Рішення від 03.06.2025 по справі 200/3290/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 року Справа№200/3290/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач 2) про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 184150012998 від 29.04.2025 року щодо не зарахування довідки про заробітну плату № 05 від 26 березня 2014 року за період роботи з січня 1990 року по грудень 1994 року, яка видана ТОВ «Сумигаззбут»;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області врахувати довідку про заробітну плату № 05 від 26 березня 2014 року за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, яка видана ТОВ «Сумигаззбут», та здійснити перерахунок пенсії з 22.04.2025 року із проведенням відповідних виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.04.2025 року позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату № 05 від 26 березня 2014 року, яка була видана ТОВ «Сумигаззбут».

Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 184150012998 від 29.04.2025 року, яке розглянуло заяву за принципом екстериторіальності, позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки копії первинних документів, на підставі яких складена довідка, не надані.

Вважає рішення щодо не врахування довідки про заробітну плату позивача № 05 від 26 березня 2014 року за період роботи з січня 1990 року по грудень 1994 року, яка була видана ТОВ «Сумигаззбут» та відмову у перерахунку пенсії протиправними.

Позивач не погоджується з такими діями і рішенням відповідача, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року вказаний позов залишено без руху у зв'язку із невідповідністю вимогам ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 1 не скористався правом надання письмового відзиву, тому суд розглядає справу на підставі наявних в ній доказів.

Відповідачем 2 28.05.2025 року надано витребувані судом документи з пенсійної справи позивача.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що 22.04.2025 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся з заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі довідки, виданої ТОВ «Сумигаззбут» про заробітну плату № 05 від 26 березня 2014 року за період роботи з січня 1990 року по грудень 1994 року.

Рішенням Головного управління ПФУ в Донецькій області, яке розглянуло заяву за принципом екстериторіальності, № 184150012998 від 29.04.2025 року позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, оскільки копії первинних документів, на підставі яких складена довідка ліквідованого підприємства ТОВ «Сумигаззбут», не надані.

Отже, спірним питанням даної справи є неврахування довідки ліквідованого підприємства ТОВ «Сумигаззбут» про заробітну плату позивача за період роботи з січня 1990 року по грудень 1994 року для здійснення перерахунку пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.

Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону № 1058- IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надані Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.

Відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року (далі - Порядок № 22-1).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення виплати пенсії передбачений Розділом 2 Порядку № 22-1.

За приписами пункту 3 Розділу 2 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Спору між сторонами щодо відсутності записів у трудовій книжці позивача про роботу у ТОВ «Сумигаззбут» немає.

Зокрема, з 25.08.1987 року по 25.01.1991 року та з 26.01.1991 року по 30.05.1995 року позивач працював у Сумському СМУ тресту «Укргазкомунстрой».

Відповідно до довідки № 06 від 26.03.2014 року, виданої ТОВ «Сумигаззбут» про перейменування підприємства Сумське СМУ тресту «Укргазкомунстрой» 01.12.1985 року було перейменоване у Сумське СМУ-14 тресту «Харківгазкоммунстрой».

У зв'язку з ліквідацією Сумського СМУ-14 «Харківгазкоммунстрой» було створено Мале державне підприємство «Сумигазбуд», яке є правонаступником Сумського СМУ-14 тресту «Харківгазкоммунстрой» на підставі регістру № 63 від 19.03.1992 року.

У зв'язку з купівлею-продажом цілісного майнового комплексу Малого державного підприємства «Сумигазбуд», вказане підприємство увійшло до складу ТОВ «Сумигаззбут», яке є правонаступником МДП «Сумигазбуд» на підставі договору купівлі-продажу № 1 від 28.11.2003 року.

Вказана довідка підписана арбітражним керуючим ТОВ «Сумигаззбут» І.В. Шевченко, містить печатку ліквідованого підприємства.

Довідкою, також виданою арбітражним керуючим ТОВ «Сумигаззбут» І.В. Шевченко про заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії № 05 від 26.03.2014 року за період з січня 1990 року по грудень 1994 року підтверджується, що заробітна плата нарахована та виплачена позивачу з січня 1990 по грудень 1994 року.

Крім того, в довідці зазначено, що вона видана на підставі особових рахунків за період січня 1990 року по грудень 1994 року.

Вказаний період відповідає періоду роботи позивача, зазначеному в його трудовій книжці.

В спірній довідці також зазначено, що вона є Додатком 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, відповідно до наведених вище норм права, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення особі пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.

Крім того, частиною третьою статті 44 Закону № 1058-ІV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Проте, пенсійний орган не скористався правом, передбаченим частиною третьою статті 44 Закону № 1058-ІV.

З зазначених підстав суд дійшов висновку про неправомірність не врахування відповідачем спірної довідки, виданої арбітражним керуючим ТОВ «Сумигаззбут» І.В. Шевченко про заробітну плату ОСОБА_1 для обчислення пенсії № 05 від 26.03.2014 року за період з січня 1990 року по грудень 1994 року.

З зазначених підстав відомості щодо заробітної плати позивача за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, зазначені в довідці № 05 від 26.03.2014 року мають бути враховані при перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем 1 не доведено правомірність прийнятого рішення про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії.

Прийнявши неправомірне рішення щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач 1 діяв поза межами статті 19 Конституції України та законів України, не визнавши право позивача на перерахунок пенсії, що призвело до його порушення, а тому воно підлягає захисту судом.

Відтак, спірне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 184150012998 від 29.04.2025 року підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса для листування: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43, код ЄДРПОУ 21108013) (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 184150012998 від 29.04.2025 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з дати первинного звернення - 22.04.2025 року, врахувавши довідку ТОВ «Сумигаззбут» № 05 від 26 березня 2014 року про заробітну плату за період з січня 1990 року по грудень 1994 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 03 червня 2025 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова