Рішення від 04.06.2025 по справі 420/38077/24

Справа № 420/38077/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невзятті на військовий облік ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про рішення військово-лікарської комісії щодо придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби під час мобілізації;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про рішення військово-лікарської комісії щодо придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби під час мобілізації.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що є особою, яка на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки здобуває послідовну освіту в вищому навчальному закладі - Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля на магістерському рівні освіти, денна форма навчання. Як внутрішньо переміщена особа з'явився особисто для взяття на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 за направленням якого пройшов ВЛК та отримав відповідну довідку військово-лікарської комісії №2194.

12.10.2024 з'явився особисто до приміщення Відповідача для взяття на військовий облік, отримання військового облікового документа оновленого зразка після проходження військово-лікарської комісії. Жодних відомостей про рішення (постанову) ВЛК щодо придатності Позивача Відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не було внесено. Відомості про взяття на військовий облік до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів також не було внесено. Натомість, Відповідачем було надано для заповнення Позивачу аркуш бесіди та заяву про видачу військового квитка для подальшої мобілізації, ігноруючи право на відстрочку та без взяття на військовий облік Позивача.

Відповідач намагався вручити Позивачу повістку з метою призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби без взяття на військовий облік Позивача та без внесення відомостей про взяття на військовий облік, що є протиправним, оскільки не відповідає приписам ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Від відповідача відзив на позовну заяву не надійшов. Ухвала про відкриття провадження по справі у якій судом роз'яснені права та обов'язки сторін, право на подання відзиву відповідачем та наслідки його неподання, направлена відповідачу на його електронну адресу.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Судом встановлені такі обставини по справі.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 12.08.2024 року №3001-7002088885, відповідно до якої зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання - АДРЕСА_2 .

Відповідно до Довідки № 224535, що сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 30.08.2024 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 є здобувачем послідовної освіти в вищому навчальному закладі - Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля на магістерському рівні освіти, форма здобуття освіти - денна. (а.с.15)

Згідно довідки № 2194 військово-лікарської комісії від 13.09.2029 року виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Києві, ОСОБА_1 придатний до військової служби.

11.09.2024 року Позивач направив засобами поштового зв'язку на адресу Відповідача заяву про надання відстрочки та оформлення довідки про відстрочку.

12.10.2024 Позивач з'явивсь особисто до ІНФОРМАЦІЯ_7 у АДРЕСА_3 для взяття на військовий облік, отримання військового облікового документа оновленого зразка після проходження військово-лікарської комісії та додатково надав уповноваженим особам Відповідача довідку №2194 військово-лікарської комісії про визначення ступеню придатності до військової служби.

Як зазначає у позовній заяві позивач, рішення про надання відстрочки прийнято не було і його заява від 11.09.2024 року розглянута не була. Натомість, Відповідачем було надано для заповнення аркуш бесіди та заяву про видачу військового квитка для подальшої мобілізації, ігноруючи право на відстрочку.

З підстав наведених у позові позивач просить задовольнити його позовні вимоги.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543ХІІ, Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 року, Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992р.

Так, ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

2) на військовий облік військовозобов'язаних: ... які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

У відповідності до вимог підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які викладені у додатку до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487:

Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

У відповідності до вимог пункту 14 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;

якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;

зміни категорії щодо військового обов'язку;

відсутності місця для внесення змін;

невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;

втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559.

Згідно вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки питання відстрочки та видання довідки про відстрочку віднесено до компетенції відповідача.

Як встановлено судом, на виконання приписів вищенаведеного законодавства, позивач, після прибуття у м. Київ зареєструвався у порядку визначено законом як внутрішньо переміщена особа, прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 у визначений законодавством строк для взяття на військовий облік та пройшов військово-лікарську комісію з метою взяття на військовий облік.

Відповідачем станом на 29.11.2024 року не внесені відомості про результати проходження позивачем військово-лікарської комісії, не внесені відомості про взяття на військовий облік до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не розглянуто заяву від 11.09.2024 року про надання відстрочки та оформлення довідки про відстрочку.

Суд повністю погоджується з обґрунтуваннями позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача, оскільки його доводи ґрунтуються на приписах законодавства та підтверджуються письмовими доказами долученими до справи.

Тобто, у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

В той же час, відповідач не надав суду жодних заперечень щодо заявлених позовних вимог, що суд розглядає як визнання позову відповідно ч. 4 ст. 159 КАС України.

У підсумку, з урахуванням вищезазначеного, у сукупності суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Щодо витрат на правничу допомогу позивач зазначив, що з адвокатом був укладений договір про надання правової допомоги та вказав, що докази щодо розміру витрат на послуги адвоката будуть подані протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.

Судовий збір підлягає стягненню на користь позивача у повному розмірі.

Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невзятті на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про рішення військово-лікарської комісії щодо придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинити дії щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про рішення військово-лікарської комісії щодо придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , до проходження військової служби під час мобілізації.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати на користь ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) в сумі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.