про залишення позовної заяви без розгляду
03 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/12869/25
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
30.05.2025 позивачка подала до суду заяву про залишення позовної заяви без розгляду. Вказала, що спір вирішено, оскільки відповідач провів державну реєстрацію народження її дитини.
Вивчивши подану заяву та дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Частиною третьою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Пунктом 5 ч.1 ст. 240 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті (ч.2 ст.240 КАС України).
З аналізу вказаних норм та враховуючи подання клопотання про залишення позову без розгляду до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення.
Крім того, позивачка просить повернути сплачений відповідно до квитанції №16 від 20.05.2025 судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Відповідно до ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI).
Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону №3674-VI визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики (ч.5 ст.7 Закону №3674-VI).
Згідно з п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (з наступними змінами та доповненнями), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до головних управлінь Казначейства подається копія судового рішення, засвідчена належним чином. Копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається платником до відповідного головного управління Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Як свідчать матеріали справи позивачка при зверненні до суду із позов сплатила судовий збір у розмірі 1 211,20 грн, що підтверджується платіжною квитанцією №16 від 20.05.2025 та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо необхідності повернути позивачці сплачений відповідно до квитанції №16 від 20.05.2025 судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись статтею 7 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір"ст. ст.9, ст.ст.139, 142, 143, п. 5 ч. 1 ст. 240, ст.ст. 243, 248, 256, 294 КАС України, -
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211,20, сплачений відповідно до квитанції №16 від 20.05.2025.
Для виконання ухвали суду та повернення судового збору платнику необхідно звернутися до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою про повернення сплаченого судового збору за судовим рішенням по справі №240/12869/25 із обов'язковим зазначенням інформації, передбаченої п. 5 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Єфіменко