03 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/16193/24
Суддя І інстанції - Бухтіярова М.М.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Чернівецької митниці
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альфатех» до Чернівецької митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товару, -
ТОВ «Торговий дім «Альфатех» звернулось з вищевказаним позовом до суду в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької митниці №UA408000/2024/000271/2 від 02.05.2024 про коригування митної вартості товарів за ВМД 24UA408020023266U0.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що при розмитнені товару відповідач застосував резервний метод визначення митної вартості товарів, при цьому не довів неможливість використання основного, оскільки надані позивачем документи свідчать, що відомості про заявлену митну вартість товару є об'єктивними, такими, що піддаються обчисленню та підтверджуються документально, у зв'язку із чим просить суд скасувати вказане рішення про коригування митної вартості товару.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі Чернівецька митниця посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати вказане рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що у спірних правовідносинах у відповідача виник обґрунтований сумнів щодо правильності заявленої позивачем митної вартості товару. За фактичними обставинами справи відповідач мав обґрунтовані підстави для витребування додаткових документів, які б підтверджували заявлену митну вартість товару. Митниця правомірно прийняла рішення про коригування митої вартості з дотриманням вимог чинного законодавства.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «Торговий дім «Альфатех» просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 03.07.2023 між компанією Triangle Tyre Co., Ltd, Китай (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альфатех», Україна, (покупець) укладено зовнішньоекономічний контракт №TRI-0307, предметом якого (п.1) Продавець продасть, а Покупець купить на умовах FOB Qingdao, Китай (відповідно до Інкотермс 2010) шини вантажні, що надалі іменуються «Товар», в асортименті та кількостях, зазначених у відповідних специфікаціях (далі - Специфікація), які є невід'ємною частиною цього Контракту.
Кількість Товару погоджується Сторонами та зазначається у відповідних Специфікаціях до цього Контракту (п. 2 Контракту).
Ціна на Товар встановлена в доларах США за 1 штуку, узгоджується Сторонами на кожну партію поставки, що вказується у відповідних Специфікаціях до цього Контракту. Орієнтовна сума контракту становить 15000000 доларів США. Сума Контракту може бути змінена Додатковими угодами до цього контракту (п.3 Контракту).
Відповідно до п.4 Контракту умови поставки узгоджуються Специфікаціями на кожну партію окремо, відповідно до ІНКОТЕРМС 2010. Міжнародні правила тлумачення торговельних термінів - ІНКОТЕРМС 2010 мають обов'язковий характер для сторін у межах цього контракту.
Товар має бути поставлений не пізніше 180 днів з моменту підписання Специфікації, якщо інше не зазначено у Специфікації (п.6. Контракту).
Згідно з п.7. Контракту платіж за Товар, проданий за цим Контрактом, здійснюється в доларах США на рахунок продавця, вказаний у п.14 цього Контракту. Умови оплати узгоджуються Сторонами на кожну партію окремо, що вказується у відповідних Специфікаціях до цього Контракту. У разі несвоєчасного платежу Продавець має право стягнути з Покупця неустойку за прострочення платежу у розмірі 0,1% за кожен календарний тиждень від простроченої суми, але не більше 5% від простроченої суми.
На відвантажений товар Продавець надає Покупцю в електронному форматі такі документи: комерційний інвойс; пакувальний аркуш; коносамент, (п.8 Контракту).
Термін дії Контракту - до 31 грудня 2025 року (п.13.Контракту).
25.09.2023 між компанією Triangle Tyre Co., Ltd, (Китай) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альфатех» укладено Специфікацію №5 до контракту №TRІ-0307 від 03.07.2023, згідно з якою обумовлено поставку товару на загальну суму 810443,46 дол.США, 30 найменувань товару (шин) у кількості - 8331 шт./наб.Сторонами контракту у Специфікації №5 від 25.09.2023 погоджено умови поставки FOB Qingdao; умови оплати 100% передплата; загальна сума поставки - 810443,46 дол.США; доставка здійснюється протягом 120 днів після оплати.
30.10.2023 між сторонами укладено Специфікацію №6 до контракту №TRІ-0307 від 03.07.2023, згідно з якою обумовлено поставку товару на загальну суму 329637,20 дол. США, 20 найменувань товару (шин) у кількості - 4486 шт./наб. Сторонами контракту у Специфікації №6 від 30.10.2023 погоджено умови поставки FOB Qingdao; умови оплати 100% передплата; загальна сума поставки - 329637,20 дол. США; доставка здійснюється протягом 120 днів після оплати.
04.12.2023 між сторонами укладено Специфікацію №7 до контракту №TRІ-0307 від 03.07.2023, згідно з якою обумовлено поставку товару на загальну суму 363383,40 дол. США, 28 найменувань товару (шин) у кількості - 2302 шт./наб. Сторонами контракту у Специфікації №7 від 04.12.2023 погоджено умови поставки FOB Qingdao; умови оплати 100% передплата; загальна сума поставки - 363383,40 дол. США; доставка здійснюється протягом 120 днів після оплати.
01.05.2024 з метою митного оформлення товару ТОВ «Торговий дім «Альфатех» подано митну декларацію №24UA408020023266U0.
Так, згідно із митною декларацією ІМ 40 ДЕ №24UA408020023266U0 її подано для здійснення митного оформлення наступного товару:
1.Шини та покришки пневматичні гумові нові для автобусів і вантажних автомобілів з індексом навантаження більш як 121: - шина 215/75R17.5 16PR TR685 135/133L (індекс навантаження 135/133, індекс швидкості L, посадочний діаметр - 17.5) - 554 шт.; шина 235/75R17.5-18PR TR685 143/141J (індекс навантаження 143/141, індекс швидкості J, посадочний діаметр - 17.5) - 62 шт.
У графах 22, 42 МД №24UA408020023266U0 заявлена митна вартість товару в сумі 38184,76 дол.США, умови поставки FOB CN QINGDAO (гр.20).
За митною декларацією ІМ 40 ДЕ №24UA408020023266U0 від 01.05.2024 товар імпортований Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Альфатех» від відправника/експортера компанії TRIANGLE TYRE COMPANY LIMITED, Китай на підставі наступних товаросупровідних документів: пакувальний лист №12232005584-8/6263-4/6976-2 від 18.01.2024, рахунок-фактура (інвойс) №12232005584-8/6263-4/6976-2 від 18.01.2024, коносамент №235417720 від 26.01.2024, коносамент № ZН240100217 від 26.01.2024, автотранспортна накладна №5270 від 24.04.2024, декларація про походження товару №12232005584-8/6263-4/6976-2 від 18.01.2024, специфікація №3/7 від 18.01.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару №133 від 06.10.2023,банківський платіжний документ, що стосується товару №135 від 20.10.2023,банківський платіжний документ, що стосується товару №138 від 06.11.2023,банківський платіжний документ, що стосується товару №144 від 22.11.2023, банківський платіжний документ, що стосується товару №145 від 05.12.2023, банківський платіжний документ, що стосується товару №149 від 18.12.2023, банківський платіжний документ, що стосується товару №151 від 20.12.2023, банківський платіжний документ, що стосується товару №155 від 19.01.2024, рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг №448 від 17.04.2024, рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг № 481 від 22.04.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №17.04/24-16 від 17.04.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №22.04/24-26 від 22.04.2024, специфікація №5 від 25.09.2023, специфікація №6 від 30.10.2023, специфікація №7 від 28.08.2023, контракт №ТRІ-0307 від 03.07.2023, договір (контракт) про перевезення №01039-30 від 01.03.2019, комерційна пропозиція №5584-8 від 25.09.2023, копія митної декларації країни відправлення №420420240000020443 від 18.01.2024.
Відповідачем після опрацювання МД №24UA408020023266U0 від 01.05.2024 та наданих документів направлено позивачу електронне повідомлення (ідентифікатор 17db2b15-5cb6-44fc-871f-d0236c55a02f) щодо надання додаткових документів, а саме: за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товарів та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезених товарів; транспортні (перевізні) документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів (для підтвердження умов перевезення та числових значень експедиційно-транспортних витрат, які є складовими митної вартості товарів); якщо здійснювалося страхування - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (для підтвердження числових значень складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари); виписку з бухгалтерської документації (для деталізації умов оплати); каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товарів (для підтвердження числових значень щодо вартості товарів та умов поставки); висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями (для підтвердження даних щодо виробника товарів та ціни).
На повідомлення митного органу (ідентифікатор 17db2b15-5cb6-44fc-871f-d0236c55a02f) позивачем листом від 01.05.2024 за вих.№ 01/05-2024-5 повідомлено, що товариство надало всі наявні документи та протягом 10 робочих днів додаткові документи надані не будуть.
Чернівецькою митницею було прийняте рішення про коригування митної вартості товарів №UA408000/2024/000271/2 від 02.05.2024.
У графі 33 рішення №UA408000/2024/000271/2 від 02.05.2024 відповідачем зазначено, що документи, які підтверджують митну вартість, документально не підтверджують числові значення складових митної вартості товару та містять розбіжності, а саме:
-у п.5 контракту від №ТRІ-0307 від 03.07.2023 йдеться про наявність пакування та маркування, відомостей щодо включення вартості пакування та маркування, яка є складовою митної вартості товару, не надано;
-до митного оформлення подано: платіжна інструкція №155 від 19.01.2024 на суму 140050,16 дол. США, призначення платежу: специфікація №1 від 05.07.2023 (до митного оформлення не подана), специфікація №5 від 25.09.2023 на суму 810443,46 дол. США, в якій зазначена 100% передоплата; платіжна інструкція № 151 від 20.12.2023 на суму 100000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №5 від 25.09.2023, на суму 810443,46 дол. США, в якій зазначено 100% передоплата; платіжна інструкція №149 від 05.12.2023 на суму 260000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №7 від 04.12.2023 (в гр. 44 дата 28.08.2023) на суму 363383,4 дол. США, в якій зазначено 100% передоплата, специфікація №5 від 25.09.2023 на суму 810443,46 дол. США, в якій зазначено 100% передоплата; платіжна інструкція № 145 від 05.12.2023 на суму 140050,16 дол. США, призначення платежу: специфікація № 6 від 30.10.2023 на суму 329637,2 дол. США (100% передоплата), специфікація № 7 від 04.12.2023 (в гр. 44 дата 28.08.2023) на суму 363383,4 дол. США, в якій зазначено 100%, передоплата; платіжна інструкція №144 від 22.11.2023 на суму 220000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №6 від 30.10.2023 на суму 329637,2 дол. США (100% передоплата), специфікація №5 від 25.09.2023 на суму 810443,46 дол. США (100% передоплата); платіжна інструкція № 138 від 06.11.2023 на суму 180000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №6 від 30.10.2023 на суму 329637,2 дол. США (100% передоплата), специфікація №5 від 25.09.2023, на суму 810443,46 дол. США (100% передоплата); платіжна інструкція №135 від 20.10.2023 на суму 400000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №4 від 28.08.2023 (до митного оформлення не подана), специфікація №5 від 25.09.2023 на суму 810443,46 дол. США, в якій зазначено 100% передоплата; платіжна інструкція №133 від 06.10.2023 на суму 240000,00 дол. США, призначення платежу: специфікація №1 від 05.07.2023 та №4 від 28.08.2023 (до митного оформлення не подані), специфікація №5 від 25.09.2023 на суму 810443,46 дол. США (100% передоплата). Таким чином, виникає питання щодо умов оплати та документального підтвердження числового значення;
-копія митної декларації країни відправлення від 18.01.2024 №420420240000020443 містить відомості щодо ціни за кілограм товару, тоді як згідно з умовами п.3 контракту від 03.07.2023 №ТRІ-0307 ціна виставляється за 1 штуку;
-рахунки на оплату від 17.04.2024 №448 та від 22.04.2024 №481 містять відомості щодо наявності експедиторської винагороди та експедиційне обслуговування на території України. Разом з тим, відомості щодо експедиторської винагороди та експедиторського обслуговування за межами України в рахунках відсутні. Експедитор надає послуги на всій протяжності маршруту. Виникає питання щодо документального підтвердження зазначених відомостей. Документів, які б підтвердили безпосередньо вартість та критерій розподілу даних послуг і винагороди на до/після кордону України, не надано.
Враховуючи, що додаткові документи не надані, а подані разом з митною декларацією містять розбіжності та невідповідності, відповідно до ч. 6 ст.54 МКУ заявлена митна вартість товарів не може бути визнана митним органом. Відбулась процедура консультації між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митої вартості товарів. Митим органом буде здійснено коригування митної вартості товару. В митного органу відсутня інформація щодо вартості операцій з ідентичними та подібними (аналогічними) товарами, тому, відповідно до статей 59, 60 МКУ, неможливо застосувати методи за ціною договору щодо ідентичних та подібних (аналогічних) товарів. Відповідно до статей 62, 63 МКУ методи визначення митної вартості на основі віднімання та додавання вартості не можуть бути використані, оскільки в митного органу відсутня інформація щодо обчисленої вартості, наданої виробником товарів. Було обрано метод визначення митної вартості - резервний.
За основу для визначення митної вартості взято раніше визнану (визначену) митними органами митну вартість: товару за МД №UА500020/2024/004173 від 27.04.2024 “Шини та покришки пневматичні, гумові, нові, для автобусів і вантажних автомобілів, з індексом навантаження більш як 121, за моделями та кількістю:385/65R22,5-20РR ТR 697 160J/158L -120 шт., 235/75R17.5-18РR ТR689А 143/141J - 190 шт., 13R22,5-18РR ТR918 156/153К - 48 шт.; 225/75R17,5-18РR ТR685 131/129L - 48 шт.; 315/60R22,5-18РR ТRD06152/148К - 24 шт.; 315/70R22,5-18РR ТR685 151/148М NМ- 48 шт.; 315/80R22,5-20РR ТRD06 157/154К - 80 шт.; 315/80R22,5-20РR ТR918 157/154К - 14 шт., 215/75R17,5 16РR ТR689А 135/133L - 480 шт. Всього:1052 шт. Торговельна марка - Тгіаngle. Виробник - Тгіаngle Туге Со., Ltd. Країна виробництва - Китай», рівень митної вартості 3,02 дол. США/кг (84,8296 USD/шт.).
Не погодившись із рішенням відповідача про коригування митної вартості товарів, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ст.49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно з ч.1 ст.52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VІІІ цього Кодексу та цією главою.
За приписами ч.2 ст.52 Митного кодексу України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Як встановлено ч.1 ст.53 Митного кодексу України, у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Відповідно до ч.2 ст.53 Митного кодексу України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Як передбачено ч.3 ст.53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
У разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію) (ч.4 ст.53 Митного кодексу).
Відповідно до ст.53 Митного кодексу України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару (ч.6 ст.53 Митного кодексу України).
Як встановлено ч.1 ст.54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Згідно з ч.6 ст.54 Митного кодексу України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
На момент прийняття оспорюваних рішень про коригування митної вартості товару зазначені обставини не існували.
Відповідно до ч.1 ст.55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Відповідно до ст.57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митний орган має виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості. При цьому, такий контроль може здійснюватися в тому числі шляхом порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено, тобто з використанням бази даних Єдиної автоматизованої системи Державної митної служби України, яка містить відповідну інформацію.
Підставою для виникнення сумнівів митного органу щодо митної вартості товару стали розбіжності які місять в наданих документах.
Відповідно до статті 361 Митного кодексу України з метою запобігання, прогнозування і виявлення порушень законодавства України з питань державної митної справи митні органи застосовують систему управління ризиками для визначення товарів, транспортних засобів, документів і осіб, які підлягають митному контролю, форм митного контролю, що застосовуються до таких товарів, транспортних засобів, документів і осіб, а також обсягу митного контролю. При цьому, управління ризиками - це робота митних органів з аналізу ризиків, виявлення та оцінки ризиків, розроблення та практичної реалізації заходів, спрямованих на мінімізацію ризиків, оцінки ефективності та контролю застосування цих заходів. Цілями застосування системи управління ризиками є, зокрема: запобігання, прогнозування і виявлення порушень законодавства України з питань державної митної справи; забезпечення більш ефективного використання наявних у митних органів ресурсів та зосередження їх уваги на окремих згрупованих об'єктах аналізу ризику, щодо яких є потреба у застосуванні окремих форм митного контролю або їх сукупності, а також у підвищенні ефективності митного контролю (областях ризику); прискорення митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України.
Митний орган при здійсненні митного контролю, у тому числі й з питань контролю правильності визначення митної вартості, має діяти у спосіб, визначений Митним кодексом України, а відомості, які містяться в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками, мають лише допоміжний інформаційний характер при прийнятті митним органом відповідних рішень.
Спростовуючи доводи митного органу в обґрунтування підстав для витребування додаткових документів та наявності розбіжностей у поданих документах на те, що у п.5 Контракту йдеться про наявність пакування та маркування, відомостей щодо включення вартості пакування та маркування, яка є складовою митної вартості товарів, не надано, суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Відповідно до підпункту в) пункту 1 частини десятої статті 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті витрати, понесені покупцем, як вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням.
Тобто, такі витрати як вартість пакування та робіт, пов'язаних із пакуванням, включаються до ціни товару при визначені митної вартості, якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена покупцем.
З матеріалів справи вбачається, що поставка оцінюваного товару здійснена на підставі зовнішньоекономічного контракту №TRI-0307 від 03.07.2023, відповідно до умов якого продавець продає, а покупець купує шини вантажні, в асортименті та кількостях, зазначених у відповідних специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього Контракту (п.1). Ціна на товар узгоджується сторонами на кожну партію поставки, що вказується у відповідних Специфікаціях до цього Контракту (п.3). Маркування товару на кожне пакувальне місце має наноситись відповідно до вимог виробника. Товар повинен бути відповідним чином зафіксований усередині ящика, щоб уникнути пошкоджень або псування у дорозі до пункту призначення (п.5).
Отже, Контрактом передбачено, що товар продається в асортименті та за цінами, вказаними в специфікації, при цьому маркування товару наноситись відповідно до вимог виробника, товар повинен бути зафіксованим усередині ящика, задля уникнення пошкоджень або псування у дорозі до пункту призначення.
При цьому, Контрактом не передбачено виокремлення вартості маркування та пакування від загальної вартості предмету контракту.
З приводу не підтвердження декларантом факту здійснення 100% оплати за товар суд вірно зазначив, що у процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. У свою чергу умови плати безпосередньо ціни товару не стосуються. У зв'язку з цим відомості про умови оплати товару не повинні братися органом доходів і зборів до уваги при контролі за митною вартістю, а відтак суперечності між цими відомостями не можуть бути підставою для твердження про наявність розбіжностей у даних про митну вартість товару.
Спростовуючи доводи митного органу про не підтвердження платіжними документами №155 від 19.01.2024 (140050,16 дол. США),№ 151 від 20.12.2023 (100000,00 дол. США), №149 від 05.12.2023 (260000,00 дол. США), № 145 від 05.12.2023 (140050,16 дол. США), №144 від 22.11.2023 (220000,00 дол. США), № 138 від 06.11.2023 (180000,00 дол. США), № 135 від 20.10.2023 (400000,00 дол. США), №133 від 06.10.2023 (240000,00дол. США) факту 100% передоплати згідно зі Специфікаціями №№ 5, 6, 7, суд першої інстанції вірно зазначив про те, що, відповідно до частини другої статті 53 Митного кодексу України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару, якщо рахунок сплачено.
Отже, декларант має обов'язок підтвердити оплату товару, що декларується, якщо оплата вже відбулась.
За умовами контракту №TRІ-0307 від 03.07.2023 умови оплати узгоджуються Сторонами на кожну партію окремо, що вказується у відповідних Специфікаціях до цього Контракту.
Відповідно до Специфікації №5 від 25.09.2023 сторонами контракту №TRІ-0307 від 03.07.2023 погоджено поставку товару на загальну суму 810443,46 дол.США. Згідно з Специфікації №6 від 30.10.2023 сторонами погоджено поставку товару на загальну суму 329637,20 дол.США. Згідно з Специфікації №7 від 04.12.2023 сторонами погоджено поставку товару на загальну суму 363383,40 дол. США.
Умови оплати за вказаними специфікаціями - 100% передплата.
З митної декларації та з оскаржуваного рішення чітко вбачається, що в ході митного оформлення декларантом на підтвердження оплати за товар були надані банківські платіжні інструкції №133, №135, №138, №144, №145, №149, №151, №155, які по своїй суті є банківськими платіжними документами, містять банківські реквізити (надавача платіжних послуг), реквізити платника та отримувача коштів, що дають змогу ідентифікувати особу платника та отримувача за платіжною операцією, у гр. 70 «Призначення платежу» платіжних інструкцій зазначено, що оплата здійснена згідно із контрактом №TRІ-0307 від 03.07.2023 та Специфікацій №1 від 05.07.2023, №4 від 28.08.2023, №5 від 25.09.2023, № 6 від 30.10.2023, № 7 від 04.12.2023, відповідно.
Також суд вірно відхилив зауваження митного органу про те, що у митній декларації країни відправлення від 18.01.2024 №420420240000020443 містить відомості щодо ціни за кілограм товару, тоді як згідно з умовами п.3 контракту від 03.07.2023 №ТRІ-0307 ціна виставляється за 1 штуку, оскільки такі жодним чином не свідчать про розбіжності у наданих на підтвердження заявленої митної вартості документах.
Так, відповідно до частини другої статті 53 Митного кодексу України, митна декларація країни відправлення не входить до переліку документів, які підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.
З приводу зауважень митного органу до транспортної складової, суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Відповідно до умов Контракту товар поставляється на умовах FOB Qingdao згідно з Інкотермс-2010. Умови поставки узгоджуються специфікаціями на кожну партію (п.4).
В специфікаціях сторонами погоджено умови поставки - FOB Qingdao (Інкотермс - 2010), місце призначення - Україна.
Згідно базису поставки FOB Інкотермс 2010 продавець виконав постачання, коли товар перейшов через поручні судна в названому порту відвантаження. Це означає, що з цього моменту усі витрати й ризики втрати чи пошкодження товару повинен нести покупець. За умовами терміна FOB на продавця покладається обов'язок по митному очищенню товару для експорту. Даний термін може застосовуватися тільки під час перевезення товару морським або внутрішнім водним транспортом. Отже, ціна FOB складається з: закупівельної ціни товару; упаковки, маркування; отримання ліцензій та дозволів; держмита та інших митних зборів, податків (імпортні та експортні); витрат на транспортування в порт відправлення; фрахту судна; завантаження та розміщення товару на кораблі.
Для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до частини другої статті 53 МК України подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.
Отже, документами на підтвердження витрат на транспортування можуть бути не лише транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів.
На підтвердження транспортних витрат, як складової митної вартості, до митного оформлення були надані такі документи: коносамент №235417720 від 26.01.2024, коносамент № ZН240100217 від 26.01.2024, автотранспортна накладна СМR №5270 від 24.04.2024, рахунок-фактура №448 від 17.04.2024, рахунок-фактура послуг № 481 від 22.04.2024, довідку за вих. №22.04/24-26 від 22.04.2024 ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді», договір про надання ТЕП №01039-30 від 01.03.2019, довідку за вих. №17.04/24-16 від 17.04.2024 ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді».
Організацією перевезення товару для ТОВ «Торговий дім «Альфатех» здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» на підставі Договору № 01039-30 від 01.03.2019 про надання транспортно-експедиторських послуг (далі - Договір).
Відповідно до умов Договору № 01039-30 від 01.03.2019 позивач є Замовником, а ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» - Виконавцем.
Згідно з п. 1.1. Договору виконавець зобов'язався за відповідну плату та за рахунок замовника надати транспортно-експедиторські послуги з організації перевезення вантажів морським, автомобільним, залізничним, авіаційним транспортом, а також перевезення у великотоннажних контейнерах і додаткові послуги, необхідні для організації таких перевезень вантажу.
Відповідно до п.1.2 Договору за цим Договором транспортно-експедиторські послуги надаються замовнику при експортних, імпортних, внутрішніх, транзитних перевезеннях, територією інших держав або внутрішніх переченнях територією України.
Вартість послуг зазначаються у рахунку виконавця (п.3.1. Договору).
17.04.2024 на виконання умов договору №01039-30 від 01.03.2019 виконавцем ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» виставлено позивачу рахунок на оплату №448 від 17.04.2024, відповідно до якого загальна вартість наданих транспортних послуг по доставці вантажу (контейнер 1х40НС МSKU1135270) складає 270953,21грн., з яких: морський фрахт за межами території України: Циндао - Констанца - 241815,09грн.; навантажувально-розвантажувальні роботи за межами території України (Констанца) - 15287,32грн.; оформлення ВМД (за межами території України) - 5936,06грн.; плата за обробку контейнера, оформлення документації (за межами території України) - 3957,37грн.; експедиторська винагорода (на території України) - 3297,81грн.
22.04.2024 на виконання умов договору №01039-30 від 01.03.2019 виконавцем ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» виставлено позивачу рахунок на оплату №481 від 22.04.2024, відповідно до якого загальна вартість наданих транспортних послуг по доставці вантажу (контейнер 1х40НС МSKU1135270) складає 133289,47грн., з яких: міжнародне автоперевезення за межами території України: Констанца Румунія - пп.Порубне Україна - 51724,27грн.; міжнародне автоперевезення за території України: пп.Порубне Україна - м. Дніпро Україна - 75597,01грн.; транспортно-експедиційне обслуговування на території України - 4973,49грн.
Також, до митного оформлення було надано довідку від виконавця ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» від 17.04.2024 №17.04/24-16, в якій зазначено, що морський фрахт за межами території України: Циндао, Китай - Констанца, Румунія для ТОВ «ТД «Альфатех», контейнер 1х40НС МSKU1135270, складає 241815,09грн.; вантажувально-розвантажувальні роботи за межами території України (Констанца) - 15287,32грн.; оформлення ВМД (за межами території України) - 5936,06грн.; плата за обробку контейнера, оформлення документації (за межами території України) - 3957,37грн.; експедиторська винагорода (на території України) становить 3957,37грн. з урахуванням ПДВ.
Відповідно до довідки виконавця ТОВ «Інтернешнл Карго Сервіс Ейч.Ді» від 22.04.2024 №22.04/24-26 міжнародне автоперевезення за межами території України: Констанца Румунія - пп.Порубне Україна для ТОВ «ТД «Альфатех», контейнер 1х40НС МSKU1135270, становить 51724,27грн.; міжнародне автоперевезення за території України: пп.Порубне Україна - м. Дніпро Україна - 75597,01грн. без ПДВ; транспортно-експедиційне обслуговування на території України - 5968,19грн. з ПДВ.
При цьому суд першої інстанції вірно вказав, що з вказаних документів не вбачається понесення витрат на експедиторську винагороду за межами території України, при цьому під час митного оформлення вказані рахунки та довідки про транспортні витрати не були враховані митним органом.
Митним кодексом України не визначено вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів, не вказано, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи, а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
Крім того, положення п. 6 ч. 2 ст. 53 МКУ та Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 р. № 599, не визначено вичерпного переліку документів, що надаються декларантом на підтвердження розміру витрат на транспортування товарів, відповідно, надані перевізником довідки про транспортно-експедиторські витрати є допустимими доказами розміру таких витрат.
Якщо законом не визначено доказ (докази), виключно яким (-ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, то такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідки про транспортні витрати є допустимими доказами на підтвердження витрат на перевезення товарів.
Отже, подані декларантом до митного органу документи у своїй сукупності підтверджують заявлену товариством митну вартість та її складові частини, не мають розбіжностей, відомості про визначення митної вартості в цих документах є достовірними, базуються на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Натомість, зазначені митницею у повідомленні декларанту та рішенні про коригування митної вартості зауваження та розбіжності, які стали підставою для витребування митницею додаткових документів та прийняття спірного рішення про коригування митної вартості, не можуть бути визнані об'єктивними, обґрунтованими та такими, що впливають на числові значення заявленої митної вартості.
По суті вказані митним органом зауваження носять формальний характер, що у їх сукупності та окремо кожне не вказує на наявність підстав для коригування заявленої декларантом вартості товару.
Крім того, розбіжність між рівнем заявленої декларантом митної вартості товару та рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, може бути лише підставою для сумніву у правильності визначення митної вартості, проте не є достатньою підставою для висновку про недостовірність даних щодо заявленої декларантом митної вартості товару. В цьому випадку митниця повинна здійснити дослідження документів щодо поставки товару з метою встановлення доказів, які підтверджують або спростовують цей сумнів.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України, прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування. Між тим, оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів такої інформації не містить, що не дає підстав вважати його обґрунтованим та мотивованим у контексті положень пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України.
Наявність в інформаційних базах даних митного органу інформації про те, що у попередні періоди аналогічні товари були розмитнені із зазначенням більшої митної вартості жодним чином не доводить неправильність її визначення позивачем, оскільки митна вартість залежить від ряду обставин і визначається в кожному конкретному випадку.
Обставина про наявність в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками інформації про те, що подібний товар у попередні періоди розмитнювався за вартістю більшою, ніж задекларована декларантом, за відсутності інших визначених законом підстав, що обумовлюють межі і способи здійснення органом доходів і зборів контролю митної вартості, не утворює підстав для відмови у визнанні заявленої декларантом митної вартості за основним методом та її визначенні за резервним методом, адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору, при цьому безліч обставин можуть впливати на їх ціну (характеристика товару, виробник, торгова марка, умови і обсяги поставок, наявність знижок тощо).
Автоматизована система аналізу та управління ризиками з об'єктивних причин не може містити усієї інформації, що стосується суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, товарів і умов їх продажу, тому такі дані не можуть мати більше значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар.
Водночас, ціна є грошовим вираженням лише у разі коли існує рівновага між попитом та пропозицією. В інших випадках коливання цін спричиняються не вартістю, а іншими причинами.
Отже, факт наявності в автоматизованій системі митного органу інформації, що товар, який задекларовано позивачем, розмитнювався ним раніше чи іншими особами за значно вищою вартістю, за відсутності інших визначених законом підстав, не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не призводить до автоматичного збільшення митної вартості товарів, адже законодавство таких підстав прямо не встановлює, тому не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що доводи, які зазначені відповідачем у рішенні про коригування митної вартості, не є підставою для коригування митної вартості товару, оскільки в документах відсутні розбіжності, або явні ознаки підробки. Не надано доказів того, що документи, які подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації. Надані позивачем до митного оформлення документи містять всі необхідні реквізити та відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, відомостей щодо ціни, що була сплачена за ці товари. У відповідача були в наявності всі документи, які давали можливість встановити дійсну митну вартість товару за ціною договору.
Також митний орган не виконав обов'язку щодо наведення у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за договором щодо подібних (аналогічних) товарів.
Таким чином, ненадання декларантом всіх запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом коригування митної вартості.
Зазначені обставини спростовують висновки митного органу щодо сумнівів у визначеній митній вартості товару, на що вірно звернув увагу суд першої інстанції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність відмови митним органом позивачу у визнанні задекларованої ним митної вартості товару за основним методом, враховуючи що відповідачем не було зазначено, які саме складові митної вартості є не підтвердженими, за умови не наведення митним органом доказів того, що документи, подані ним для митного оформлення товару є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, витребування відповідачем переліку документів без зазначення обставин, які ці документи повинні підтвердити, а подані товариством документи чітко ідентифікували оцінюваний товар та містили об'єктивні і достовірні дані, що піддавалися обчисленню, тобто підтверджували митну вартість товарів за ціною договору.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування рішення суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Чернівецької митниці - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 03 червня 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова