Постанова від 03.06.2025 по справі 520/33067/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 р. Справа № 520/33067/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025, головуючий суддя І інстанції: Спірідонов М.О., м. Харків, повний текст складено 26.02.25 по справі № 520/33067/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - ГУПФУ в Харківській області, відповідач), в якому просила суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії у неналежному розмірі;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок з 08.11.2024 та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 6443,38 грн, тобто виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, визначеного у довідці від 04.07.2023 № 290.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що при призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника з 08.11.2024 відповідач протиправно здійснив її обрахунок виходячи з розміру грошового забезпечення померлого чоловіка - ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , годувальник) 9091,50 грн, проігнорувавши обставини того, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області перерахувати з 01.03.2023 ОСОБА_2 (годувальнику) пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.07.2023 № 290, відповідно до якої, грошове забезпечення годувальника становить 21477,92 грн. Внаслідок зазначених протиправних дій відповідача, призначений позивачу розмір пенсії по втраті годувальника становить 30% від 9091,50 грн, замість належних їй 30% від 21477,92 грн, що свідчить про наявність підстав для здійснення відповідного перерахунку з 08.11.2024.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 520/33067/24 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 520/33067/24 та ухвалити постанову, якою визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії у неналежному розмірі; зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок з 08.11.2024 та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 6443,38 грн, тобто виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, визначеного у довідці від 04.07.2023 № 290.

Апеляційна скарга мотивована твердженнями про помилковість висновків суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача у спірних правовідносинах, оскільки нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) чітко врегульовано питання обрахунку пенсії по втраті годувальника, а саме, 30 відсотків заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. Враховуючи те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23 підтверджено право ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивача) на перерахунок пенсії виходячи з грошового забезпечення 21477,92 грн з 01.03.2023, наполягала, що пенсія ОСОБА_2 має обраховуватись саме з такого, визначеного та підтвердженого судом заробітку ОСОБА_2 .

При цьому зауважила, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки від 04.07.2023 № 290 був проведений відповідачем до моменту смерті годувальника, а тому і пенсія йому виплачувалась саме з грошового забезпечення, визначеного у вказаній довідці.

У надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційну скаргу, відповідач зазначив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023, оскільки пенсія по втраті годувальника призначена їй з 08.11.2024, а тому її перерахунок має бути з 01.12.2024 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), що узгоджується з приписами статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, стверджував, що сама по собі складена відносно позивача довідка про грошове забезпечення, де містяться виключно умовні обчислення в частині окладу за посадою без факту реального підвищення поточної винагороди за службу діючого публічного службовця не є визначеною законом підставою для проведення перерахунку (обчислення нового розміру) пенсії позивача.

З огляду на викладене, наполягав, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію «в разі втрати годувальника» відповідно до пункту «б» статті 36 Закону № 2262-XII у розмірі 30 % заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї з 08.11.2024.

Згідно з протоколом призначення пенсії позивача основний розмір її пенсії становить 2727 грн 45 коп, виходячи з 30% від суми грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 - 9091,50 грн. Разом з щомісячною доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021 (далі - Постанова № 713) загальний розмір пенсії становить 4727,45 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23 адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки від 04.07.2023 № 290 та ненарахування та невиплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, згідно з Постановою № 713.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.02.2023 перерахувати ОСОБА_2 пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.07.2023 № 290.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.10.2022 нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, згідно з Постановою № 713, з урахуванням виплачених сум.

Згідно з довідкою від 04.07.2023 № 290 грошове забезпечення померлого чоловіка становить 21477,92 грн та складається з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років 45%, надбавки за особливості проходження служби 41%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15%, премії 10%. Отже, на переконання позивача, основний розмір її пенсії має становити 6443,38 грн (30% від 21477,92 грн).

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо обрахунку та виплати пенсії без урахування грошового забезпечення, визначеного у довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області від 04.07.2023 № 290 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , позивач звернулась до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 6443,38 грн з 08.11.2024, виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_2 , визначеного у довідці від 04.07.2023 № 290 станом на 01.01.2023, оскільки на час призначення позивачу пенсії по втраті годувальника, грошове забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії становило 9091,50 грн, а отже в спірних правовідносинах відповідач діяв в межах чинного законодавства України.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ, яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 3 статті 1 Закону № 2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Положеннями статті 29 Закону № 2262-ХІІ врегульовано умови призначення пенсій в разі втрати годувальника.

Так, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Згідно з частиною 30 Закону № 2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

За приписами статті 45 Закону № 2262-ХІІ сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.

Аналіз вищенаведених норм права дозволяє дійти висновку, що розмір пенсії в разі втрати годувальника за Законом № 2262-ХІІ прямо залежить від розміру пенсії військовослужбовця-годувальника, а відтак і право на перерахунок такої пенсії виникає внаслідок збільшення розміру належного годувальнику грошового забезпечення.

За визначенням, наведеним у частині 2 статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, - з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, - з дня звернення за пенсією.

Колегію суддів встановлено, що ОСОБА_1 з 08.11.2024 отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_2 , який за життя отримував пенсію на умовах Закону 2262-ХІІ за відповідною посадою старшого розвідника І напрямку відділу ОД УСБУ в Харківській області, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 2002038762 (СБУ) від 08.11.2024 (а.с. 4).

Враховуючи отримання позивачем пенсії по втраті годувальника на умовах Закону 2262-ХІІ, колегія суддів вважає, що на ОСОБА_1 розповсюджуються норми Закону 2262-ХІІ у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ (далі по тексту - Закону № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Положеннями частини 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

У відповідності до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704 (набрала чинності 1 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Положеннями частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У відповідності до частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 (далі по тексту - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Абзацом 1 пункту 24 Порядку № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Відповідно до абзаців 2, 3 пункту 24 Порядку № 3-1 органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють пенсійний орган.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19, який в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом апеляційної інстанції.

Приписами частини 4 статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23, яке набрало законної сили 04.01.2024, зокрема, встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Управління Служби безпеки України в Харківській області із заявою від 11.04.2023 про підготовку та надання довідки про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, обчислених із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на перше січня відповідного календарного року.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 № 520/9467/23 Управлінням Служби безпеки України в Харківській області направлено ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача на станом на 01.01.2023 № 290 від 04.07.2023, однак пенсійний орган відмовився здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі вказаної довідки з 01.02.2023.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.02.2023 перерахувати ОСОБА_2 пенсію, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 04.07.2023 № 290 та з 01.10.2022 нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, згідно з Постановою № 713, з урахуванням виплачених сум.

Колегією суддів також встановлено, що на виконання зазначеного рішення, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.02.2023, та відповідно до наданого протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №N/A3497-СБУ, грошове забезпечення. з якого була обрахована пенсія, становило - 21477,92 грн, що складалось з посадового окладу - 7730,00 грн, окладу за військове звання - 1830,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 45% - 4302,00 грн, надбавки за працю в умовах режимних обмежень 15% - 1159,50 грн, надбавки за особливо важливі завдання 41% - 5683,42 грн, премії 10% - 773,00 грн, тобто, відповідачем виконано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 по справі № 520/30039/23, зокрема, в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області № 290 від 04.07.2023.

Колегія суддів зауважує, що відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу за пенсійною справою 2002038762 (СБУ) від 08.11.2024 (а.с. 4), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже за життя набув право на перерахунок пенсії, який було проведено ГУ ПФУ в Харківській області, що не заперечується відповідачем та підтверджується дослідженим вище протоколом.

Відтак, висновки суду першої інстанції про те, що на час призначення позивачу пенсії по втраті годувальника, грошове забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії становило 9091,50 грн, є такими, що зроблені при неповному з'ясуванні обставин у справі, та спростовуються дослідженими колегією суддів доказами, відповідно до яких, останнє грошове забезпечення ОСОБА_2 , з якого обраховувалась його пенсія, становило 21477,92 грн.

Так, відповідно до приписів пункту б) статті 36 Закону № 2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: - сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Згідно з протоколом призначення пенсії позивача основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2727,45 грн (30% від суми грошового забезпечення померлого чоловіка - 9091,50 грн). Разом з щомісячною доплатою відповідно до Постанови № 713 від 14.07.2021 загальний розмір пенсії - 4727,45 грн.

Водночас, як встановлено під час апеляційного перегляду справи, грошове забезпечення ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивача) станом на 01.01.2023 складало 21477,92 грн, а відтак, призначаючи позивачу 08.11.2024 пенсію по втраті годувальника, відповідач мав керуватись саме таким заробітком ОСОБА_2 , а тому, основний розмір пенсії позивача мав становити 6443,38 грн (30 % від 21477,92 грн).

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Харківській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 у зменшеному розмірі.

Слід також зазначити, що у позовній заяві ОСОБА_1 просила провести перерахунок саме з 08.11.2024 (дати призначення пенсії по втраті годувальника), а не з 01.03.2023, у зв'язку з чим, колегія суддів відхиляє доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023, як такі, що взагалі є недоречними та не ґрунтуються на дійсних обставинах справи.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнійший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи встановлену протиправність дій відповідача щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника у зменшеному розмірі, колегія суддів вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 08.11.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_2 , зазначеного у довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області від 04.07.2023 № 290 станом на 01.01.2023, визначивши основний розмір пенсії позивача на рівні 6443,38 грн, з урахуванням виплачених сум.

Згідно з частиною 1 статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Проте зазначеним вимогам рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 520/33067/24 не відповідає, оскільки судом першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин допущено неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з пунктом 1, пунктом 4 статті 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.

За встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 у справі № 520/33067/24 підлягає скасуванню з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 6 статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (частина 7 статті 139 КАС України).

Відповідно до наявних в матеріалах справи квитанцій № 4286-2744-5395-6037 від 04.12.2024 та № 5213-8466-7584-8794 від 14.03.2025 позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 968,96 грн та за подання апеляційної скарги у розмірі 1453,44 грн.

Отже, враховуючи, що за наслідками апеляційного перегляду справи, позовні вимоги задоволено у повному обсязі, відповідно до частин 1, 6 статті 139 КАС України, стягненню на користь позивача підлягають судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у загальному розмірі 2422,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, як суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст. 139, ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 по справі № 520/33067/24 - скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії у неналежному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд. 2 поверх, код ЄДРПОУ - 14099344) здійснити з 08.11.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, зазначеного у довідці Управління Служби безпеки України в Харківській області від 04.07.2023 № 290, визначивши основний розмір пенсії позивача на рівні 6443,38 грн, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) сплачений судовий збір за подання позовної заяви та апеляційної скарги у загальному розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні) 40 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді Я.М. Макаренко С.П. Жигилій