ЄУН: 336/5192/25
Провадження №: 2-о/336/262/2025
іменем України
04 червня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Петренко Л.В.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , інша особа - виконавчий комітет Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області, як орган опіки та піклування
про встановлення опіки над малолітньою дитиною та призначення опікуна, -
встановив:
03 червня 2025 року представник заявника ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою, в порядку окремого провадження, про встановлення опіки над малолітньою дитиною та призначення опікуна, інша особа - виконавчий комітет Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області, як орган опіки та піклування.
В заяві представник заявника просить прийняти до розгляду та задовольнити заяву про встановлення опіки над малолітньою дитиною та призначення опікуна, встановити опіку над малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) опікуном малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено та передано судді Петренко Л.В.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Ознайомившись із матеріалами заяви, суддя дійшов до такого висновку.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до рішення виконавчого комітету Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 02.09.2021 № 67 має правовий статус дитини-сироти.
Його батьки, мати - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ), батько - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 (додається копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ).
Копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 , серії НОМЕР_4 , також подається разом із заявою.
Висновком органу опіки та піклування Таврійської сільської ради від 28.09.2021, затвердженого рішенням виконавчого комітету Таврійської сільської ради від 12.10.2021 № 82, було встановлено доцільність встановлення опіки над ОСОБА_4 та призначення його бабусі ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 опікуном малолітньої дитини.
У подальшому, рішенням Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 12.10.2021 № 82, над ОСОБА_4 було встановлено опіку. Його опікуном було призначено громадянку ОСОБА_7 .
Також, вищенаведеним рішенням було визначено місце проживання ОСОБА_4 за адресою опікуна: АДРЕСА_2 .
Проте, у зв'язку з похилим віком, а також отриманим переломом ноги, ОСОБА_7 стала не в змозі опікуватися своїм онуком.
У зв'язку з чим, рішенням Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 22.05.2025 № 39, ОСОБА_7 була звільнена від повноважень опікуна.
Наразі, наказом служби у справах дітей виконавчого комітету Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 13.05.2025 № 01-17/10, на підставі заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітнього ОСОБА_4 було тимчасово влаштовано в сім'ю тітки ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до прийняття рішення про влаштування дитини.
Правовідносини щодо встановлення опіки та піклування відносно дітей регулюються наступним чином.
В силу ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (ст. 55 ЦК України).
Відповідно до підпунктів 1.1, 1.2 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 N 34/166/131/88 (далі - Правила), опіка (піклування) є особливою формою державної турботи повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів. Опіка (піклування) встановлюється для забезпечення виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин залишились без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей.
Особа, якій стало відомо про фізичну особу, яка потребує опіки або піклування, зобов'язана негайно повідомити про це орган опіки та піклування (ст. 57 ЦК України).
Згідно із ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними (ст. 58 ЦК України).
Піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена (ст. 59 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЦК України орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою статті 60 цього Кодексу.
З наведеного вбачається, що підставою встановлення опіки над малолітніми особами є статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. За загальним правилом встановлення опіки та піклування належить до компетенції органів опіки та піклування.
Випадки встановлення опіки та піклування відносно дітей в судовому порядку визначені наступним чином.
Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування (частини 3, 4 ст. 60 ЦК України).
З наведеного слідує, що встановлення опіки та піклування вирішується судом, коли під час розгляду інших спорів виявляється, що їх наслідком є залишення дітей без батьківського піклування, і лише за поданням органу опіки та піклування.
Встановлення опіки та піклування є дуже важливим питанням, саме тому законодавець чітко зазначає органи, до компетенції яких відноситься встановлення опіки та піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд призначає опікуна фізичній особі у разі визнання її недієздатною в одному провадженні. Частина 2 ст. 60 ЦК України передбачає так само імперативну норму, за якою встановлення піклування віднесено виключно до компетенції суду.
Вирішуючи питання про призначення повнолітній особі опіки або піклувальника суд не діє самостійно. Орган опіки та піклування зобов'язаний подати до суду висновки про необхідність встановлення опіки та піклування щодо повнолітніх осіб, а також подає висновок щодо кандидатур опікунів та піклувальників.
Встановлення опіки над малолітньою особою та встановлення піклування над неповнолітньою особою має певні особливості.
Так, встановлення опіки над малолітньою особою або встановлення піклування над неповнолітньою особою в судовому порядку допускається лише у тому випадку, якщо під час розгляду судом будь-якої пов'язаної з дитиною справи стане відомо, що дитина позбавлена батьківського піклування. У всіх інших випадках встановлення опіки або піклування над особою, яка має статус дитини, відбувається за рішенням органу опіки та піклування. Рішення органу опіки та піклування може бути оскаржено в судовому порядку.
Так, матеріали справи не містять доказів звернення заявника до органів опіки та піклування, служби у справах дітей з питання оформлення опікунства над дитиною та відмови у такому.
Між тим, зволікання відповідних державних органів з виконанням покладених на них функцій є підставою для застосування інших способів судового захисту.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, вимоги заявника не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства, за правилами окремого провадження, а тому у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , інша особа - виконавчий комітет Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області, як орган опіки та піклування, про встановлення опіки над малолітньою дитиною та призначення опікуна, необхідно відмовити.
Керуючись ст. 186, ст. 258-261, 293, 353-355 ЦПК України, суддя -
постановив:
Відмовити у відкритті провадження в цивільній справі ЄУН: 336/5192/25 (провадження № 2-о/336/262/2025) за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 , інша особа - виконавчий комітет Таврійської сільської ради Запорізького району Запорізької області, як орган опіки та піклування, про встановлення опіки над малолітньою дитиною та призначення опікуна.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя: