04.06.2025
ЄУН 337/1358/25
2-о/337/102/2025
04 червня 2025 Хортицький районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючої судді Калугіної Г.Б.,
за участі секретаря Крижко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 04053915, місцезнаходження: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, заінтересована особа: Перша Запорізька державна нотаріальна контора, ЄДРПОУ 02884115, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 3В, про визнання спадщини відумерлою,
18.03.2025 року до Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшла заява від Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, та просить суд: визнати спадщину, яка складається з квартири АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відумерлою спадщиною та передати її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Олександрівським відділом ДРАЦС у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) складений актовий запис від 11.09.2024 № 2397. За життя ОСОБА_1 була власницею квартири АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 20.08.2007, виданого Хортицькою районною адміністрацією Запорізької міської ради, загальною площею 34,51 кв.м, житловою площа 17, 9 кв.м. Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина, яка до теперішнього часу не оформлена. Відповіднло до інформації, наданої Департаментом адміністративних послуг Запорізької міської ради листом від 05.03.2025 № 06.4-02/02/750 за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 зареєстрована з 22.09.1989 по 11.09.2025 (померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Станом на 02.03.2024, крім неї, інші зареєстровані особи відсутні. Підтвердженням того, що ОСОБА_1 була одинокою людиною та не мала близьких родичів є те, що вона була похована як безрідна особа за бюджетні кошти міста. Відповідно до листа СКП «Запорізька ритуальна служба» від 11.02.2025 № 114 ОСОБА_1 , актовий запис про смерть № 2397, похована 04.11.2024, як безрідна особа. Враховуючи зазначене, є підстави вважати, що спадкоємці не звернулись у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини або не підтвердили свій статус спадкоємця, спадщина до даного часу не прийнята. Таким чином, майно ОСОБА_1 у вигляді квартири АДРЕСА_2 має всі ознаки відумерлої спадщини та може бути передана у власність територіальної громади м. Запоріжжя. Інформація щодо спадкоємців, які вважаються такими, що прийняли спадщину відсутня. Просять суд, визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 ,. ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: квартири АДРЕСА_2 (житлова площа 17,9 м.кв., загальна площа - 34,51 м.кв.) відумерлою спадщиною та передати її у власність Запорізької територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Ухвалою Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 21.03.2025 року відкрито провадження у справі за вказаною заявою та визначено розглядати її за правилами окремого провадження. Одночасно вирішено клопотання представника заявника про витребування доказів у Першої Запорізької державної нотаріальної контори.
Від представника заявника, до уду надійшло клопотання про розгляд справи без фіксації судового засідання технічними засобами, заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити з доводів та підстав, зазначених у ній.
У судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Згідно із ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до нормам матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно свідоцтва про смерть від 11.09.2024 серія НОМЕР_2 , виданого Олександрівським віділом ДРАЦС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - актовий запис про смерть № 2397.
Відповідно до листа Департаменту адміністративних послуг ЗМР від 05.03.2025 № 06.4-02/02/750 за адресою АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 була зареєстрована з 22.09.1989 по 11.09.2025 (померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Станом на 02.03.2024, крім ОСОБА_1 , інші зареєстровані особи відсутні.
Згідно свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 від 20.08.2007, квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 , загальна площа квартири становить 34,51 кв.м., в тому числі житлова площа 17,9 кв.м., належить на праві власності ОСОБА_1 .
Згідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, номер інформаційної довідки: 415538212 від 27.02.2025 зазначено, що квартира за адресою АДРЕСА_3 , належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , частка власності 1/1.
Відповідно до листа Департаменту управління активами спеціалізованого комунального підприємства «Запорізька ритуальна служба», на виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 06.04.2023 № 86р надали інформацію щодо похованих безрідних громадян у четвертому кварталі 2024, згідно з переліком, під № 5 зазначено, що ОСОБА_1 похована 04.11.2024.
Відповідно до відповіді Першої запорізької державної нотаріальної контори № 2065/02-14 від 14.04.2025, згідно перевірок алфавітних книг обліку спадкових справ з 02 березня 2024 року по теперішній час, спадкова справа в Першій запорізькій державній нотаріальній конторі після померлої ОСОБА_1 не заводились.
Також, відповідно до наданих листом № 2436/01-09 від 15.05.2025 Першою запорізькою державною нотаріальною конторою Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 81181117 від 15.05.2025 та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 81181139 від 15.05.2025 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , спадкова справа не заводилась, заповіти не складалися.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України та ст. 15 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини (ст. 334 ЦПК України).
У заяві про визнання спадщини відумерлою, відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України, повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістом ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права і обов'язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті на життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
При цьому, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її, що передбачено ч. 1 ст. 1272 ЦК України.
Таким чином ЦК України запобігає таким ситуаціям, коли відсутність спадкоємців має наслідками відсутність власників спадкового майна та його занепад, а тому передбачає у такому випадку перехід прав на це майно до територіальної громади за місцем знаходження цього майна (стаття 1277 ЦК України).
Так, згідно із ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом чи за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини (ч. 2 ст. 1277 ЦК України).
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна (ч. 3 ст. 1277 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року у справі №461/12525/15-ц вказано, що спадщина набуває статусу відумерлої саме після набуття чинності рішенням суду про визнання її такою, а право власності на зазначене майно набувається у територіальної громади з моменту реєстрації цього права за громадою. При цьому слід зауважити, що якщо спадкоємці повинні заявити про прийняття спадщини у строк шість місяців із часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України), то територіальна громада зобов'язана подати заяву про визнання спадщини відумерлою лише після спливу одного року із часу відкриття спадщини (частина друга статті 1277 ЦК України). Орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем у справі та не залучається до спадкування. Однак у зв'язку з відсутністю інших спадкоємців у нього виникає цивільний інтерес на визнання спадщини відумерлою та отримання її у власність територіальної громади. Інтерес територіальної громади в отриманні спадкового майна у власність громади в разі відсутності спадкоємців є наслідком неотримання спадщини будь-ким зі спадкоємців або наслідком їх відсутності взагалі. Зазначене надає підстави місцевій раді звертатись до суду як із заявами про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження та у подальшому оформити своє право власності на таке майно, так і з належним позовом в порядку позовного провадження на захист свого інтересу.
За результатами судового розгляду, відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, установивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Судом безпосередньо на підставі досліджених та оцінених доказів встановлено, що за життя ОСОБА_1 належала на праві власності квартира АДРЕСА_2 .
Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, однак спадкова справа не заводилась, а із наявних у матеріалах справи документів не вбачається наявність спадкоємців як за заповітом, так і за законом, які б прийняли спадщину. Станом на 02.03.2024, крім ОСОБА_1 , інші зареєстровані особи відсутні.
Суд звертає увагу, що під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не встановлено існування спору про право. Наявність осіб, які б перешкоджали в реалізації права про визнання спадщини відумерлою, не підтверджена жодними дослідженими судом доказами.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності та зважаючи на те, що після смерті ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися, а також беручи до уваги те, що з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , пройшло більше одного року, тому суд вважає, що вимоги заяви про визнання спадщини відумерлою та передання її територіальній громаді слід задовольнити.
Відповідно до п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», за подання заяви про визнання спадщини відумерлою органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 89, 258-259, 263-265, 268, 293, 294, 334-338, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Заяву Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа: Перша Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: квартири АДРЕСА_2 (житлова площа 17,9 м.кв., загальна площа - 34,51 м.кв.) відумерлою спадщиною та передати її у власність Запорізької територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.Б. Калугіна