Ухвала від 04.06.2025 по справі 755/869/25

Справа №:755/869/25

Провадження №: 1-кс/755/1833/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2025 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , в режимі відеоконференцзв'язку, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Києві клопотання слідчого в ОВС - криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024010000000059, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2024 р., за підозрою:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки України, м. Коростень, Житомирської області, громадянки України, документованої паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Центральним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в Криму, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.111 КК України,

встановив:

До Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого в ОВС-криміналіст 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024010000000059, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2024 року, погоджене прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Так, з матеріалів клопотання вбачається, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024010000000059, відомості про яке 23.09.2024 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у період лютого - березня 2014 року, представниками РФ, в порушення міжнародно-правових норм, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, було організовано і проведено незаконний «референдум щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації. Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, зокрема ст. ст. 1-3 визначено, що сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії РФ з 20 лютого 2014 року.

Не зважаючи на це, у громадянки України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 01.07.2014 року, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин виник стійкий, злочинний умисел, направлений на вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, обороноздатності, державній та економічній безпеці України, шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту.

Так, ОСОБА_5 , з липня 2001 року до моменту окупації РФ АР Крим, працювала у різних державних освітніх закладах, установах, організаціях, які в свою чергу в ходять в систему Міністерства освіти і науки України. Так, 28.11.2012 на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 1020-6/12 громадянку України ОСОБА_5 призначено на посаду міністра освіти і науки, молоді і спорту Автономної Республіки Крим, після чого, 17.12.2012 ОСОБА_5 власноручно подала заяву про внесення змін до відомостей про юридичну особу «Міністерство освіти і науки, молоді і спорту Автономної Республіки Крим», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у якій визначає себе керівником міністерства.

Відповідності до ст. 17 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, громадяни, які зараховувалися для проходження на державну службу, складали відповідну присягу державного службовця, а також, згідно зі ст. 10 вказаного Закону, зобов'язувалися додержуватись Конституції України та інших актів законодавства України.

Після цього, 27.02.2014 на підставі рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим № 1643-6/14 ОСОБА_5 , звільнено з посади міністра освіти і науки, молоді і спорту Автономної Республіки Крим та припинено її повноваження.

Проте, під час окупації Російської Федерації Автономної Республіки Крим, у липні 2014 року громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи факт наявності збройного конфлікту, перебуваючи у м. Сімферополь, АР Крим, будучи проросійськи налаштованою та маючи негативне ставлення до діючої на той час влади України, маючи достатній рівень знань та професійних навичок, умисно здійснила перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, працевлаштувавшись на роботу у незаконні органи влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Так, реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, ОСОБА_5 , діючи умисно в інтересах РФ на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України, перебуваючи у м. Сімферополь АР Крим, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, на підставі Указу так званого «виконуючого обов'язки голови Республіки Крим ОСОБА_7 » № 108-У від 01.07.2014 року, за погодженням з представниками держави-агресора окупанта - РФ, призначена на посаду міністра освіти, науки та молоді Республіки Крим (мовою оригіналу - министр образования, науки и молодежи Республики Крым), перейшовши у такий спосіб на бік ворога в період збройного конфлікту, після чого розпочала виконання функцій представника окупаційних органів влади, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

В подальшому, громадянка України ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправність своєї діяльності та не відмовляючись від її здійснення, керуючись незаконними нормативно-правовими актами окупаційної влади, міжнародними договорами, Конституцією РФ, Законами РФ, актами президента РФ та уряду, на підставі власного волевиявлення, забезпечивши при цьому стале функціонування, впровадження освітніх та наукових програм РФ, так званого «Министерство образования, науки и молодежи Республики Крым» та його безперервну роботу, впродовж до 27.11.2019 року, де на підставі Указу так званого «голови Республіки Крим ОСОБА_7 » № 441-У від 27.11.2019 прийнято відставку ОСОБА_5 за власним бажанням та звільнено її від державної посади міністра освіти, науки та молоді Республіки Крим.

23.09.2024 громадянці України ОСОБА_5 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

15.11.2024 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 232 (7892) від 15.11.2024 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та повістку про виклик останньої до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 19.11.2024, 20.11.2024 та 21.11.2024 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Разом з цим, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістка про її виклик направлені на встановлений в ході досудового розслідування мобільний номер телефону НОМЕР_3 у застосунку «Телеграм».

Однак, остання на виклик не з'явилась та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 особисто не вручене, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Відповідно до відомостей ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 01.01.2019 по 21.10.2024 відомостей стосовно ОСОБА_5 в базі даних не виявлено.

У зв'язку з тим, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності і її місцезнаходження невідоме, 22.11.2024 ОСОБА_5 оголошена у розшук, здійснення якого доручено співробітникам Департаменту захисту національної державності.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_5 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: матеріалами Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України; допитом свідка ОСОБА_8 від 31.10.2024; протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_8 від 31.10.2024; допитом свідка ОСОБА_9 від 31.10.2024; протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_10 від 31.10.2024; відповіддю Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; відповіддю Офісу Президента України; відповіддю Пенсійного фонду України; відповіддю Головного центу обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України; відповіддю Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України; відповіддю Міністерства освіти і науки України; висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/111-24/64920-ФП; протокол огляду від 02.11.202); протоколом огляду від 02.11.2024; протокол огляду від 02.11.2024; протоколом огляду від 08.11.2024; протоколом огляду від 08.11.2024; протокол огляду від 11.11.2024; протоколом огляду від 12.11.2024; протоколом огляду від 12.11.2024; протоколом огляду від 13.11.2024; протоколом огляду від 13.11.2024; протокол огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 28.11.2024.

На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного ДЗНД СБ України.

Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України; а також те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив його задовольнити.

Захисник заперечував щодо задоволення клопотання слідчого посилаючись на необґрунтованість вказаного клопотання.

Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що в провадженні слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим перебуває кримінальне провадження № 42024010000000059, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України. Процесуальне керівництво здійснює Прокуратура АР Крим та м. Севастополя. Кримінальне провадження зареєстроване за фактом переходу на бік ворога міністра освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, підтримку окупації Криму та сприяння окупаційним органам.

23.09.2024 громадянці України ОСОБА_5 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

15.11.2024 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 232 (7892) від 15.11.2024 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та повістку про виклик останньої до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 19.11.2024, 20.11.2024 та 21.11.2024 в період часу з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Крім того, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістка про її виклик направлені на встановлений в ході досудового розслідування мобільний номер телефону НОМЕР_3 у застосунку «Телеграм».

Однак, остання на виклики не з'явилася та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Постановою слідчого в ОВС-криміналіст 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 оголошено в розшук підозрювану ОСОБА_5 , у зв'язку із переховуванням останньої від органу досудового розслідування.

Відповідно до повідомлення т.в.о. начальника Департаменту захисту національної державності СБУ ОСОБА_11 , від 06.09.2024 року №5/3/4-14026, в ході проведення заходів із захисту національної державності отримано інформацію про перехід на бік ворога в умовах воєнного стану, надання фноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, пособництво у вчиненні умисних дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості на тимчасово окупованій території АР Крим громадянки України ОСОБА_5 , яка до військового вторгнення рф та окупації АР Крим займала посаду міністра освіти і науки, молоді та спорту АР Крим. Орієнтовно, в березні-квітна 2014 року ОСОБА_5 перейшла на бік окупаційної влади рф та була призначена на аналогічну посаду в окупаційному уряді, а саме - міністра освіти, науки і молоді т.зв. «Республіки Крим».

На виконання доручення слідчого департаментом захисту національної державності управління контррозвідувальних заходів з протидії посяганням на територіальну цілісність України надано інформацію від 24.10.2024 року №5/3/4-16088, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_5 документована паспортом громадянина рф НОМЕР_4 , СНИЛС (рф) НОМЕР_5 , ІНН (рф) НОМЕР_6 , моб. Телефон НОМЕР_3 , НОМЕР_7 , Email: ІНФОРМАЦІЯ_2 . Має у власності автомобіль «Mercedes-Benz», модель «GLK-Klasse/GLC», державний номер НОМЕР_8 . Встановлені діючі акаунти в соціальних мережах: «ВКонтакте», «Однокласники», «Телеграм». Також в мережі Інтернет встановлено факти, які підтверджують зайняття посади міністра освіти і науки, молоді та спорту Автономної республіки Крим (ТОТ АР Крим, м.Сімферополь, вул.Совнаркомовська,3) та міністра освіти, науки і молоді т.зв. «Республіки Крим».

На виконання доручення слідчого департаментом захисту національної державності управління контррозвідувальних заходів з протидії посяганням на територіальну цілісність України надано інформацію від 29.10.2024 року №5/3/4-16239, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_5 володіє земельною ділянкою площею 0,1 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_2 . В період з 28.10.2019 року по т.ч. ОСОБА_5 державний кордон України та адміністративний кордон України з тимчасово окупованими територіями не перетинала та перебуває у м.Сімферополь ТОТ АР Крим.

Також встановлені свідки можливої протиправної діяльності ОСОБА_5 , а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 . Свідки ОСОБА_8 , ОСОБА_9 в подальшому шляхом впізнання за фотознімками вказали на ОСОБА_5 , що підтверджується відповідними протоколами.

На виконання доручення слідчого департаментом захисту національної державності управління контррозвідувальних заходів з протидії посяганням на територіальну цілісність України надано інформацію від 26.11.2024 року №5/3/4-18150, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_5 документована посвідченням водія серії НОМЕР_9 , виданого 07.12.1999 ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Сімферополь, Сімферопольського та Бахчисарайського районів.

На виконання доручення слідчого департаментом захисту національної державності управління контррозвідувальних заходів з протидії посяганням на територіальну цілісність України надано інформацію від 28.10.2024 року №5/3/4-18662, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_5 з 02.12.2019 року і по теперішній час займає посаду директора муніципальної бюджетної установи «Ліцей Кримської весни» (юридична адреса: ТОТ АР Крим, Сімферопольський район, с.Мирне, вул. Кримської весни, 2). Фактично ОСОБА_5 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

На виконання доручення слідчого департаментом захисту національної державності управління контррозвідувальних заходів з протидії посяганням на територіальну цілісність України надано інформацію від 09.12.2024 року №5/3/4-18706, відповідно до якої встановлено, що ОСОБА_5 в період з 09.12.2019 року по т.ч. ОСОБА_5 державний кордон України та адміністративний кордон України з тимчасово окупованими територіями не перетинала та перебуває у м.Сімферополь ТОТ АР Крим.

Згідно відповіді з Офісу Президента України від 08.10.2024 № 18-01/1746 на запит слідчого, матеріали щодо припинення громадянства України ОСОБА_5 , згідно з поданою нею заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України питань громадянства, не надходили.

Відповідно до інформації Пенсійного фонду України від 31.10.2024 року №2800-060203-5/66974, в період з 12.03.2011 року надходили відрахування щодо ОСОБА_5 від страхувальника - Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АР Крим.

Відповідно до відповіді Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №19-72462/18/24 від 21.10.2024 року щодо перетинання в період з 01.01.2019 по 21.10.2024 держаний кордон України, лінію розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянкою України ОСОБА_13 в Базі даних не виявлено.

Згідно відомостей Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надала паспорт громадянина України серії НОМЕР_10 , оформлений Центральним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в Криму 22.11.1996 при оформлені 11.11.2011 року органом видачі 8099 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_11 Місце проживання ОСОБА_5 станом на 11.11.2011 року значиться за адресою: АДРЕСА_3 . Станом на теперішній час ОСОБА_5 у встановленому законом порядку до територіальних органів ДМС та їх територіальних підрозділів з питання оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорту громадянина України серії НОМЕР_10 , паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_11 , не зверталась.

Висновком експерта №СЕ-19/111-24/64920-ФП від 21.02.2024 встановлено, що на відеофайлі, в центральній часині відео, де знаходиться особа, яка підписана як « ОСОБА_14 министр образования, науки и молодежи Республики Крым», зображена саме ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до листа головного редактора газети «Кримська світлиця» ОСОБА_15 , на підставі моніторингу та документування порушень прав на освіту українською мовою в окупованому Криму, інформаційній компанії для підвищення обізнаності, юридичні заходи для притягнення винних до відповідальності та співпрацю з органами державної влади України, виявлено, що ОСОБА_5 будучи міністром з 2014 по 2019 роки, здійснювала протиправні заходи щодо контролю та реалізації системи мілітаризації освіти для українських дітей і впроваджувала російські стандарти освіти у незаконно анкетованому Криму.

ОСОБА_5 як «голова колегії» т.зв. «Министерства образования, науки и молодежи республики Крым» принмала ряд рішень о 2017 році. Також встановлено діяльність т.зв. міністра ОСОБА_5 за результатами огляду відповідних вебсайтів.

Отже, наведені вище обставини дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 умисно переховується від слідства та суду за межами України, на непідконтрольній, тимчасово окупованій території України та перебуває у розшуку.

Притягнути підозрювану ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється можливим.

Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442,4421, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших кримінальних правопорушень не допускається, крім випадків, коли кримінальні правопорушення вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Так, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

Водночас, обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

А тому, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Одночасно, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя приходить до висновку, що дані які вказують на її обґрунтованість, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується долученими до матеріалів клопотання даних, а саме: матеріалами Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України; допитом свідка ОСОБА_8 від 31.10.2024; протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_8 від 31.10.2024; допитом свідка ОСОБА_9 від 31.10.2024; протоколом пред'явлення для впізнання за фотознімком за участі свідка ОСОБА_10 від 31.10.2024; відповіддю Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів; відповіддю Офісу Президента України; відповіддю Пенсійного фонду України; відповіддю Головного центу обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України; відповіддю Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України; відповіддю Міністерства освіти і науки України; висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/111-24/64920-ФП; протокол огляду від 02.11.202); протоколом огляду від 02.11.2024; протокол огляду від 02.11.2024; протоколом огляду від 08.11.2024; протоколом огляду від 08.11.2024; протокол огляду від 11.11.2024; протоколом огляду від 12.11.2024; протоколом огляду від 12.11.2024; протоколом огляду від 13.11.2024; протоколом огляду від 13.11.2024; протокол огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 15.11.2024; протоколом огляду від 28.11.2024 та іншими матеріалами у їх сукупності.

А тому, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 могла вчинити інкриміноване йому кримінальне правопорушення.

У зв'язку з наведеним, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться у поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність останнього до кримінального правопорушення, за викладених у клопотанні обставин.

Поряд з цим, при розгляді даного клопотання, суд враховує, що відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваної в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Як вбачається з наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження 23.09.2024 громадянці України ОСОБА_5 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру було вручене 15.11.2024 року, відповідно до вимог КПК України шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий Кур'єр», що є друкований засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Крім того, постановою слідчого в ОВС-криміналіст 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 оголошено в розшук підозрювану ОСОБА_5 , у зв'язку із переховуванням останньої від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Наведене, дає слідчому судді достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 умисно переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо ряду злочинів, зокрема, передбаченого ст. 111 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_5 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого в ОВС-криміналіста 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в АР Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024010000000059 від 23.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 7, 297-1 - 297-4, 309, 372, 532 КПК України, слідчий суддя,

ухвалив:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024010000000059, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 23.09.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1