколі не вказано законного представника чи представника такої неповнолітньої особи і адреси, за якою належить здійснювати виклик того.

Постановами судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 25.03.2025 та 23.04.2025 року матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 був повернутий до УПП в Чернігівській області на доопрацювання, однак постанова судді виконана не була, вказані в постанові суду недоліки в повному обсязі не усунуті.

Так, на виконання постанови суду від 23.04.2025 у графі протоколу «Потерпілий(і) зазначено: ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В присутності матері ОСОБА_2 . При цьому до матеріалів справи долучено копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , згідно якої батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_4 . Інших документів, з яких було б можливо встановити, що зазначене у протоколі формулювання «В присутності матері ОСОБА_2 » відповідає дійсності і матір'ю ОСОБА_3 є саме « ОСОБА_2 », а не вказана у свідоцтві про народження « ОСОБА_4 », або документів, на підставі яких ОСОБА_4 наразі має прізвище « ОСОБА_5 », до матеріалів справи долучено не було.

У зв'язку з викладеним, вказаний протокол не відповідає наведеним вимогам, що є перешкодою для розгляду справи по суті, тому матеріали втретє підлягають поверненню на доопрацювання.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 283, 294 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Повернути адміністративний матеріал за ч.2 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 на доопрацювання начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Самусь