Справа №760/27480/24
Провадження №2-о/760/49/25
07 січня 2025 року м. Київ
Солом'янський районний суд м. Києва
у складі головуючого - судді Аксьонової Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Тодосюк Г.В.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Головного управління ДПС в Одеській області про розкриття інформації, що містить банківську таємницю, заінтересовані особи - Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк», Представництво «Скіл Трейд СП. З О.О.»,
Представник Головного управління ДПС в Одеській області - Аветюк С.В. звернувся до суду із вищевказаною заявою в порядку окремого провадження, в якій просить суд зобов'язати зобов'язати ПАТ АБ «Укргазбанк» надати до Головного управління ДПС в Одеській області оригінали (належним чином засвідчені копії) роздруківок про обсяг та обіг коштів по розрахунковим рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП З О.О.» (код ЄДРПОУ 26628138) та отримання інформації стосовно надходження виручки на рахунки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП З О.О.» (код ЄДРПОУ 26628138) відкриті в ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» від дати відкриття рахунку (24.05.2021) до дати подачі заяви ГУ ДПС в Одеській області.
В обґрунтування даної заяви покликається на те, що Головне управління ДПС в Одеській області належить до системи органів Державної податкової служби України, яка реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
В рамках вимог статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів отримувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження в установлені строки валютної виручки від суб'єктів господарювання, інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа,що охороняється банком.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), до плану-графіка на 2024 рік проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 15.05.2024 № 4877-п, з 04.06.2024 розпочата документальна планова виїзна перевірка Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.» (стара назва Представництво «СКАН ІНТ ЛОГІСТІК СП. З О.О.») (податковий номер 26628138) за період діяльності з 26.02.2018 по 31.12.2023 року.
Під час проведення планової виїзної документальної перевірки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138, згідно вимог пп.16.1.5 п. 16.1 ст. 16, пп.20.1.4, пп.20.1.6, пп.20.1.10, пп.20.1.43, пп.20.1.44, п.20.1, ст.20, п.85.2, ст.85 ПКУ, 04.06.2024, 19.06.2024 року вручені письмові запити від 04.06.2024 року, 19.06.2024 року про надання документів, які стосуються предмету перевірки, у т.ч. банківські виписки за період з 26.02.2018 по 31.12.2020.
Під час проведення перевірки документи не надавались, про що складено акти від 24.06.2024 №3754/15-32-23-02, від 24.06.2024 №3750/15-32-23-01.
25.06.2024 на адресу Головного управління ДПС в Одеській області надійшов лист від директора Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138 (вх. номер до Головного управління ДПС в Одеській області від 25.06.2024 №75103/6) щодо неможливості надання первинних документів у зв'язку із їх вилученням Святошинським управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві в рамках кримінального провадження №12021100080001011, внесеного в Єдиний державний реєстр досудових розслідувань 01.04.2021 та лист Святошинського управління Головного управління Національної поліції у м. Києві від 02.04.2021 №1011/125/54/08-2021 про надання оригіналів документів за 2018-2020 роки на адресу слідчого відділу Святошинського УП ГУ НП у м.Києві.
Головним управлінням ДПС в Одеській області надіслано лист до Головного управління Національної поліції у м. Києві від 26.06.2024 №14410/5/15-32-23-02-05 з проханням повідомити про стан кримінального провадження кримінального провадження від 01.04.2021 №12021100080001011, наявність вилучених документів Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138 в розпорядженні Святошинського УП ГУ НП у м. Києві, та надати протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту, на адресу Головного управління ДПС в Одеській області оригінали (копії) вилучених документів або забезпечити доступ до них (докази надаються в додатках).
Наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 26.06.2024 №6250-п «Про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», податковий номер 26628138, перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки з 26 червня 2024 року до дати отримання документів або забезпечення доступу до них.
Головним управлінням ДПС в Одеській області направлено листи в банківські установи, щодо отримання руху коштів по рахункам Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП. З О.О.», а саме:
- ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» лист від 20.09.2024 №36198/6/15-32-23-02-06 (щодо рахунку який відритий в ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» (980-укриїнська гривня) НОМЕР_1 , дата відкриття рахунку 24.05.2021).
Отримано лист ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» від 02.10.2024 №510/452/2024 (вх. 111455/6 від 08.10.2024) в якому повідомлено, що запитувана інформація відноситься до категорії банківська таємниці.
Метою отримання відповідної інформації є встановлення наявності або відсутності порушення податкового законодавства з боку Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП З О.О.» (код за ЄДРПОУ 26628138) щодо руху коштів по рахункам в банківській установі ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК» під час здійснення господарської діяльності.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 жовтня 2024 року справу розподілено судді Аксьоновій Н.М.
Ухвалою від 31 жовтня 2024 року у справі відкрито окреме провадження та призначено до розгляду у закритому судовому засіданні.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник ПАТ АБ «Укргазбанк» у судове засідання не з'явилась, однак подала до суду заперечення на заяву про розкриття банківської таємниці, у якій просила відмовити у задоволенні заяви в повному обсязі, а судове засідання проводити без її участі.
Представник заінтересованої особи - Представництва «СКІЛ ТРЕЙД СП З О.О.» у судове засідання також не з'явився, про час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до позиції Верховного Суду, висловленої у постанові в справі № 918/539/16 від 07 липня 2022 року, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Виходячи з цього, на підставі ч.1 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу в відсутності заявника та заінтересованих осіб.
Заслухавши представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1076 ЦК України банк гарантує таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта.
Відомості про операції та рахунки можуть бути надані тільки самим клієнтам або їхнім представникам.
Іншим особам, у тому числі органам державної влади, їхнім посадовим і службовим особам, такі відомості можуть бути надані виключно у випадках та в порядку, встановлених законом про банки і банківську діяльність.
Частиною 1 ст.60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам при наданні послуг банку або виконанні функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк, є банківською таємницею.
Порядок та підстави розкриття банківської таємниці врегульовано ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
Відповідно до ст.191 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 цього кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
1) здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків;
2) контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Поняття контролюючих органів та їх функцій визначено в п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, відповідно до якого контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи;
Відповідно до п.73.4 ст.73 Податкового кодексу України інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків надається в обсягах більших, ніж передбачені пунктом 73.3 цієї статті, банками та іншими фінансовими установами контролюючим органам за рішенням суду.
Для отримання такої інформації контролюючий орган звертається до суду.
Порядок розкриття банківської таємниці визначено ст.62 Закону «Про банки і банківську діяльність».
Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.
За змістом ч.1 ст.62 Закону підставами для розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, є:
1) письмовий запит або дозвіл власника інформації;
2) письмова вимога або рішення суду;
3) письмова вимога уповноважених державних органів, перелік яких визначено законом і є вичерпним.
Тобто, за змістом даної норми закону, на вимогу відповідних уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську інформацію, у межах і обсягах, визначених цим та іншими законами, тобто банки надають обмежену законом інформацію.
Зазначені обмеження, у тому числі, викладені в ч.4 ст.62 Закону «Про банки і банківську діяльність» не стосуються випадків надання банком інформації, яка є банківською таємницею, з дозволом клієнта чи за рішенням (вимогою) суду.
Такий висновок узгоджується з п.3.5 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14 липня 2006 року № 267.
Частиною 2 ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» встановлено, що вимоги до форми та змісту запиту на отримання інформації, що становить банківську таємницю, у тому числі до запитів органів державної влади, їх посадових і службових осіб, встановлюються Національним банком України.
Відповідно до п.6 глави 3 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління НБУ від 14 липня 2006 року №267, запит органу державної влади, його посадових і службових осіб на отримання інформації, що становить банківську таємницю, має відповідати таким вимогам: 1) викладений на бланку державного органу встановленої форми або надісланий в електронному вигляді; 2) наданий за підписом керівника державного органу (чи його заступника), скріплений гербовою печаткою, або підписаний кваліфікованим електронним підписом керівника державного органу (чи його заступника); 3) містити передбачені Законом про банки підстави та посилання на його відповідні норми для отримання цієї інформації.
Згідно п.п.20.1.5 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України, комерційних банків та інших фінансових установ довідки у порядку, встановленому Законом України «Про банки і банківську діяльність» та цим Кодексом, довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницької діяльності».
Однак, запит ГУ ДПС в Одеській області, надісланий до ПАТ АБ «Укргазбанк» не містив посилання на будь-який підпункт, пункт чи частину статті 62 Закону про банки, зокрема підпункти а) - е) пункту 4 ч.1 статті 62 Закону про банки, які дають право на отримання інформації, що становить банківську таємницю в тому обсязі, що запитується.
Відповідно до п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Згідно з ст.74.4, ст.77.5 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. У разі планування перевірок одного й того самого платника податків контролюючими органами та органами державного фінансового контролю у звітному періоді такі перевірки проводяться зазначеними органами одночасно. Порядок координації проведення таких перевірок та залучення до перевірок інших органів, передбачених законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.42.2. ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до п.77.6 статті 77 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Пунктами 81.1, 81.2 статті 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Разом з тим, з матеріалів справи не вбачається можливим встановити, що рішення про проведення перевірки в порядку, визначеному законом, приймалося, оскільки до заяви не додано копії наказу про проведення планової виїзної перевірки №4877-п від 15.05.2024 року та копії плану-графіку на 2024 рік.
Крім того, до заяви не надано доказів надіслання копії наказу про проведення перевірки та повідомлення про її початок у строк, визначений статтею 77.4 ПК України.
До того ж, у заяві заявник просить розкрити інформацію, що містить банківську таємницю за період з 24 травня 2021 року по дату подання заяви, хоча в запиті до ПАТ АБ «Укргазбанк» просив розкрити інформацію лише за період з 24.05.2021 по 31.12.2023 роки, однак не обґрунтовано, чому саме в таких обсягах та за такий період необхідно надати інформацію.
Згідно з ч.2 ст.350 ЦПК України якщо під час судового розгляду буде встановлено, що заявник вимагає розкрити інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичної або фізичної особи без підстав і повноважень, визначених законом, то суд ухвалює рішення про відмову в задоволенні заяви.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст. 263-265, 273, 293-294, 347-350, 353, 354 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви Головного управління ДПС в Одеській області про розкриття інформації, що містить банківську таємницю, заінтересовані особи - Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк», Представництво «Скіл Трейд СП. З О.О.» - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду. Особа, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявник мають право у п'ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - Головне управління Державної податкової служби у Одеській області, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166.
Заінтересована особа - Представництво «Скіл Трейд СП. З О.О.», місцезнаходження: 651132, м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 11-І, код ЄДРПОУ 26628138.
Заінтересована особа - ПАТ АБ ««Укргазбанк», місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код ЄДРПОУ 23697280.
Суддя Солом'янського
районного суду м. Києва Н.М. Аксьонова