Постанова від 03.06.2025 по справі 307/2483/24

Справа №: 307/2483/24

Провадження № 3-в/307/3/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Юрчук С.В. про повернення повторно стягнутого штрафу та судового збору,

встановила:

Представник ОСОБА_1 - адвокат Юрчук С.В. 19 березня 2025 року подала заяву про повернення повторно стягнутого штрафу та судового збору.

В обгрунтування заяви посилалася на те, що постановою судді Тячівського районного суду Закарпатської області від 25 червня 2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП та накладено штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік та стягнуто судовий збір в дохід держави у розмірі 605, 60 грн.

01 липня 2024 року ОСОБА_1 добровільно сплатив штраф у розмірі 17 000 грн. та судовий збір у розмірі 605,60 грн., однак квитанції про їх сплату суду не надав, так як не вважав, що їх потрібно долучати до матеріалів справи.

Однак, з його банківських рахунків у примусовому порядку виконавчою службою було повторно стягнуто штраф у розмірі 17 000 грн. та 605,60 грн. судового збору, які ОСОБА_1 просить повернути.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Юрчук С.В. до суду не прибула, подала заяву про розгляд заяви без їх участі та просила заяву задовольнити.

Дослідивши документи, долучені до заяви, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви виходячи з такого.

Згідно з положенням ст. 1 КУпАП, завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу. Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Судом встановлено, що на підтвердження добровільної сплати штрафу та судового збору, адвокат Юрчук С.В. долучила платіжні інструкції № 178031e50aae60dad4895" від 01 липня 2024 року та №2290b.1bccbc3a1afae548" від 01 липня 2024 року.

Із постанов про закінчення виконавчих проваджень ВП № 76197643 від 09 жовтня 2024 року та ВП № 76197994 від 14 листопада 2024 року вбачається, що старший державний виконавець Верховинського відділу державної виконавчої служби у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Томащук А.Я. виконала розпорядження №76197643 від 08 жовтня 2024 року і № 76197994 та з ОСОБА_1 на підставі постанови судді Тячівського районного суду Закарпатської області від 25 червня 2024 року стягнуто 605,60 грн. судового збору в дохід держави та 17 000 грн. штрафу; виконавчі провадження з примусового виконання постанови №307/2483/24, винесеної 25.06.2024 - закінчено.

З метою отримання підтвердження про зарахування стягнутих з ОСОБА_1 , на підставі виконавчих проваджень ВП № 76197643 від 09 жовтня 2024 року та ВП № 76197994 від 14 листопада 2024 року коштів, а також підтвердження про зарахування добровільно сплачених ОСОБА_1 коштів, згідно платіжних інструкцій № 178031e50aae60dad4895" від 01 липня 2024 року та №2290b.1bccbc3a1afae548" від 01 липня 2024 року, судом 04 квітня 2025 року надіслано відповідний запит до Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області та надіслано повторний запит 18 квітня 2024 року.

Із відповіді від 02 травня 2025 року вбачається, що Головне управління Казначейства не є органом, що контролює справляння надходжень до бюджетів та не здійснює облік податків, зборів, платежів та інших надходжень до бюджетів у розрізі платників; з метою отримання інформації про зарахування коштів зазначених у запиту, ГУ Казначейства рекомендувало звернутися до контролюючих органів, за якими закріплено контроль відповідно до Постанови № 106.

18 квітня 2025 року судом також скеровано запит до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області з метою отримання підтвердження про зарахування коштів, на який 29 квітня 2025 року отримано відповідь, що для отримання зазначеної інформації, на підставі наказу МВС України від 04.04.2023 року № 272 «Про внесення змін до переліку підрозділів Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, які здійснюють контроль за справлянням надходжень до бюджету в розрізі кодів бюджетної класифікації доходів», контроль за справлянням надходжень до бюджету в частині адміністративних штрафів та інших санкцій покладено на Департамент патрульної поліції України.

У зв'язку із чим запит скеровано до Управління патрульної поліції в Закарпатській області.

Із відповіді № 5919/25 від 16 травня 2025 року, вбачається, що згідно підсистеми «Адмінпрактика-Штрафи» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» на підставі виконавчого провадження ВП № 76197994 зараховано сплату ОСОБА_1 штрафу в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. за постановою Тячівського районного суду Закарпатської області № 307/2483/24 від 25.06.2024. Також, встановлено, що ОСОБА_1 01.07.2024 сплачено штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. на розрахунковий рахунок UA538999980313030149000007001. Додатково повідомлено, що питання повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів врегульовано Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.

Відповідно до Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів здійснюється органами Державної казначейської служби України (за місцем зарахування платежу) за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету безпосередньо платнику.

Враховуючи викладене, для оформлення подання на повернення коштів, платнику необхідно подати до Департаменту патрульної поліції заяву про повернення коштів, оформлену відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про звернення громадян», копію реєстраційного/номеру облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), а для осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття такого номера, копію сторінки паспорта з відміткою про таку відмову, копію квитанції, інші документи, що стосуються сплати штрафу та грошових коштів.

Також, 18 квітня 2025 року з метою отримання підтвердження про зарахування судового збору, судом скеровано запит до ТУ ДСА України в Закарпатській області, на який 30 квітня 2025 року отримано відповідь № 734 від 29 квітня 2025 року, з якої вбачається, що ТУ ДСА України в Закарпатській області не є розпорядником розрахункового рахунку по надходженню судового збору, отже запитувані відомості у територіального управління відсутні; розпорядником даного розрахункового рахунку є ДСА України.

Згідно відповіді Державної судової адміністрації України ЕП-1366/25 від 25 травня 2025 року вбачається, що підтверджується зарахування надходжень: 01.07.2024 у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн 60 коп.) з призначенням платежу: *; 101;09336500; 22030106; 3480102015; СУДОВИЙ ЗБІР; ОСОБА_1 ;

08.10.2024 у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн 60 коп.) із призначенням платежу: *; 147; НОМЕР_1 ; судовий збір; 3480102015; ВД № 307/2483/24; 25.06.2024; ОСОБА_1 ; ВП №76197643; Кошти за ВД, стягнуті на користь держави.

Також зазначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів регулюється Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.

Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку, заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, що підлягає поверненню (крім повернення судового збору, за винятком помилково зарахованого), з обов?язковим зазначенням інформації в такій послідовності: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону (за згодою), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету та номер рахунка отримувача коштів (IBAN).

Отже, відповідно до вимог п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013, із внесеними змінами на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

За умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.

Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов'язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». До заяви одночасно подається копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету, судового рішення, засвідчена належним чином (у разі повернення грошового стягнення за адміністративні правопорушення), документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчена належним чином.

Згідно п. 15, повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані (з урахуванням положень пунктів 39-1 та 39-2 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України). Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з бюджетним законодавством не передбачений серед джерел надходжень бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення (перерахування) здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090500) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Згідно п. 16, про повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджетів зборів, платежів та інших доходів бюджетів на підставі прийнятих до виконання подань головні управління Казначейства, Казначейство інформують органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, або органи, які ведуть облік заборгованості в розрізі позичальників, шляхом надсилання засобами системи Казначейства відповідного електронного повідомлення.

Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 для повернення повторно стягнутих коштів необхідно звернутися до Департаменту патрульної поліції Закарпатської області та до Державної судової адміністрації України з відповідними заявами, оскільки повернення таких коштів не входить у повноваження суду, у зв'язку із чим у задоволенні заяви необхідно відмовити.

Керуючись ст. 7 Закону України «Про судовий збір», ст. 304 КУпАП, Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013, із внесеними змінами на підставі Наказу Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів»,

постановила:

Відмовити у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Юрчук С.В. про повернення повторно стягнутого штрафу та судового збору.

Постанова набирає законної сили з дня її винесення і апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя Л.Р.Сас