Рішення від 04.06.2025 по справі 420/34960/24

Справа № 420/34960/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 11 листопада 2024 року (документ сформований в системі Електронний суд 11.11.2024) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), в якій позивач просив:

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.01.2023 по 14.03.2023, з 27.03.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023 в розрахунку до 100 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.01.2023 по 14.03.2023 у сумі 245 161,30 грн, з 27.03.2023 по 30.04.2023 у сумі 116 129,03 грн, з 01.05.2023 по 31.05.2023 у сумі 100 000,00 грн, що разом за ці періоди становить до виплати 461 290,33 грн з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 15 листопада 2024 року позивачу поновлено строк звернення до суду та позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .

Позивач зазначає, що з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України він бере безпосередню участь у бойових діях, забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, зокрема ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання на лінії бойового зіткнення з противником у складі органу (підрозділу, у тому числі зведеного) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони в операційній зоні оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в наступні періоди:

з 01.01.2023 по 14.03.2023 (31 день у січні, 28 днів у лютому, 14 днів у березні);

з 27.03.2023 по 30.04.2023 (5 днів у березні, 30 днів у квітні);

з 01.05.2023 по 31.05.2023 (31 день).

Зазначене підтверджується копією витягу з журналу бойових дій №6-98, копіями витягів з довідок військової частини НОМЕР_4 від 16.05.2023 №1871 та від 12.06.2023№2/2229, які видані військовослужбовцям, які проходять військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , копією листа Оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28 січня 2024 року.

Проте за цей час йому не нарахована додаткова винагорода відповідно до Постанови № 168 в розмірі 100 000 грн за безпосередню участь в бойових діях та відповідних заходах.

А відтак, на думку представника позивача, оскільки Позивач брав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, Відповідач зобов'язаний виплатити йому додаткову винагороду, збільшену до 100 000 гривень, передбачену постановою КМУ № 168.

Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною, з огляду на таке.

Так, відповідно до абз. 2 п. 1 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 №628/0/81-22, «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», який діяв до 26.01.2023, «додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях АБО забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів».

Абз. 2 п. 1 зазначеного наказу, дублює положення, закріплене в п. 1 Постанови №168, в редакції, яка діяла в січні 2023 року.

Однак, Адміністрація Державної прикордонної служби України самостійно додала до цього положення про перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій, що суперечить змісту п. 1 Постанови №168, на виконання якої прийнято цей наказ.

На думку представника позивача, завдання, які виконував у січні 2023 року ОСОБА_1 , входять до переліку завдань, за які виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000,00 тисяч, які визначено у п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 №628/0/81-22.

Саме тому, Військова частина НОМЕР_4 і видала довідки, які є додатковими документами для виплати додаткової винагороди.

Згідно з витягом з довідки військової частини НОМЕР_4 від 16.05.2023 №1871, ОСОБА_1 в період з 01.01.2023 по 14.03.2023 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме під час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони до батальйону включно в операційній зоні оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

З 26.01.2023 і до кінця охопленого позовними вимогами спірного періоду, діяв Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.01.2023 №36 (далі - Порядок №36).

Представник позивача звертає увагу, що згідно з витягом з довідки військової частини НОМЕР_4 від 16.05.2023 №1871, а також витягом з довідки військової частини НОМЕР_4 від 12.06.2023 №2/2229, ОСОБА_1 в період з 01.01.2023 по 14.03.2023, з 27.03.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023, брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме під час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони до батальйону включно в операційній зоні оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Як зазначено у витягах із довідок військової частини НОМЕР_4 , які додані до позову, ОСОБА_1 виконував бойові (спеціальні) завдання на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони до батальйону включно в операційній зоні оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Виконання ОСОБА_1 завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп підтверджується витягом з журналу бойових дій.

Отже, за вказані періоди з січня по травень 2023 року ОСОБА_1 має право на отримання додаткової винагороди до 100 000,00 грн пропорційно участі у визначених заходах.

З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

До суду 13 січня 2025 року від представника надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до бойового розпорядження для НОМЕР_5 прикордонного загону були визначені завдання, які носять характер оборонних завдань виконуваних поза районами ведення воєнних (бойових) дій.

Представник відповідача стверджує, що відповідно до Витягу з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.08.2022 року №6/98 (гриф) том 2, від 01.01.2023 року №6/98 (гриф) том 1, від 08.08.2023 року № 6/98 (гриф) том 2, виданий стосовно старшого сержанта ОСОБА_2 , в період з 01.01.2023 по 31.08.2023 - вищевказаний військовослужбовець переважно перебував/знаходився у АДРЕСА_3 (поза районами ведення воєнних (бойових) дій) та виконував бойові (спеціальні) завдання: здійснення контр-диверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блок-пост, тобто ті за які передбачена виплата додаткової винагороди передбаченої ПКМУ від 28.02.2022 № 168 в розмірі 30 000 гривень в розрахунку на місяць.

Згідно з відомостей, що містяться в межах Витягу з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.08.2022 року № 6/98 (гриф) том 2, від 01.01.2023 року № 6/98 (гриф) том 1, від 08.08.2023 року № 6/98 (гриф) том 2, в період з 29.04.2023 по 04.05.2023 (6 календарних днів) - старший сержант ОСОБА_3 , перебував у районі ведення воєнних (бойових) дій визначених наказами Головнокомандувача ЗСУ, а саме в районі н.п. Дачі Олешківської територіальної громади (лівий берег р. Дніпро), з терміном несення служби до 6 календарних днів, а саме: запобігання вогневому впливу та корегуванню вогню противника по м. Херсон, нарощування зусиль у проведенні розвідувально-пошукових дій 131 орб.

Відповідно до розрахункових листів грошового забезпечення старшого сержанта ОСОБА_4 за період з 01.01.2023 по 31.08.2023, виданих головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби) капітаном ОСОБА_5 , а точніше розрахункового листа за серпень 2023 року - зазначений вище військовослужбовець пропорційно отримав збільшену до 100 000 гривень додаткову грошову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 безпосередньо за 6 календарних днів виконання бойових (спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій визначених наказами Головнокомандувача ЗСУ, в сумі - 13 698 грн. 93 коп.

Таким чином, представник відповідача зазначає, що в період часу з 01.01.2023 по 31.08.2024 (окрім зазначених вище 6 календарних днів) - (в період, що охоплюється позовними вимогами), - перебував поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій на Правому березі річки Дніпро, зокрема: н.п. Білозерна Херсонської області та виконував бойові/спеціальні завдання не пов'язані із безпосереднім вогневим контактом або вогневим ураженням військ країни агресора.

Окрім цього представник відповідача просив врахувати, що відповідно до наказів (рішень) Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 02.02.2023 № 26, від 14.02.2023 № 35, від 01.03.2023 № 52, від 01.04.2023 № 89, від 01.05.2023 № 111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 210, від 01.09.2023 № 247, від 01.10.2023 № 273, від 01.11.2023 № 301, від 01.12.2023 № 341, від 01.01.2024 № 2, якими чітко визначені райони ведення бойових дій, в період з 01.01.2023 по 31.12.2023 до яких не входить жоден з районів або територіальних громад Херсонської або Миколаївської області, які були б розташовані на Правому березі річки Дніпро, а відповідними районами визначаються виключно райони лівобережжя Херсонщини.

А отже, Позивач отримував додаткову грошову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 в розмірі 30 000 гривень щомісячно пропорційно часу виконання відповідних бойових та спеціальних завдань, поза районами ведення бойових дій та без безпосереднього вогневого контакту з противником.

З приводу даних позивачем «витягів з довідок Військової частини НОМЕР_4 » відповідач зазначив, що вони є незаконно виданими та не мають жодного доказового значення, а тому не можуть бути підставою для виплати додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у збільшеному до 100 000 гривень розмірі, оскільки відповідно до наказу начальника НОМЕР_5 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 07.07.2024 № 2036-АГ «Про результати службового розслідування» було визначено, що вказані «витяги з довідок» виготовлені та розповсюджені без наявних на те правових підстав, за що відповідальну посадову особу, яка їх видавала було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Своєю чергою представник позивача надав відповідь на відзив (вхід. ЕС/6302/25 від 21.01.2025), відповідно до якої наполягав на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10 лютого 2025 року клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні, - задоволено, розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження, розгляд справи розпочато спочатку та розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 31.03.2025 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

На судовому засіданні заслухано вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази у справі.

Представник відповідача на судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, про причини нез'явлення суд не повідомив.

Ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 22 квітня 2025 року продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено паспортом громадянина України серія (а.с.21).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням (а.с.27).

Згідно з розрахункових листів позивача за січень 2023 року позивачу виплачена додаткова винагорода в розмірі 70000 грн, згідно з розрахункових листів за лютий - вересень 2023 року, суд встановив, що позивачу виплачувалась додаткова грошова винагорода в розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць (а.с. 34-35, 65).

Судом досліджено витяг з журналу бойових дій відділу служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_5 прикордонного загону від 20.08.2022 № 6/98 том 2, від 01.01.2023 № 6/98 том 1, від 08.08.2023 № 6/98 том 2, відповідно до якого ОСОБА_1 у періоди: з 31.12.2022 по 16.02.2023 - виконував здійснення контрдиверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост; з 17.02.2023 по 14.03.2023, з 27.03.2023 по 28.04.2023, з 05.05.2024 по 05.06.2023 - здійснення контр диверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост; з 29.04.2023 по 04.05.2023 - запобігання вогневого впливу та корегування вогню противника по м. Херсон, недопущення раптових дій противника; 06.06.2023 по 15.07.2023; з 16.07.2023 - 31.08.2023 - здійснення контрдиверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост (а.с. 28-30).

Також позивачем надано витяг з довідки військової частини НОМЕР_4 від 16.05.2023 № 1871 та витяг з довідки військової частини НОМЕР_4 від 12.06.2023 року № 2/229 видані ОСОБА_1 про те, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів в національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебувавши безпосередньо в районах їх ведення у період здійснення зазначених заходів та виконували бойові завдання а саме під час виконання бойових завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань на лінії бойового зіткнення з противником, період участі: 01.01.2023-14.03.2023, 27.03.2023-30.04.2023 та період участі: 01.05.2023 - 31.05.2023 (а.с. 31, 32), та лист Оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.01.2024 року.

Своєю чергою відповідач зазначив, що наказом НОМЕР_5 прикордонного загону ДПС України «Про результати службового розслідування» по факту неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців, підтвердився факт неналежного виконання службових обов'язків щодо незаконного виготовлення витягів з довідок іншої юридичної особи військової частини НОМЕР_4 та притягнуто відповідних осіб до дисциплінарної відповідальності (а.с.91-93).

Також судом досліджено накази Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення бойових дій» від 02.02.2023 № 26, від 14.02.2023 № 35, від 01.03.2023 № 52, від 01.04.2023 № 89, від 01.05.2023 № 111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 210, від 01.09.2023 № 247, від 01.10.2023 № 273, від 01.11.2023 № 301, від 01.12.2023 № 341, від 01.01.2024 № 2.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі, - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ст.1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.

Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» (у первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 5 Постанови № 168 ця постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Тобто відповідно до пункту 1 Постанови № 168 відповідна додаткова винагорода виплачується лише у період дії воєнного стану щомісячно, а тому вона відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Підставою для виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди в розмірі 30000,00 грн Постановою № 168 (у первинній редакції) було визначено лише наявність дії воєнного стану у відповідному місяці, за який вона виплачується.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» Постанову № 168 доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

« 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

Та зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 абзац 1 пункту 1 є в такій редакції: «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах».

Сукупний аналіз зазначеного пункту Постанови № 168 доводить, що виплати збільшується до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях.

Позивач наполягає на тому, що він має право на виплату додаткової винагороди до 100000 грн, оскільки позивач безпосередньо брав участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони та виконував бойові (спеціальні) завдання на лінії бойового зіткнення з противником у складі органу Державної податкової служби України першого ешелону оборони в операційній зоні оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на підтвердження чому надає витяг з довідки військової частини НОМЕР_4 від 16.05.2023 № 1871 та витяг з довідки військової частини НОМЕР_4 від 12.06.2023 року № 2/229 видані ОСОБА_1 про те, що брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів в національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебувавши безпосередньо в районах їх ведення у період здійснення зазначених заходів та виконували бойові завдання а саме під час виконання бойових завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань на лінії бойового зіткнення з противником, період участі: 01.01.2023-14.03.2023, 27.03.2023-30.04.2023 та період участі: 01.05.2023 - 31.05.2023 (а.с. 31, 32), та лист Оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.01.2024 року.

Своєю чергою відповідач зазначив, що позивач в період з 01.01.2023 - 31.08.2023 року перебував в АДРЕСА_3 (поза районами ведення бойових дій) та виконував контр-диверсійні заходи, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блок-пост, тобто ті дії, за які передбачена додаткова винагорода в розмірі 30000 грн в розрахунку на місяць. Та в період з 29.04.2024 - 04.05.2023 позивач перебував у районі ведення бойових дій, за йому виплачено додаткову винагороду в розмірі до 100000 грн. в розрахунку на місяць.

Щодо витягів з довідок військової частини НОМЕР_4 відповідач зазначив, що ці документи є незаконними та фіктивними та було зареєстроване кримінальне провадження за № 62024150010002857 від 21.11.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення за ч. 4 ст. 426-1 КК України.

Надаючи оцінку таким доводам та запереченням сторін, виходячи із норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає, що право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн виникає у разі безпосередньої участі військовослужбовця у бойових дій або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів.

Так, з метою організації застосування норм чинного законодавства, зокрема, п.2-1 Постанови №168 та регулювання порядку здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, Адміністрацією Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПСУ) було прийнято наказ №628/0/81-22-АГ від 09.12.2022 року «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», положення якого застосовуються з 01.12.2022 року (далі - Наказ №628).

Відповідно до п.1 Наказу №628 військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.

Додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2 Наказу №628 визначено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Відповідно до п.3 Наказу №628 документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження);

2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;

3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 року №36 було затверджено Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі Порядок №36), положення якого діяли з 01.02.2023 року по 05.09.2023 року.

За п.3 Порядку №36 до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником;

4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів;

8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Пункт 3 Порядку №36 в частині визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, корелюється із приписами п.3 Наказу №628.

Відповідно до наявних у справі витягів з журналу бойових дій відділу служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_5 прикордонного загону від 20.08.2022 № 6/98 том 2, від 01.01.2023 № 6/98 том 1, від 08.08.2023 № 6/98 том 2, ОСОБА_1 у періоди: з 31.12.2022 по 16.02.2023 - виконував здійснення контрдиверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост, ділянка застосування перехрестя доріг Томина-Балка Білозерка; з 17.02.2023 по 14.03.2023, з 27.03.2023 по 28.04.2023, з 05.05.2024 по 05.06.2023 - здійснення контр диверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост, ділянка застосування перехрестя доріг Томина-Балка Білозерка; з 29.04.2023 по 04.05.2023 - запобігання вогневого впливу та корегування вогню противника по м. Херсон, недопущення раптових дій противника, ділянка розташування - лівий беріг ; 06.06.2023 по 15.07.2023; з 16.07.2023 - 31.08.2023 - здійснення контрдиверсійних заходів, перевірка за відомчими базами ДПСУ осіб, транспортних засобів, які прямують через блокпост ділянка застосування перехрестя доріг Томина-Балка Білозерка (а.с. 28-30).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

«Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 року №309, прийнятий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до визначення, наведеного у ст.1 Закону України «Про оборону України», район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 року №26, від 14.02.2023 року №35, від 01.03.2023 року №52, від 17.03.2023 року №67, від 17.03.2023 року №68, від 01.04.2023 року №89, від 01.05.2023 року №111, в спірний період до районів ведення воєнних (бойових) дій не відносився жоден з районів або територіальних громад Херсонської області, в тому числі і смт Білозерка, Херсонської області, які були б розташовані на Правому березі річки Дніпро, а відповідними районами визначаються виключно райони лівобережної частини Херсонської області (на Схід та Південь від гирла річки Дніпро або острови).

Таким чином, згідно вищенаведених наказів Головнокомандувача Збройних Сил України з 01.01.2023 року до 31.05.2023 року до районів ведення воєнних (бойових) дій не входить смт Білозерка, Херсонської області, на якій позивач залучався до реагування на можливі загрози та подальшого ефективного виконання завдань, висвітлення надводної обстановки, недопущення висадки десанту противника, організації служби на постах спостереження.

За період залучення у бойових діях на лівому берегу з 29.04.2023 по 04.05.2023 року позивачу було нараховано та виплачено додаткову винагороду в розмірі до 100000 грн пропорційно до кількості днів участі.

Суд зазначає, що сам по собі факт виконання позивачем бойових (спеціальних) завдань у формі реагування на можливі загрози та подальшого ефективного виконання завдань, висвітлення надводної обстановки, недопущення висадки десанту противника, організації служби на постах спостереження в районі, який не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій, не створює для відповідача обов'язку нарахування збільшеної додаткової винагороди у спірний період, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Позивачем, у свою чергу, не наведено які саме бойові завдання ним виконувались за спірний період.

З наведених судом встановлених обставин, суд доходить висновку щодо відсутності протиправної бездіяльності відповідача у нарахуванні та виплати позивачу додаткової винагороди до 100000 грн, що виключає задоволення позовних вимог про зобов'язання НОМЕР_5 Прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити виплату позивачу додаткової винагороди, збільшену до 100 000 гривень, передбачену постановою КМУ № 168, за період з 01.01.2023 по 14.03.2023 у сумі 245 161,30 грн, з 27.03.2023 по 30.04.2023 у сумі 116 129,03 грн, з 01.05.2023 по 31.05.2023 у сумі 100 000,00 грн.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є недоведеними, а тому не належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.

У зв'язку з тим, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, витрати на правничу допомогу не належать відшкодуванню відповідачем.

Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.