Справа № 541/1939/25
Номер провадження 2-а/541/58/2025
іменем України
29 травня 2025 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Вірченко О.М.,
за участю секретаря судового засідання Циганової Ю.М.,
представника позивача Яковенка Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, поліцейського Миргородського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області Пугач Альбіни Юріївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ГУНП в Полтавській області, поліцейського Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Пугач А.В. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, мотивуючи свої вимоги наступним. Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 4692970, винесеної 09 травня 2025 року інспектором Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Пугач А.В., Шубіну А.В. притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 510 грн за ч. 2 ст. 122 КУпАП за те, що 09 травня 2025 року о 21 год 35 хв. в м. Миргороді по вул. Гоголя, 16 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не подала сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушила п. 9.2.б ПДР України, а також на вимогу працівників поліції не увімкнула світлову аварійну сигналізацію, чим порушила п. 9.9.б ПДР України, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 122 КУпАП, ст. 125 КУпАП. Позивачка вважає вказану постанову незаконною, оскільки на вимогу патрульної поліції зупинила свій автомобіль. При цьому з метою не створення незручностей іншим учасникам дорожнього руху вона заїхала у «спеціальний карман безпеки», який є стоянкою для автомобілів, з огляду на що не було необхідності вмикати аварійну світову сигналізацію. Вважає, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам закону, оскільки вона винесена з порушенням установленого порядку накладення адміністративних стягнень, ґрунтується на неповному та необ'єктивному розгляді справи про адміністративне правопорушення, за відсутності належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт її неправомірних дій, а отже не підтверджує наявність адміністративного правопорушення та інші обставини, що мають значення для прийняття рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Докази, якими керувався інспектор поліції при винесенні постанови, відсутні та у постанові не зазначені. Позивачка вважає, що розгляд справи відповідачем носив формальний характер. Розгляд уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення на місці вчинення правопорушення суперечить вимогам щодо об'єктивного і справедливого розгляду справи про адміністративне правопорушення та призводить до порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених у ст. 268 КУпАП, зокрема - право користуватися юридичною допомогою адвоката, заявляти клопотання, подавати докази по справі тощо. Оскаржувану постанову винесено без дослідження усіх обставин справи, не враховано пояснення та заперечення позивачки, які взагалі не були зафіксовані жодним чином. В зв'язку із зазначеним просила скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення від 09 травня 2025 року серії ЕНА № 4692970 про накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, про розгляд справи повідомлена належим чином (а.с. 9).
Представник позивачки в судовому засіданні просив позов задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник ГУНП у Полтавській області в судове засідання не з'явився, надав відзив, в якому заперечував проти задоволення позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи наступним. Зазначені в постанові правопорушення зафіксовані на відеореєстратор поліцейського транспортного засобу, бодікамеру, На його думку факт вчинення правопорушень є доведеним, немає жодних підстав для скасування постанови. Позивачкою не надано жодного доказу на спростування обставин, які викладені в оскаржуваній постанові (а.с. 18-21).
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши думку представника позивачки, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 09 травня 2025 року серії ЕНА № 4692970, складеної інспектором Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області Пугач А.В., 09 травня 2025 року о 21 год 35 хв. в м. Миргороді по вул. Гоголя, 16 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не подала сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушила п. 9.2 «б» ПДР України, ст. 125 КУпАП, також на вимогу працівників поліції не увімкнула світлову аварійну сигналізацію, чим порушила п. 9.9 «б» ПДР України, тобто скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.
У відповідності з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За загальними правилами ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За визначенням, наведеним у ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до с. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
В даному випадку оскаржуваною постановою позивача притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу на підставі ст. 125 КУпАП за не увімкнення світлової аварійної сигналізації та ч. 2 ст. 122 КУпАП за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку.
Згідно зі ст. 125 КУпАП інші порушення правил дорожнього руху, крім передбачених статтями 121-128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, тягнуть за собою попередження.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 9.2.б ПДР України, водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
Згідно з п. 9.9.б ПДР України аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена у разі зупинки на вимогу поліцейського.
На підтвердження вини позивачки у вчиненні адміністративного правопорушення відповідачем долучено диск із відеозаписом, з огляду на який суд вважає недоведеним факт правопорушення, інкримінованого позивачці в частині порушення ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Так, під час перегляду вказаного відеозапису судом встановлено, що з відеозапису не можна точно встановити, що ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом KIA SOUL, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не подала сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом, а також ОСОБА_1 зупинила автомобіль на стоянці, а тому небуло необхідності у включенні світлової аварійної сигналізації.
Інших доказів вчинення позивачкою порушення п. 9.2.б, п. 9.9.б ПДР України, крім відеозапису (пояснень водія, показань свідків тощо), відповідачем до матеріалів справи не додано.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки відповідачем не було надано суду належних доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а провадження по справі необхідно закрити.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 160-163 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, поліцейського Миргородського районного відділу поліції ГУНП в Полтавській області Пугач Альбіни Юріївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Постанову в справі про адміністративне правопорушення від 09 травня 2025 року серії ЕНА № 4692970 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, скасувати.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області (ЄДРПОУ 40108646) на користь держави, судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03 червня 2025 року.
Суддя: О. М. Вірченко