Справа № 420/12207/25
03 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Військової частини НОМЕР_1 до Управління Державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради про скасування запису,
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд скасувати запис № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); зобов'язати Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради вчинити дії щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.04.2025 року військова частина НОМЕР_1 звернулася до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради із заявою про скасування запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та вчинення дій щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Заява Військової частини обґрунтована тим, що відомості щодо військової частини, зокрема, її дислокації становлять державну таємницю, а тому не повинні бути в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У відповідь Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надало лист, в якому зазначило про неможливість скасування запису в Єдиному державному реєстрі, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» скасування реєстраційної дії реєстраційного запису в Єдиному державному реєстрі здійснюється виключно на підставі рішення суду, що набрало законної сили та яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі. Вищезазначені обставини зумовлюють необхідність звернення Позивача з даним позовом до суду, оскільки з метою забезпечення національної безпеки та оборони України, враховуючи вимоги Закону України "Про державну таємницю", Звід відомостей, що становлять державну таємницю, затверджений наказом Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383, з метою приведення обліку військових частин до вимог чинного законодавства, існує необхідність у скасуванні запису у вказаному реєстрі про окрему юридичну особу, а саме військову частину НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 та виключенні запису про військову частину з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Так, 11 грудня 2018 року до ЄДР записом № 15381200000017057 включено відомості про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 . Відомості про дислокацію позивача становили та становлять державну таємницю, а тому, з огляду на імперативні приписи частини 4 статті 7 Закону №755, відомості про реєстрацію військової частини НОМЕР_1 не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.
Ухвалою судді від 28.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
19.05.2025 до суду від Управління Державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) 11.12.2018 року державним реєстратором іншого суб'єкта державної реєстрації на підставі поданих заявником (у розумінні Закону) документів, зокрема заяви про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру від 11.12.2018 року (документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, відповідно до Порядку) відомості про юридичну особу Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) було включено до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт створення чи припинення юридичної особи, тобто виконує функцію легалізації події. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) інших критеріїв, ніж визначені Законом. Законом не передбачено обов'язку державного реєстратора перевіряти віднесення будь-якої інформації про юридичну особу до державної таємниці. Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема судових рішень (в межах України) про скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також, що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Сама по собі наявність у Управління статусу суб'єкта державної реєстрації не є достатньою підставою для покладення на нього обов'язку вчинення реєстраційної дії щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Така позовна вимога є передчасною, оскільки саме рішення суду про скасування запису буде тим документом, який дозволить здійснити відповідні реєстраційні дії. Відповідно до норм чинного законодавства на підставі рішення суду, що набрало законної сили, можливо внести зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі. Окрім вищезазначеного, Позивачем не ставиться питання з приводу протиправності дій Управління, не надано жодних доказів щодо порушення його прав та законних інтересів Управлінням. В свою чергу, Управління у даній справі не порушує й не оспорює права Позивача, а є лише органом на який покладено повноваження у сфері державної реєстрації. Управління жодним чином не зловживало наданими йому повноваженнями, спір не виник в наслідок його неправомірних дій, а наявність повноважень щодо здійснення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань не повинно тягнути за собою наслідки у вигляді сплати судового збору у разі задоволення судом позовних вимог.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 11.12.2018 державним реєстратором іншого суб'єкта державної реєстрації на підставі поданих заявником документів, зокрема заяви про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру від 11.12.2018 року (документ установленого Міністерством юстиції України зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру, відповідно до Порядку) відомості про юридичну особу Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) було включено до Єдиного державного реєстру.
09.04.2025 року військова частина НОМЕР_1 звернулася до Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради із заявою про скасування запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та вчинення дій щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Військова частина НОМЕР_1 зареєстрована у відомчому обліку Міноборони України за кодом НОМЕР_2 (дата первинної реєстрації (легалізації) створення 26.09.2014; дата та номер останньої реєстраційної дії 28.12.2021 № 503/15512), що підтверджується довідкою № 320/21 від 28.12.2021.
Як зазначає позивач, заява військової частини обґрунтована тим, що відомості щодо військової частини, зокрема, її дислокації, становлять державну таємницю, а тому не повинні бути в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У відповідь Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надало лист від 10.04.2025 № вх. 853-25, в якому зазначило про неможливість скасування запису в Єдиному державному реєстрі, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» скасування реєстраційної дії реєстраційного запису в Єдиному державному реєстрі здійснюється виключно на підставі рішення суду, що набрало законної сили та яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Вищезазначені обставини зумовили позивача звернутися до адміністративного суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 № 835-VІІІ внесено зміни до Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відповідно до яких цей Закон встановлено викласти в такій редакції: Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (надалі - Закон № 755).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 755 (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Частиною 1 ст. 4 Закону № 755 визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Нормами абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 755 регламентовано, що Єдиний державний реєстр - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Статтею 4 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» від 21.09.1999 № 1076-ХІV встановлено, що порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 № 749 затверджено Порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах (далі - Порядок № 749), який визначає механізм реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах, а також виключення з відповідного реєстру таких військових частин у разі припинення ними в установленому порядку господарської діяльності.
Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку № 749 реєстрація військових частин як суб'єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності, що затверджуються Міноборони.
Рішення про включення військової частини до реєстру або відмову у реєстрації приймається на підставі подання про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 1, до якого додаються: реєстраційна картка військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах за зразком згідно з додатком 2; довідка про включення військової частини до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій (надалі - Положення № 118), відповідно до п. 1 якого Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (надалі - ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.
Згідно п. 6 Порядку № 749 у разі реєстрації військової частини як суб'єкта господарської діяльності Міноборони видає свідоцтво відповідного зразка.
Відповідно до п. 4 ст. 16 Закону № 755 до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Пунктом 5 Положення № 118 встановлено, що присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, зокрема, відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку. Порядок передачі ідентифікаційних кодів для присвоєння їх суб'єктам затверджується Держстатом разом з відповідними центральними органами виконавчої влади.
Нормами абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 21.01.1994 № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (надалі - Закон № 3855) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна таємниця (надалі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 3855 до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про сили і засоби Цивільної оборони України, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів для захисту, евакуації і розосередження населення, забезпечення його життєдіяльності та виробничої діяльності об'єктів народного господарства у воєнний час або в умовах надзвичайних ситуацій; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
Нормами ч. 3 ст. 10 та ч. 1 ст. 12 Закону № 3855 передбачено, що інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом.
Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує та публікує в офіційних виданнях Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць.
Наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440 затверджено Звід відомостей, що є державною таємницею (надалі - ЗВДТ).
Відповідно до п.п. 1.4.3 та 1.4.4 відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час), відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збори сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів) становлять державну таємницю.
Отже, зводом прямо передбачено, що місця розташування військових частин становлять державну таємницю.
З огляду на наведене та враховуючи, що інформація про в/ч НОМЕР_1 становить державну таємницю, суд вважає, що позовні вимоги про скасування запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Однак, суд враховує, що відповідно до приписів Закону №755 підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення. При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відтак, в даному випадку не потребується додаткового зобов'язання Управління Державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради вчиняти певні дії, а саме щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
В цій частині позовна заява є передчасною, оскільки саме рішення суду про скасування запису буде тим документом, який дозволить здійснити відповідні реєстраційні дії. При цьому суд враховує, що саме на цій обставині й слушно наголошує відповідач у відзиві на адміністративний позов.
Відповідно до положень частини другої статті 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Водночас, відповідь Управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради надало лист від 10.04.2025 № вх. 853-25 є цілком правомірною та ґрунтується на приписах законодавства, а відтак і не порушує прав позивача.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України, пропорційно до задоволеної та відхиленої частин позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Управління Державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6; ЄДРПОУ 26302537) про скасування запису задовольнити частково.
Скасувати запис № 15381200000017057 від 11 грудня 2018 року про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Управління Державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради на користь Військової частини НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 1514 грн (одну тисячу чотирнадцять).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк