Справа № 400/306/19
04 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф люкс» про стягнення заборгованості,-
Головне управління ДФС у Миколаївській області, звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф Люкс» про стягнення податкового боргу у розмірі 656037,00 грн.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 адміністративну справу №400/306/19 за позовом Головного управління ДФС у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф Люкс» про стягнення заборгованості передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.07.2019 адміністративну справу №400/306/19 за позовом Головного управління ДФС у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф Люкс» про стягнення заборгованості передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» ліквідаційною комісією 20.09.2024 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.03.2025 року, адміністративну справу за № 400/306/19 передано на розгляд судді Одеського окружного адміністративного суду Стефанову С.О.
Адміністративний позов мотивовано наступним
Позивач зазначає, що відповідно до положень ПК України позивачем здійснено ряд заходів спрямованих на стягнення податкового боргу. Відповідно до ст. 59 ПК України виставлено податкову вимогу від 05.09.2018 року № 55666-17, яка була вручена відповідачу.
Таким чином, враховуючи те, що несплата коштів до бюджету завдає шкоди інтересам держави, керуючись пп.191.1.22. п.191.1 ст.191, пп.20.1.34. п.20.1. ст.20, п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст.95, пп.97.4.3 п.97.4 ст.97 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути суму податкового боргу в загальному розмірі 656 037,00 грн.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року прийнято справу № 400/306/19 до розгляду. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Замінено позивача на його правонаступника - Головне управління ДПС у Миколаївській області, утворене як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44104027).
Призначено підготовче засідання на 15 квітня 2025 року о 11 год. 00 хв. в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: 65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №30.
Витребувано у Головного управління ДПС у Миколаївській області, утвореного як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44104027) належним чином оформлену інформацію щодо наявності або погашення боргу відповідачем заявленого у даному позові до стягнення станом на теперішній час.
Копію ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року про прийняття справи до розгляду направлено на адресу відповідача - вул. Спортивна, буд. 1А, м. Київ, 01601 та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштове відправлення повернуто до суду за закінченням терміну зберігання.
Також, ухвала про відкриття провадження по справі оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідач відзив на позовну заяву, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслав.
11 квітня 2025 року від позивача до суду надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи (вхід. № ЕС/35020/25).
Ухвалою суду від 28 квітня 2025 року закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду на місці, занесеною до протоколу судового засіданні від 28.04.2025 року вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріумф Люкс» зареєстроване як юридична особа, про що в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис 06.01.2018 року №15221020000037131 року та перебувало на податковому обліку в ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області.
В матеріалах справи наявний Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.11.2018 року, в якому місцезнаходження ТОВ «Тріумф Люкс» зазначено як: м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 13/5, офіс 20/2, Миколаїв.
Разом з цим, судом встановлено, що у відомостях про ТОВ «Тріумф Люкс» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 01.07.2019 року вказано місцезнаходження відповідача - СПОРТИВНА ПЛОЩА, будинок 1А, м. Київ, 01601.
Станом на 11.04.2025 року, відповідно до розрахунку податкової заборгованості ТОВ «Тріумф Люкс», у відповідача наявна податкова заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у загальному розмірі 656 037,00 грн., яка виникла в результаті нарахування податкових зобов'язань згідно:
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9175854057 від 20.08.2018 року за липень 2018 року на суму 654 335,00 грн.;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9203516974 від 20.09.2018 року за серпень 2018 року на суму 1702,00 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу № 55666-17 від 05.09.2018 року на суму 654335,00 грн., яку було направлено платнику податків рекомендованим листом на податкову адресу відповідача.
Судом встановлено, що податкова вимога № 55666-17 від 05.09.2018 року, відповідачем не оскаржувалася, не є скасованою, зміненою або відкликаною, а тому - є узгодженою.
У встановлений Податковим кодексом України строк, відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання не сплачено, у зв'язку з чим, Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до суду з даною позовною заявою.
Релевантні джерела права та висновки суду
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України).
Відповідно до п.14.1.137 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Контролюючий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Згідно п.15.1. ст.15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.54.1. ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.56.11. ст.56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно п.57.1. ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Правовими положенням пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 ПК України.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Також податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Пунктом 59.5 ст.59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі, однак не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Джерела погашення податкового боргу платника податку визначені нормами ст.87 ПК України. Крім того, в силу приписів п.87.9 ст.87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Підпунктом 20.1.34. п.20.1 ст.20 ПК України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Відповідно до абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.4 ст.95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що з дня надіслання контролюючим органом відповідачу податкової вимоги минуло 30 календарних днів, в першу чергу вживаються заходи щодо погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення коштів, які перебувають у його власності, з рахунків платника податків у банках за рішенням суду.
Таким чином, враховуючи положення ст. 251 КАС України, яка визначає порядок вручення судового рішення, беручи до уваги, що відповідачем доказів погашення податкового боргу у сумі 656 037,00 грн. до суду не надано та, в цілому, не визначено у будь-який зручний спосіб власну позицію щодо заявлених позовних вимог, суд вважає позов Головного управління ДПС у Миколаївській області обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розподіл судових витрат
З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб'єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст.2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257, 258, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф люкс» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф люкс» з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих товариство з обмеженою відповідальністю «Тріумф люкс» суму заборгованості з податку на додану вартість у загальному розмірі 656 037 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Миколаївській області, утворене як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (вул. Героїв Рятувальників, буд. 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 44104027).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріумф люкс» (Спортивна площа, буд. 1А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 41853729).
Суддя С.О. Cтефанов