04 червня 2025 р. Справа № 440/13670/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Макаренко Я.М. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 (суддя Слободянюк Н.І.; м. Полтава) по справі № 440/13670/24
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправними та скасування акту та наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 /надалі - відповідач/ про:
- визнання протиправним та скасування акту спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року;
- визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року № 531;
- зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести повторне спеціальне розслідування по факту смерті ОСОБА_2 відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 27 жовтня 2021 року №332, яким затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, та скласти за його результатами відповідні акти.
Позов обґрунтований тим, що позивач є дружиною солдата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в населеному пункті Львовка Краматорського району Донецької області. За фактом смерті солдата ОСОБА_2 проведено спеціальне розслідування, результати якого оформлено актом спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_3 від 10 лютого 2023 року та винесено наказ командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531, згідно яких причина смерті солдата ОСОБА_2 , а саме "атересклеротична хвороба серця", внаслідок загального захворювання, настала під час проходження військової служби та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. З вказаними актом та наказом позивач не погоджується, оскільки відповідно до медичних документів ОСОБА_2 переніс контузію головного мозку у травні 2022 року та згідно довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 23 вересня 2022 року № 525 хвороба серця пов'язана з проходженням військової служби, що не було враховано відповідачем при винесенні оскаржуваних акта та наказу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із цим позовом та поновлено такий строк звернення.
Рішенням від 03 лютого 2025 року Полтавський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 .
Визнав протиправним та скасував акт спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року.
Визнав протиправним та скасував наказ командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531.
Зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 провести повторне спеціальне розслідування по факту смерті ОСОБА_2 відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 332 від 27 жовтня 2021 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289, та скласти за його результатами відповідні акт та наказ.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на його ухвалення з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 по справі № 440/13670/24 в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на пропущення позивачем встановленого законодавством строку звернення до суду з цим позовом. Щодо можливості застосування положень п.4 ст. 122 КАС України відповідач звертає увагу суду на те, що лист позивача до військової частини НОМЕР_1 , датований 04.09.2024, містить наступну адресу військової частини НОМЕР_1 -« АДРЕСА_1 ». Квитанція АТ «Укрпошта», видана 05.09.2024, містить адресата «ВЧ НОМЕР_3 », та адресу - « АДРЕСА_2 ». Отже, наведені вище документи містять різні поштові адреси. З урахуванням того, що до військової частини НОМЕР_1 лист позивача не надходив, відповідачу невідомо, хто отримав лист позивача у АДРЕСА_3 . Зазначає, що військова частина НОМЕР_1 у АДРЕСА_3 не дислокується. Вважає, що до позовної заяви повинні були бути застосовані наслідки, передбачені ч.4 ст. 123 КАС України, а саме залишення позовної заяви без розгляду.
По суті заявлених вимог відповідач зазначає, що відповідно до наявних у справі документів (довідка про причину смерті від 13.12.2022, лікарське свідоцтво про смерть № 321 від 13.12.2024), причиною смерті ОСОБА_2 є загальне захворювання - «Атеросклеротична хвороба серця». Відповідно до п. п.11 Розділу ІІ Розділу Інструкції № 332, до обставин, за яких нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, відноситься смерть від загального захворювання. Спеціальне розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_3 проводилось за наявними у військової частини НОМЕР_1 матеріалами. Військова частина НОМЕР_1 не має у своєму розпорядженні інших документів щодо фізичного стану померлого ОСОБА_3 , аніж ті, що були використані при проведенні службового розслідування. Документів щодо травм (поранень) або інших мед. документів померлий ОСОБА_3 до військової частини НОМЕР_1 не надавав, можливо, тому, що у військовій частині НОМЕР_4 померлий ОСОБА_3 служив протягом лише 8 днів. Тож військова частина НОМЕР_1 вважає, що спеціальне розслідування за фактом смерті ОСОБА_3 було проведено у відповідності до положень Інструкції № 332. При винесенні рішення, що оскаржується, судом наведене не було враховано, що потягло прийняття неправильного рішення по справі.
Позивач подала відзив на апеляційну скаргу в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Враховуючи подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження, справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, з таких підстав.
Суд встановив, що відповідно до Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області 22 квітня 2000 року /а.с. 10/, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 одружились 22 квітня 2000 року, про що в книзі реєстрації актів про одруження 22 квітня 2000 року зроблено запис №215. Прізвища після одруження: чоловіка - ОСОБА_5 , жінки - ОСОБА_5 .
Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04 грудня 2022 року № 339 /а.с. 68/ солдата ОСОБА_2 , призначеного наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 21 листопада 2022 року № 320-РС на посаду водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , ВОС - 790037А, який прибув з військової частини НОМЕР_6 , з 04 грудня 2022 року зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення, а на продовольче забезпечення з 05 грудня 2022 року, та наказано вважати таким, що з 04 грудня 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2820 гривень на місяць, шпк "солдат".
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 19 грудня 2022 року складено відповідний актовий запис №2762, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області 19 грудня 2022 року /а.с. 79/, та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00037866614 від 19 грудня 2022 року /а.с. 79-зворот/.
Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) "Про призначення спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 19 грудня 2022 року № 4464 /а.с. 71/ відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за №1667/37289, на підставі довідки-доповіді від 12 грудня 2022 року наданої тимчасово виконуючим обов'язки командира батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майором ОСОБА_6 у зв'язку з виявленням тіла без ознак життя військовослужбовця військової служби за мобілізацією, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово- технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 , з метою з'ясування причин та обставин даного факту, наказано комісії провести спеціальне розслідування та матеріали спеціального розслідування надати йому до 02 січня 2023 року.
Згідно з актом службового розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_3 , затвердженим командиром військової частини НОМЕР_8 10 лютого 2023 року /а.с. 72-75/:
"12 грудня 2022 року близько 19:30 було знайдено тіло без ознак життя солдата ОСОБА_3 , водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , перебуваючи в тимчасовому місці дислокації підрозділу у складі батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 .
Відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289, наказу командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_7 від 19 грудня 2022 року № 4464 "Про призначення спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 ", комісією у складі: голова комісії - тимчасово виконуючий обов'язки заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_8 , члени комісії - тимчасово виконуючий обов'язки начальника медичної служби майор медичної служби ОСОБА_9 , командир батальйону забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_10 , командир роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном військової частини НОМЕР_1 лейтенант ОСОБА_11 , проведено спеціальне розслідування.
Демографічні дані: солдат ОСОБА_2 , водій 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , українець, освіта вища, призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 21 квітня 2022 року, місце проживання: АДРЕСА_4 .
Відповідно до доповіді тимчасово виконуючого обов'язки командира батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_12 від 12 грудня 2022 року стало відомо, що 12 грудня 2022 року о 19:30 у місці розташування підрозділу батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 було виявлено тіло без ознак життя військовослужбовця військової служби за мобілізацією, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 .
Старший лейтенант ОСОБА_13 , заступник командира роти з озброєння роти забезпечення продовольством, речовим та військово- технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 пояснив наступне, що 12 грудня 2022 року близько 19.30 при обході місць несення служби, підійшов до ліжок, де відпочивали військовослужбовці, звернувшись до солдата ОСОБА_3 та не почувши відповіді, підійшовши ближче, почав будити його, але він вже був без ознак життя. Одразу покликав старшу медичну сестру евакуаційного відділення молодшого сержанта медичної служби ОСОБА_14 , яка попередньо і констатувала, що солдат ОСОБА_3 помер.
Заперечень, заяв та клопотань під час проведення спеціального розслідування від старшого лейтенанта ОСОБА_15 не надходило.
Молодший сержант медичної служби ОСОБА_16 , старша медична сестра евакуаційного відділення батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 пояснила наступне: 12 грудня 2022 року близько 19.30 її викликали в спальне приміщення батальйону матеріального забезпечення, де вона провела поверхневий огляд тіла солдата ОСОБА_3 на відсутність ознак поранення та тілесних ушкоджень і констатувала смерть.
Заперечень, заяв та клопотань під час проведення спеціального розслідування від молодшого сержанта ОСОБА_17 не надходило.
Старший солдат ОСОБА_18 , старший водій 4 автомобільного відділення підвозу боєприпасів 2 автомобільного взводу підвозу боєприпасів роти забезпечення боєприпасами батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 пояснив наступне, що 12 грудня 2022 року близько 19.30 знаходився в спальному приміщенні батальйону матеріального забезпечення, коли старший лейтенант ОСОБА_13 звернувся до солдата ОСОБА_3 і той не відповів, вони разом підійшли до ліжка та виявили тіло солдата ОСОБА_3 без ознак життя.
Заперечень, заяв та клопотань під час проведення спеціального розслідування від старшого солдата ОСОБА_19 не надходило.
В ході проведеного спеціального розслідування було встановлено, що випадок стався на території підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", розташованого в АДРЕСА_3 , за місцем тимчасової дислокації підрозділу у складі батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна військової частини НОМЕР_1 , в службовому приміщенні загальною площею 100 квадратних метрів. Двір представляє свою ділянку прямокутної форми загальною площею 2500 квадратних метрів, по периметру обладнану огорожею висотою 2 метри.
Під час проведеного спеціального розслідування було встановлено, що солдат ОСОБА_2 знаходився в тимчасовому місці дислокації підрозділу у складі батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 . Приблизно о 19:00 по після звершення перевірки наявності особового складу, солдат ОСОБА_3 , направився в спальне приміщення батальйону матеріального забезпечення та ліг відпочивати у своє ліжко. Близько 19:30, коли старший лейтенант ОСОБА_13 звернувся до солдата ОСОБА_3 і той не відповів, підійшов ближче та почав будити його, але помітив, що в останнього відсутні ознаки життя. Старша медична сестра евакуаційного відділення батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 молодший сержант ОСОБА_16 , яка одразу прибула на місце події, попередньо констатувала, що солдат ОСОБА_3 помер. Після цього провела поверхневий огляд тіла солдата ОСОБА_3 на відсутність ознак поранення та тілесних ушкоджень. В подальшому тіло солдата ОСОБА_3 було доправлено до моргу м. Краматорськ, Донецької області.
Згідно медичної характеристики, солдат ОСОБА_3 12 грудня 2022 року звернувся до медичного пункту батальйону матеріального забезпечення у населеному пункті АДРЕСА_3 зі скаргами на стан здоров'я. В ході обстеження начальником медичного пункту батальйону матеріального забезпечення, головним сержантом ОСОБА_20 , було зафіксовано підвищення артеріального тиску до 260/140. Пульс - 81 за хвилину. Отримав першу допомогу у вигляді крапель Фармадипіну, ацетилсаліцилової кислоти в пігулках та " ІНФОРМАЦІЯ_5 " в пігулках. Діагноз, що був зафіксований в журналі амбулаторного прийому №271 від 12.12.2022, переписаний з медичної документації: Гіпертонічна хвороба другої стадії, третього ступеня, гіпертензивне серце, помірний ризик ускладнень. Ішемічна хвороба серця: стенокардія напруги, перший функціональний клас. Дифузний кардіосклероз. Легенева гіпертензія другого ступеня. ОСОБА_21 аорти. Гіпертонічна ангіопатія.
12 грудня 2022 року після огляду та першої допомоги солдат ОСОБА_3 отримав направлення (форма 100) від 12 грудня 2022 року на огляд лікарів-спеціалістів у НОМЕР_9 військовий мобільний госпіталь (військова частина НОМЕР_10 , АДРЕСА_5 ), та був скерований начальником медичного пункту батальйону матеріального забезпечення, головним сержантом ОСОБА_20 .
Пораду лікаря, солдат ОСОБА_3 проігнорував, про що повідомив командиру роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення лейтенанту ОСОБА_22 , акцентуючи увагу на тому, що пізній час, до лікарні поїде самостійно на наступний день, та залишився в розташування підрозділу у с. Львівка, Краматорського району Донецької області.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть від 13 грудня 2022 року №321, виданого Краматорським обласним бюро судово-медичної експертизи Комунальний заклад охорони здоров'я "Донецьким обласним бюро судово- медичної експертизи" судово-медичним експертом ОСОБА_23 , на підставі розтину трупу встановлено причину смерті солдата ОСОБА_3 : "атеросклеротична хвороба серця".
Відповідно до свідоцтва про смерть від 19 грудня 2022 року серія НОМЕР_7 виданого Кременчуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кременчук Кременчуцького району Полтавської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україні в с. Львівка, Краматорського району Донецькій області, про що 19 грудня 2022 року зроблено відповідний актовий запис № 2762.
Відповідно до висновку судово-медичного експерта наданого Краматорським обласним бюро судово-медичної експертизи Комунальний заклад охорони здоров'я "Донецьким обласним бюро судово-медичної експертизи" 13 грудня 2022 року № 321 смерть ОСОБА_2 настала внаслідок: "атеросклеротичної хвороби серця", що підтверджується даними судово-медичної експертизи трупа.
Також, під час спеціального розслідування встановлено, що смерть солдата ОСОБА_3 не пов'язана з вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення та не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Керуючись абзацом 10 пункту 11 розділу 2 Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289: встановлено обставини, за яких нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, а саме, смерть від загального захворювання.
Таким чином, слід прийти до висновку, що причина смерті, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " Сухопутних військ Збройних Сил України, солдата ОСОБА_2 , а саме: "атеросклеротичної хвороби серця", внаслідок загального захворювання, настала під час проходження військової служби, але не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
Виходячи із вищевикладеного, пропонуємо наступне:
1.Вважати: "атеросклеротичну хворобу серця", що стала причиною смерті, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " Сухопутних військ Збройних Сил України, солдата ОСОБА_2 , внаслідок загального захворювання, такою, що настала під час проходження військової служби, але не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби;
2. Начальнику відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 стосовно солдата ОСОБА_3 наступні документи: витяг з наказу про виключення загиблого військовослужбовця, із списків особового складу військової частини; витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця; копію повідомлення військового комісаріату (форма № 21/БП), загиблого військовослужбовця; копії матеріалів спеціального розслідування.
3. Помічнику командира частини з фінансово-економічної роботи начальнику служби направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 стосовно солдата ОСОБА_3 наступні документи: грошовий атестат; довідку про додаткові види грошового забезпечення.
4. Начальнику медичної служби, командиру медичної роти, начальникам медичних пунктів підрозділів військової частини НОМЕР_1 при виявленні підозри на наявність хронічних захворювань направляти особовий склад на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до проходження військової служби.
5. Спеціальне розслідування вважати завершеним".
Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року № 531 /а.с. 85-86/ "відповідно до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289, наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19 грудня 2022 року № 4464 "Про призначення спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 ", комісією у складі: голова комісії - тимчасово виконуючий обов'язки заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_8 , члени комісії - тимчасово виконуючий обов'язки начальника медичної служби майор медичної служби ОСОБА_9 , командир батальйону забезпечення продовольством, речовим та військово- технічним майном військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_10 , командир роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном військової частини НОМЕР_1 лейтенант ОСОБА_11 проведено спеціальне розслідування.
Відповідно до доповіді тимчасово виконуючого обов'язки командира батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_12 від 12 грудня 2022 року стало відомо, що 12 грудня 2022 року о 19:30 у місці розташування підрозділу батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_3 було виявлено тіло без ознак життя військовослужбовця військової служби за мобілізацією, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, розташування підрозділу та виконував бойове завдання у складу батальйону матеріального забезпечення по підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна в с. Львовка Краматорського району Донецької області, коли було виявлено його тіло без ознак життя. Тіло солдата ОСОБА_3 було доправлено до моргу м. Краматорськ.
Згідно медичної характеристики, солдат ОСОБА_3 12 грудня 2022 року звернувся до медичного пункту батальйону матеріального забезпечення у населеному пункті Львівка Донецької області зі скаргами на стан здоров'я. Обстежений начальником медичного пункту батальйону матеріального забезпечення, зафіксовано підвищення артеріального тиску до 260/140. Пульс - 81 за хвилину. Отримав першу допомогу у вигляді крапель Фармадипіну, ацетилсаліцилової кислоти в пігулках та таблеток " ІНФОРМАЦІЯ_5 ". Діагноз, що був зафіксований в журналі амбулаторного прийому, переписаний з медичної документації: Гіпертонічна хвороба другої стадії, третього ступеня, гіпертензивне серце, помірний ризик ускладнень. Ішемічна хвороба серця: стенокардія напруги, перший функціональний клас. Дифузний кардіосклероз. Легенева гіпертензія другого ступеня. ОСОБА_21 аорти. Гіпертонічна ангіопатія.
12 грудня 2022 року був скерований на огляд лікарів-спеціалістів у НОМЕР_9 військовий мобільний госпіталь (військова частина НОМЕР_10 , АДРЕСА_5 ), - начальником медичного пункту батальйону матеріального забезпечення було виписане направлення. На консультацію не поїхав негайно, а повернувся до себе в розташування підрозділу у сусідній населений пункт Олександрівка Донецької області і помер того ж дня ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть від 13 грудня 2022 року №321, виданого Краматорським обласним бюро судово-медичної експертизи Комунальний заклад охорони здоров'я "Донецьким обласним бюро судово- медичної експертизи" судово-медичним експертом ОСОБА_23 , на підставі розтину трупу встановлено причину смерті солдата ОСОБА_3 : "атеросклеротична хвороба серця".
Відповідно до свідоцтва про смерть від 19 грудня 2022 року серія НОМЕР_7 виданого Кременчуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кременчук Кременчуцького району Полтавської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Україні Донецькій області, про що 19 грудня 2022 року зроблено відповідний актовий запис № 2762.
Відповідно до висновку судово-медичного експерта наданого Краматорським обласним бюро судово-медичної експертизи Комунальний заклад охорони здоров'я "Донецьким обласним бюро судово-медичної експертизи" 13 грудня 2022 року № 321 смерть ОСОБА_2 настала внаслідок: "атеросклеротичної хвороби серця", що підтверджується даними судово-медичної експертизи трупа.
Також, під час спеціального розслідування встановлено, що смерть солдата ОСОБА_3 не пов'язана з вчиненням злочину чи адміністративного правопорушення та не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
Керуючись абзацом 10 пункту 11 розділу 2 Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289: обставини, за яких нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, а саме: смерть від загального захворювання.
Таким чином, слід прийти до висновку, що причина смерті водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " Сухопутних військ Збройних Сил України, солдата ОСОБА_2 , а саме: "атеросклеротичної хвороби серця", внаслідок загального захворювання, настала під час проходження військової служби та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
По результатам спеціального розслідування наказано:
1. Вважати: "атеросклеротичну хворобу серця", що стала причиною смерті, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " Сухопутних військ Збройних Сил України, солдата ОСОБА_2 , внаслідок загального захворювання, такою, що настала під час проходження військової служби та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
2. Начальнику відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 стосовно солдата ОСОБА_3 наступні документи: витяг з наказу про виключення загиблого військовослужбовця, із списків особового складу військової частини; витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця; копію повідомлення; копії матеріалів спеціального розслідування.
3. Помічнику командира частини з фінансово-економічної роботи начальнику служби направити до ІНФОРМАЦІЯ_7 стосовно солдата ОСОБА_3 наступні документи: грошовий атестат; довідку про додаткові види грошового забезпечення.
4. Начальнику медичної служби, командиру медичної роти, і пальникам медичних пунктів підрозділів військової частини НОМЕР_1 при виявленні підозри на наявність хронічних захворювань направляти особовий склад на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до проходження військової служби
5. Контроль за виконанням даного наказу покласти на начальника штабу - заступника військової частини НОМЕР_1 .
6. Наказ довести до особового складу в частині, що їх стосується."
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31 березня 2023 року № 90 (пункт 40) /а.с. 68-зворот - 69/ солдата ОСОБА_2 , колишнього водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок атеросклеротичної хвороби серця, з 12 грудня 2022 року виключено зі списків особового складу частини і направлено документи для виключення з військового обліку до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Смерть настала під час проходження військової служби та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Похований: 20 грудня 2022 року на ділянці № 12.9, ряд № НОМЕР_11 , місце № 4 кладовища по АДРЕСА_3 : ОСОБА_1 , 1979 р.н. проживає: АДРЕСА_4 .
Не погодившись з висновками комісії з розслідування, викладеними в акті спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року та винесенням наказу командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані акт спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531 прийняті без урахування всіх обставин, які підлягали встановленню під час спеціального розслідування.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, враховуючи межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, апеляційний суд зазначає таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює та загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25 березня 1992 року /надалі - Закон № 2232-XII/.
Згідно із частинами першою - четвертою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини шостої статті 2 Закону №2232-ХІІ види військової служби, зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Частиною четвертою статті 24 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Міністерством оборони України виданий наказ № 332 від 27 жовтня 2021 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 року за № 1667/37289, про затвердження Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України /надалі - Інструкція № 332/.
Інструкція № 332 визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків з військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту (у тому числі з відрядженими зі Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту), військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовці), отриманих ними професійних захворювань, їх загибелі або смерті зі встановленням зв'язку з виконанням обов'язків військової служби і аварій, що сталися у військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України, Державній спеціальній службі транспорту (далі - військові частини).
Згідно із пунктом 2 розділу І Інструкції № 332 військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, визначених частиною четвертою статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Пунктом 3 розділу І Інструкції № 332 передбачено, що ця Інструкція поширюється на військові частини та військовослужбовців, крім військовослужбовців, які отримали гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузію, травму, каліцтво, зникли, померли або загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил.
Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців внаслідок бойових уражень або дій з боку противника є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають.
Випадки гострого професійного захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, зникнення, смерті або загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.
Згідно з пунктом 8 розділу І Інструкції № 332 у разі настання нещасного випадку, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби, щодо осіб, в діях або бездіяльності яких вбачається вчинення правопорушень, внаслідок або за сприяння яких стався нещасний випадок, разом з розслідуванням нещасного випадку відповідно до цієї Інструкції проводиться службове розслідування відповідно до Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року № 608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року за № 1503/31371.
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Інструкції № 332 розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов'язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі - нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов'язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби.
Згідно з пунктами 2, 5 Розділу ІІ Інструкції № 332 про кожний нещасний випадок потерпілий або військовослужбовець, який його виявив, чи інша особа повинен(на) негайно сповістити безпосереднього командира (начальника) чи керівника робіт і вжити заходів щодо надання необхідної допомоги потерпілому.
У разі настання нещасного випадку безпосередній командир (начальник) або керівник робіт зобов'язаний:
терміново організувати надання домедичної допомоги, а за можливості - невідкладної (екстреної) медичної допомоги потерпілому військовослужбовцю, забезпечити за потреби його доставку до закладу охорони здоров'я;
негайно повідомити про нещасний випадок командира військової частини;
зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку місце події та устаткування, яке там знаходилось, у такому стані, у якому вони перебували на дату настання нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших військовослужбовців і не призведе до більш тяжких наслідків), а також вжити заходів щодо недопущення подібних нещасних випадків.
Командир військової частини, який отримав повідомлення про нещасний випадок, у свою чергу зобов'язаний:
негайно через засоби зв'язку повідомити про нещасний випадок (зникнення, смерть) старшого командира (начальника) та протягом доби надати йому письмове повідомлення за формою НВ-1 наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції (далі - повідомлення за формою НВ-1);
у разі зникнення або смерті військовослужбовця внаслідок нещасного випадку протягом доби повідомити його батьків або близьких родичів;
залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок (виконання робіт, пожежа, аварія транспортного засобу будь-якого виду та форми власності, гостре професійне захворювання або отруєння тощо),- протягом доби надіслати повідомлення за формою НВ-1 до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), а в передбачених законодавством випадках, - повідомити Військову службу правопорядку у Збройних Силах України та (або) Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері;
якщо потерпілий військовослужбовець був відряджений з іншої військової частини,- повідомити протягом доби через засоби зв'язку його командира та надіслати повідомлення за формою НВ-1;
протягом доби призначити комісію з розслідування нещасного випадку чисельністю не менш як три особи у складі голови комісії (яким є один із його заступників) та членів - командира роти, батальйону (дивізіону, ескадрильї тощо), до складу якого входить підрозділ, де стався нещасний випадок, та залежно від того, з чим пов'язаний нещасний випадок, - фахівців профільних служб (озброєння, тилу, пожежної, автомобільної, інженерної, медичної тощо). До складу комісії не може входити безпосередній командир (начальник) потерпілого військовослужбовця;
забезпечити належні умови для роботи комісії (надати приміщення, засоби зв'язку, оргтехніку, автотранспорт, канцелярське приладдя тощо), а також залучених до роботи експертів, інших спеціалістів та сприяти роботі комісії з метою своєчасного і об'єктивного проведення розслідування нещасного випадку.
Пунктами 7 - 9 Розділу ІІ Інструкції № 332 передбачено, що нещасні випадки зі смертельним наслідком або внаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми, групові нещасні випадки та випадки зникнення або смерті військовослужбовців підлягають спеціальному розслідуванню та розслідуються з урахуванням вимог розділу III цієї Інструкції.
Комісія з розслідування нещасного випадку проводить розслідування протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.
Комісія з розслідування нещасного випадку зобов'язана:
- обстежити місце нещасного випадку, одержати письмові та усні пояснення (провести опитування) свідків і осіб, які причетні до події, та одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- з'ясувати обставини та причини, що призвели до нещасного випадку, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, який наведений у додатку 3 до цієї Інструкції;
- скласти акт проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії) за формою НВ-2 наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-2) та акт про нещасний випадок (зникнення, смерть) під час виконання обов'язків військової служби за формою НВ-3 наведеною у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - акт за формою НВ-3) у разі, якщо нещасний випадок (смерть) визнаний комісією з розслідування таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, і надати їх командиру військової частини на затвердження. Акти підписуються головою комісії та її членами. У разі незгоди зі змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою НВ-2, як його невід'ємну частину.
До акта додаються письмові пояснення (опитування) свідків, потерпілого, а за потреби також схеми, фотографії, витяги з експлуатаційної документації та інші документи, що характеризують місце події (устаткування, машини, апаратура, територія, будівля тощо), медичний висновок щодо діагнозу потерпілого, наявності в його організмі алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин).
Якщо нещасний випадок визнаний комісією з розслідування таким, що не пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, на затвердження командиру військової частини надається тільки акт за формою НВ-2, який зберігається у діловодстві військової частини.
Відповідно до пункту 10 Розділу ІІ Інструкції № 332 обставинами, за яких нещасний випадок визнається пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби і за яких складається акт за формою НВ-3, є: виконання потерпілим військовослужбовцем службових обов'язків згідно з розпорядком дня військової частини, у тому числі у відрядженні; виконання потерпілим військовослужбовцем державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; перебування потерпілого військовослужбовця у складі добового наряду; виконання завдань відповідно до розпоряджень та наказів командира військової частини в позаслужбовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні на території військової частини та поза її межами; прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, пішки або на транспортному засобі будь-якого виду та форми власності; виконання дій, що не входять до кола службових обов'язків потерпілого військовослужбовця, а саме: із запобігання виникненню аварій або рятування людського життя чи державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку; участь у спортивних змаганнях та інших масових заходах і акціях, які проводяться військовою частиною самостійно або за рішенням старшого командира; прямування потерпілого військовослужбовця до місця відрядження і у зворотному напрямку на транспортному засобі будь-якого виду та форми власності; заподіяння тілесних ушкоджень іншою особою або вбивство потерпілого військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або дій, зазначених в абзаці восьмому цього пункту, незалежно від початку досудового розслідування, крім випадків з'ясування потерпілим та іншою особою особистих стосунків позаслужбового характеру, що підтверджено висновком відповідних органів; отримання потерпілим військовослужбовцем травми або інших ушкоджень унаслідок погіршення стану його здоров'я, яке сталося під впливом небезпечного фактору чи середовища у процесі виконання ним обов'язків військової служби, що підтверджено медичним вис
Відповідно до пункту 11 Розділу ІІ Інструкції № 332 обставини, за яких нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби: перебування потерпілого військовослужбовця за місцем постійного проживання, крім перебування військовослужбовців строкової служби та курсантів військових навчальних закладів за місцем проживання в казармах та гуртожитках військових частин; перебування потерпілого військовослужбовця у відпустці або у звільненні з розташування військової частини, окрім випадків травмування військовослужбовця у цей час у разі вчинення ним дій з рятування людського життя чи державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку; погіршення стану здоров'я внаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також їх дії (асфіксія, інсульт, інфаркт, зупинка серця тощо), що підтверджено відповідним медичним висновком, за умов, що отруєння не пов'язано із впливом цих речовин на потерпілого військовослужбовця внаслідок їх застосування в технологічному процесі або незадовільного зберігання чи транспортування, а потерпілий до настання нещасного випадку був відсторонений від виконання обов'язків командиром (начальником); алкогольне, токсичне чи наркотичне сп'яніння, не зумовлене технологічним процесом, що стало основною причиною нещасного випадку за відсутності технічних та організаційних причин його настання, що підтверджено відповідним медичним висновком та матеріалами розслідування нещасного випадку; використання в особистих цілях без відома командування транспортних засобів, озброєння, устаткування, інструментів та матеріалів, які належать військовій частині або використовуються нею; навмисне вчинення кримінального правопорушення, що встановлено обвинувальним вироком суду або постановою (ухвалою) про закриття кримінального провадження; навмисне заподіяння військовослужбовцем шкоди своєму здоров'ю; самовільне залишення військовослужбовцем місця служби; природна смерть внаслідок вроджених вад здоров'я, смерть від загального захворювання, самогубство, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та (або) постановою (ухвалою) про закриття кримінального провадження.
Відповідно до пунктів 15 та 16 Розділу ІІ Інструкції № 332 комісія з розслідування нещасного випадку має право: отримувати письмові та усні пояснення (провести опитування) свідків та всіх осіб, причетних до нещасного випадку, для з'ясування його обставин та причин; залучати за узгодженням з командиром військової частини до участі в розслідуванні необхідних спеціалістів військової частини та сторонніх організацій.
Командир військової частини, де стався нещасний випадок, забезпечує фотографування місця події, складання ескізів та схем, проведення експертних досліджень.
Пунктом 17 Розділу ІІ Інструкції № 332 встановлено, що командир військової частини протягом двох робочих днів після закінчення розслідування затверджує акти за формами НВ-2 та НВ-3. Матеріали розслідування (затверджені акти за формами НВ-2 та НВ-3 разом з додатками) зберігаються в діловодстві військової частини, а їх завірені копії надаються (надсилаються): безпосередньому командиру для вручення потерпілому, членам його сім'ї чи уповноваженій ними особі; начальнику відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо); командирам військових частин, представники яких брали участь у розслідуванні; командиру військової частини, у штаті якої перебуває потерпілий, якщо військовослужбовець був тимчасово відряджений з цієї військової частини.
У разі незгоди потерпілого військовослужбовця, або членів його сім'ї, або особи, яка представляє їх інтереси, з висновками комісії з розслідування вони мають право протягом місяця, починаючи з дати отримання акта за формою НВ-2, подати скаргу старшому командирові або до органу, що здійснює контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, чи звернутися до суду у визначений законом строк.
Згідно із пунктом 18 Розділу ІІ Інструкції № 332 за результатами розслідування командир військової частини протягом двох робочих днів після затвердження актів за формами НВ-2 та НВ-3 видає наказ, в якому зазначаються: дата, місце та обставини, за яких стався нещасний випадок; військове звання, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) та дата народження потерпілого військовослужбовця; вид, характер і локалізація поранення, травми, контузії, каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я; коли стався нещасний випадок (під час виконання обов'язків військової служби чи ні); перебував чи ні потерпілий військовослужбовець в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи токсичних або отруйних речовин; порушення нормативно-правових актів, що спричинили нещасний випадок або були супутніми факторами його настання, посадові особи, які допустили ці порушення; заходи з попередження подібних нещасних випадків у майбутньому.
На підставі наказу командира військової частини складається довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) у двох примірниках за формою наведеною у додатку 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за N 1109/15800 (далі - Положення про військово-лікарську експертизу).
Розділ III Інструкції № 332 визначає порядок проведення спеціального розслідування нещасних випадків, випадків зникнення та випадків смерті військовослужбовців.
Так, згідно із пунктом 1 Розділу III Інструкції № 332 спеціальному розслідуванню підлягають: нещасні випадки з військовослужбовцями зі смертельним наслідком; нещасні випадки, унаслідок яких військовослужбовцем отримані тяжкі травми; групові нещасні випадки, що сталися одночасно з двома і більше військовослужбовцями, незалежно від тяжкості шкоди їх здоров'ю; випадки зникнення військовослужбовців, за відсутності ознак ухилення від військової служби; випадки смерті військовослужбовців.
Спеціальне розслідування зазначених вище випадків проводиться за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до пункту 2 Розділу III Інструкції № 332 про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі травми, випадок зникнення військовослужбовця або його смерті за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання обов'язків військової служби командир військової частини зобов'язаний негайно доповісти через засоби зв'язку та протягом трьох годин надати письмове повідомлення за формою НВ-1: безпосередньому командиру (начальнику) за підпорядкованістю; до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері за місцем, де стався нещасний випадок, зникнення або смерть; до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; до відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо).
Повідомлення за формою НВ-1 надсилається також, коли смерть потерпілого військовослужбовця настала внаслідок раніше отриманої травми. Спеціальне розслідування такого випадку здійснюється згідно з цією Інструкцією з використанням матеріалів раніше проведеного розслідування.
Відповідно до пункту 3 Розділу III Інструкції № 332 командир (начальник) органу військового управління вищого рівня, який отримав від командира підпорядкованої військової частини повідомлення, зобов'язаний призначити своїм наказом комісію для проведення спеціального розслідування.
До складу комісії зі спеціального розслідування включаються: один із заступників командира (голова комісії) органу військового управління вищого рівня; начальники відповідних служб органу військового управління вищого рівня або їх заступники; начальники відповідних служб військової частини, у якій стався нещасний випадок; командир підрозділу (крім безпосереднього командира), де стався нещасний випадок; представник відповідного військового органу нагляду чи контролю у сфері, з якою пов'язаний нещасний випадок (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо), за узгодженням з начальником цього органу; представник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України за узгодженням з її керівником.
Згідно з пунктом 4 Розділу III Інструкції № 332 спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться протягом 15 робочих днів. За потреби зазначений строк може бути подовжений командиром (начальником), який призначив комісію зі спеціального розслідування, але не більш як на тридцять днів або на строк, необхідний для проведення медичних досліджень закладом охорони здоров'я, технічної та (або) судово-медичної експертиз (досліджень) та отримання їх висновків. За результатами спеціального розслідування комісія з урахуванням висновків експертиз та (або) досудового розслідування складає акт за формою НВ-2 та оформлює інші матеріали, передбачені цією Інструкцією.
Якщо за висновком комісії з розслідування в акті за формою НВ-2 випадок визнано таким, що пов'язаний з виконанням обов'язків військової служби, у військовій частині, де стався нещасний випадок, протягом доби на кожного потерпілого складаються та подаються на затвердження командиру військової частини акти за формою НВ-3. У цьому разі в актах за формою НВ-3 замість підписів членів комісії з розслідування робиться запис: "Складено відповідно до акта спеціального розслідування".
Пунктом 5 Розділу III Інструкції № 332 передбачено, що на вимогу комісії зі спеціального розслідування командир (начальник) військової частини, де стався нещасний випадок, зобов'язаний: зробити за потреби фотознімки місця нещасного випадку, пошкодженого об'єкта, устаткування, інструмента, а також надати комісії технічну документацію та інші необхідні матеріали; створити належні умови для роботи комісії (забезпечення транспортом, засобами зв'язку, службовими приміщеннями, оргтехнікою); провести у разі настання нещасного випадку внаслідок гострого професійного захворювання (отруєння) військовослужбовців під час виконання ними обов'язків військової служби медичне обстеження всього особового складу підрозділу військової частини, у якому сталося захворювання (отруєння); організувати друкування, тиражування і оформлення в необхідній кількості матеріалів розслідування нещасного випадку; забезпечити проведення необхідних досліджень, випробувань, експертиз та технічних розрахунків.
Члени комісії зі спеціального розслідування мають право одержувати письмові та усні пояснення (опитування) військовослужбовців і працівників військової частини та свідків події.
Члени комісії зі спеціального розслідування за можливості повинні зустрітися з потерпілими військовослужбовцями або членами їх сімей, розглянути на місці соціальні питання або внести пропозиції щодо їх вирішення відповідним органам, а також надати роз'яснення військовослужбовцям або членам їх сімей стосовно їх прав і належних компенсацій відповідно до законодавства України.
Пунктом 6 Розділу III Інструкції № 332 передбачено, що до матеріалів спеціального розслідування включаються: 1) копія наказу про утворення комісії зі спеціального розслідування; 2) акт розслідування за формою НВ-2, до якого додаються: протокол огляду місця події (додаток 10); ескіз місця події, що сталася (додаток 11), необхідні плани, схеми, фотознімки; висновок експертизи (технічної, медичної тощо), якщо за рішенням комісії зі спеціального розслідування вона проводилася; протоколи опитування (додаток 12) та пояснювальні записки (додаток 13) свідків та інших осіб, причетних до події; копії документів про проходження потерпілими військовослужбовцями навчання, інструктажу і перевірки знань щодо заходів безпеки під час виконання обов'язків військової служби та копії документів про проходження військової служби; медичний висновок про причини смерті або характер травми потерпілого військовослужбовця, а також про наявність в його організмі алкоголю, наркотичних чи токсичних або отруйних речовин; копії актів перевірок (довідок за результатами перевірок) та приписів, що стосуються нещасного випадку, виданих командиру військової частини представниками вищого командування або представниками відповідних військових органів нагляду чи контролю (органу нагляду за безпечним веденням робіт військовослужбовцями, пожежного нагляду, контролю безпеки військової служби, контролю безпеки дорожнього руху, санітарно-епідеміологічного нагляду тощо) до настання нещасного випадку і під час його розслідування; 3) акти розслідування за формою НВ-3 на кожного потерпілого окремо.
Відповідно до пункту 7 Розділу III Інструкції № 332 командир військової частини, де стався зазначений у пункті 1 цього розділу випадок, зобов'язаний після затвердження акта розслідування за формою НВ-2: протягом двох робочих днів видати наказ, в якому зазначаються питання, визначені в пункті 18 розділу II цієї Інструкції; протягом трьох робочих днів після видання наказу надіслати матеріали спеціального розслідування разом з копіями наказу командиру (начальнику), який призначив розслідування, до військового органу державного нагляду або контролю, до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до військових частин, представники яких брали участь у розслідуванні, а також до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері, де проводилось кримінальне провадження за фактом травмування, загибелі, зникнення або смерті військовослужбовця.
Як установлено судом, відповідно до матеріалів спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 у акті спеціального розслідування та в наказі командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року № 531 визначено "атеросклеротичну хворобу серця", що стала причиною смерті, водія 2 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового та військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " Сухопутних військ Збройних Сил України, солдата ОСОБА_2 , внаслідок загального захворювання, такою, що настала під час проходження військової служби та не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.
Ці висновки зроблені відповідачем внаслідок аналізу зібраних під час спеціального розслідування: пояснень та медичних документів: лікарського свідоцтва про смерть №321 від 13 грудня 2022 року /а.с. 84/, довідки про причину смерті (до форми №106/о №321) від 13 грудня 2022 року /а.с. 80/, медичної характеристики /а.с. 81-зворот/, згідно яких взято до уваги стан здоров'я солдата ОСОБА_2 лише станом на 12 грудня 2022 року під час його попереднього звернення до медичного пункту батальйону матеріального забезпечення зі скаргами на погане самопочуття та відповідно подальший факт смерті.
При цьому судом встановлено, що під час проведення спеціального розслідування та визначення обставин, що спричинили смерть як такі що пов'язані або не пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, відповідачем не встановлено обставин щодо наявності/відсутності у потерпілого - солдата ОСОБА_2 попередніх медичних висновків щодо наявності/відсутності в нього захворювань або травм, отриманих ним раніше під час виконання обов'язків військової служби, або вроджених вад чи загальних захворювань, та чи мали стали вони чи могли стати причиною його смерті.
Посилання відповідача на те, що солдат ОСОБА_2 зарахований до військової частини НОМЕР_1 лише 04 грудня 2022 року та служив у ній протягом 8 днів, а тому у відповідача відсутні документи щодо травм (поранень) або інші документи стосовно померлого ОСОБА_2 , судом першої інстанції обґрунтовано відхилено з огляду на відсутність доказів на підтвердження вжиття відповідачем заходів задля з'ясування вказаних обставин, зокрема щодо направлення до військової частини НОМЕР_6 , з якої ОСОБА_2 прибув згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №339 від 04 грудня 2022 року, запиту щодо наявності/відсутності відповідних медичних документів стосовно померлого ОСОБА_2 , тощо.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що згідно з Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_6 (по стройовій частині) №102 від 25 квітня 2022 року /а.с. 18/ солдата ОСОБА_2 25 квітня 2022 року зараховано до списків військової частини НОМЕР_6 , а згідно із довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_6 01 грудня 2022 року за №2080 /а.с. 23/, солдат ОСОБА_2 , дійсно, брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Харківській області, Луганській області, Донецькій області з 30 квітня 2022 року по 12 липня 2022 року, з 30 вересня 2022 року по 14 жовтня 2022 року та з 18 жовтня 2022 року по 19 листопада 2022 року.
Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_2 від 23 вересня 2022 року №525 /а.с. 21/ 23 вересня 2022 року проведено медичний огляд солдата ОСОБА_2 та діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): гіпертонічна хвороба другої стадії, третього ступеня, гіпертензивне серце, помірний ризик ускладнень. Гіпертонічна ангіопатія сітківки обох очей. Ішемічна хвороба серця: стенокардія напруги стабільна, перший функціональний клас. Дифузний кардіосклероз. Легенева гіпертензія другого ступеня. СНІ. Атеросклероз аорти. Дифузний зоб першого ступеня без порушення функції щитоподібної залози, Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
Наявність вказаних обставин відповідачем під час проведення спеціального розслідування не було встановлено та не досліджено, що спричинило складення акту спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року та винесення наказу командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531, без урахування цих обставин.
За таких обставин, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що оскаржувані акт спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531 прийняті без урахування всіх обставин, які підлягали встановленню під час спеціального розслідування, що є підставою для їх скасування як протиправних та задоволення відповідних позовних вимог.
Щодо посилання відповідача на пропуск позивачем встановленого законодавством строку для звернення до суду з цим позовом, колегія суддів зазначає таке.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частинами другою та третьою статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів зазначає, що спірні правовідносини виникли внаслідок незгоди позивача з актом спеціального розслідування Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року за фактом смерті солдата ОСОБА_2 та наказу командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531 позивач звернулася до суду
Згідно з п.17 розділу ІІ Інструкції №332 встановлено, що у разі незгоди потерпілого військовослужбовця, або членів його сім'ї, або особи, яка представляє їх інтереси, з висновками комісії з розслідування вони мають право протягом місяця, починаючи з дати отримання акта за формою НВ-2, подати скаргу старшому командирові або до органу, що здійснює контроль за своєчасним і об'єктивним розслідуванням нещасних випадків, чи звернутися до суду у визначений законом строк.
Отже, строк звернення до суду з цим позовом становить шість місяців і перебіг цього строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а саме: з дати отримання відповідного акта розслідування за формою НВ-2.
Посилання відповідача на необхідності застосування до спірних правовідносин ч. 5 ст. 122 КАС України, яка встановлює місячний строк для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, колегія суддів вважає помилковими, оскільки спірні правовідносини виникли між сторонами не у зв'язку з проходження позивачем публічної служби.
Як свідчать матеріали справи, з позовом про визнання протиправними та скасування акту спеціального розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_2 Військової частини НОМЕР_1 від 10 лютого 2023 року та наказу командира Військової частини НОМЕР_1 "Про підсумки спеціального розслідування по факту смерті солдата ОСОБА_3 " від 10 лютого 2023 року №531 позивач звернулася до суду - 13 листопада 2024 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків, шляхом, зокрема, надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом з доказами поважності причин його пропуску.
На виконання вимог ухвали суду від позивача до суду надійшло клопотання про поважність причин пропуску строку звернення до суду та поновлення строку звернення до суду від 27 листопада 2024 року /а.с. 41-43/, в якому позивач зазначила, що про існування оскаржуваних акту та наказу позивач дізналася 22 серпня 2024 року під час ознайомлення з матеріалами справи солдата ОСОБА_2 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_9 та отримання їх копій, що підтверджується відповідними відмітками на копіях вказаних акту та витягу з наказу.
Ухвалою від 04.12.2024 Полтавський окружний адміністративний суд визнав поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із цим позовом та поновив такий строк звернення.
У подальшому від відповідача до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою від 03.02.2025 Полтавський окружний адміністративний суд залишив без задоволення клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. При цьому суд відхилив посилання відповідача на необхідності застосування до спірних правовідносин положень частини п'ятої статті 122 КАС України, оскільки позивач, яка є дружиною померлого військовослужбовця, не перебуває у відносинах публічної служби (щодо прийняття, проходження, припинення публічної служби) безпосередньо з відповідачем.
Відповідно до частин першої - третьої статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвал суду, які не передбачені статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд апеляційної інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
У постанові від 26 червня 2019 року у справі №826/13505/18 Верховний Суд зазначав, що за змістом частини другої статті 293 КАС України окремо оскаржені в апеляційному порядку можуть бути виключно ухвали, можливість оскарження яких прямо передбачена в процесуальному законі.
У постанові від 12 березня 2024 року у справі №640/12926/20 Верховний Суд також зазначав, що процесуальний закон закріпив два окремі юридичних механізми оскарження ухвал суду першої інстанції: окремо від рішення суду щодо ухвал, перелік яких визначено у статті 294 КАС України та шляхом включення заперечень до апеляційної скарги на рішення щодо ухвал, які не визначені у статті 294 КАС України. Верховний Суд зауважив, що стаття 293 КАС України містить застереження щодо неможливості (не допущення) оскарження ухвал окремо від рішення суду, які відсутні у переліку, передбаченому статтею 294 КАС України.
Статтею 294 КАС України визначено перелік ухвал суду першої інстанції, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду, серед яких відсутні такі ухвали суду як про поновлення строку звернення до суду та/або відмови у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно, виключно шляхом викладення заперечень на такі ухвали суду в апеляційній скарзі безпосередньо на рішення суду заявник вправі вимагати перегляду відповідних висновків. Іншого порядку КАС України не передбачає.
Про це також зазначав Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі №200/11827/19-а.
Варто зазначити, що згідно з пунктом 3 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має повноваження скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково. Підстави для ухвалення такого рішення встановлені статтею 319 КАС України.
Отже, у випадку визнання апеляційним судом обґрунтованими заперечень, викладених в апеляційній скарзі на рішення суду, щодо ухвали суду, якою поновлено строк звернення до суду та/або відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, суд апеляційної інстанції має надати оцінку законності такої ухвали суду і за наявності підстав скасувати рішення суду першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, та залишити позовну заяву без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 240 КАС України.
Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм процесуального права викладено Верховним Судом у постанові від 08 квітня 2025 року (справа № 320/3570/22).
Разом з тим, апеляційна скарга відповідача не містить заперечень на ухвали суду першої інстанції від 04 грудня 2024 року, якою задоволено заяву позивача про поновлення строку звернення до суду, та від 03 лютого 2025 року, якою залишено без задоволення клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
За таких обставин, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для надання правової оцінки висновкам суду першої інстанції, викладеним в ухвалах від 04.12.2024 та від 03.02.2025, у зв'язку з чим колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги відповідача в частині, що стосуються пропуску позивачем строку звернення до суду, адже такий строк був поновлений судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 по справі № 440/13670/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.П. Жигилій
Судді Я.М. Макаренко Т.С. Перцова