Справа № 157/902/25
Провадження №3/157/533/25
03 червня 2025 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Гамула Б.С., з участю: секретаря судового засідання Плакоша Д.В., прокурора Глущик І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , директора гімназії с. Личини Сошичненської сільської ради Волинської області, депутата Камінь-Каширської районної ради Волинської області,
за вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської районної ради Волинської області, відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської районної ради Волинської області, відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської районної ради Волинської області, відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської районної ради Волинської області, відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що справи про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП розглядаються суддею одночасно, тому є підстави для їх об'єднання в одне провадження.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою винуватість у вчиненні цих адмінправопорушень визнала повністю та пояснила, що була ознайомлена з обов'язками своєчасної подачі декларацій за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, однак подала їх із запізненням.
Прокурор Глущик І.О. обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтвердила, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до рішення Камінь-Каширської районної ради Волинської області (восьмого скликання) «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Камінь-Каширської районної ради», постанови про розгляд заяв про реєстрацію депутатів Камінь-Каширської районної ради Волинської області №33 від 18.11.2020 ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Камінь-Каширської районної ради, а також вона є головою постійної комісії районної ради з питань соціального захисту, торгівельного та побутового обслуговування населення, сприяння розвитку підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 1 пункту 2-7 розділу XІІІ «Прикінцеві положення» Закону встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VІІ суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є також депутати місцевих рад.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 47 Закону подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання. Зазначені у декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об'єкт), номера рахунку в банківській чи іншій фінансовій установі, є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
Отже ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської районної ради Волинської області, була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - щорічні за 2021, 2022 та 2023 роки до 31 січня 2024 року, а щорічну за 2024 рік до 31 березня 2025 року.
Моніторингом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки подала несвоєчасно, а саме 15 квітня 2025 року.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки, у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларацій.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що і не заперечується самою ОСОБА_1 , остання належним чином була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та 2024 року, чим порушила вимоги ч. 1 та ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого адмінправопорушення, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих обставин, суддя вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати адмінстягненню у виді штрафу в розмірі, що передбачений санкцією вказаної статті.
У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями 36, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів із дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів із дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем її проживання.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративних правопорушень з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу 2040 (дві тисячі сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Камінь-Каширський районний суд Волинської області.
Суддя: Б.С. Гамула