Справа № 420/17155/25
04 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» до Головного управління ДПС в Одеській області (далі ГУ ДПС), Державної податкової служби України (далі ДПСУ), в якому позивач просить:
визнати протиправними та скасувати рішення №12833194/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 07.01.2025 на суму 70302,29 грн, в тому числі ПДВ 11717,05 грн, №12833107/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 125 від 21.01.2025 на суму 91794,95 грн, в тому числі ПДВ 15299,16 грн, №12833106/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3463 від 19.12.2024 на суму 164 695,78 грн, в тому числі ПДВ 27 449,30 грн, №12833105/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3300 від 06.12.2024 на суму 151943,26 грн, в тому числі ПДВ 25323,88 грн, №12833104/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3104 від 27.11.2024 на суму 145326,66 грн, в тому числі ПДВ 24221,11 грн, №12833193/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3090 від 06.12.2024 на суму 22165,34 грн, в тому числі ПДВ 3694,22 грн, №12833186/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2895 від 06.12.2024 на суму 33 137,39грн, в тому числі ПДВ 5522,90 грн, №12833185/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2882 від 06.12.2024 на суму 57910,99 грн, в тому числі ПДВ 9651,83 грн, №12833103/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2837 від 01.11.2024 на суму 98121,41 грн, в тому числі ПДВ 16353,57 грн, № 12833190/44702445 від 06.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №3016 від 18.11.2024 на суму 36141,14 грн, в тому числі ПДВ 6023,52 грн;
зобов'язати ДПСУ зареєструвати податкові накладні №20 від 07.01.2025 на суму 70302,29 грн, в тому числі ПДВ 11717,05 грн, №125 від 21.01.2025 на суму 91794,95 грн, в тому числі ПДВ 15299,16 грн, №3463 від 19.12.2024 на суму 164695,78 грн, в тому числі ПДВ 27449,30 грн, №3300 від 06.12.2024 на суму 151943,26 грн, в тому числі ПДВ 25323,88 грн, №3104 від 27.11.2024 на суму 145326,66 грн, в тому числі ПДВ 24221,11 грн, №3090 від 06.12.2024 на суму 22165,34 грн, в тому числі ПДВ 3694,22 грн, №2895 від 06.12.2024 на суму 33137,39 грн, в тому числі ПДВ 5522,90 грн, №2882 від 06.12.2024 на суму 57910,99 грн, в тому числі ПДВ 9651,83 грн, №2837 від 01.11.2024 на суму 98121,41 грн, в тому числі ПДВ 16353,57 грн, №3016 від 18.11.2024 на суму 36141,14 грн, в тому числі ПДВ 6023,52 грн в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання таких накладних на реєстрацію.
Відповідно до ч.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України за наявності технічної можливості суд може розглядати справу за матеріалами в електронній формі.
Оскільки у суду наявна така технічна можливість, суд розглядатиме справу в електронній формі за матеріалами, що містяться в автоматизованій системі діловодства спеціалізованого суду.
Згідно з ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення №12833194/44702445 від 06.05.2025, №12833107/44702445 від 06.05.2025, №12833106/44702445 від 06.05.2025, №12833105/44702445 від 06.05.2025, №12833104/44702445 від 06.05.2025, №12833193/44702445 від 06.05.2025, №12833186/44702445 від 06.05.2025, №12833185/44702445 від 06.05.2025, №12833103/44702445 від 06.05.2025, №12833190/44702445 від 06.05.2025, які прийняті Комісією ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних, тобто позивачем викладені позовні вимоги до суб'єкта владних повноважень, який не визначений у позові у якості відповідача, для нього не надана копія позову з додатками.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок №1165), яка набрала чинність 01.02.2020 року.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.25, 27 Порядку №1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, ПКУ та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Таким чином, Комісія є спеціальним суб'єктом, уповноваженим на прийняття відповідних рішень (таке рішення не уповноважено приймати прийняти ГУ ДПС як суб'єкт владних повноважень та його керівники як посадові особи) і такі рішення оскаржуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, а також їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскаржувані рішення прийняті комісією регіонального рівня відповідно до її повноважень, проте позивач оскаржуючи вказані рішення у якості відповідача не визначає відповідну комісію.
Отже, позовні вимоги позивача на відповідають колу визначених ним відповідачів.
Також згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач за подання даного позову сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем
сплачується ставка судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто у сумі 3028 грн.
Водночас, згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Крім того, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір»).
Позивач заявляє позовні вимоги про визнання протиправними та скасування 10 рішень Комісії ГУ ДПС про відмову в реєстрації відповідної податкової накладної.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: - визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
За сталою судовою практикою вимога про визнання протиправними акту, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акту, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Відповідно до вказаної практики однією вимогою позивача є визнання протиправним та скасування одного рішення. За таких обставин позивачем в позовній заяві об'єднано 10 позовних вимог немайнового характеру.
Таким чином, за подання до суду даного позову в електронній формі через підсистему «Електронний суд» сплаті підлягав судовий збір у розмірі 24 224 грн (3028 грн х 0,8 х 10).
Отже позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 21801,60 грн (24 224 - 2422,40) та надати до суду відповідні докази.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду: належним чином оформленого позову (не уточнення, доповнення) та доказів доплати судового збору.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
У разі неотримання судом позову на виконання ухвали суду, суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. 160,161,169 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЧОРНОМОР-БУДОПТ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки позову та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Справа розглядається в електронній формі. Повідомити учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».
Суддя Е.В. Катаєва