Справа №449/562/25
05.06.2025 м. Перемишляни
суддя Перемишлянського районного суду Львівської області - Гуняк Олександра Ярославівна розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області НП України про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
ч.5 ст. 126 КУпАП,
Згідно адміністративного матеріалу, який надійшов на адресу Перемишлянського районного суду Львівської області, « ОСОБА_1 , 21.03.2025 р., в м.Перемишляни по вул. Галицька, 12, керував транспортним засобом марки «Daewoo Lanos», номерний знак « НОМЕР_1 », при цьому не маючи права керування транспортними засобами. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Гр. ОСОБА_2 притягнено до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП адміністративною постановою серії ЕНА №3466612 від 13.11.2024 р.».
Дослідивши матеріали адміністративної справи, зокрема протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №277222 від 21.03.2025 року, вважаю, що такий підлягає поверненню до Відділення поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області НП України для усунення недоліків, оскільки в ході розгляду справи виявлені факти недотримання вимог Закону при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, які перешкоджають розгляду справи та не можуть бути усунені в суді.
На підставі ст.278 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції від 6 листопада 2015 року № 1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Ч. 1 ст. 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством
Ч. 5 ст. 126 КУпАПпередбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Кваліфікуючи дії за ч. 5 ст. 126 КУпАП не долучено належно оформлених доказів, підтверджуючих вчинення ОСОБА_1 повторно, протягом року, вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, після накладення адміністративного стягнення, що є необхідним для вирішення справи. Зокрема, відсутня належним чином засвідчена копія рішення про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення даного правопорушення, передбаченого частинами другою - четвертою ст. 126 КУпАП.
Слід зазначити, що долучений до матеріалів справи рапорт чи посилання в протоколі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП адміністративною постановою серії ЕНА №3466612 від 13.11.2024 р, не може бути доказом повторністі правопорушення, оскількиповторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП, визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили.
Додатково слід звернути увагу, що санкція ч. 5 ст. 126 КУпАПпередбачає накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Проте, всупереч вищезазначеному, до матеріалів адміністративних справ не долучено жодних документів, які б містили в собі інформацію про належність особі зазначеного в протоколі транспортного засобу.
Крім того, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу.
Суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП - обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
З огляду на те, що у матеріалах справи містяться суперечності, про які зазначено вище, вважаю, що по справі неможливо прийняти остаточне рішення, а тому її слід направити для усунення виявлених недоліків у Відділення поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області НП України.
На підставі ст.ст. 256, 278 КУпАП,-
матеріали справи про вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 КУпАП, направити у Відділення поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області НП України для усунення недоліків у оформленні справи про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Гуняк Олександра Ярославівна