Справа №750/6249/25
Провадження №1-кп/750/557/25
04 червня 2025 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого-судді: ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №22025270000000080 від 29.04.2025, щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернігова, громадянина України, з професійно-технічною освітою, фізичної-особи підприємця, одруженого, має на утриманні матір-пенсіонерку, 1951 року народження, дочку - студентку ОСОБА_6 , 2005 року народження, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 114-1 КК України
22 лютого 2022 року президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації (далі - зс рф) за межами російської федерації, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 5 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.
У подальшому на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
Цього ж дня у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу.
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
На виконання вказаних вище норм, вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №921 від 07.12.2016 (до 05.01.2023), та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022, Положення про ТЦК та СП, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №154 від 23.02.2022, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.
Крім того, у своїй роботі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки для визначення грифу обмеження доступу матеріальних носіїв інформації керуються вимогами Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом ЦУ СБУ 23 грудня 2020 року №383 та Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію, затвердженого наказом ГШ ЗСУ 30 січня 2023 року №12.
Відповідно до пунктів 1.1, 2.8, 3.25 Переліку відомостей Збройних Сил України, що становлять службову інформацію, інформація щодо місць перебування осіб з числа особового складу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, осіб, які уповноважені на це начальниками районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки при виконанні ними службових та/або посадових обов'язків та інструкцій щодо оповіщення попередньо призначених, військового обов'язаних та резервістів є службовою інформацією, тобто інформацією з обмеженим доступом.
У той же час, житель м. Чернігова ОСОБА_5 , знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, а у соціальних мережах виник посилений попит на поширення інформації про діяльність ТЦК та СП, умисно, вирішив перешкодити законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу в особливий період.
З метою перешкоджання діяльності ТЦК та СП зі здійснення мобілізаційних заходів ОСОБА_5 , за невстановлених у ході досудового розслідування обставин, 20.06.2022, використовуючи особистий акаунт в додатку «Telegram» під назвою «без імені», ідентифікатор телеграм аккаунту 6297607986, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді перешкоджання законній діяльності військового формування - Чернігівського обласного, Чернігівського міського та районних ТЦК і СП щодо забезпечення комплектування особовим складом Збройних сил України та інших військових формувань в особливий період, з метою підриву обороноздатності України в умовах воєнного стану, і бажаючи їх настання, створив канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (назва змінена на « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за інтернет-адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 посилання систематично змінюється).
Функціональним призначенням вказаного інформаційного ресурсу є інформування мешканців міста Чернігів про дислокацію та переміщення військовослужбовців ТЦК та СП, які здійснюють визначені законодавством заходи щодо оповіщення про хід мобілізаційних заходів, з тим, щоб уникнути вручення повісток та подальшої мобілізації.
Починаючи з червня 2022 року, більш точний час досудовим слідством не встановлений, ОСОБА_5 , виконував функцію «власника» каналу, яка полягала у призначенні адміністраторів та самостійному адмініструванню каналу, яке, серед іншого, включало в себе: встановлення правил поведінки учасників з тим, щоб вони писали повідомлення виключно про місцезнаходження співробітників ТЦК та СП, видалення або блокування користувачів, які порушували вказані правила групи, налаштування конфіденційності каналу з тим, щоб сторонні особи, у т.ч. працівники правоохоронних органів не мали доступу до переліку учасників чи адміністраторів, налаштування додаткового програмного забезпечення (т.зв. «ботів», які разом з іншими встановленими та невстановленими на даний час особами в автоматичному режимі виконували функцію адміністраторів).
В подальшому, з метою реалізації спільного злочинного плану, який полягав у забезпеченні постійного та безперебійного функціонування телеграм-групи «Оливки, маслини | Чернiгiв | Чернигов» ОСОБА_5 за попередньою змовою з особою, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, надав такій особі, а також іншим невстановленим на даний час особам права адміністраторів, які з належних їм акаунтів слідкували за повідомленнями користувачів у чаті, видаляли ті повідомлення, що не стосуються тематики групи (щодо видачі/не видачі повісток), блокували користувачів, які систематично порушували ці правила. Таким чином, вказані дії акцентували увагу учасників каналу саме на діяльність ТЦК та СП, а не на інші аспекти інформаційного суспільства.
Так, у період з 20.06.2022 до 02.12.2022, більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_5 звернувся до раніше знайомої йому особи, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, з пропозицією приєднатись в якості адміністратора до створеного ним телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (в подальшому назва змінена на « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за інтернет-адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 посилання систематично змінюється).
Усвідомлюючи, що функціональним призначенням вказаного інформаційного ресурсу було інформування мешканців міста Чернігів про дислокацію та переміщення військовослужбовців ТЦК та СП, які здійснюють визначені законодавством заходи щодо оповіщення про хід мобілізаційних заходів, з тим, щоб уникнути вручення повісток та подальшої мобілізації, особа, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, надала згоду на вищевказану пропозицію ОСОБА_5 та, використовуючи особистий акаунт в додатку «Telegram» під назвою «СМАЙЛ», «id 165829872», діючи умисно та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді перешкоджання законній діяльності військового формування - Чернігівського обласного, Чернігівського міського та районних ТЦК і СП щодо забезпечення комплектування особовим складом Збройних сил України та інших військових формувань в особливий період, з метою підриву обороноздатності України в умовах воєнного стану, і бажаючи їх настання, приєднався в якості адміністратора до вказаного вище телеграм-каналу та в період часу з 02.12.2022 до 12.02.2024 з метою забезпечення постійного та безперебійного функціонування телеграм-групи «Оливки, маслини | Чернiгiв | Чернигов» виконував функцію адміністратора каналу, яка, серед іншого, включала в себе: слідкування за додержанням учасниками правил поведінки з тим, щоб вони писали повідомлення виключно про місцезнаходження співробітників ТЦК та СП та обмеження прав користувачів, які порушували правила групи, встановлені ОСОБА_5 . Таким чином, вказані дії акцентували увагу учасників каналу саме на діяльність ТЦК та СП, а не на інші аспекти інформування суспільства.
Вказані заходи ОСОБА_5 та особи, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, з адміністрування даного Telegram-каналу, призводили до того, що в ньому на системній основі здійснювалось поширення інформації щодо форм та методів здійснення мобілізаційних заходів в особливий період на території міста Чернігова для невизначеного кола осіб, а саме: інформації про детальні адреси м. Чернігова, за якими перебувають військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання останніми заходів по призову громадян України (військовозобов'язаних та резервістів) під час мобілізації, умови несення служби, зокрема вручення повісток, використання бодiкамер, режим роботи блокпостів, що надавало допомогу особам, які ухиляються від військового обліку або іншим чином порушують правила військового обліку, в уникненні отримання відповідних повісток.
Про нові публікації на вказаному каналі автоматично повідомлялися підписники, а усі публікації вказаного каналу були доступними для усіх учасників групи «Оливки, маслини | Чернiгiв | Чернигов».
Крім того, ОСОБА_5 з метою спрощення керування каналом налаштував телеграм-боти під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 », «Rose», « ІНФОРМАЦІЯ_8 », «Tg Scan Robot» на автоматичну фільтрацію чату та повідомлень, що не стосуються теми групи і блокування користувачів, які пишуть такі повідомлення, а також встановив автоматичне видалення повідомлень в групі після спливу 24 годин, та приховування нових користувачів, які приєдналися до групи за посиланням- запрошенням до вказаної групи.
Відтак, у Telegram-каналі «Оливки, маслини | Чернiгiв | Чернигов» упродовж часу його функціонування щоденно розміщувались повідомлення з інформацією про час та місце вручення повісток співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_9 , що давало можливість особам призовного віку уникати отримання таких повісток у означених місцях, і як наслідок, створювало передумови для ухиляння від виконання ними військового обов'язку.
При цьому, ОСОБА_5 розроблено механізм перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань і, незважаючи на те, що вказана інформація поширювалась іншими учасниками каналів, які не перебували у злочинній змові з вищезазначеною особою, вся діяльність каналу охоплювалась його злочинним умислом. Тобто, ОСОБА_5 чітко знав та усвідомлював, що у створеному та адміністрованому ним каналі систематично розміщується інформація, яка чинить перешкоди зазначеній законній діяльності ЗСУ.
Всього в каналі протягом періоду його діяльності було поширено понад 10000 повідомлень про місцезнаходження співробітників ТЦК та СП.
Цілеспрямоване поширення серед громадян України, які підлягають військовому обліку, призову, відомостей, зокрема в соціальних мережах через Інтернет, про місця фактичного проведення мобілізаційних заходів військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_10 , перешкоджає їх законній діяльності, визначеній ст. ст. 1, 14, 33, 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки надає можливість громадянам України, які бажають ухилитися від виконання військового обов'язку, уникнути військового обліку та призову і створює перепони для встановлення мобілізаційного ресурсу держави, укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, організувавши розміщення в у Telegram-каналах « ІНФОРМАЦІЯ_3 » повідомлень про місця фактичного проведення мобілізаційних заходів працівниками ІНФОРМАЦІЯ_10 , та адмініструвавши вищевказаний Telegram-канал ОСОБА_5 за попередньою змовою з особою, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, втрутилися в його законну діяльність та створили перешкоди, перепони в діяльності ЗСУ та інших військових формувань, що призвело до суспільно-небезпечних наслідків у вигляді нездійснення в повному обсязі у визначені терміни мобілізаційних заходів, встановлення мобілізаційного ресурсу держави, призову, укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 свою вину за пред'явленим йому обвинуваченням за ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 114-1 КК України визнав повністю та у повному обсязі підтвердив обставини вчиненого ним кримінального правопорушення, викладені в обвинувальному акті, погодившись з часом, місцем, способом, мотивом, метою, наслідками та всіма іншими обставинами щодо вчинення ним кримінального правопорушення і всі ці обставини він визнає повністю. У скоєному щиро розкаявся, жалкував з приводу ним вчиненого, усвідомив свій вчинок та критично оцінює свою протиправну поведінку. Вказав, що під час обшуку запропонували сприяти слідству, що він одразу і зробив, надав всі паролі від акаунтів, надав правдиві свідчення стосовно всіх обставини вчинення кримінального правопорушення, які сприяли встановленню обставин у кримінальному провадженні. Запевнив про недопущення правопорушень у подальшому, просив врахувати, що він два місяці перебував у СІЗО, доходів не отримував, зазнав збитків, але платив податки своєчасно, має ряд хронічних захворювань, постійно приймає ліки, дуже жалкує з приводу вчиненого, розкаюється щиро, зазначив про добровільну допомогу своїм товаришам-військовим, вказав, що має на утриманні матір-пенсіонерку та доньку-студентку, сплачує за орендоване житло у м. Києві, де остання навчається. Просив суворо не карати, не позбавляти волі.
На підставі ч.3 ст. 349 КПК України за згодою учасників судового провадження, судом визнано недоцільним дослідження доказів, поданих на підтвердження подій кримінальних правопорушень, винуватості обвинуваченого у його вчиненні, стосовно тих обставин, які ніким не оспорюються. При цьому, судом з'ясовано, що обвинувачений та інші учасники провадження правильно розуміють зміст цих обставин, сумніву у добровільності та істинності їх позицій немає, а також їм роз'яснено, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити ці фактичні обставини в апеляційному порядку.
Враховуючи викладене, свідчення обвинуваченого, дослідивши матеріали кримінального провадження в обсязі, узгодженому сторонами кримінального провадження, а також те, що обставини, встановлені під час кримінального провадження, доведеність вини обвинуваченого, кваліфікація дій обвинуваченого, обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, ніким не оспорюються, суд знаходить, що обвинувачення знайшло своє підтвердження в повному обсязі.
При цьому, враховуючи, що в обвинувальному акті у викладі фактичних обставин та формулюванні обвинувачення міститься посилання на конкретне прізвище, ім'я по батькові особи, а також посилання на матеріали провадження щодо такої (вирок суду щодо якої не набрав законної сили), суд вважає необхідним такі виключити, зазначивши таку як «особа, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження».
Суд за вказаних обставин вважає доведеною вину ОСОБА_5 , а його дії вірно кваліфікованими за ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 114-1 КК України, як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Обставинами, що пом'якшують покарання обвинуваченого, згідно ст. 66 КК України, судом визнано: щире каяття обвинуваченого, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченого, відповідно до ст. 67 КК України, судом визнано: вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою.
Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого і має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами.
Вирішуючи питання про міру покарання обвинуваченому, суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, його наслідки, фактичні обставини провадження, критичне ставлення обвинуваченого до вчиненого, особу обвинуваченого, відсутність притягнень до адміністративної та кримінальної відповідальності, його вік, сімейний та матеріальний стан, незадовільний стан здоров'я, про що свідчать медичні документи, що він має міцні та тривалі соціальні зв'язки, має родину, на його утриманні перебувають мати-пенсіонерка, 1951 року народження, та донька - студентка, 2005 р. народження, що на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває, має постійне місце проживання та позитивну характеристику за таким, а також позитивні характеристики від партнерів по роботі, офіційне працевлаштування як фізичної особи-підприємця, заяви від військовослужбовців про надання ОСОБА_5 в період з 2022 по 2024 роки добровільної допомоги військовим підрозділам, що він сприяв розкриттю вчиненого ним кримінального правопорушення, надав правдиві та послідовні показання стосовно обставин вчинення кримінального правопорушення, які сприяли встановленню обставин та істини у кримінальному провадженні, наявність декількох обставин, що пом'якшують його покарання, за наявності обставини, що обтяжує таке, у зв'язку з чим доходить висновку, що обвинуваченому ОСОБА_5 необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі на строк в межах санкції статті закону, якою передбачене покарання за вчинене обвинуваченим кримінальне правопорушення.
Разом з тим, приймаючи до уваги всі вищевикладені обставини, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_5 злочину, суд вважає, що ще не втрачена можливість виправлення обвинуваченого без відбування покарання, тобто його припустимо звільнити від відбування покарання з випробуванням, на підставі ст. 75 КК України, із покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України, що є необхіднім і достатнім для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Приймаючи таке рішення суд виходить із того, що при призначенні покарання в кожному випадку і щодо кожного обвинуваченого, який визнається винним у вчиненні кримінального правопорушення, суди мають суворо дотримуватись вимог ст. 65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через останні реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів. Суд, призначаючи покарання, зобов'язаний враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини справи, що пом'якшують і обтяжують покарання. При цьому, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами, та не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Відповідно до ч.1 ст. 75 КК України якщо суд, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов'язане з корупцією, кримінальне правопорушення, передбачене статтями 403, 405, 407, 408, 429 цього Кодексу, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, катування, передбачене частиною третьою статті 127 цього Кодексу, при призначенні покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п'яти років, враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Поняття судової дискреції (судового розсуду) у кримінальному судочинстві охоплює повноваження суду (права та обов'язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного покарання тощо.
Дискреційні повноваження суду визнаються і Європейським судом з прав людини (зокрема справа «Довженко проти України»), який у своїх рішеннях зазначає лише про необхідність визначення законності, обсягу, способів і меж застосування свободи оцінювання представниками судових органів, виходячи із відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права. Це забезпечується, зокрема, відповідним обґрунтуванням обраного рішення в процесуальному документі суду тощо. Також, у справі «Ізмайлов проти Росії» ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалось пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».
При цьому суд також враховує правову позицію Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, висловлену в Постанові від 28.05.2020 року (справа №753/13972/17; провадження № 51-986км20), згідно якої Верховний суд зазначив, що законодавцем саме суду надано дискреційні повноваження щодо визначення виду та міри покарання за вчинення того чи іншого злочину.
Отже, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченим ОСОБА_5 кримінального правопорушення, фактичні обставини провадження, особу обвинуваченого, який вперше притягується до кримінальної відповідальності, має міцні та тривалі соціальні зв'язки, є фізичною особою-підприємцем, позитивно характеризується за місцем проживання та має позитивні характеристики від партнерів по роботі, його вік, незадовільний стан здоров'я, а саме наявність ряду хронічних захворювань, що на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває, перебування на його утриманні матері-пенсіонерки та доньки-студентки, які потребують його фінансової допомоги, добровільне надання ним допомоги військовослужбовцям, відсутність негативних характеристик, а також конкретні обставини справи, усвідомлення останнім протиправності своєї злочинної поведінки, осуд своїх дій, щире каяття, що він сприяв розкриттю кримінального провадження, одразу надав органу досудового розслідування та суду правдиві та послідовні показання стосовно обставин вчинення кримінального правопорушення, які сприяли встановленню обставин та істини у кримінальному провадженні, що свідчить про його активну позицію щодо з'ясування фактичних обставин кримінального правопорушення, завірив суд щодо недопустимості будь-яких антисоціальних проявів у майбутньому, маючи на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, суд вважає саме таке покарання, в межах санкції статті у виді позбавлення волі, але з іспитовим строком, в умовах здійснення контролю за його поведінкою під час звільнення від відбування покарання з випробуванням - необхідним та достатнім для виправлення останнього, для запобігання вчиненню ним нових злочинів і досягнення інших цілей покарання. Доводів, які б могли свідчити про те, що виправлення обвинуваченого і його перевиховання неможливе без реального відбування покарання, суду надано не було, а значення заходу примусу для досягнення його мети визначається не лише його суворістю.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувались.
В межах вказаного кримінального провадження до обвинуваченого застосовано запобіжний захід у вигляді застави. Так, 15.02.2025 ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова до ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з подальшим утриманням в ДУ «Чернігівський слідчий ізолятор», без визначення розміру застави, строк тримання рахувати з моменту фактичного затримання, тобто з 14.02.2025, зі строком дії ухвали до 14.04.2025. 10.04.2025 ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова продовжено строк тримання під вартою ОСОБА_5 , без визначення розміру застави до 14.05.2025. Ухвалою Чернігівського апеляційного суду від 23.04.2025 було продовжено строк тримання під вартою ОСОБА_5 до 14.05.2025 з визначенням розміру застави в розмірі 181680 грн.
24.04.2025 за ОСОБА_5 внесено заставу, а останній звільнений з-під варти і з того часу вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у виді застави.
Строк дії обов'язків, покладених на обвинуваченого, ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.05.2025 продовжено до 13 липня 2025 року включно.
Враховуючи те, що обвинувачений в ході судового розгляду кримінального провадження дотримувався обраного запобіжного заходу, не уникав явки до суду та відповідно умисно не перешкоджав судовому розгляду кримінального провадження, запобіжний захід у виді застави із покладенням на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків: прибувати до суду із встановленою періодичністю; не відлучатися із населеного пункту, в якому він перебуває без дозволу суду; утримуватись від спілкування зі свідками та іншими учасниками в даному кримінальному провадженні; здати до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, - залишити без змін до набрання вироком законної сили.
Долю речового доказу, а саме мобільного телефону марки «One plus», ІМЕІ НОМЕР_1 , слід вирішити у відповідності до вимог ст. ст. 96-1, 96-2, 100 КК України.
Керуючись ст. ст. 370, 371, 373, 374 КПК України, суд
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у пред'явленому йому обвинуваченні за ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 114-1 КК України та призначити йому покарання у вигляді 5 (п'яти) років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування покарання з випробуванням, з іспитовим строком 3 (три) роки.
Відповідно до ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки:
- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації.
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Запобіжний захід у виді застави, до набрання вироком законної сили, залишити без змін, а після набрання вироком законної сили - скасувати.
Іспитовий строк обчислювати з моменту проголошення вироку суду.
На підставі ст.ст. 96-1, 96-2 КК України, ч.9 ст. 100 КПК України застосувати спеціальну конфіскацію щодо мобільного телефона марки «One plus», ІМЕІ НОМЕР_1 , який передано на зберігання до кімнати речових доказів СВ УСБУ в Чернігівській області, та конфіскувати його в дохід держави.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення тридцятиденного строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1