Постанова від 04.06.2025 по справі 672/513/25

Справа№672/513/25

Номер провадження 3/672/166/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2025 року м. Городок

Суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Рибачук О.Г.,

за участю секретаря судового засідання Стебло Л.В.,

прокурора Манилюка М.А.,

особи, відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від начальника Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Яромирка Хмельницької області, громадянина України, працює охоронником служби безпеки Логістичного центру «Хмельницький», освіта вища, одружений, має на утриманні 3 неповнолітніх дітей, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Формулювання доведеного обвинувачення, стаття закону про адміністративну відповідальність, за якою кваліфіковано дії особи.

ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 07.11.2015 по 09.08.2023, обіймаючи посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № З Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 30.03.2024 подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, при звільнені з посади 09.08.2023. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в Національній поліції України з 07.11.2015 по 09.08.2023, обіймаючи посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № З Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин 09.04.2025 подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, після звільнення з посади 09.08.2023. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні інкримінованих йому правопорушень визнав частково, зазначивши, що умислу на їх вчинення він не мав. Пояснив, що був ознайомлений із вимогами законодавства щодо необхідності подання відповідних декларацій після звільнення, але забув і не звернув уваги на граничні дати їх подання.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 , винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії.

Справи надійшли до суду 22.05.2025 та були призначені до розгляду на 04.06.2025.

На підставі вимог ч.2 ст.36 КУпАП, судом в судовому засіданні 04.06.2025, заслухавши думки учасників, вирішено справи №672/513/25 (провадження №3/672/166/25), №672/515/25 (провадження №3672/167/25) об'єднати в одне провадження, присвоївши судовій справі №672/513/25 (провадження №3/672/166/25).

Докази на підтвердження встановлених судом обставин.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме даними: протоколів №58-2025, №59-2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 20.05.2025, якими зафіксовано події; копією наказу про призначення на посаду від 28.05.2012; копією наказу про переміщення від 11.02.2021; копією наказу про звільнення від 09.08.2023; копією пам'ятки поліцейського про ознайомлення з вимогами антикорупційного законодавства із підтвердженням про ознайомлення (підписом) ОСОБА_1 ; копією рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи із підтвердженням про ознайомлення (підписом) ОСОБА_1 ; копіями декларацій при звільненні за 01.01.2023-09.08.2023 та після звільнення за 2023 рік.

Мотиви суду щодо доведення обвинувачення.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, дійшла наступних висновків.

Згідно зі статтею 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті З цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з роз'ясненнями НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4:

- декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону протягом тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу II Порядку № 449/21).

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Згідно з роз'ясненнями НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок):

- декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

Відповідно до ст. 2-7 Розділу 13 «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті З цього Закону, наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності подають щорічну декларацію за попередній рік (після звільнення).

Згідно з роз?ясненнями НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4:

- щорічна декларація - це декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року,в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Обов?язок подавати щорічну декларацію виникає в суб?єкта декларування:

- щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

- наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)).

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Встановлено, що ОСОБА_1 наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області від 11.02.2021 № 65 о/с призначено на посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.

Відповідно до наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 09.08.2023 № 232 о/с капітана поліції ОСОБА_1 (спеціальний жетон № 0015907) відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України).

У відповідності до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію при звільненні до 31.01.2024, після звільнення за 2023 рік до 01.04.2024, однак останній в порушення вимог Закону подав вказані декларації лише 30 березня 2024 року та 09 квітня 2025 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України «незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності».

Відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до змісту диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

На переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.

Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, суду не надано.

Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.

Мотиви призначення стягнення

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Правопорушення ОСОБА_1 були вчинені 30.03.2024 та 09.04.2025, а виявлені 20.05.2025.

Відповідно до положень ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, має на утриманні 3 неповнолітніх дітей, вину у скоєному визнав частково, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо нього у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Саме такий вид стягнення відповідатиме вимогам ст.33 КУпАП і буде необхідним й достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень.

Крім того, згідно ст. 40 -1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.

У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак, з останнього на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.

Керуючись ст.ст. 33-35, ч.1 ст.172-6, ст.ст.251, 280, 283, 284, 294 КУпАП, ст.4 ч.2 п.5 Закону України «Про судовий збір», суд -

постановив:

Справи №672/513/25, 672/515/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження для спільного їх розгляду.

Об'єднаній справі присвоїти №672/513/25.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, які слід стягнути на користь держави.

Штраф слід стягнути за наступними реквізитами: (Отримувач: ГУК у Хмельницькій області/ Городоцька мтг/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ): 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN): UA108999980313040106000022705, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягувач: Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, 01601, м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40116086, в особі що складав протокол: Хмельницьке управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, 29017, вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницького району, Хмельницької області.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Стягувач: Державна судова адміністрація України, 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795.

Згідно із ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Городоцького районного суду Хмельницької області.

Відповідно до ч.1 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Городоцький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Олена РИБАЧУК