Рішення від 04.06.2025 по справі 480/9833/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року Справа № 480/9833/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9833/24

за позовом ОСОБА_1

до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

1. Визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно карти медичного огляду військовозобов'язаного від 23.06.2022 № 85, яка оформлена протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 23.11.2023 № 1057.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 із військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що за результатами медичного огляду 23.06.2022, Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 було прийнято рішення відповідно до якого на підставі ст. 64 “а» графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У зв'язку з цим, позивача виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» за станом здоров'я.

Проте, з листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2024 № 4/1002 позивач дізнався, що відповідно до Витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 23.11.2023 № 1057, згадана постанова ВЛК про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку була скасована у зв'язку з необґрунтованістю застосування пункту “а» статті 64 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

На переконання позивача, вказане рішення ВЛК ЦВЛК ЗС України є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки ВЛК ЦВЛК ЗС України порушено п. 2.3.4. розділу 2. Положення №402. Так постанову ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно карти медичного огляду військовозобов'язаного від 23.06.2022 № 85 було скасовано в односторонньому порядку, лише на підставі цієї постанови, без належного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 , без направлення запитів до закладів охорони здоров'я (установ) щодо витребування документів в частині, що характеризують обставини отримання захворювання; без направлення у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців; без направлення запитів до закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ для надання додаткових даних для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи.

Також з оскаржуваного рішення відповідача не вбачається здійснення повного та всебічного аналізу з врахуванням всіх медичних показників щодо стану здоров'я позивача, зокрема згідно з результатами обстежень, здійснених під час процедури його медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 23 червня 2022 року і наявних захворювань.

Крім того, при скасуванні постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно карти медичного огляду військовозобов'язаного від 23.06.2022 № 85, ВЛК ЦВЛК ЗС України про своє рішення не сповістила військовозобов'язаного ОСОБА_1 та не роз'яснила процедуру оскарження.

При цьому, позивач зазначає що дії ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо взяття на військовий облік є також протиправними, оскільки вчинені з порушенням вимог законодавства щодо проведення військово-лікарської експертизи, тому він звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 12.11.2024 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, у відповідачів витребувано додаткові докази.

Ухвалою суду від 12.11.2024 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.

До суду від ВЛК ЦВЛК ЗС України надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що згідно з пунктом 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року № 576/2023 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану. Зазначеною робочою групою, станом на теперішній час, здійснюється згадана перевірка постанов позаштатних ВЛК та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України щодо їх скасування/відміни, у випадках виявлення прийняття необґрунтованих, прийнятих не у відповідності до норм Положення № 402, постанов ВЛК.

За запитом старшого слідчого в особливо важливих справах Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Сумській області вх. № 9749 від 01.11.2023, ВЛК ЦВЛК ЗС України, як зазначено у розділі ІІ Протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 23.11.2023 № 1057, розглянуто зазначені документи позивача.

Так, в діагнозі постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , згідно з довідкою ВЛК від 23.06.2022 №85, відсутня медична документація, яка б підтверджувала встановлений діагноз та застосування пункту "а" статті 64 Розкладу хвороб, відповідно вимоги статті 64-а Розкладу хвороб не враховані, діагноз не відповідає вимогам пункту "а" статті 64 Пояснення щодо застосування Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402).

Враховуючи невідповідність встановленого діагнозу вимогам статті 64-а Пояснення щодо застосування Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402), ВЛК ЦВЛК ЗС України було встановлено наявність підстав для скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.06.2022 № 85 у формулюванні "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Таким чином, за результатами розгляду запиту Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо перегляду прийнятої стосовно позивача постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , у формі довідки ВЛК від 23.06.2022 № 85, ВЛК ЦВЛК ЗС України в колегіальному порядку, одностайно, прийнято постанову, якою постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , оформлену довідкою ВЛК від 23.06.2022 № 85, про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку - скасовано, у зв'язку з чим позивача визнано таким, що підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно з вимогами Положення.

Також представник відповідача наголошує, що прийняттям оскаржуваної постанови, ЦВЛК ЗС України лише засвідчило невідповідність скасованої постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 нормам Положення № 402, з огляду на встановлену невідповідність діагнозу та статті Розкладу хвороб, у зв'язку з чим позивача визнано таким, що підлягає повторному військовому обліку, з метою подальшого прийняття обґрунтованої постанови ВЛК про ступінь придатності позивача.

Вважає помилковими твердження представника позивача про те, що ЦВЛК ЗС України було вивчено лише довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.06.2022 № 85, оскільки, такі твердження спростовуються змістом Протоколу, а саме розділом ІІ, у якому зазначено розглянуті документи.

З огляду на норми Положення № 402, розглянуті документи повинні були містити об'єктивні медичні дані, які б давали підстави для застосування статті 64-а Розкладу хвороб при прийнятті постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак фахівцями-спеціалістами ВЛК ЦВЛК ЗС України було встановлено відсутність таких даних, а отже і підстав для застосування статті 64-а Розкладу хвороб.

При цьому обов'язковий виклик або присутність громадян, стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК, нормами Положення №402 не передбачені, як і не передбачено обов'язку ЦВЛК ЗС України направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, або повідомляти їх про перегляд постанов.

Крім того, представник ВЛК ЦВЛК ЗС України зазначає, що при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він мав право, самостійно або під час проведення повторного медичного огляду, особисто звернутися до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , згідно вимог Положення № 402, із пакетом документів, які б підтверджували протилежне (а.с. 44-47).

У поданій відповіді на відзив представник позивача підтримує позовні вимоги, та зазначає, що звернення представників ГУНП в Сумській області відбулось з порушенням норм ст. 40, 93, 110 КПК України, пп. 2.8.3 пункту 2.8. глави 2 розділу І Положення № 402, тому оскаржувана постанова ВЛК ЦВЛК ЗС України винесена протиправно (а.с. 60-66).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 23.06.2022 перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (з.б.а.с. 10).

23.06.2022 Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 складено Довідку № 85 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку на підставі пункту "а" статті 64 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (а.с. 11).

31.10.2023 старшим слідчим групи слідчих в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023202350000028 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України був направлений лист № 11280/117/24/06-23 з вимогою переглянути постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , в тому числі, і постанову стосовно позивача (а.с. 50-53).

23.11.2023 Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України згідно з протоколом № 1057 прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 85 від 23.06.2022 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку, а також про те, що позивач підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 згідно з вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Підставою для прийняття такого рішення відповідачем визначено необґрунтованість застосування пункту "а" статті 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (а.с. 12, 53).

Не погоджуючись з вказаною постановою ВЛК ЦВЛК ЗС України, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно із частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону № 2232 від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно з частиною сьомої статті 1 Закону № 2232 виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).

Положенням № 402 врегульовано процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями.

Так, відповідно до пунктів 1.2-1.3 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам); визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій; формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. (пункт 2.1. Положення)

Згідно з пунктом 2.2 Положення № 402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.

Підпунктами 2.3.1., 2.3.3. пункту 2.3. Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України та на неї, окрім іншого, покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти), розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи, а також прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

На виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 420, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Відповідно до підпункту 2.5.1. пункту 2.5. Положення № 420, ВЛК ТЦК та СП належать до позаштатних постійно діючих ВЛК.

До складу ВЛК ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. (підпункт 2.5.3. пункту 2.5.)

Підпунктом 2.8.4. пункту 2.8. Положення № 420 передбачено, що на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.

Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК врегульований главою 3 розділу І Положення № 420.

Так, за змістом пункту 3.1. Положення № 420, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України “Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

Згідно з пунктом 3.3. Положення № 420, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 “Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Пунктом 3.4. Положення № 420 встановлено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.

Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Так, судовим розглядом встановлено, що 23.06.2022 Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 складено Довідку № 85 про непридатність до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку на підставі пункту "а" статті 64 графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (а.с. 11).

Так, суд зазначає, що визначений діагноз ОСОБА_1 згідно довідки від 23.06.2022 №85 прийнято відповідно до Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення №402), до пункту “а» статті 64 Розкладу хвороб , згідно змісту якого належали: інфекційний спондиліт з частими (два та більше разів на рік) загостреннями, значними порушеннями функцій та стійкою втратою працездатності; травматична спондилопатія (хвороба Кюммеля); спондилолізний спондилолістез III-IV ступенів (зміщення більше ніж наполовину поперечного діаметра тіла хребця) з постійно вираженим больовим синдромом; деформуючий спондильоз та міжхребцевий остеохондроз шийного відділу хребта, що супроводжуються функціональною нестабільністю II-III стадій (зміщення тіл хребців більше 3 мм під час функціональних проб) та вертебробазилярною недостатністю; деформуючий спондильоз і міжхребцевий остеохондроз грудного та поперекового відділів хребта, що супроводжуються глибокими пара- та тетрапарезами з порушеннями функцій сфінктерів, із синдромом бокового аміотрофічного склерозу, а також поліомієлітичним, каудальним, судинним, компресійним, вираженим больовим синдромом та статокоординаторними порушеннями після тривалого (не менше 3 місяців) стаціонарного лікування без стійкого клінічного ефекту; фіксовані викривлення хребта (кіфози, сколіози IV ступеня) з різкою деформацією грудної клітки (реберний горб та інше) та значним порушенням функції зовнішнього дихання III ступеня за рестриктивним типом.

31.10.2023 старшим слідчим групи слідчих в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023202350000028 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України був направлений лист № 11280/117/24/06-23 з вимогою переглянути постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , в тому числі, і постанову стосовно позивача (а.с. 50-53).

23.11.2023 Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України згідно з протоколом № 1057 прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 85 від 23.06.2022 щодо непридатності до військової служби ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку, а також про те, що позивач підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 згідно з вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Підставою для прийняття такого рішення відповідачем визначено необґрунтованість застосування пункту "а" статті 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (а.с. 12, 53).

Стверджуючи про протиправність рішення ЦВЛК щодо скасування постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 , відповідно до якої ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній вказує на наявність у відповідача повноважень переглядати та скасовувати постанови ВЛК лише за зверненнями осіб, яких ці постанови стосуються. Тобто, на думку позивача, у інших осіб, в тому числі і правоохоронних органів, відсутнє право звертатись до ЦВЛК із заявами про перегляд постанов ВЛК.

Суд, надаючи оцінку таким доводам позивача, зазначає, що пункт 3.3. Положення № 420, який визначено процедуру оскарження дій (бездіяльності) чи постанов позаштатних ВЛК, в тому числі і ВЛК ТЦК та СП, не встановлює коло осіб, які можуть подати відповідну скаргу.

Так, відповідно до приписів зазначеного пункту, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Разом з цим, вимоги про те, що така скарга може бути подана виключно особою, якої оскаржувана дія (бездіяльність) чи постанова стосується, пункт 3.3. Положення № 420 не містить.

Суд акцентує увагу на тому, що 30.08.2023 Радою національної безпеки і оборони України було прийнято рішення, яке введено в дію Указом Президента України № 576/2023 від 12.09.2023, згідно з яким, Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити утворення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними, Київською міською державними адміністраціями, до сфери управління яких належать заклади охорони здоров'я, у складі яких функціонують медико-соціальні експертні комісії та військово-лікарські комісії, робочих груп із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні.

На виконання цього рішення, у ЦВЛК Збройних Сил України було створено робочу групу, яка здійснює перевірку обґрунтованості постанов позаштатних військово-лікарських комісій щодо непридатності військовозобов'язаних до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.

До робочої групи входять військовослужбовці медичної служби ЦВЛК ЗС України та військовослужбовці медичної служби ВЛК регіону. Такі військовослужбовці перебувають у робочій групі з певною черговістю (відбуваються ротації особового складу).

Як вже було зазначено вище, на виконання підпункту 2.3.4. пункту 2.3. Положення № 420, ЦВЛК зокрема має право: перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; а також розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що ЦВЛК ЗС України, яка є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, мала повноваження переглянути, скасувати, затвердити, не затвердити, контролювати згідно з Положенням № 402 постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 за довідкою ВЛК від 23.06.2022 №85 з висновком "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Щодо доводів представника позивача про порушення процедури перегляду довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.06.2022 №85, а саме не врахування інших документів, що підтверджують хворобу позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до протоколу №1057 від 23.11.2023 ЦВЛК ЗС України розглянуто документи:

1) Копія довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.06.2022 №85;

2) карта медичного огляду військовозобов'язаного №85 від 23.06.2022 ОСОБА_1 ;

3) Акт дослідження стану здоров'я;

4) медичні документи (виписні епікризи та ін) (а.с.53).

Позивач не був присутній та не викликався під час перегляду довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.06.2022 №85.

Виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням не визначено.

Так, п. VПІ Протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 23 листопада 2023 № 1057 зазначено: “військовозобов'язаний ОСОБА_1 23.06.2022 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 та за встановленим діагнозом «Поширений остеохондроз хребта з переважним ураженням шийного та поперекового відділів. Нестабільність в сегментах С5-С6,С6-С7. Ретролістез L5. Вторинний полірадикулярний больовий синдром з вираженим порушенням функції хребта», - прийнято постанову: на підставі ст.64-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджених наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402- «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку»

Відповідно до вимог статті 64-а Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 і 2 до Положення)-діагноз необґрунтований, стаття Розкладу хвороб і ступінь придатності визначені не вірно.

Враховуючи відсутність у наданій медичній документації даних, що підтверджуються встановлений діагноз-застосування пункту “а» статті 64 графи ІІ Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення) викликає сумнів та є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.06.2022 № 85 у формулюванні “непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 »

Згідно п.ІХ Протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 23 листопада 2023 № 1057 вирішено скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.06.2022 № 85.

Також, зазначено, що позивач підлягає медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно вимог Положення.» (а.с.53 звор.бік).

На ухвалу суду про витребування доказів від 03.03.2025 Слідчим управлінням ГУ НП в Сумській області надано до суду карта 85 медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 та консультативний висновок спеціаліста (а.с.89-90).

Також, Слідчим управлінням ГУ НП в Сумській області у наведених поясненнях зазначено, що інші документів стосовно ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_7 у матеріалах кримінального провадження відсутні та слідчим не вилучалися.

Суд також, зазначає, що представником позивача не зазначено які саме документи відповідачем не було взято до уваги під час прийняття оскаржуваної постанови.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідачем під час складання оскаржуваного протоколу було досліджені всі наявні документи щодо діагнозу ОСОБА_1 .

Суд враховує, що при розгляді по суті спору в адміністративних справах, у яких оспорюються рішення лікарських комісій, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 року у справі №806/526/16 зазначив, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Також, відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Пунктом 2.3 Положення № 402 визначено об'єм дискреційних повноважень ЦВЛК. В тому числі, передбачена п.2.3 розділу І Положення № 402 функція ЦВЛК з контролю за рішеннями ВЛК входить до дискреції ЦВЛК ЗСУ як військово-медичної установи з військового управління, що здійснює керівництво ВЛК регіонів у ЗСУ та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в ЗСУ.

Верховний Суд у постанові від 10.02.2022 року у справі №160/7153/20 зазначив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі.

Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.

З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Тобто, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Крім того, суд зазначає, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статею Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідність їх кокретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Щодо доводів позивача про те, що відповідач переглядав постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 більш ніж через рік після її прийняття, хоча пунктом 3.2 Положення № 402 передбачено, що скарги до штатних ВЛК подаються у строк визначений Законом України "Про звернення громадян", тобто не пізніше одного місяця з часу вручення довідки ВЛК/свідоцтва про хворобу, судзазначає про таке.

Відповідно до пункту 3.1 Положення № 402 вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України “Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

Згідно пункту 3.2 вказаного Положення скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України “Про звернення громадян».

За приписами частини першої статті 1 Закону України “Про звернення громадян» (далі Закон №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У статті 3 Закону №393/96-ВР визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (частина перша).

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства (частина друга).

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (частина третя).

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб (частина четверта).

Суд звертає увагу на те, що перегляд постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 про непридатність до військової служби чоловіків призовного віку, в тому числі і постанови про непридатність до військової служби позивача, здійснювався ЦВЛК ЗС України з метою перевірки їх обґрунтованості, на підставі листа старшого слідчого групи слідчих у кримінальному провадженні - старшого слідчого в особливо важливих справах ГУНП в Сумській області від 31.10.2023 № 11280/117/24/06-23 (а.с. 50).

Вимога про перегляд вказаних постанов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 була зумовлена встановленими у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023202350000028 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України, обставинами зловживання службовими особами ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 та ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 своїм службовим становищем, зокрема, прийняття ряду рішень для чоловіків призовного віку про непридатність їх до подальшого проходження військової служби, у зв'язку з чим дані чоловіки були зняті з військового обліку.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що звернення слідчого до ЦВЛК ЗС України з вимогою перевірити постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 про непридатність до військової служби чоловіків призовного віку, зокрема і постанови про непридатність до військової служби позивача, викликано необхідністю перевірки обставини, встановлених у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, а отже таке звернення не є скаргою в розумінні Закону України "Про звернення громадян" та, відповідно, на нього не розповсюджується термін подання, визначений ст. 17 цього Закону.

За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, судом не встановлено процедурних порушень Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України при прийнятті оскаржуваного рішення у вигляді протоколу ЦВЛК ЗСУ від 23.11.2023 № 1057, яке прийнято за результатами перевірки постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 № 85 від 23.06.2022.

Позивач також не надав доказів на підтвердження порушення процедури прийняття постанови ВЛК.

Як вже було зазначено вище, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

За таких обставин, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення ЦВЛК ЗС України відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже є таким, що не підлягає скасуванню.

Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук