Рішення від 03.06.2025 по справі 380/4694/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

03 червня 2025 рокусправа № 380/4694/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач ) у якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.10.2024 про відмову у призначенні мені пенсії за віком за період з 11.12.2023 по 07.08.2024 та проведення за вказаний період нарахування;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 призначення пенсії за віком за період з 11.12.2023 по 07.08.2024 та здійснити за вказаний період нарахування.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 08.08.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згодом позивач звернулася у заявою щодо перегляду дати призначення пенсії, а саме з 11.12.2023, проте отримала відмову. Таку відмову позивач вважає протиправною, а тому просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 14.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

04.04.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Вказав, що позивач зверталася із заявами про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 від 05.03.2024 та від 13.03.2024, де зазначала задеклароване/зареєстроване місце проживання та фактичне місце проживання АДРЕСА_1 , у заяві від 02.04.2024 - АДРЕСА_2 .

До заяв про призначення пенсії за віком позивачка надавала паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 02.04.1999, згідно з яким місце проживання було зареєстроване до 24.06.2014 за адресою: АДРЕСА_3 , з 24.06.2016 по 23.03.2017 за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з витягом з Реєстру Львівської територіальної громади після 23.03.2017 реєстрацію місця проживання позивачки не підтверджено.

Відповідно до довідки від 16.03.2017 № 1307-1445 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Галицьким відділом Управління соціального захисту Львівської міської ради фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_1 , крім того в зазначеній довідці вказано місце проживання АДРЕСА_3 , що не відповідає паспортним даним.

Враховуючи вищезазначене, оскільки позивач не надала документів і не повідомила про своє задеклароване/зареєстроване місце проживання в Україні, а зазначені у заявах адреси місця проживання (реєстрації) на час звернення за призначенням пенсії не підтверджено у встановленому законом порядку, то підстав для призначення пенсії за віком у період з 11.12.2023 по 07.08.2024 немає.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та з 08.08.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

05.03.2024 позивач звернулась до Личаківського відділу обслуговування громадян у м. Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком, оскільки 10.12.2023 позивачу виповнилось 60 років (а.с. 11-13).

За результатами розгляду за принципом екстериторіальності заяви та наданих позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №134650030084 від 09.04.2024, у зв'язку з недотриманням пункту 2.9 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, а саме - відсутність місця реєстрації (а.с. 14-15).

26.04.2024 позивачем подано скаргу до Пенсійного фонду України на вищезазначене рішення (а.с. 16-18).

07.06.2024 позивачем повторно подано скаргу на вищезазначене рішення (а.с. 19).

02.07.2024 позивачем повторно подано скаргу на вищезазначене рішення (а.с. 20-22).

За результатами розгляду скарг Пенсійний фонд України повідомив, що оскільки позивач не надав документів і не повідомив про своє задеклароване/зареєстроване місце проживання в Україні, а зазначені у заявах адреси місця проживання (реєстрації) на час звернення за призначенням пенсії не підтверджено у встановленому законодавством порядку, підстави для призначення позивачу пенсії за віком відсутні (а.с. 23).

08.08.2024 позивач повторно звернулася із заявою про призначення пенсії, за наслідками розгляду якої позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.08.2024.

29.08.2024 позивачем повторно подано скаргу на рішення про відмову у призначенні пенсії №134650030084 від 09.04.2024.

25.09.2024 у відповідь на скаргу Пенсійний фонд України повідомив, що на підставі заяви від 08.08.2024 та додаткових документів щодо реєстрації місця проживання, з 08.08.2024 позивачу призначено пенсію за віком у строки, визначені статтею 45 Закону № 1058. Додав, що Пенсійний фонд України безпосередньо не здійснює призначення, перерахунки і виплату пенсій. Органом, що призначає пенсію, формує та обліковує пенсійну справу, є територіальний орган Пенсійного фонду України.

27.09.2024 позивач через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України подав заяву-звернення в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у зв'язку із відмовою у призначені пенсії з 11.12.2023 (а.с. 35-38).

Листом від 14.10.2024 відповідач повідомив, що оскільки позивач не надав документів про своє задеклароване/зареєстроване місце проживання в Україні, а зазначені у заявах адреси місця проживання (реєстрації) на час звернення за призначенням пенсії не підтверджено у встановленому законодавством порядку, підстави для призначення позивачу пенсії за віком були відсутні. Отже, органами Пенсійного фонду України були прийняті рішення про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону 1058 (а.с. 39-40).

Зазначив, що 08.08.2024 позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону 1058, долучивши витяг з реєстру територіальної громади та відомості з відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби, про те, що ОСОБА_1 зареєстрована з 08.08.2024 за адресою місця проживання у АДРЕСА_1 ). В результаті розгляду наданих документів прийнято рішення від 21.08.2024 про призначення позивачу пенсії за віком з 08.08.2024 відповідно до Закону 1058. Враховуючи зазначене, для перегляду дати призначення пенсії немає підстав.

Вважаючи відмову щодо перегляду дати призначення пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин є право особи на зміну дати призначення пенсії за віком.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 4 Закону №1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 26 Закону №1058-VI визначено умови призначення пенсії за віком.

За приписами ч. 1 ст. 26 Закону №1058- IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: … з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років ….

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Статтею 45 Закону №1058-IV визначено строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії.

Частиною 1 ст. 45 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/118461.1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Згідно з п. 1.7. Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (п. 1.8 Порядку №22-1).

Згідно з п. 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

За приписами п. 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 передбачено, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Судом з'ясовано, що 10.12.2023 позивачу виповнилось 60 років (страховий стаж не є спірним), тобто вона набула право на призначення пенсії за віком.

Як встановлено судом, 05.03.2024 позивач звернулась до Личаківського відділу обслуговування громадян у м. Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком, оскільки 10.12.2023 позивачу виповнилось 60 років. Тобто в межах тримісячного терміну з дня досягнення особою пенсійного віку, як це визначено ст. 45 Закону №1058-IV.

За результатами розгляду за принципом екстериторіальності заяви та наданих позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №134650030084 від 09.04.2024.

Суд звертає увагу, що доказів визнання протиправним та скасування вказаного рішення суду не надано.

Також покликання позивача про те, що нею додано необхідний документ 08.08.2024 в межах тримісячного терміну із дня повідомлення пенсійним органом про необхідність подання додаткових документів, не знайшли свого підтвердження, оскільки суду не надано доказів такого повідомлення позивача.

При цьому, позивач повторно звернулася за призначенням пенсії 08.08.2024, за наслідками розгляду якої позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.08.2024.

Суд зауважує, що повторно позивач звернулася з пропуском тримісячного терміну звернення з дня досягнення особою пенсійного віку, а тому підстави для призначення пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відсутні.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято законне та обґрунтоване рішення.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, тому у задоволенні позову потрібно відмовити.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).

Повне рішення суду складено 03.06.2025.

СуддяКондратюк Юлія Степанівна