Рішення від 04.06.2025 по справі 160/31182/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 рокуСправа №160/31182/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 22.11.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

-визнати дії військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 жовтня 2024 року під час винесення довідки (постанови) «Про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби» - протиправними;

-визнати постанову (довідку) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 жовтня 2024 року «Про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби», - протиправною;

-скасувати постанову (довідку) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 жовтня 2024 року «Про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що військово-лікарською комісією при проведенні медичного огляду допущено процедурні порушення, які мають наслідком визнання протиправною та скасування довідки про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби. Вказує, що відповідачем при проведенні військово-лікарської комісії не було враховано ряд захворювань позивача, зазначених у долученій до позовної заяви медичній документації. Також, під час проведеного медичного огляду позивач був позбавлений реалізації визначеного Положенням №402 права надати лікарям медичні документи, що характеризують його стан здоров'я. Позивач заперечує проведення військово-лікарською комісією загального аналізу крові. Стверджує, що зазначені в Картці обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного відомості щодо результатів додаткових методів обстеження не відповідають дійсності. Звертає увагу, що відповідачем 2 відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) позивачем не внесено до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, на підтвердження чого надав копію витягу із застосунку «Резерв+». Вважаючи протиправним процедурні порушення, допущені під час проведення медичного огляду позивача, звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

05 грудня 2024 року від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач 2 вказує, що питання дотримання процедури прийняття висновку (оформлення довідки) ВЛК №4/1-4359 від 24.10.2024 та отримання екземпляру довідки позивачем не порушувалося. Також, відповідач повідомив, що другий екземпляр довідки №4/1-4359 від 24.10.2024 знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Наполягає на дотриманні процедури проведення медичного огляду. З цих підстав у задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

24.10.2024 ОСОБА_1 проходив медичний огляд у військово-лікарській комісії Дніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для визначення ступеня придатності до військової служби під час мобілізації.

Дана обставина підтверджується карткою обстеження та медичного огляду кандидата на військову службу від 24.10.2024 та довідкою військово-лікарської комісії №4/1-4359 від 24.10.2024.

Відповідно до наявної в матеріалах справи виписки із медичної карти стаціонарного хворого від 17.09.2018 №36188 позивачу встановлено наступний клінічний діагноз: дискогенна компресійно-ішемічна полірадикулопатія L4-L5, L5-SI праворуч, хронічно-рецидивуючий перебіг, стадія загострення, стійкий виражений больовий, м'язово-тонічний, з корінцевим (L5) синдромами, легким парезом правої стопи, синдромом нейрогенної переміжної оболонки хребта на фоні остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта, на фоні протрузії дисків L4-L5, грижі диска L5-S1, з ознаками стенозування хребтового каналу. Порушення функції хребта І-ІІ ступеня. Помірне порушення ходи та пересування.

Згідно з випискою із медичної карти стаціонарного хворого травматалогічного відділення КНП «МКЛ 16» ДМР (форма №027/о) від 18.02.2019 позивачу встановлено наступний діагноз: гостра закрита черепно-мозкова травма з пошкодженням обох лобових та правої тім'яної долей. Посттравматичний набряк мозку зі зміщенням серединних структур праворуч на 4мм. Субарахноїдальний крововилив у правій лобовій ділянці (за даними СКТ 04.02.2019). Забій головного мозку ІІ-ІІІ ст. Лівосторонній виражений геміпарез. Виражений цифалгічний синдром. Координаторна недостатність.

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого від 17.06.2021 №25179, ОСОБА_1 встановлено наступний діагноз: наслідки важкої черепно-мозкової травми з ушкодженням обох лобних та правої тім'яної долей. САК в обох лобних та правій тім'яній області (за даними СКТ ГМ від 04.02.2019). Посттравматичні атрофічно-гліозні зміни обох лобних та правої тім'яної долі (за даними МРТ від 08.03.2021). Забій головного мозку ІІ-ІІІ ступеня. Лівосторонній помірний геміпарез. Помірний атактичний синдром. Помірна координаторна недостатність. Помірний цефалгічний синдром. Дискогенна мієлорадикулопатія С4-С7, хронічно-рецидивуючий перебіг, стадія загострення, стійкий виражений больовий синдром, м'язково-тонічний синдром із легким тетрапарезом до помірного у лівих кінцівках, провідниковий тип порушення чутливості на фоні остеохондрозу шийного відділу хребта з протрузіями дисків на рінях С4-С5, С5-С6, С6-С7 з відносим стенозом спинномозкового каналу в сегментах С5-С6. Дискогенна компресійно-ішемічна полирадикулопатія L4-L5, L5-S1 справа, хронічно-рецидивуючий перебіг, стадія загострення, стійкий виражений больовий, м'язово-тонічний, корінцевий (L5) синдром, з легким парезом правої стопи, синдром нейрогенної переміжної кульгавості на фонді остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта, протрузії дисків L4-L5, на фоні грижі МХД L4- S1, стенозу СМК. Помірне порушення ходи та пресування.

З картки обстеження та медичного огляду кандидата на військову службу від 24.10.2024 вбачається, що на підставі графи ІІ Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії солдата запасу ОСОБА_1 від 24.10.2024 №4/1-4359 визнано придатним до військової служби на підставі графи ІІ Розкладу хвороб.

Не погодившись з результатами проведеного медичного огляду та прийнятим відповідачем 1 рішенням про придатність позивача до військової служби, останній звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За приписами частини першої статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Зі змісту положень статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.

Частина п'ята статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пункти 1.1. Розділу ІІ Положення №402 передбачають, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності, зокрема, до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно до пункту 2.1. глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК (пп. 2.5.4 п.2.5 глави 2 розділу І Положення №402).

Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (пп.2.3.1 п.2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).

За змістом пунктів 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці, військовозобов'язані підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії. Серед основних завдань військово-лікарської комісії є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних. За результатами медичного огляду військово-лікарська комісія відповідного рівня, зокрема встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення, про що зазначається в довідці ВЛК. Штатні і позаштатні військово-лікарські комісії з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються вищим штатним військово-лікарські комісії. Рішенням штатної військово-лікарської комісії може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Верховний Суд в постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зауважив, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І, пункту 1.4 глави І розділу ІІ Положення №402.

Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.

За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об'єктивної інформації про стан її здоров'я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 14 днів (підпункт 2.8.6 глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до п.1.2. глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.

Відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вносяться до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у встановленому законодавством порядку.

Згідно з п.3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України» шляхом електронної інформаційної взаємодії.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.

Суд також звертає увагу, що відповідно до п.74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок №560), резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.

Згідно з п. 75 Порядку №560 придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони.

До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я та класифікатором медичних інтервенцій, затвердженими відповідними наказами Мінекономіки.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (пункт 3.1. глави 3 Розділу ІІ Положення №402).

З п. 3.4 глави 3 розділу ІІ вбачається, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" (пункт 3.8. Розділу ІІ Положення №402).

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу, інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Повертаючись до обставин справи, що розглядається, суд звертає увагу на такі обставини.

Судом встановлено, що військова-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами медичного огляду ОСОБА_1 прийняла рішення, оформлене Довідкою військово-лікарської комісії №4/1-4359 від 24.10.2024, про його придатність до військової служби.

На думку позивача, таке рішення є протиправним, оскільки відповідачем 1 не було взято до уваги наявні у позивача хвороби, що зафіксовано у відповідних виписках з медичних установ. При цьому, внаслідок протиправних дій відповідача 2 під час направлення позивача на медичний огляд позивач не зміг надати лікарям наявну у нього медичну документацію під час проведення медичного огляду.

Попри те, що суд не вправі надавати оцінку діям лікарів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК в межах дотримання процедури прийняття оскаржуваного висновку.

Так, з діючого на момент виникнення спірних правовідносин правового регулювання вбачається, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку №560.

Зазначене направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду видається військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Натомість, ІНФОРМАЦІЯ_2 в цій частині було порушено вимоги Порядку №560 та Положення №402.

Зокрема, направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду ОСОБА_1 не видавалося. Доказів протилежного відповідачем 2 до суду не надано, в тому числі, витягу з Журналу реєстрації направлень на військово-лікарську комісію та направлення з відміткою про отримання позивачем.

Відтак, знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи зазначені позивачем у позові обставини про примусове доставлення ОСОБА_1 до медичної установи для проходження військово-лікарської комісії.

Зазначені протиправні дії відповідача 2 позбавили в подальшому позивача можливості надати військово-лікарській комісії всю наявну у нього медичну документацію щодо встановлених йому діагнозів.

Суд наголошує на тому, що пункт 75 Порядку №560 містить імперативну норму щодо врахування кожним лікарем, який проводить медичний огляд, поданих військовозобов'язаним скарг та об'єктивних даних, виявлених у процесі медичного огляду.

Також, лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

В спірних правовідносинах позивач з вини ІНФОРМАЦІЯ_1 був позбавлений можливості надати медичні документи, що характеризують його стан здоров'я, що є, на переконання суду, істотним порушенням процедури проведення медичного огляду.

Щодо неврахування Розкладу хвороб при прийнятті оскаржуваної постанови про придатність позивача до військової служби.

Судом встановлено, що відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого від 17.06.2021 №25179, ОСОБА_1 встановлено наступний діагноз: наслідки важкої черепно-мозкової травми з ушкодженням обох лобних та правої тім'яної долей. САК в обох лобних та правій тім'яній області (за даними СКТ ГМ від 04.02.2019). Посттравматичні атрофічно-гліозні зміни обох лобних та правої тім'яної долі (за даними МРТ від 08.03.2021). Забій головного мозку ІІ-ІІІ ступеня. Лівосторонній помірний геміпарез. Помірний атактичний синдром. Помірна координаторна недостатність. Помірний цефалгічний синдром. Дискогенна мієлорадикулопатія С4-С7, хронічно-рецидивуючий перебіг, стадія загострення, стійкий виражений больовий синдром, м'язково-тонічний синдром із легким тетрапарезом до помірного у лівих кінцівках, провідниковий тип порушення чутливості на фоні остеохондрозу шийного відділу хребта з протрузіями дисків на рінях С4-С5, С5-С6, С6-С7 з відносим стенозом спинномозкового каналу в сегментах С5-С6. Дискогенна компресійно-ішемічна полирадикулопатія L4-L5, L5-S1 справа, хронічно-рецидивуючий перебіг, стадія загострення, стійкий виражений больовий, м'язово-тонічний, корінцевий (L5) синдром, з легким парезом правої стопи, синдром нейрогенної переміжної кульгавості на фонді остеохондрозу попереково-крижового відділу хребта, протрузії дисків L4-L5, на фоні грижі МХД L4- S1, стенозу СМК. Помірне порушення ходи та пресування.

Зазначені у виписці із медичної карти стаціонарного хворого від 17.06.2021 №25179 діагнози ОСОБА_1 підпадають, як мінімум, під декілька статей Розкладу хвороб. Зокрема, радикулопатія - під статтю 23 Розкладу хвороб, геміпарез та тетрапарез - статтю 41 Розкладу хвороб, остеохондроз - статтю 64 Розкладу хвороб.

Також, з матеріалів справи вбачається, що позивач переніс важку черепно-мозкову травму з ушкодженням обох лобних та правої тім'яної долей.

Натомість, з Картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного вбачається, що будь-яких порушень функцій органів та систем позивач не має, що не відповідає наявній в матеріалах справи медичній документації.

Відтак, в оскаржуваній довідці військово-лікарської комісії №4/1-4359 від 24.10.2024, за результатами проведеного 24.10.2024 медичного огляду ОСОБА_1 не надана оцінка ступеню придатності позивача до військової служби в контексті застосування відповідних статей Розкладу хвороб, до яких включено ті діагнози, що містяться в наданій позивачем до суду медичній документації.

Окрім зазначених вище порушень, знайшли свого підтвердження обставини щодо невнесення відповідачем 2 відомостей про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) ОСОБА_1 до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Також, в порушення Положення №402 оскаржувана позивачем довідка ВЛК не була видана позивачу по завершенню медичного огляду, що повинно підтверджуватися копією довідки з підписом військовозобов'язаного про ознайомлення та датою.

Відповідачами не спростовано допущені ними порушення під час направлення позивача на медичний огляд та під час такого огляду.

Натомість, суд відхиляє доводи відповідача про те, що позивачем не порушувалося питання видачі йому оскаржуваної довідки, з огляду на таке.

Зазначена позиція відповідача суперечить вимогам Положення №402, яке передбачає обов'язок відповідача по завершенню медичного огляду ознайомити військовозобов'язаного з результатами такого огляду та вручити довідку ВЛК, що в спірних правовідносинах зроблено не було.

А тому, суд погоджується з доводами позивача про те, що військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 під час проведення медичного огляду допущено істотні порушення, які призвели до протиправності складеної довідки про придатність позивача до військової служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд констатує, що оскаржувана постанова про придатність позивача до військової служби прийнята необґрунтовано, без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, непропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Відтак, оскаржуване позивачем рішення не відповідає критеріям, визначеним в ч. 2 ст. 2 КАС України у зв'язку із чим Довідка ВЛК від 24.10.2024 №4/1-4359 підлягає скасуванню.

Натомість, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дій військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 під час винесення довідки (постанови) від 24 жовтня 2024 року №4/1-4359, оскільки це не є ефективним способом захисту.

Так, встановлена судом протиправність дій відповідача 2 вже стала підставою для визнання протиправною та скасування довідки від 24 жовтня 2024 року №4/1-4359 і, відповідно, задоволення позовних вимог в цій частині.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню, а сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн. стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову (довідку) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24 жовтня 2024 року №4/1-4359 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійко) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон