Рішення від 04.06.2025 по справі 537/2668/25

Провадження № 2/537/1168/2025

Справа № 537/2668/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2025 місто Кременчук

Крюківський районний суд міста Кременчука у складі головуючого судді Дряхлова Є.О.,

за участі секретаря судового засідання Скічко Н.В.,

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом:

ОСОБА_1 ,

ОСОБА_2 ,

ОСОБА_3

до

Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго»,

треті особи, що не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача:

Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області,

Полтавська обласна рада,

про зобов'язання здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води,

після закінчення судового розгляду ухвалив рішення про наступне:

І. Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача та пояснень третіх осіб.

1. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (надалі за текстом - позивачі, а кожен окремо - позивач) звернулись до суду із позовною заявою, відповідно до змісту якої просили суд зобов'язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (надалі за текстом - відповідач, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго») здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

2. В обґрунтування позовної заяви позивачі зазначили, що є співвласниками квартири АДРЕСА_1 та споживачами послуг з централізованого постачання теплової енергії та гарячої води, які з листопада 2022 року надає ПОВПТГ «Полтаватеплоенерго». До листопада 2022 року постачання теплової енергії та гарячої води у їх квартиру здійснювало ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», якому тарифи на відповідні послуги встановлював своїм рішенням виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.

Внаслідок збройної агресії росії проти України під час ракетних обстрілів міста Кременчука весною-літом 2022 року майно ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було пошкоджено, у зв'язку із чим останнє припинило виробництво теплової енергії та зупинило роботу, а його майно передано у спільну власність територіальних громад Полтавської області. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 № 1508 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води лівобережної частини міста Кременчука.

У грудні 2022 позивачі отримали рахунки за надані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, в яких з початку опалювального сезону 2022-2023 років ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за тарифами, розмір яких значно перевищує рівень тарифу, що діяв для споживачів лівобережної частини міста Кременчука станом на 24.02.2024. На думку позивачів зазначена обставина є порушенням ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування». Після прийняття рішення виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 21.10.2022 № 1508 «Про визначення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з теплопостачання для споживачів міста Кременчука» відповідач не звертався до Полтавської обласної ради для встановлення тарифів споживачам у місті Кременчуці, а за замовчуванням застосував тариф, визначений рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022 «Про встановлення тарифів на теплову енергію і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

Позивачі вважають, що відповідач мав застосовувати для споживачів міста Кременчука окремий тариф, встановлений рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30.12.2021, а не розповсюджувати тарифи на всіх споживачів, раніше встановленні рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, оскільки такі тарифи порушують права споживачів лівобережної частини міста Кременчука, визначені ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», якою заборонено підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживачів у період дії воєнного стану.

3. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» проти задоволення позову заперечило, у поданому 22.05.2025 до суду відзиві зазначило, що відповідне підприємство засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад, сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником є Полтавська обласна рада, власником - територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області. Підприємство підзвітне і підконтрольне Полтавській обласній раді, Управлінню майном Полтавської обласної ради.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 894-р від 08.10.2022 у спільну власність територіальних громад Полтавської області передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки». Рішенням Полтавської обласної ради № 481 від 14.10.2022 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області» було прийнято з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» з передачею на баланс, у господарське відання, як внесок до статутного капіталу ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладанням відповідних обов'язків, визначених законодавством. Таким чином з 01.11.2022 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надає послуги з постачання теплової енергії на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ.

Відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» № 869 від 01.06.2011, тарифи для ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» встановлюються рішеннями Полтавської обласної ради, зокрема № 477 від 30.09.2022 на опалювальний сезон 2022-2023 років, № 669 від 28.07.2023 зі змінами на опалювальний сезон 2023-2024 років, які відповідають розміру тарифів, що встановлені рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 зі змінами, внесеними рішенням Полтавської обласної ради № 326 від 09.12.2021, тобто розміру, який діяв до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року. Діючі тарифи сформовані для ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» у єдиному розмірі та застосовуються до усіх споживачів підприємства, у тому числі і для споживачів на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» правомірно застосовує відповідні тарифи на послуги для мешканців міста Кременчука у розмірах, установлених рішеннями Полтавської обласної ради, що підтверджено судовими рішеннями у справах № 440/5940/22, № 524/294/23.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 86 від 13.01.2023 було внесено зміни у рішення № 1508 від 20.10.2022, а саме додано пункт «зобов'язати ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до споживачів своїх послуг у місті Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувались для цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у місті Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послуги вище, ніж станом на 24.02.2022, шляхом зменшення плати». Проте, з огляду на відсутність повноважень у виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області регулювати діяльність ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», таке рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області було визнано протиправним та скасовано в судовому порядку рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 у справі № 440/4765/23, яке набрало законної сили після перегляду в апеляційній та касаційній інстанції.

Відповідач також вважає, що до правовідносин про визначення тарифів за надані послуги не застосовуються положення Закону України «Про захист прав споживачів», а тому при зверненні до суду позивач мала сплатити судовий збір, що нею не було виконано, але залишилося поза увагою суду.

Відповідач наголосив про відсутність предмету спору, оскільки позивачем не було вжито заходів досудового врегулювання, він безпідставно звернувся до суду, а тому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 Цивільного процесуального кодексу України (надалі по тексту - ЦПК України) провадження у справі має бути закрито.

Оскільки позивачі звернулись до суду з позовом, в якому обрано неефективний спосіб захисту, з безпідставними позовними вимогами відповідач вважає, що суд має відмовити в задоволенні позовних вимог.

4. Треті особи Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та Полтавська обласна рада своїм правом на подання пояснень щодо предмету позову не скористались, такі до суду не надали.

ІІ. Пояснення учасників справи.

5. У судовому засіданні позивачі надали пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві, просили суд відповідний позов задовольнити у повному обсязі.

6. Відповідач та треті особи явку своїх уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

7. Ухвалою суду від 28.04.2025 відкрито провадження у справі, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом.

8. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності, виданим державним нотаріусом Першої кременчуцької державної нотаріальної контори Коваль Н.А. від 22.06.2004, зареєстровано в реєстрі за № 2-988 та Свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Першої кременчуцької державної нотаріальної контори Коваль Н.А. від 22.06.2004, зареєстровано в реєстрі за № 2-990.

9. Позивачі є споживачами послуг ПОВПТГ «Полтаватеплоенерго» з централізованого постачання теплової енергії та гарячої води, особовий рахунок НОМЕР_1 , відкритий на ОСОБА_1 .

10. Рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30.12.2021 скориговано ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів з 01 січня 2022 року, які згідно з пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1421 від 25.10.2021 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» становив: - тариф на послугу з постачання теплової енергії 1 796,40 грн/Гкал (з ПДВ) або 1 497,00 грн/Гкал (без ПДВ).

11. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 на всій території Україні введено воєнний стан, який неодноразово був продовжений і діє станом на день розгляду справи.

12. Рішенням Полтавської обласної ради № 473 від 22.09.2022 було надано згоду на безоплатне прийняття з державної у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки».

13. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 894-Р від 08.10.2022 передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад Полтавської області.

14. Рішенням Полтавської обласної ради № 481 від 14.10.2022 було прийнято цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад Полтавської області.

15. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівобережній частині міста Кременчука визначено ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».

16. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 86 від 13.01.2023 було внесено зміни до вищезазначеного рішення № 1508 (див. п. 18) та зобов'язано ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у місті Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися для цих споживачів станом на 24 лютого 2022 року та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у місті Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24 лютого 2022 року у місті Кременчуці, шляхом зменшення плати.

17. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 по справі № 440/4765/23, яке набрало законної сили після апеляційного та касаційного перегляду, було визнано протиправним та скасовано пункт 1 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 86 від 13.01.2023 про зобов'язання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у місті Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у місті Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у місті Кременчуці, шляхом зменшення плати.

18. Рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021 було встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» на опалювальний сезон 2021-2022 років, без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів для населення в розмірі:

одноставковий тариф на теплову енергію - 2310,91 грн/Гкал (з ПДВ) або 1925,76 грн/Гкал (без ПДВ) за складовими, зокрема:

- умовно-змінна частина двоставкового тарифу - 1248,25 грн/Гкал (з ПДВ) або 1040,21 грн/Гкал (без ПДВ);

- умовно-постійна частина двоставкового тарифу (місячна абонентська плата на одиницю теплового навантаження нараховується протягом року) - 162986,29 грн/Гкал (з ПДВ) або 135821,91 грн/Гкал/год (без ПДВ) (додаток 1).

- тариф на послугу з постачання гарячої води за категорією споживачів «для потреб населення» - 118,66 грн за 1 куб.м (з ПДВ) (додаток 3).

19. Рішеннями Полтавської обласної ради були встановлені тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», зокрема, № 477 від 30.09.2022 на опалювальний сезон 2022-2023 років; № 669 від 28.07.2023, зі змінами, внесеними рішенням № 687 від 26.09.2023, на опалювальний сезон 2023-2024 років; № 854 від 30.08.2024 на опалювальний сезон 2024-2025 років.

Відповідні тарифи встановлювались Полтавською обласною радою в розмірі, встановленому Рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021.

V. Оцінка суду.

20. Відповідно до приписів ч. 1, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі за текстом -ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

21. Згідно з нормами ст. 174 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

22. Відповідно до приписів ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

23. Згідно з нормами п. 2 ч. 3 ст. 4, ч. 5 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування належать, зокрема, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

24. Відповідно до приписів ст. 1, ч. 3 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії або альтернативних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

25. Згідно з нормою п. 37 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.

26. Приписами п. 4 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011, визначено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього Порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються.

27. Судом встановлено, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області.

Тарифи на постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлюються відповідачу Полтавською обласною радою. Фактично відповідач позбавлений будь-якої правової можливості впливати на формування та встановлення тарифів (цін) на свої послуги.

28. Судом констатується, що в рахунках на оплату послуг ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», які виставлялись позивачам починаючи з листопада 2022 року, відповідачем застосовано тарифи (ціни) у тому розмірі, який був встановлений відповідними рішеннями Полтавської обласної ради, тобто відповідач по відношенню до позивачів діяв правомірно та справедливо, без будь-яких маніпуляцій.

29. Також судом з'ясовано, що тарифи, які були встановлені рішеннями Полтавської обласної ради № 477 від 30.03.2022 на опалювальний сезон 2022-2023 років, № 669 від 28.07.2023 зі змінами на опалювальний сезон 2023-2024 років, № 854 від 30.08.2024 на опалювальний сезон 2024-2025 роки залишились на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради № 286 від 21.10.2021, які були введені в дію з 01 листопада 2021 року.

Тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які були встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24 лютого 2022 року, в подальшому не змінювались (не підвищувалися), в тому числі після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», при цьому відповідач у правовідносинах із позивачами застосовував самі такі тарифи (ціни).

30. Предметом розгляду цієї справи не є перевірка судом правомірності встановлення Полтавською обласною радою для відповідача тарифів (цін) на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, однак суд констатує, що остаточним судовим рішенням у справі № 440/6193/23 від 13.02.2024 суд встановив, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», запроваджені рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022, у тому числі і тарифи зазначені для категорії споживачів «Для потреб бюджетних установ» відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24.02.2022.

За таких обставин, зважаючи на приписи ч. 4 ст. 82 ЦПК України, судом презюмується, що і Полтавська обласна рада у вказаних правовідносинах діяла в межах закону, тобто правомірно.

31. Доводи позивачів щодо порушення відповідачем вимог ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», суд вважає недоречними, оскільки, по-перше, відповідач не має владних повноважень щодо підвищення відповідних тарифів (цін), оскільки це виключне право надане Полтавській обласні раді, а, по-друге, відповідні тарифи (ціни), встановлені для відповідача Полтавською обласною радою, залишаються на рівні тих, які діяли до 24.02.2022.

32. Суд звертає особливу увагу позивачів на ту обставину, що хоча для них, як для мешканців лівобережної частини міста Кременчука, фактично і змінилась ціна на послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води в більшу сторону, починаючи з опалювального сезону 2022 року, однак відповідні послуги їм надавались відповідачем у повному обсязі за тарифами, встановленими для нього Полтавською обласною радою без щорічного підвищення у цілковитій відповідності з нормами діючого законодавства.

Суд наголошує, що єдиною причиною підвищення для позивачів вартості споживання теплової енергії є повномасштабна військова агресія росії проти суверенітету та територіальної цілісності України. Саме ця обставина знаходиться в прямому причинному зв'язку зі зміною постачальника теплової енергії для лівобережної частини міста Кременчука, і як наслідок застосування інших, ніж встановлених виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради, тарифів.

VІ. Розподіл судових витрат.

33. Відповідно до норм ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору необхідно віднести за рахунок держави.

З цих підстав, керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 81, 133, 141, 258-259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» про зобов'язання здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води - залишити без задоволення.

2. Судові витрати у виді судового збору віднести за рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

Позивачі:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ),

ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ),

ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ).

Відповідач: Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження: вул. Польська, б. 2-А, м. Полтава).

Треті особи, що не заявляють самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача:

Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (код ЄДРПОУ 04057287, місцезнаходження: площа Перемоги, б. 2, м. Кременчук, Полтавська область),

Полтавська обласна рада (код ЄДРПОУ 22530614, місцезнаходження: вул. Соборності, б. 45, м. Полтава).

Суддя Євгеній ДРЯХЛОВ

Повний текст рішення суду складено 04.06.2025.