Номер провадження 3/754/2188/25
Справа №754/7504/25
Іменем України
03 червня 2025 року м.Київ
Суддя Деснянського районного суду м. Києва Бабко В. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживає за адресою:
АДРЕСА_1
РНОКПП НОМЕР_1
за ст. 124 КУпАП,
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 322491 від 06.05.2025 зазначено, що 06.05.2025 о 19год 30хв, в м. Києві по вул. Гната Хоткевича 1, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом "Шкода", державний номер НОМЕР_2 , під час перестроювання не надав перевагу в русі транспортному засобу "Мерседес", державний номер НОМЕР_3 , який рухався в попутному напрямку по тій смузі на яку мав намір перестроюватись. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Водій своїми діями порушив п. 10.3 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КпАП України.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - в судове засідання з'явився, свою вину в скоєному правопорушенні не визнав та пояснив, що 06.05.2025 в його автомобіль "Шкода", державний номер НОМЕР_2 , в"їхав автомобіль "Мерседес", державний номер НОМЕР_3 , після чого водій останнього автомобіля залишив місце ДТП. Вказував, що ним не порушувались Правила дорожнього руху, а працівники поліції не це уваги не звернули.
Дослідивши матеріали справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 322491 від 06.05.2025, схему місця ДТП, пояснення, суд дійшов до такого.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. (ст. 1 КУпАП).
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 124 КУпАП порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Крім того, відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
При складанні протоколу інспектором УПП повинно бути з'ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, але встановлені при дослідженні справи обставини свідчать про неналежне з'ясування всіх обставин інспектором, що призвело до прийняття неправильного рішення по справі.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до п.43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey, п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Стаття 19 Конституції України, передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Суд установив, що працівниками поліції не виконані приписи Кодексу України про адміністративні правопорушення та Правил дорожнього руху України, адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , не відображає обставин, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №322491 від 06.05.2025.
А саме, зі схеми місця ДТП вбачається лише один учасник дорожньо-транспортної пригоди. Відомостей з яким транспортним засобом відбулось зіткнення автомобіля "Шкода", державний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 - схема місця ДТП не містить.
Крім того, протокол адімністративного правопрушення серії ЕПР1 №322491 від 06.05.2025, містить посилання на технічний запис відеозапису 473511. Однак відеодиску з відеозаписом, матеріали справи також не містять.
Отже судом установлено, що дії ОСОБА_1 із врахуванням дорожньо-транспортної обстановки відповідали Правилам дорожнього руху України, порушення вимог п. 10.3. ПДР України судом не встановлено.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність складу адміністративного правопорушення.
Ураховуючи викладене вище, дотримуючись завдань приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вважає, що необхідно закрити справу за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Керуючись Конституцією України, Правилами дорожнього руху України, статтями 7, 9, 124, 247, 251, 247, 284, 294 КУпАП, суд,
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення в Київський апеляційний суд.
Суддя В. В. Бабко