Рішення від 04.06.2025 по справі 340/2362/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/2362/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра " (вул. Велика Пермська, 8ж, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39046346) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 44096781) про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення №00003110902 від 09.01.2025р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 32000,00 грн.

Ухвалою суду від 16.04.2025року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) (а.с.131).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області була проведена планова виїзна документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.10.2019 по 30.09.2021 та з питань правильності нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2019 по 30.09.2021, за результатами якої складено акт від 06 грудня 2024 року №17303/11-28-07-02/39046346 та встановлено, зокрема, порушення ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в частині здійснення операцій зі зберігання пального без отримання відповідних ліцензій. На підставі висновків перевірки відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Позивач не погоджуючись з висновками посадових осіб відповідача вказує, що використовує отримане пальне виключно для потреб власного споживання, шляхом заправлення власних та орендованих транспортних засобів, а тому паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі, не може вважатись акцизним складом, а таке місце зберігання та не потребу ліцензування. Крім того, вказує, що для доставки пального від постачальників та заправки власних та орендованих транспортних засобів ТОВ «АГРОГРУПА ДЕМЕТРА» використовувало власні паливозаправники, а саме: Автомобіль МАЗ 5337 Паливозаправник-С ВА 00-47 ВІ; Автомобіль МАЗ 5337 Паливозаправник-С НОМЕР_1 ; Автомобіль МАЗ 5337 Паливозаправник-С ВА 55-13 СЕ; Автомобіль МАЗ 53371 Паливо-цистерна ВА 88-19 СА, які також не можна розгадати, які місця для зберігання пального, що потребують ліцензування.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідач заперечуючи проти позову, 30.04.2025 надав відзив на позов вимоги якого не визнає та вказує, що застосовування штрафних санкцій на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, здійснено за результатами доведеного в ході перевірки факту зберігання пального в об'ємах, що перевищують критерій передбачений нормами підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПКУ (1000 кубічних метрів), а тому позивач мав отримати відповідну ліцензію на право зберігання пального (а.с.134-137).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області була проведена планова виїзна документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.10.2019 по 30.09.2021 та з питань правильності нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.10.2019 по 30.09.2021, за результатами якої складено акт від 06 грудня 2024 року №17303/11-28-07-02/39046346 (а.с.31-121).

Відповідно до п. 11 розділу IV Висновок, акту перевірки встановлено порушення ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» в частині здійснення операцій зі зберігання пального без отримання відповідних ліцензій.

Висновки акту перевірки стали підставою для винесення податкового повідомлення рішення №00003110902 від 09.01.2025р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 32000,00 грн. відповідно до пункту 36 частини 2 статті 73 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (а.с.148,149).

Позивач вважає вищезазначене рішення протиправним, тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP (в редакції закону чинного протягом періоду, який був предметом перевірки позивач) імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Статтею 1 (абз. 51) ЗУ N 481/95-BP визначено, що місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Відповідно до ст. 230 ПКУ, акцизні склади (акцизні склади пересувні) утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: б) усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Для суб'єктів господарювання, які відповідають наведеним критеріям, не є акцизними складами приміщення та/або території, на яких вони як власники або користувачі зберігають та використовують пальне виключно для потреб власного споживання. Однак у разі недотримання хоча б одного із зазначених критеріїв, для суб'єктів господарювання такі приміщення та/або території є акцизними складами, в тому числі і у випадку, коли вони використовують отримане пальне виключно для потреб власного споживання та не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пальною іншим особам.

У справі, яка наразі розглядається судом, актом перевірки (п. 3.1.3.) встановлено, що протягом перевіреного періоду з 01.01.2020 по 31.12.2020 включно, позивачем для власного споживання отримало 2337799,79 л пального (у т. ч. з 01.01.2020 по 05.09.2020 -1008369,43 л.); за період з 01.01.2021 по 30.09.2021 отримано 1482489,16 л пального (а.с.95).

Вказана обставина позивачем не заперечується та не спростовується.

Згідно акту перевірки позивач здійснює господарську діяльність, в т.ч. на території Житомирської області, Малинський район, с. Пиріжки та с. Малинівське, що позивачем також не заперечується та не спростовується.

Згідно акту перевірки встановлено, що фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано отримання пального на паливні склади, які розташовані: Житомирська область, Малинський район, с. Пиріжки, поза межами населеного пункту, с. Малинівське, комплекс будівель та споруд №1, буд. 25 (а.с.95).

Вказані обставини позивачем не спростовані.

Натомість докази реєстрації акцизних складів за вказаними адресами відсутні.

Таким чином, позивач після отримання обсягів пального, що перевищують 1000 кубічних метрів (1000000 літрів) у межах календарного року, вважався розпорядником акцизного складу, та у відповідності до вимог пункту «б» абзацу 2 підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПКУ був зобов'язаний здійснити реєстрацію таких складів за місцями зберігання пального за адресами по яких фактично згідно даних акцизних накладних та бухгалтерського обліку зафіксовано отримання пального.

При цьому доводи позивача, що отримане пальне використовує виключно для потреб власного споживання, шляхом заправлення власних та орендованих транспортних засобів, а тому паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі, не може вважатись акцизним складом, є безпідставними та не спростовують фактичних обставин щодо наявності паливних складів, які розташовані: Житомирська область, Малинський район, с. Пиріжки, поза межами населеного пункту, с. Малинівське, комплекс будівель та споруд №1, буд. 25, а отже обов'язку їх реєстрації.

Таким чином, суд дійшов висновку, що застосовування до позивача штрафних санкцій передбачених абз. 1 п. 36 ч. 2 ст. 73 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» є правомірним, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК