Справа № 493/672/25
Провадження № 3/493/421/25
04 червня 2025 року м. Балта, Одеська область
Суддя Балтського районного суду Одеської області Волошин І.С., розглянувши матеріали, що надійшли від відділення поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої,
- за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП,
23.04.2025 року приблизно о 12:00 год. за адресою вул. Любомирська у центральному парку м. Балти, неповнолітня ОСОБА_1 палила електронну сигарету Vaporesso Xros 3 Mini Pod kit у громадському місці, що заборонено законом, чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.175-1 КУпАП.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент вчинення правопорушення є неповнолітньою особою у віці від 16 до 18 років.
Відповідно до ч.1 ст.221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років.
В судове засідання неповнолітня ОСОБА_1 та її законний представник не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про день, час та місце розгляду справи. ОСОБА_1 подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, свою вину у вчиненому правопорушенні визнала.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.175-1 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності неповнолітньої ОСОБА_1 та її законного представника.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Так, відповідно до ч.1 ст.175-1 КУпАП куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради - тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З 1 січня 2021 року набрав чинності Закон України N 1019-IX від 2 грудня 2020 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження обігу підакцизних товарів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та посилення контролю за продажем таких товарів".
Цим законом внесено зміни до Законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", та "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".
Зокрема нормами закону визначено що терміни: "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.
Законом також встановлено що обмеження щодо споживання тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння і відповідальність за їх порушення встановлюються Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Але зміни до статті 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка встановлює відповідальність за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, не були внесені в частині доповнення термінами "електронна сигарета" та "пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння".
Термін "тютюнові вироби" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та має таке значення: "тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування".
Терміни "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України та мають наступне значення: "14.1.563. електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими; та 14.1.564.рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях".
Відповідно до зазначеного вбачається, що "тютюнові вироби" та "електронна сигарета" це не тотожні поняття або слова синоніми і притягнути до відповідальності за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях осіб, які курять електронні сигарети та інші пристрої в цих місцях, не вбачається можливим.
Відповідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, враховуючи, що протоколом про адміністративне правопорушення встановлено факт куріння ОСОБА_1 електронної сигарети, яка не є тютюновим виробом, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП.
Керуючись ч. 1 ст.175-1, п.1 ч. 1 ст.247, 283-291 КпАП України, суд,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.175-1 КУпАП, закрити у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Балтський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її винесення.