Справа №127/1475/25
Провадження №1-кп/127/40/25
04 червня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
особи щодо якої розглядається клопотання ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниці, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання прокурора відділу Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Відповідно до клопотання вбачається, що досудовим розслідуванням встановлено, що платник податків ОСОБА_4 є фізичною особою резидентом України.
Платник податків фізична особа ОСОБА_4 , обліковується в органах ДПС за податковим номером 2969504491.
Податкова адреса (місце проживання) фізичної особи - платника податків Відповідно до «ІС Податковий блок» фізична особа-платник податків ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Частиною 3 статті 65 Господарського кодексу України встановлено, що керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.
Згідно Податкового кодексу України, передбачено:
- п.п. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, відповідно до якого податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків;
- п.п. 191 п. 1 ст. 14 Податкового кодексу України, згідно з яким постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів та рішенням суду;
- п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, відповідно до якого платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти країни), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та іборів згідно з цим Кодексом;
- ст. 16 Податкового Кодексу України, відповідно до якої платник податків, зокрема зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань, митної справи.
- п 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України, відповідно до якого визначено обов'язки платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
- п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, згідно з яким відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної с п ра ви,
- п 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, за змістом якою для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством,
- п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, згідно з яким податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску;
- ст. 47 Податкового кодексу України, де закріплено, що відповідальність, за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність, інформації, наведеної у зазначених документах, несуть юридичні особи, резиденти або нерезидент України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить; фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом, податкові агенти;
- п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року,
- ст. 57 Податкового кодексу України, згідно з якою платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом;
- п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, де визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), га з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів;
- п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, де визначено, що платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
- п. 163.1.1 ст. 163 Податкового кодексу України, відповідно до якою об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб для резидентів є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України;
- п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, де закріплено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід Загальний оподатковуваний дохід будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду;
- п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, де визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2-167.5 цієї стати) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються ( виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами і а за цивільно-правовими договорами;
- п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України, з якої слідує, що декларації про свій майновий стан та доходи подають платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річною оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів,
- п 1.1-1,2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України, відповідно до якого тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір,
- п.п. 1.3 підрозд. 16-1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, зазначено, що ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Таким чином, ОСОБА_4 , зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В свою чергу, ОСОБА_4 , достовірно 'знаючи про вказані вимоги законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи наслідки і бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, у звітні (податкові) періоди з 01.01.2019 по 31.12.2023, перебуваючи у м Вінниця, не подав податкові декларації про майновий стан і доходи за 2019-2023 роки внаслідок чого, не задекларував та не сплатив податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 4709232,22 грн. та військовий збір в сумі 1312242,76 грн.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_4 , в порушення вказаних вимог законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків вигляді несплати податків і зборів, у звітні (податкові) періоди з 01.01.2019 по 31.12.2023 (більш точну адресу, дату та час досудовим розслідуванням не встановлено і 'здійснив продаж об'єктів нерухомості у Вінницькій області за адресами:
- Вінницький район, с. Березина;
- Вінницький район, с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний», провулок Мирний, буд. 20, 18, 16, 10, 6, 4;
- Вінницький р-н., с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний», провулок Мирний,
- Вінницький район, с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний»,
- м. Вінниця, вул. І. Багряного, буд. 1-А;
г Вінницький район, селище Березина, вул. Райдужна, буд 18, 49, 34. З 1,45, 26, 39, 44, 36, 51,43, 40, 53, 47, 35, 54, 28, 67, 50, 63, 79, 59, 58, %. 55, 70, 78, 60, 69, 82, 64, 76, 77, 75, 68, 65, 71, 73, 61,37, 80, 62, ЗО, 46, 57, 72. 7 І, 4 І, 12, 8І. 52, 33, 32, 38, 66. за цінами, які зазначенні в договорах, що є нижчими за звичайні (ринкові), та показника опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м. житла публічно оприлюдненої при розрахунку бази оподаткування відповідними податками та зборами.
Так, громадянином ОСОБА_4 упродовж 2019 - 2023 років умисно занижена вартість продажу об'єктів нерухомого майна за адресами:
- Вінницький район, с. Березина;
- Вінницький район, с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний», провулок Мирний, буд. 20, 18, 16, 10, 6, 4;
- Вінницький район, с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний», провулок Мирний,
- Вінницький район, с. Агрономічне, садівничий масив «Окружний»,
- м Вінниця, вул. І. Багряного, буд. 1-А,
- Вінницький район, селище Березина, вул. Райдужна, буд. 48, 49, 34, ЗІ, 45, АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_16 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 , АДРЕСА_19 , АДРЕСА_20 , АДРЕСА_21 , АДРЕСА_22 , АДРЕСА_23 , АДРЕСА_24 , АДРЕСА_25 , АДРЕСА_26 , АДРЕСА_27 , АДРЕСА_28 , АДРЕСА_29 , АДРЕСА_30 , АДРЕСА_31 , АДРЕСА_32 , АДРЕСА_33 , АДРЕСА_34 , АДРЕСА_35 , АДРЕСА_36 , АДРЕСА_37 , АДРЕСА_38 , АДРЕСА_39 , АДРЕСА_40 , АДРЕСА_41 , АДРЕСА_42 , 4 1,42, АДРЕСА_43 , АДРЕСА_44 , АДРЕСА_45 , АДРЕСА_46 , 38, АДРЕСА_47 , на загальну суму 92 342 007, 60 гри , у тому числі за 2019 рік в сумі 11 822 472,60 грн., 2020 рік - 22 062 865,00 грн., 2021 рік - 54 017 013,00 грн , 2023 рік 4 439 657,0 грн, що призвело до ненадходження до державного бюджету України податку на доходи фізичних осіб та військового збору, а саме: - у 2019 році сума несплачених податків становить 680 841,0 7 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 530 780,71 та військовий збір в сумі 150060,36 грн., що становить 708,8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- у 2020 рот сума несплачених податків становить 1 320 261,62 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 1 015 618,76 та військовий збір в сумі 304 642,86 грн., що становить 1 257,3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- у 2021 році сума несплачених податків становить 3 503 412,74 грн, з них податок на доходи фізичних осіб в сумі 2 700 850,65 та військовий збір в сумі 802 562 грн., що становить 3 086,7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- у 2023 році сума несплачених податків становить 516 959,55 грн, і них податок на доходи фізичних осіб в сумі 461 982,10 та військовий збір в сумі 54 977,45 грн,, що становить 385,1 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В результаті вищевказаних умисних протиправних дій ОСОБА_4 до бюджету держави не сплачено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 4 709 232,22 грн. та військовий збір в сумі 1 312 242,76 гри., що є коштами у великих розмірах, гак як вказана сума 6 021 474,98 грн., у 5 437 раз перевищу« установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, тобто умисному ухиленні від сплати податків та зорів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у великих розмірах.
Прокурор ОСОБА_3 у підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, та просив суд, задовольнити його з підстав викладених в ньому.
У підготовчому судовому засіданні ОСОБА_4 підтримав клопотання прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності та просив його задовольнити. Щодо закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності не заперечував та надав свою згоду. Крім того, визнав себе винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, з обставин викладених у повідомлені про підозру, щиро розкаявся у вчиненому. Додатково зазначив суду, що повністю відшкодував завдані збитки.
Суд, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, доходить такого висновку.
13.01.2025 ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №72024021040000002 від 17.10.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Внаслідок кримінального правопорушення завдано шкоду у вигляді ненадходження до бюджету податків 6021474,98 грн., яка повністю відшкодована.
Зокрема, установлено, що до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, тобто до 13.01.2025 (коли йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 212 КК України) ОСОБА_4 сплачено податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, податок з доходів фізичних осіб та військовий збір в розмірі 6021474,98 грн.
Таким чином, заборгованість зі сплати податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, податок з доходів фізичних осіб та військового збору сплачена ОСОБА_4 у повному обсязі до притягнення останнього до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 212 КК України.
Згідно ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Згідно із ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За змістом ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Положеннями п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, встановлено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Судом на виконання положень ст. 286 КПК України роз'яснено ОСОБА_4 наслідки задоволення судом клопотання прокурора та про її право вимагати загального судового розгляду, на що підозрюваний надав свою згоду на звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
За таких обставин враховуючи те, що до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, останнім сплачено у повному обсязі податки, збори (обов'язкові платежі), що входять в систему оподаткування, а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня), а також підозрюваний надав згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності, суд дійшов висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 не обирався. Клопотань щодо його обрання до суду не надходило.
На підставі вищезазначеного, ст.ст. 44, 212 КК України, керуючись ст.ст. 284-286, 288, 314-316, 350, 372 КПК України, суд -
Клопотання прокурора ОСОБА_3 , задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені 17 жовтня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024021040000002, відносно ОСОБА_4 , за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КК України, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: