21 травня 2025 року м. Ужгород№ 260/478/24
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просила суд:
- ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідача вчинити дію, а саме визнати дії відповідача незаконними;
- стягнути з відповідача, на користь позивача, 40454,52 грн, як допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Позовна заява мотивована тим, що згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 05.05.2023 р. по 21.07.2023 р. ОСОБА_2 нараховано 20000,04 грн, а за період з 06.09.2023 р. по 17.09.2023 р. ОСОБА_2 нараховано 20454,48 грн. Вказане нарахування та їх оплата проводяться за рахунок Пенсійного Фонду України. Однак, незважаючи на правомірність дій позивача щодо правильності розрахунків для отримання допомоги, відповідач ухиляється від оплати листків непрацездатності шляхом відмови у нарахуванні такої допомоги.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що роботодавець позивача, ФОП ОСОБА_1 , звертався із відповідними заявами-розрахунками для здійснення виплати листків непрацездатності ОСОБА_2 . Проте, заяви - розрахунки роботодавця були повернуті, у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам встановленим законодавством та повертались на доопрацювання. Повторно заяви-розрахунки встановленого зразка роботодавцем не подавались, та на розгляді в органах Пенсійного фонду України не перебувають.
В подальшому фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подано клопотання про залучення до справи належного позивача та третю особу, мотивуючи тим, що виникла необхідність замінити неналежного позивача ОСОБА_2 на належного позивача Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , де третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 . Разом з тим подано уточнену позовну заяву, відповідно до якої ФОП ОСОБА_1 просить суд:
1) зобов'язати відповідача здійснити фінансування коштів в сумі 40454,52 грн на користь позивача для здійснення страхових виплат призначених та нарахованих найманій робочій силі ОСОБА_2 по тимчасовій непрацездатності, а саме:
- по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8333,35 грн;
- по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн;
- по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11931,78 грн;
- по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8522,70 грн.
2) судові витрати віднести за рахунок відповідача.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду дане клопотання задоволено, замінено первинного позивача ОСОБА_2 на належного фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та залучено в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_2 .
У поданому представником відповідача відзиві на позовну заяву представник наголошує, що в додатку до Порядку № 12 міститься затверджена форма бланку заявки-розрахунку, яка має бути подана до органу пенсійного фонду та зауважує, що ФОП ОСОБА_1 звертався за виплатами. Проте листи роботодавця були повернуті роботодавцю у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам встановленим законодавством та поверталась на доопрацювання. Проте, станом на день подання відзиву на позовну заяву повторно роботодавцем не пред'являлись до органу пенсійного фонду. Тому заявок-розрахунків встановленого зразка не знаходиться на розгляді в органі Пенсійного фонду.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому вказує на те, ФОП ОСОБА_1 звертався за виплатами. Проте листи були повернуті роботодавцю на доопрацювання у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам. Разом з тим, з текстів повернутих листів не являється можливим встановити, яким саме вимогам не відповідали заявки-розрахунки позивача та в який спосіб позивач зобов'язаний їх доопрацювати.
Позивач вважає, що вимоги відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, не гуртуються на наявних матеріалах справи та являються безпідставними, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши всі докази, які мають юридичне значення для вирішення справи і розгляду спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 19.04.2023 р. між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено трудовий договір про використання найманої праці. Згідно наказу № 11 від 18.04.2023 р. про прийняття на роботу, ОСОБА_2 з 19.04.2023 р. призначена на посаду бухгалтера.
Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 6 від 24.07.2023 р. бухгалтеру ОСОБА_2 призначено допомогу по тимчасовій непрацездатності (причина - загальне захворювання):
- за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1;
- за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1.
Згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 05.07.2023 р. по 21.07.2023 р. сума допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 складає 20000,04 грн.
Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 7 від 18.09.2023 р. бухгалтеру ОСОБА_2 призначено допомогу по тимчасовій непрацездатності (причина - загальне захворювання):
- за період з 01.09.2023 р. по 05.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016574377-1;
- за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1;
- за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1.
Згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 06.09.2023 р. по 17.09.2023 р. сума допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 складає 20454,48 грн.
Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо не оплати листків непрацездатності шляхом відмови у нарахуванні такої допомоги, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону №1105-XIV загальнообов'язкове державне соціальне страхування - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Статтею 11 Закону №1105-XIV визначено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Відповідно до положень статті 12 Закону №1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Отже, зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) (наймані працівники).
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Суд зазначає, що з 01.01.2023 р. набула чинності оновлена редакція Закону №1105-XIV, та уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку визначено Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травми або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; 3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 4) за час примусового лікування, призначеного за судовим рішенням; 5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням; 6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням; 7) за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.
Відповідно до положень статті 22 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч.1 ст.23 Закону №1105-XIV).
Статтею 25 Закону №1105-XI передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до статті 26 Закону №1105-XIV фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Суд зауважує, що підставою для фінансування страхувальників територіальними органами Пенсійного фонду є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Тому після того, як страхувальник (або уповноважені із соціального страхування) прийняв рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення, він нараховує страхові виплати та оформлює заяву-розрахунок і подає до відділення Пенсійного фонду за місцем обліку. Територіальні органи Пенсійного фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, зокрема й в електронній формі. Розмір допомоги нараховується із розрахунку загально сплаченого єдиного соціального внеску.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2022 №28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» установлено, що Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12 (далі-Порядок №12), діє до прийняття правлінням Пенсійного фонду України нового механізму фінансування страхувальників для надання страхових виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і застосовується з урахуванням наступного: фінансування для здійснення страхових виплат, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», здійснюється централізовано Пенсійним фондом України на підставі заяв-розрахунків, що містять інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами; заява-розрахунок та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам подаються страхувальниками через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а також можуть подаватися у паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві за основним місцем обліку страхувальників; головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві здійснюють зв'язок зі страхувальниками та обмін інформацією, а у разі відсутності повідомлення про виплату коштів застрахованим особам здійснюють перевірку використання страхувальником страхових коштів.
Відповідно до пункту 7, 8 Порядку №12, інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Так, в матеріалах справи наявні наступні заяви-розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 : 1) заява - розрахунок № 2568712278-2023-7 від 03.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ. 2) заява - розрахунок № 2568712278-2023-8 від 03.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_3 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -1 1666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ. 3) заява - розрахунок № 2568712278-2023-9 від 25.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ. 4) заява - розрахунок № 2568712278-2023-10 від 25.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ. 5) заява - розрахунок № 2568712278-2023-12 від 14.11.2023р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнято по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів. Питання доцільності фінансування буде розглянуто після отримання відповіді від поліції. 6) Заява - розрахунок № 2568712278-2023-13 від 14.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -1 1666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів. Питання доцільності фінансування буде розглянуто після отримання відповіді від поліції. 7) заява - розрахунок № 2568712278-2023-14 від 29.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - документи в правоохоронних органах, питання доцільності буде розглянуто після отримання відповіді. 8) заява - розрахунок № 2568712278-2023-15 від 29.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - документи щодо обґрунтованості фінансування знаходяться в поліції на розгляді. Питання доцільності фінансування буде розглянуте після отримання відповіді від правоохоронних органів. 9) заява - розрахунок № 2568712278-2023-16 від 04.12.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомоги по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11666,69 грн по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11931,78 грн по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8 522,70 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - отримання відповіді від поліції. документи передано до правоохоронних органів, питання доцільності фінансування буде розглянуте після. 10) заява - розрахунок № 2568712278-2023-17 від 15.12.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8333,35 грн по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11931,78 грн по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8522,70 грн. Заява-розрахунок була фахівцями ГУ ПФУ не прийнята по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів, рішення про обґрунтованість фінансування буде прийнято після отримання відповіді, станом на 18.12.2023 відповідь від Тячівського райвідділу поліції не отримана.
Із позовної заяви слідує, що вимоги позивача пов'язані із необхідністю здійснення фінансування сум, зазначених у вищевказаних заявах-розрахунках.
Проаналізувавши подані заяви розрахунки та додані до них документи, суд вважає, що такі подані з дотриманням вимог Порядку № 12 та Закону № 1105-XIV. При цьому, вказаними нормативно-правовими актами не передбачено подання будь-яких додаткових супровідних документів до заяви-розрахунку.
Суд звертає увагу, що ст. 16 Закону № 1105-XIV містить вичерпний перелік підстав, для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Цей перелік не містить тих підстав, з яких відповідачем були повернуті без задоволення заяви - розрахунки роботодавця.
Крім цього, згідно вимог Порядку №12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Однак, відповідач, повертаючи без задоволення заяви- розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 , не зазначив будь-яких рекомендацій для усунення виявлених помилок та/або недостовірних відомостей. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Щодо покликання відповідача на несплату роботодавцем позивача ФОП ОСОБА_1 єдиного соціального внеску, то суд зазначає, що несплата підприємством страхових внесків не може бути підставою для позбавлення права застрахованої особи на отримання соціальних гарантій, оскільки це призведе до порушення принципу рівності перед законом.
Вказане відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 22.04.2021 р. у справі № 752/20612/17.
Враховуючим правове регулювання спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що пенсійний орган має обов'язок забезпечувати фінансування для надання матеріального забезпечення роботодавця, який, у свою чергу, повинен спрямувати отримані кошти на виплату працівнику матеріального забезпечення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для нездійснення фінансування виплат листка непрацездатності по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 .
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зауважує, що позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити фінансування коштів згідно листків непрацездатності № 8333288-2015728162-1 (за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р.), № 8333288-2015827131-1 (за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р.), № 8778952-2016658733-1 (за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р.), № 8778952-2016779126-1 (за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р.) в розмірі 40454,52 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що нарахування допомоги, яка підлягає до виплати, у розмірі, визначеному позивачем у прохальній частині адміністративного позову в сумі 40454,52 грн, належить до компетенції відповідача, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, з урахуванням дискреційних повноважень органу з визначення підстав та прийняття рішення про призначення допомоги по вагітності та пологах, суд приходить до висновку вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов частково шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року та зобов'язання повторно розглянути заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовну заяву необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 9,, 238, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ - 20453063), щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) для нарахування та виплати ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) допомоги по тимчасовій непрацездатності, згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 за період з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 за період з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 за період з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 за період з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 , згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 за період з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 за період з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 за період з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 за період з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк