04 червня 2025 року о/об 10 год. 30 хв.Справа № 280/2858/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С» (вул.Правди, буд.45, кв.34, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69035; код ЄДРПОУ 19363998)
до 1.Виконавчого комітету Запорізької міської ради (проспект Соборний, буд.206, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69105; код ЄДРПОУ 02140892); 2.Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (вул.Зелінського, буд.3, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69001; код ЄДРПОУ 37612054)
про визнання протиправною бездіяльність та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С» (надалі - позивач, УР ТОВ «СТАРТ-С») до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (надалі - відповідач-1, ВК ЗМР), Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (надалі - відповідач-2, ДАМ ЗМР), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради щодо не продовження строку дії паспортів прив'язки ТС-Д-404/1783 та ТС-Д-404/1784 на тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, площею відповідно 11 та 8 кв.м., за адресою: м.Запоріжжя, пр.Соборний, 222, належні Українсько-російському товариству з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С»; 2) зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради розглянути питання про продовження строку дії ТС-Д404/1783 та ТС-Д-404/1784 на тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, площею відповідно 11 та 8 кв.м., за адресою: м.Запоріжжя, пр.Соборний, 222, належні Українсько-російському товариству з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С» відповідно до пунктів 2.17 та 2.18 Порядку №244, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки; 3) визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 03.12.2024 за №868/5 "Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою Запоріжжя, проспект Соборний, 222".
У позовній заяві зазначено наступне: «… 12.02.19 року, Позивачу на підставі його звернення, Департаментом архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради було видано паспорти прив'язки тимчасових споруд (далі - ТС) Д-404 та Д-427: ТС-Д-404/1784 та ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019р., розташованих за адресою пр.Соборний, 222, що є підставою для розміщення ТС. Між позивачем та районною адміністрацією Запорізькою міською радою по Дніпровському району, 01.10.2019 року було укладено Договір № 231 на право користування місцями для розташування стаціонарних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Так, відповідно до предмету договору місце розташування визначено сторонами за адресою м. Запоріжжя, проспект Соборний 222 (Д-404), площею 11 кв.м та прилегла до нього територія (п.1.1. Договору ), копія додається. У відповідності до п. 1.2. Договору зазначено, що підставою для розміщення є паспорт прив'язки, який є невід'ємною частиною Договору. 01.10.2019 року також між тими самими сторонами було укладено Договір № 230 на право користування місцями для розташування стаціонарних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Так, відповідно до перемету договору №230 місце розташування визначено сторонами за адресою м. Запоріжжя, проспект Соборний 222 (Д-404), площею 8 кв.м та прилегла до нього територія (п.1.1. Договору ), копія додається. У відповідності до п. 1.2. Договору № 230, зазначено, що підставою для розміщення є паспорт прив'язки, який є невід'ємною частиною Договору. Згідно п.2 Розділу 2 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності(далі- Порядок), Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. Так, зважаючи на те, що паспорти прив'язки було надано Позивачу на підставі його Заяви у 2019 році, у 2024 році він звернувся до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС. Пунктом 2.17. Строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні. Приписами п. 2.18. Порядку встановлено, що продовження строку дії паспорта прив'язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Не зважаючи на вказане та своє право на подовження строку дії тимчасового паспорту, що визначено Порядком, Позивач отримав відмову у задоволенні своїх заяв, відповідно: - повідомлення листом від 20.08.2024 року за №05-05/3210 від Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради щодо відмови у подовженні строку дії паспорту ТС-Д- 404/1784, та - повідомлення від 20.08.2024 року за №05-05/3209 від Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради щодо відмови у подовженні строку дії паспорту НОМЕР_1 . Зазначену неправомірну бездіяльність Позивач вважає порушенням свої прав. Окрім цього, випадково стало відомо, що 03.12.2024 року рішенням Виконкому ЗМР №868/5 Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою . Запоріжжя, проспект Соборний 222, вирішено усунути наслідки порушеннь Правил шляхом демонтажу конструкцій, що розміщені на об'єкті благоустрою без дозвільних документів (копія додається). Вказане рішення є похідним від незаконної бездіяльності Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради з нерозгляду Заяв Позивача про подовження строку дії паспортів прив'язки ТС. Отже, вказана бездіяльність Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради з не розгляду Заяв Позивача та рішення ЗМР від 03.12.2024 року №868/5, є неправомірними , такими що порушують права Позивача, що змусило його звернутися до суду за захистом прав та інтересів. … Так, як вже вказувалось Позивач звернувся до Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради щодо подовження строку дії паспортів прив'язки. Однак, його Заяви не було розглянуто, у своїх відповідях Департамент архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради лише зазначив про те, що : - нібито порушено строк звернення за подовженням строку дії паспортів прив'язки. На думку Департаменту архітектури та містобудівної діяльності Запорізької міської ради, зважаючи на те, що паспорт прив'язки діяв до 12.02.2024 року, Позивач повинен був звернутися до нього за 10 робочих днів до закінчення дії паспортів прив'язки. Тобто інших жодних підстав при наданні відповіді щодо відмови у розгляді Відповідачем 2 не зазначено. Однак, вказане тлумачення норм та приписів чинного законодавства на власний розсуд не надає право органу місцевого самоврядування не виконувати норми та приписи закону. Так, приписами розділу 2 п.2.14. Порядку чітко вказано, що : - Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Та окремо визначено, що - ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається. Однак, за фактичними обставинами, жодної із підстав, що надають право на відмову у подовженні строку дії Паспортів прив'язки ТС, Відповідачем 2 не вказано, та їх наявність не встановлено. Єдина підстава, що вказана Відповідачем 2 - це пропущення строку звернення за подовженням строку дії паспорту прив'язки, однак: - По перше, Паспорти прив'язки, належні позивачу, видані у 2019 році правомірно, містять усі передбачені Порядком № 244 документи - По друге, така підстава, як порушення строку звернення -відсутня у п.2.14 Порядку, - По третє , на дату відмови відповідача2 щодо продовження строку дії паспорта прив'язки діяв воєнний стан, та з його настанням було прийнято декілька нормативних актів саме для регулювання й захисту прав громадян, фізичних та юридичних осіб, що стосувалися подовження строків юридичних фактів. Так, Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-ІV визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів. Відповідно до абзацу 4,5 п.1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності; об'єкт, на який видається документ дозвільного характеру (далі - об'єкт), - природні ресурси, земельна ділянка, ґрунтовий покрив земельних ділянок, споруда, будівля, приміщення, устаткування, обладнання та механізми, що вводяться в експлуатацію або проектуються, окрема операція, господарська діяльність певного виду, робота та послуга, а також документи, які використовуються суб'єктом господарювання у процесі проходження погоджувальної (дозвільної) процедури (проектна документація на будівництво об'єктів, землевпорядна документація, містобудівна документація, гірничий відвід). Оскільки, відповідно до п. 2.30. Порядку № 244, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється, паспорт прив'язки тимчасової споруди є документом дозвільного характеру. Отже, у період чинності паспорту прив'язки введено воєнний стан та ту обставину, що у відповідності до приписів пп.5 п. 1 постанови КМУ від 18.03.2022 № 314, строк дії строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану. Визначення та продовження строку дії паспорту прив'язки повинно здійснюватися органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради з урахуванням строків реалізації положень Порядку № 244, тобто у десятиденний строк з дня подання відповідної заяви. Відповідність намірів замовника стосовно місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам перевіряється уповноваженим органом упродовж десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів, тобто при оформлені паспорта прив'язки ТС, і на цьому етапі забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та Порядком №244. Серед підстав видачі та продовження паспорту прив'язки, які передбачені Порядком № 244 відсутнє посилання на необхідність надання доказу, який підтверджує розміщення тимчасової споруди у відповідності до паспорту прив'язки. Паспорт прив'язки є документом, який декларує місце встановлення ТС та зовнішній архітектурний вигляд ТС, тобто спочатку відповідач видає документ, а вже потім контролює розміщення тимчасової споруди у відповідності до паспорту прив'язки. Порядком № 244 врегульовано саме видачу та продовження документу - паспорту прив'язки. … Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Зі змісту наведених норм Порядку № 244 слідує висновок, що визначення та продовження строку дії паспорту прив'язки повинно здійснюватися органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень Порядку № 244, тобто у десятиденний строк з дня подання відповідної заяви. У разі якщо уповноважений державний орган не має зауважень до самого паспорту прив'язки, зокрема на предмет відповідності містобудівній документації на місцевому рівні та правилам благоустрою населеного пункту, то на відповідача покладено обов'язок продовжити строк дії такого паспорту. … Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ. В подальшому, Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, в подальшому цей строк періодично подовжувався і дії і на зараз. 18.03.2022 відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні Кабінетом Міністрів прийнято постанову № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», підпунктом 5 пункту 1 якої установлено, що строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану. При цьому, підпунктом 4 пункту 1 вказаної Постанови обумовлено, що на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення Частиною першою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» обумовлено, що постанови КМУ, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Відповідно до пп. 5 п. 1 постанови КМУ від 18.03.2022 № 314, строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану. Отже, вказана постанова КМУ від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану опубліковане у Офіційному віснику України від 05.04.2022 №26, 1399 та Урядовому кур'єрі, 19.03.2022 № 62. Також, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 18.03.2022 № 314 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до дня припинення чи скасування воєнного стану. З урахуванням зазначеного, оскільки Постанова № 314 набрала чинності 19.03.2022, а обставини, з якими пов'язується втрата нею чинності (припинення чи скасування воєнного стану) ще не настали, то станом на час відмови відповідача в продовженні паспорту прив'язки, ця постанова підлягала застосуванню у всіх врегульованих нею правовідносинах. Таким чином, посилання відповідача на закінчення терміну дії паспорта прив'язки тимчасової споруди є безпідставними, враховуючи, що у період чинності паспорту прив'язки введено воєнний стан та ту обставину, що у відповідності до приписів пп.5 п. 1 постанови КМУ від 18.03.2022 № 314, строк дії строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану. … Так, Відповідач 2 повинен виправити власну ж помилку, допущену під час прийняття рішення про оформлення і видачу паспорта прив'язки на вказану споруду, і вжити передбачені законом заходи для приведення місця їх розміщення у відповідність вимогам законодавства, або ж відмовити у продовженні строку дії такого дозвільного документа, у подальшому розміщенні споруд. … Отже Позивач вважає, що в десятиденний термін з дати його звернення із заявами від 15.08.2024 р. за продовженням строку дії паспортів прив'язки ТС, відповідач 2 не вчинив дій, які передбачені Порядком №244 та не продовжив строку дії паспорта прив'язки, що вказує на допущену з його боку протиправну бездіяльність. … Так, як вже вказувалося, оскаржуване рішення Відповідачем 1 щодо демонтажу прийнято передчасно на протиправному висновку Відповідача 2. Окрім цього, вбачається, що Відповідачем 1 недотримано порядку проведення перевірки щодо порушень правил благоустрою, адже: - Тимчасові споруди розміщено Позивачем на законних підставах, та всі відповідачі достеменно знали про ці підстави. - Не поновлення строку дії паспортів прив'язки ТС зроблено з порушенням норм та приписів діючого законодавства. - Позивача будь-яка з осіб не повідомляла про інформації щодо направлення на перевірку порушень, жодна з уповноважених осіб не залучала позивача до складання Акту перевірки, не перевіряла ані дозвільні документи Позивача, ані фактичного розташування ТС. - Жодних приписів щодо усунення порушень правил благоустрою Позивачу не надавалося. - Позивач не був присутній при складанні акту обстеження. - Позивач не був ознайомлений під підпис з відповідними документами Відповідача. Все вказане унеможливило подати документи та пояснення, що підтверджували б законність розміщення тимчасових споруд Позивача, та спричинило прийняття необґрунтованого й протизаконного рішення. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Проти позову відповідач заперечує у повному обсязі. Позовні вимоги, обставини справи та їх правову оцінку, які викладені позивачами та представлені суду, відповідач - не визнає у повному обсязі. … 1. Фактичні обставини справи: Старшим інспектором відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради, на підставі наказу начальника КП «Муніципальна варта», було здійснено перевірку стану благоустрою території м. Запоріжжя, за адресою: просп. Соборний, 222. За результатами обстеження було встановлено, що за вказаною адресою виявлено факт розміщення металевої конструкції для провадження підприємницької діяльності. На запити КП «Муніципальна варта», Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив, що за зазначеною адресою було видано паспорт прив'язки, термін дії якого сплив 12.02.2024. Разом з тим, Департамент управління активами Запорізької міської ради повідомив, що рішень про передачу земельної ділянки за зазначеною адресою у власність/користування Запорізькою міською радою не приймалось. На підставі зібраної інформації, 07.10.2024 старшим інспектором відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради Ревенко О.С. складено акт обстеження території №0267. Керуючись Законами України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», Типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 №310, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.06.2023 № 378 «Про усунення наслідків порушень Типових правил благоустрою території населеного пункту», було прийнято оспорюване рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 03.12.2024 № 868/5 «Про усунення наслідків порушення Типових правил благоустрою території населеного пункту за адресою: просп. Соборний, Соборний, 222 (на підставі акту обстеження території від 07.10.2024 №0267)». 2. Нормативно-правове обґрунтування прийнятого рішення. … Аналізуючи вказані вище норми, єдиною підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив'язки, розміщення тимчасових споруд самочинно, тобто без паспорта прив'язки, заборонено. У випадку розміщення тимчасової споруди з порушенням наведеного вище законодавства, ця споруда має бути демонтована. … Отже, питання щодо благоустрою, в тому числі і щодо здійснення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд (як частини забезпечення благоустрою) та порядку його проведення, відноситься до компетенції виконавчого комітету. Тобто, відповідач має повноваження приймати рішення про демонтаж об'єктів, якщо такі належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою. … В результаті обстеження території за адресою: просп. Соборний, 222 було виявлено порушення п. 5 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п. 9 розділу 8 Типових правил благоустрою території населеного пункту. Керуючись Законами України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», Типовими правилами благоустрою території населеного пункту, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.06.2023 № 378 «Про усунення наслідків порушень Типових правил благоустрою території населеного пункту», виконавчим комітетом було прийнято оспорюване рішення. Разом з тим, оскаржуване рішення не є рішенням про знесення, оскільки такими лише запропоновано власнику об'єктів в добровільному порядку виконати роботи щодо усунення наслідків порушення Типових правил шляхом демонтажу об'єкта, та приведення місця розташування в належний стан з відновленням його благоустрою. А у випадку невиконання демонтажу у добровільному порядку, виконання цього рішення доручено департаменту муніципального управління (п. 2, 3 оскаржуваних рішень). Оскаржуване позивачем рішення не містять обов'язкових приписів для нього, а носить рекомендаційний характер, оскільки згідно п.2 оскаржуваних рішень відповідач пропонував власнику об'єктів в добровільному порядку забезпечити демонтаж тимчасової споруди. … Таким чином, щодо нормативного обґрунтування вказаного рішення варто зазначити, що рішення оспорюване виконавчого комітету Запорізької міської ради є такими, що відповідає нормам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», оскільки вони ґрунтуються на тих нормах та засадах, що передбачені чинним законодавством. 3. Щодо відсутності обов'язку в оприлюднені проєктів оскаржуваних рішення. Згідно з ч. 5 та першого речення ч. 11, ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проте, в силу вимог п. 10 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проєктів актів), частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання». Воєнний стан в Україні введений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/202 із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07 листопада 2022 року №757/2022, затвердженого Законом України від 16 листопада 2022 року №2738-IX, дію воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2023 року №58/2023 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб. Отже, за наведених підстав проєкт оскаржуваного рішення не підлягав оприлюдненню. Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті. Згідно інформації, що розміщена на офіційному сайті Запорізької міської ради (доступно за посиланням - https://zp.gov.ua/), оскаржуване рішення, що прийнято 03.12.2024, оприлюднені 09.12.2024, що відповідає приписам ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». 4. Щодо складання актів обстеження території. Позивач в позовній заяві посилається на необхідність складання актів обстеження території в присутності позивача. Такі пояснення не ґрунтуються на обставинах справи та законі з наступних підстав. 03.11.2023 виконавчий комітет Запорізької міської ради прийняв рішення № 628 «Про уповноваження посадових осіб комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради. Серед іншого, пунктом п'ятим зазначеного рішення виконавчий комітет затвердив форми документів КП «Муніципальна варта», зокрема форму бланку акту обстеження території (додаток 6 до рішення, додається) Бланк акту обстеження території є універсальним документом, який складається при обстеженні певної території на предмет дотримання правил благоустрою міста Запоріжжя. Складення такого акту обстеження не створює юридичних наслідків для позивача, оскільки він складений, щодо виявлення порушення правил благоустрою, та є підставою для підготовки пакету документів та передачі їх виконавчому комітету міської ради, для прийняття відповідного рішення. Та у випадку прийняття виконавчим комітетом рішення, щодо усунення наслідків порушень правил благоустрою, у особи, що їх допустила виникають обов'язки, щодо усунення таких порушень. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не передбачена обов'язковість ознайомлення особи, яка допустила порушення правил благоустрою зі складеним актом, а також не передбачена особиста присутність такої особи при складенні акту обстеження. Непоодинокими є випадки, коли порушники правил благоустрою відмовляються надавати дозвільні документи на ведення підприємницької діяльності, правовстановлюючі документи на тимчасові споруди, тощо. В такому випадку, інспектором КП «Муніципальна варта» фіксується порушення правил благоустрою, збирається пакет документів для перевірки наявності таких дозвільних документів, після чого, зібраний пакет документів передається на розгляд виконавчому комітету Запорізької міської ради. Разом з тим, позивач визнає, що тимчасові споруди, які зафіксовані в Акті обстеження території належить йому, а тому ці обставини не потребують доказуванню. Крім того, вимоги до зазначення в акті обстеження території детального опису об'єктів, що порушують правила благоустрою нормативними актами також не передбачено, проте з фотоматеріалів, що є додатком вбачається про який саме об'єкт - металева конструкція, йдеться мова, а також його місце розташування (згідно схеми, що долучена до акту). …».
Відповідач-1 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Розглянувши позовну заяву Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С», відповідач вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Департаментом видано позивачу, за його заявою, паспорти прив'язки від 12.02.2019 № ТС-Д-427/1783 та № ТС-Д-404/1784 на тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, площею 11 та 8 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . Строк дії - до 12.02.2024. Механізм розміщення тимчасових споруд (далі за текстом - ТС) для провадження підприємницької діяльності, в тому числі і отримання паспорта прив'язки тимчасових споруд та умови анулювання дії паспорту прив'язки тимчасових споруд, визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 23.11.2020 № 284 (далі за текстом - Порядок № 244) та Положенням про порядок оформлення документів на розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Запоріжжі в редакції, затвердженій рішенням Запорізької міської ради від 17.03.2023 № 113 (далі за текстом - Положення) та у відповідності до Плану дислокації тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально - культурного та іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 № 17, зі змінами та доповненнями. 15.08.2024 позивач звернувся до Департаменту з заявами про продовження термінів дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний,222 № ТС-Д-427/1783 та № ТС-Д-404/1784 від 12.02.2019. Листами від 20.08.2024 № 05-05/3209 та № 05-05/3210, заяви позивача залишено без розгляду, оскільки відповідно до п. 6 Положення, вони подані з порушенням строку встановленого цим пунктом. Пакет документів повернуто позивачу. Посилання позивача на приписи Порядку 244, щодо чітко визначених умов за яких не надається паспорт прив'язки, а саме: подання неповного пакету документів, подання недостовірних відомостей, а також відсутності у п. 2.14 Порядку такої підстави як порушення строку звернення не може бути прийнято до уваги, оскільки процедура продовження строку дії паспорту прив'язки передбачена п. 6.1 Положення, відповідно до якого строк дії паспорта прив'язки ТС продовжується на підставі заяви, яка подається до департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради Замовником ТС у довільній формі не раніше ніж за один календарний місяць до закінчення строку дії паспорту, але не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення строку дії паспорту. До такої заяви додається примірник паспорту прив'язки ТС або дублікат, виданий Департаментом у порядку встановленому цим Рішенням, копію договору на право користування місцем для розташування ТС або копію чинного договору оренди землі, фотофіксація зовнішнього вигляду ТС, місця розташування з урахуванням прилеглої до ТС території, документ (акт звірки взаєморозрахунків), який підтверджує відсутність заборгованості за право користування місцем розташування ТС. Заява про продовження строку дії паспорту прив'язки ТС, подана з порушенням строку, встановленого цим пунктом, розгляду не підлягає. В такому випадку Замовник ТС отримує паспорт прив'язки ТС у загальному порядку, встановленому цим Положенням. Щодо посилань позивача на те, що паспорт прив'язки є документом дозвільного характеру та відповідно до пп.5 п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 (далі - Постанова 314), строк дії строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжується на період воєнного стану, та згідно пп.4 п. 1 Постанови зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг , визначених законодавством, зазначаємо наступне. Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» наведено вичерпний перелік документів дозвільного характеру, серед яких паспорт прив'язки тимчасової споруди - відсутній. Оформлення паспорта прив'язки ТС, внесення змін до нього, продовження його дії є адміністративними послугами, відповідно до Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 № 523-р (зі змінами). У відповідності до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 165 «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру», зі змінами, та від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» Департаментом було видано наказ від 06.06.2022 № 67р «Про деякі питання щодо чинності паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у період дії воєнного стану на території України» згідно якого паспорти прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, термін дії яких закінчився в період воєнного стану, вважати такими, що продовжили свою дію на всій території м. Запоріжжя на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його закінчення. Суб'єктам господарювання, невідкладно, але не пізніше трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану звернутися до Департаменту для оформлення документів у встановленому законом порядку. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 828 «Про поновлення строків надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» поновлені строки надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру, які були зупинені відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 165 «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру». З урахуванням вищевказаної Постанови Департаментом видано наказ від 02.10.2023 № 103р. «Про визнання таким, що втратив чинність наказ заступника директора департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 06.06.2022 № 67р. «Про деякі питання щодо чинності паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у період дії воєнного стану на території України». Суб'єктам господарювання, у яких термін дії паспортів прив'язки закінчився у період з 24.02.2022 по 02.10.2023 включно, невідкладно але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності даним Наказом, звернутися до департаменту архітектури та містобудування міської ради для продовження терміну їх дії або оформлення документів у встановленому порядку. Суб'єктам господарювання, у яких термін паспорту закінчився з 03.10.2023, звернутися для продовження його дії у встановленому порядку. Терміни дії паспортів прив'язки тимчасових споруд № ТС-Д-427/1783 та № ТС-Д-404/1784 від 12.02.2019, виданих Українсько-російському товариству з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С», закінчилися 12.02.2024 та не продовжувалися на новий строк. У зв'язку з чим, при звернені позивача 15.08.2024 до Департаменту з заявами, про продовження термінів дії паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, заяви залишено без розгляду, відповідно до п. 6.1 Положення. Пакет документів повернуто позивачу. Підсумовуючи наведене вважаємо, що дії Департаменту щодо не продовження строків дії паспортів прив'язки ТС для здійснення підприємницької діяльності були правомірними та відповідали вимогам чинних нормативно-правових актів. Відповідно до пп.2.29 п. 2 Порядку 244, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорту прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така споруда підлягає демонтажу. У зв'язку з чим, виконавчим комітетом Запорізької міської ради правомірно прийняте рішення від 03.12.2024 № 868/5 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: просп. Соборний, 222 (на підставі акту обстеження території від 07.10.2024 № 0267). Чинними нормативно - правовими актами не заборонено проведення перевірки та обстеження території у відсутність, на момент обстеження, користувачів тимчасових споруд. З приводу доводів позивача, що у разі проведення демонтажу тимчасової споруди, для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, зазначаємо, що відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зі змінами, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово , без улаштування фундаменту. Тому може бути повернута на попереднє місце розташування без настання для позивача незворотних наслідків та докладання значних зусиль. Щодо посилання позивача на пп. 4 та пп.5 п. 1 Постанови 314 та вимоги зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради розглянути питання про продовження строків дії паспортів прив'язки, звертаємо увагу суду на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2025 № 288 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314» підпункти 4,5 пункту 1 Постанови від 18.03.2022 № 314 - виключено. Відповідно до п. 6.1 Положення у разі порушення строку подачі заяви на продовження строку дії паспорту прив'язки ТС, заява розгляду не підлягає. Замовник отримує паспорт прив'язки ТС у загальному порядку, встановленому цим Положенням. Додатково зазначаємо, що на виконання «Концепції «Сенси Запоріжжя» на 2024-2026 роки», затвердженої розпорядженням Запорізького міського голови від 07.06.2024 № 141р, з метою відновлення міського середовища міста Запоріжжя, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 13.08.2024 № 558, затверджені межі «Зони впливу «Європейського проспекту». Тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності по пр. Соборний, 222 № ТС-Д-427/1783 та № ТС-Д-404/1784 знаходяться в межах «Зони впливу «Європейського проспекту». Розгляд питання щодо розташування ТС по пр. Соборний,222 можливий з урахуванням вимог ст. 141 Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 25.10.2001 зі змінами та рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 № 17 зі змінами, яким передбачено перегляд кількості точок розміщення ТС з урахуванням «Концепції «Сенси Запоріжжя» на 2024-2026 роки» та запровадженої в місті концепції архітектурного середовища міста Запоріжжя «Код міста». Крім того, вважаємо за потрібне звернути увагу суду на те, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, одним із кінцевих бенефіціарів ТОВ «СТАРТ-С» є ОСОБА_1 - громадянин російської федерації, місцезнаходження якого зареєстровано за наступною адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки засновника (учасника): 0,30. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 03.03.2022 № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації» заборонені будь-які платежі (надання будь-яких послуг, виконання будь-яких робіт) на користь росіян, російських компаній, а також українських компаній, в яких кінцевим бенефіціарним власником або власником частки в 10 і більше відсотків є рф, громадянин рф або російська компанія. Враховуючи вищезазначене, позовну заяву вважаємо необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, у зв'язку з цим в задоволенні позовних вимог просимо відмовити в повному обсязі. …».
Відповідач-2 проти позовної заяви заперечував.
Судом вивчено: відповідь позивача на відзив на позовну заяву відповідача-1; відповідь позивача на відзив на позовну заяву відповідача-2; заперечення відповідача-2 на відповідь позивача на відзив на позовну заяву.
Ухвалою судді від 17.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У листі ДАМ ЗМР від 20.08.2024 за №05-05/3209 на адресу позивача зазначено: «… Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - Департамент), розглянувши Ваше звернення від 15.08.2024 (вх. ДАтаМ ЗМР від 15.08.2024 - №3209/05-05) про продовження терміну дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС) №ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019 по АДРЕСА_1 , повідомляє наступне. … Наданий Вами на розгляд паспорт прив'язки №ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, дійсний до 12.02.2024. Відповідно до п.6 Положення, заява про продовження строку дії паспорту, подана з порушенням строку, встановленого цим пунктом розгляду не підлягає. Враховуючи вищевказане, Департамент повертав наданий пакет документів. Додаток: на 7 арк. …».
У листі ДАМ ЗМР від 20.08.2024 за №05-05/3210 на адресу позивача зазначено: «… Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - Департамент), розглянувши Ваше звернення від 15.08.2024 (вх. ДАтаМ ЗМР від 15.08.2024 - №3240/05-05) про продовження терміну дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС) №ТС-Д-404/1784 від 12.02.2019 по АДРЕСА_1 , повідомляє наступне. … Наданий Вами на розгляд паспорт прив'язки №ТС-Д-404/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, дійсний до 12.02.2024. Відповідно до п.6 Положення, заява про продовження строку дії паспорту, подана з порушенням строку, встановленого цим пунктом розгляду не підлягає. Враховуючи вищевказане, Департамент повертав наданий пакет документів. Додаток: на 7 арк. …».
У Рішенні ВК ЗМР від 03.12.2024 за №868/5 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: просп. Соборний, 222 (на підставі акту обстеження території від 07.10.2024 №0267)» зазначено: «… Керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», Типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 № 310, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, рішенням Запорізької міської ради від 23.10.2024 № 71 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Запоріжжя» (далі - Правила), рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.06.2023 № 378 «Про усунення наслідків порушень Типових правил благоустрою території населеного пункту», у зв'язку з фактом виявлення об'єкта, що встановлений без достатніх правових підстав та дозвільних документів, на підставі акту обстеження території від 07.10.2024 № 0267, складеного комунальним підприємством «Муніципальна варта» Запорізької міської ради, та фотоматеріалів, виконавчий комітет Запорізької міської ради ВИРІШИВ: 1. Усунути наслідки порушень Правил шляхом демонтажу металевої конструкції для провадження підприємницької діяльності, яка розміщена без відповідних дозвільних документів, на об'єкті благоустрою м. Запоріжжя за адресою: просп. Соборний, 222. Звільнення об'єкту благоустрою від зазначеного об'єкту здійснювати шляхом демонтажу та його транспортування до місця зберігання. Під демонтажем необхідно розуміти комплекс заходів, які передбачають відокремлення об'єкту, розміщеного без відповідних дозвільних документів, а також майна, що знаходиться в цьому об'єкті, від місця його розташування або основи, тощо (у тому числі від'єднання від інженерних мереж при необхідності), транспортування на місце подальшого зберігання, тощо. 2. Власнику об'єкту, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, пропонувати самостійно, протягом семи календарних днів з дня розміщення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району оголошення на об'єкті щодо прийняття рішення стосовно його демонтажу, виконати роботи щодо усунення наслідків порушень Правил шляхом демонтажу об'єкта, та приведення місця розташування в належний стан з відновленням його благоустрою. 3. У разі невиконання цього рішення власником об'єкту, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, виконання цього рішення доручити департаменту муніципального управління Запорізької міської ради. 4. Районній адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, на території якого знаходиться зазначений об'єкт, згідно з повідомленням від департаменту муніципального управління Запорізької міської ради на виконання графіку здійснення демонтажів: 4.1. Створити Комісію для організації і координації робіт з усунення наслідків порушення Правил шляхом звільнення об'єкта благоустрою міста Запоріжжя від об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів (надалі - Комісія). 4.2. Здійснити звільнення території від об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів, в порядку, визначеному Положенням про Комісію. 4.3. Забезпечити організацію та координацію робіт по звільненню території від об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів. 4.4. Привести територію місця розміщення об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, в належний стан з відновленням її благоустрою після демонтажу. 4.5. Комісії спільно із Зберігачем (Запорізьке комунальне підприємство міського електротранспорту «Запоріжелектротранс») скласти інвентаризаційний опис із зазначенням характеристик майна, за результатами якого скласти Акт опису демонтованого об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів, та майна в ньому в двох примірииках, один з яких долучити до інвентарної справи. 5.Визначити місцем зберігання демонтованого об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, територію експлуатаційної дільниці трамвайного депо Запорізького комунального підприємства міського електротранспорту «Запоріжелектротранс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Мирослава СИМЧИЧА, 1. 6. Комунальному підприємству «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів», комунальному підприємству «Водоканал», Запорізькому комунальному підприємству міського електротранспорту «Запоріжелектротранс», комунальному підприємству електромереж зовнішнього освітлення «Запоріжміськсвітло», комунальному підприємству «Титан», комунальному ремонтно-будівельному підприємству «Зеленбуд», комунальній спеціальній воєнізованій аварійно-рятувальній службі, комунальному підприємству «Муніципальна варта» у присутності Комісії для організації і координації робіт з усунення наслідків порушення Правил виконати демонтаж об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів - комплекс заходів, які передбачають відокремлення об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів від місця його розташування або його основи, тощо (у тому числі від'єднання від інженерних мереж при необхідності), завантаження, транспортування на місце подальшого зберігання, тощо. За результатами виконаних заходів, підготувати розрахунок понесених витрат для реалізації демонтажу для передачі Комісії. 7. Комунальним підприємствам Запорізької міської ради, зазначеним у пункті 6 цього рішення, залучити спеціалізовану техніку, необхідний інструмент, обладнання та працівників для здійснення заходів з демонтажу об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів. 8. Директорам комунальних підприємств Запорізької міської ради, зазначених у пункті 6 цього рішення, перед виконанням заході» з демонтажу об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів, провести цільові інструктажі з охорони праці та безпеки життєдіяльності. 9. За необхідністю здійснення заходів просити Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізьке районне управління поліції ГУНП в Запорізькій області, Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, ГУ ДСНС України у Запорізькій області забезпечити проведення заходів в межах повноважень. 10. Комісії, за участю комунальних підприємств Запорізької міської ради, зазначених у пункті 6 цього рішення, здійснити заходи щодо усунення наслідків порушень Правил шляхом демонтажу об'єкта, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, та його транспортування до місця зберігання. 11. Зберігачу майна визначити собівартість витрат на його зберігання за добу у встановленому законодавством порядку і передати ці розрахунки до Комісії в інвентарну справу. 12. Комунальні підприємства Запорізької міської ради, фізична особа - підприємець або юридична особа, що здійснювали демонтаж та/або транспортування об'єкта, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, переданого на зберігання, протягом п'яти робочих днів після демонтажу та/або транспортування надають Комісії відповідні документи про розмір понесених витрат на демонтаж та/або транспортування. 13. Комісії, на підставі наданих документів про розміри витрат на демонтаж та/або транспортування та розрахунків власних витрат па демонтаж та зберігання, скласти загальний розрахунок витрат. 14. Облік взятого на зберігання об'єкта, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, здійснюється на позабалансових рахунках Зберігача «Активи, прийняті на відповідальне зберігання» на підставі Акту опису. 15. Протягом десяти робочих днів з дати демонтажу об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів, Комісії розмістити в засобах масової інформації (друкованих або електронних) повідомлення про взяття на облік об'єкта, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, із зазначенням наступних даних: про власника об'єкта (якщо такий відомий); про дату та місце проведення демонтажу вказаного майна та його технічні характеристики; поштову адресу місця зберігання та контактні телефони Зберігача та Комісії. 16. Витрати на демонтаж та/або транспортування і зберігання об'єкта, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, несе його власник. 17. Особа, що здійснила встановлення об'єкта, вказаного у пункті 1 цього рішення без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, або заявляє про права на нього, має право па його повернення (отримання) за письмовим зверненням до відповідної районної адміністрації Запорізької міської ради з наданням таких документів: заяви на ім'я керівника Зберігача про повернення об'єкта, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя; документа, що посвідчує її особу; документа, що підтверджує призначення керівника юридичної особи, а у разі подання заяви представником документа, що підтверджує повноваження діяти від імені цієї особи, при цьому особа, яка представляє особу - нерезидента України, пред'являє документи, які в разі необхідності легалізовані в установленому чинним законодавством України порядку; документів, які відповідно до чинного законодавства посвідчують право власності (користування) на об'єкт, встановлений без відповідних дозвільних документів, особи, що звертається. Надані документи передаються до Комісії для їх вивчення щодо можливості повернення даного об'єкта або про відмову у його поверненні та розрахунку всіх витрат, пов'язаних з демонтажем та зберіганням даного об'єкта, розміщеного без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя. 18. Висновки Комісії щодо можливості повернення об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, або про відмову у його поверненні оформлюються протоколом засідання Комісії. 19. Протягом трьох робочих днів після оформлення протоколу Комісії щодо можливості повернення об'єкта, що знаходиться на зберіганні. Комісія надає заявнику розрахунок витрат, пов'язаних з реалізацією процедури звільнення - транспортування (переміщення), демонтажу, розвантаження, зберігання, відновлення об'єктів благоустрою на місці встановлення об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, тощо та квитанцію, яка підлягає оплаті протягом трьох банківських днів. 20. Після надання заявником документів про оплату зазначених вище витрат йому повертається об'єкт, розмішений без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, за актом приймання-передачі. Завантаження та вивезення об'єкта з території Зберігача здійснюється шляхом самовивезення заявником в день підписання акту приймання-передачі. 21. У видачі об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя, заявнику може бути відмовлено, якщо на підставі поданих документів неможливо встановити право власності (користування) заявника на даний об'єкт, від якого звільнено об'єкт благоустрою м. Запоріжжя. 22. Комісія і Зберігач розпочинають процедуру реалізації об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів, який знаходяться на зберіганні і від якого власник відмовився або власник не встановлений, у відповідності до діючого законодавства України. 23. Інвентарна справа на об'єкт, встановлений без відповідних дозвільних документів, підлягає зберіганню Комісією відповідно до вимог діючого законодавства України (але не менше трьох років з дати видачі об'єкта, встановленого без відповідних дозвільних документів та майна, що в ньому заходилося власнику (користувачу), або реалізації об'єкта та майна, що в ньому заходилося, або утилізації об'єкта та майна, що в ньому заходилося). 24. Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради врахувати дане рішення при розгляді заяв щодо оформлення дозвільних документів на розміщення об'єкту після прийняття цього рішення. 25. Контроль за виконанням цього рішення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району покласти на департамент муніципального управління Запорізької міської ради та департамент правового забезпечення Запорізької міської ради. 26. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Еллу СЛЕПЯН, директора департаменту муніципального управління Запорізької міської ради Геннадія ТІМЧЕНКА, заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району Ольгу СІВОВУ. …».
Судом досліджено: Паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, дійсний до 12.02.2024; Паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-404/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, дійсний до 12.02.2024; Акт обстеження території 0267 від 07.10.2024, складений старшими інспекторами відділу охорони громадського порядку Комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради; лист ДАМ ЗМР від 24.09.2024 за №03-07/3672 «Про надання інформації» на адресу порядку Комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради; лист Департаменту управління активами Запорізької міської ради 20.09.2024 за №6115/01/01-07/8455 «Про надання інформації» на адресу порядку Комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради; Рішення ВК ЗМР від 03.11.2023 за №628 «Про уповноваження посадових осіб комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради» з Додатками 1, 2, 3; Наказ ДАМ ЗМР від 06.06.2022 за №67р «Про деякі питання щодо чинності паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у період воєнного стану на території України»; Наказ ДАМ ЗМР від 02.10.2023 за №103р «Про визнання таким, що втратив чинність наказ заступника директора департаменту архітектури та містобудування міської ради від 06.06.2022 №67р «Про деякі питання щодо чинності паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у період воєнного стану на території України»»; інші документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
У постанові Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 за №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022р. №64 “Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України постановляє: 1. Установити, що: … 4) на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення; 5) строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії); …».
У «Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», який є Додатком до Закону України від 19.05.2011 за №3392-VI «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) відсутній такий документ як «паспорт прив'язки тимчасової споруди».
За п.2.6 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», затвердженого 21.10.2011 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068 (надалі - «Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»), для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Як зазначено у п.2.7 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Відповідно до п.2.14 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.
Згідно з п.2.17 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.
За п.2.18 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» продовження строку дії паспорта прив'язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу (п.2.29 розділу ІІ «Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності»).
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються заявленого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, «паспорт прив'язки тимчасової споруди» не є «документом дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».
З 03.10.2023 відновлена необхідність подання заяви для продовження строку дії «паспортів прив'язки тимчасової споруди».
Паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, та Паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-404/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222 - були дійсними до 12.02.2024.
Однак, позивачем заяви для продовження строку дії вказаних Паспортів прив'язки тимчасової споруди подані до ДАМ ЗМР лише 15.08.2024 (після 6 місяців з дня закінчення дії Паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-427/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222, та Паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №ТС-Д-404/1783 від 12.02.2019 по пр.Соборний, 222).
Суд погоджується з позицією відповідача-2 наведеною у відзиві на позовну заяву, що, за вказаних обставин, «… Замовник отримує паспорт прив'язки ТС у загальному порядку …».
Позивачем не надано до суду доказів протиправності дій Комунального підприємства «Муніципальна варта» Запорізької міської ради та його працівників щодо тимчасових споруд позивача за адресою: м.Запоріжжя, пр.Соборний, 222.
З матеріалів справи не вбачається протиправності Рішення ВК ЗМР від 03.12.2024 за №868/5 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: просп. Соборний, 222 (на підставі акту обстеження території від 07.10.2024 №0267)».
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень (відповідачів-1,2) судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-С» (вул.Правди, буд.45, кв.34, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69035; код ЄДРПОУ 19363998) до 1.Виконавчого комітету Запорізької міської ради (проспект Соборний, буд.206, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69105; код ЄДРПОУ 02140892); 2.Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (вул.Зелінського, буд.3, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69001; код ЄДРПОУ 37612054) про визнання протиправною бездіяльність та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень (відповідачів-1,2) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 04.06.2025.
Суддя О.О. Прасов