04 червня 2025 рокуСправа №640/35959/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головнокомандувача Збройних Сил України Залужний Валерій Федорович про визнання протиправним та скасування окремого положення індивідуального акту, -
ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 2 параграфу 2 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України ОСОБА_3 (по особовому складу) № 362 від 02.09.2021.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На підставі розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ від 25.05.2022 № 898 та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.05.2022 визначено суддю Катющенка В.П. для розгляду адміністративної справи № 640/35959/21.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2022 року прийнято до свого провадження адміністративну справу № 640/35959/21 за позовом ОСОБА_2 до Головнокомандувача Збройних Сил України Залужного Валерія Федоровича про визнання протиправним та скасування наказу в частині. Продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії: спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-321/1/9ДСК від 05.11.2019; спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-322/1/9дкс від 05.11.2019.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону №2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/35959/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2025 суддею Головишцем І.О. прийнято до провадження цю справу.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2025 суддею Головишцем І.О. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головнокомандувача Збройних Сил України ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу в частині - передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Вказана ухвала, з посиланням на норми Закону України «Про державну таємницю», мотивована тим, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва у Головнокомандувача Збройних Сил України ОСОБА_3 було витребувано спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-321/1/9ДСК від 05.11.2019; спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-322/1/9дск від 05.11.2019. Представником відповідача були надані заперечення на відповідь на відзив, в яких зокрема було зазначено, що: - «Дана директива має обмеження ДСК, отже містить інформацію, що становлять службову інформацію. Пересилка даних документів має ряд обмежень. В зв'язку із цим не була долучена до відзиву.».
Отже, як зазначено в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2025, для повного та всебічного встановлення обставин справи необхідно дослідити витребувані Окружним адміністративним судом міста Києва - спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-321/1/9ДСК від 05.11.2019; спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України № Д-322/1/9дск від 05.11.2019, які мають гриф секретності. Разом із цим, головуючий суддя даної справи Голошивець І.О. не має спеціального допуску до державної таємниці.
Також в цій ухвалі від 16.04.2025 зазначено, що у Донецькому окружному адміністративному суді відсутній окремий структурний підрозділ режимно-секретні органи (РСО), а у суддів Донецького окружного адміністративного суду відсутній спеціальний допуск у поєднанні з РСО, що робить неможливим розгляд даної адміністративної справи в Донецькому окружному адміністративному суді без порушення принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі. З урахуванням вищенаведеного, у зв'язку з неможливістю утворити склад суду для розгляду і вирішення справи з повним та всебічним з'ясуванням обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи №640/35959/21 на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, як найбільш територіально наближеного до Донецького окружного адміністративного суду.
На підставі розпорядження голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.05.2025 №18р/І-г справу №640/25959/21 передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у зв'язку із неможливістю утворити склад суду для розгляду справи №640/35959/21, матеріали якої мають містити секретну інформацію, передбачену «Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затверджених наказом Служби безпеки України №440 від 12.08.2005.
03.06.2025 справа №640/35959/21 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, та згідно протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 03.06.2025 розподілена судді Калугіній Н.Є.
Під час вирішення питання щодо прийняття до провадження справи №640/35959/21, суддею встановлено, що матеріали справи не містять документів з грифом «таємно», про надходження таких документів від учасників цієї справи посадовими особами режимно-секретного органу Дніпропетровського окружного адміністративного суду суддю також не повідомлено.
Крім того, у запереченням на відповідь на відзив, відповідач зазначав про документи, які мають обмеження «ДКС», отже містять службову інформацію. Однак, присвоєння документу грифу «для службового користування» не свідчить про те, що такий документ містить державну таємницю, передбачену Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженим наказом Служби безпеки України №440 від 12.08.2005 року. До того ж. таких документів відповідач до матеріалів справи так і не надав.
Відповідно, відсутні підстави для направлення справи №640/35959/21 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, у зв'язку із неможливістю утворити склад суду для розгляду справи №640/35959/21, матеріали якої мають містити секретну інформацію, передбачену «Зводом відомостей, що становлять державну таємницю, затверджених наказом Служби безпеки України №440 від 12.08.2005.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Частинами першою та третьою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись положеннями ст. 29, 248, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративну справу №640/35959/21 за позовом ОСОБА_1 до Головнокомандувача Збройних Сил України ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу в частині, передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Калугіна