Справа № 159/3604/25
Провадження № 2-а/159/197/25
про залишення позовної заяви без руху
03 червня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
02.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив скасувати постанову №1150 від 01.05.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із частинами першою, другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Законодавством для оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності встановлений спеціальний строк.
Так, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено: постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Згідно зі статтею 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Відповідно до частини другої статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У позовній заяві, що подана безпосередньо до суду 02.06.2025, позивач ОСОБА_1 оскаржує постанову про притягнення до адміністративної відповідальності від 01.05.2025, одночасно заявляє клопотання про поновлення пропущеного строку, мотивуючи тим, що був присутній при розгляді справи, однак не погодившись із прийнятим рішенням відмовився від підписання постанови, копію постанови отримав рекомендованим листом 22.05.2025.
Відповідно до статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
При вирішенні питання про поважність причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позов суддя враховує, що поважними причинами пропуску процесуального строку можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 285 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення оголошується негайно після розгляду справи. Її копія протягом трьох днів вручається під розписку або висилається особі поштою.
Відтак, для особи, яка була присутня при розгляді справи за ч.3 ст.210-1 КУпАП і була обізнана із рішенням уповноваженого суб'єкта владних повноважень, строк оскарження розпочинається з дня винесення постанови, а не з дня отримання її копії.
Враховуючи висновки суду про пропуск позивачем строку звернення до суду і неповажність наведених у клопотанні причин, суд залишає позовну заяву без руху.
Позивачу у визначений в ухвалі строк необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати інші причини для поновлення строку, додати докази поважності причин пропуску строку.
Крім того, суд звертає увагу позивача на приписи пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України в частині визначення суб'єкта владних повноважень, рішення якого можуть бути оскаржені.
При винесенні постанови у справі про адміністративне правопорушення ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 діє не від власного імені, а від імені органу, тому належним відповідачем виступає ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначена позиція узгоджується з висновками Верховного Суду у постанові від 26.12.2019 у справі №724/716/16-а.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складений 03.06.2025.
СуддяТ. В. Денисюк