Постанова від 02.06.2025 по справі 643/7366/25

Справа № 643/7366/25

Провадження № 3/643/2015/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2025 м. Харків

Суддя Салтівського районного суду міста Харкова Семенова Я.Ю., за участю секретаря судового засідання Кашуби Ю.Г., прокурора Войчака Г.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Харкова, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований у встановленому законом порядку та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює в ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудівництва О.О. Морозова» на посаді головного конструктора,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи директором Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод», будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (далі Закон № 1700-VII) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме 26.01.2025 о 14-57 годині подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи директором Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод», будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 (далі Закон №1700-VII) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме 26.01.2025 о 16-24 годині подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод», будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014 (далі Закон № 1700-VII) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме 26.01.2025 о 16-24 годині подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 09.06.2022 (при звільненні).

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях визнав в повному обсязі, щиро розкаявся. Пояснив, що він до червня 2022 року працював на посаді директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод». Зазначив, що він розумів, що повинен був подати декларацію про свій майновий стан та доходи за 2021 рік у березні 2022 року та планував це зробити, однак 24.02.2022 відбулося повномасштабне вторгнення рф в Україну, внаслідок чого Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 було введено воєнний стан. Посилався, що в березні 2022 року Президентом України був підписаний Закон №2115-ІХ, на підставі якого подання декларацій про майновий стан і доходи дозволялося здійснювати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану. Зазначив, що керуючись цією інформацією, він відтермінував подання декларації про свій майновий стан і доходи до моменту скасування воєнного стану. Пояснив, що після звільнення у червні 2022 року з посади директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод» він влаштувався до Державного підприємства «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О.О. Морозова» на посаду, на яку не поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» щодо подання декларацій. Посилався, що під час роботи в ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені ОСОБА_2 » він не слідкував за інформацією щодо змін в антикорупційному законодавстві, після його звільнення ніяких попереджень про зміни в процесі декларування від уповноважених співробітників він не отримував, відтак планував у термін не більше як три місяці після скасування воєнного стану подати декларації. Зауважував, що після отримання повідомлень у січні 2025 року від Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції він у десятиденний термін подав усі декларації.

Прокурор Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Войчак Г.П. у судовому засіданні 02 червня 2025 року просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції вказаної статті.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд доходить таких висновків.

За правилами ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Положеннями п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VII) закріплено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, Фонду розвитку підприємництва, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Як це унормовано положеннями ч. 1, 2 ст. 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначена вимогами ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до змісту диспозиції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, ознакою, що характеризує вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

При встановленні наявності у діях особи складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, такими суб'єктами повинні обов'язково з'ясовуватися обставини щодо віднесення суб'єкта адміністративного правопорушення до осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», щодо несвоєчасності подання ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також обставини щодо наявності або відсутності у такої особи поважних причин несвоєчасної подачі декларації.

Окрім визнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, знаходить своє підтвердження сукупністю доказів, а саме:

- змістом протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №228 від 09 травня 2025 року; змістом протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №226 від 09 травня 2025 року; змістом протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №227 від 09 травня 2025 року, які відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, містять виклад суті вчинених правопорушень та є джерелом доказової інформації про подію правопорушень та особу, яка їх вчинила;

- копією наказу генерального директора Державного концерну «Укроборонпром» №43-К від 16.04.2021 про призначення ОСОБА_1 за контрактом на посаду директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод» з 17 квітня 2021 року, підстава: контракт з ОСОБА_1 від 16.04.2021 №8-К;

- копією наказу директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод» ОСОБА_3 №197-ОС від 19.04.2021, згідно з яким він прийняв з 19.04.2021 посаду та справи директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод»;

- копією наказу генерального директора Державного концерну «Укроборонпром» №208-К від 09.06.2022 про звільнення ОСОБА_1 , згідно з яким, контракт з ОСОБА_1 від 16.04.2021 №8К/21 припинено 09 червня 2022 року відповідно до підпункту «б» пункту 5.2 цього контракту, ОСОБА_1 , директора Державного підприємства «Житомирський бронетанковий завод», звільнено 09 червня 2022 року з роботи за угодою сторін, пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України;

- листом керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/14943-25 від 21.02.2025, згідно з яким Національне агентство встановило факт несвоєчасного подання декларацій за 2021-2022 року та за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, звільненим з посади директора ДП «Житомирський бронетанковий завод» ОСОБА_1 , декларації подано 26.01.2025;

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по 27.01.2025;

- повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №535/1103 від 15 жовтня 2024 року;

- повідомленнями Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №47-02/97165-24 від 19.12.2024, №47-02/97166-24 від 19.12.2024, №47-02/97167-24 від 19.12.2024;

- електронною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, тип «Щорічна», подана ОСОБА_1 _26.01.2025 о 14-57 годині;

- електронною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, тип «Щорічна», подана ОСОБА_1 26.01.2025 о 16-24 годині;

- електронною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) за 01.01.2022 - 09.06.2022, тип «При звільненні», подана ОСОБА_1 26.01.2025 о 15-37 годині.

Надані суду докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, позаяк отримані у передбачений законом спосіб із передбачених законом джерел, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.

Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суду не надано.

Як це закріплено положеннями ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з вимогами ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису). Особливості накладення стягнення при розгляді справ без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Правилами ст. 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення унормовано, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, згідно зі ст. 34 КУпАП, судом визнається щире розкаяння.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, згідно зі ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.

Ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, з метою виховання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та попередження наступних правопорушень, суд дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП суд вирішує питання про стягнення з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судового збору в розмірі 605 грн 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 35, 172-6, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що у випадку несплати штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Салтівський районний суд міста Харкова.

Суддя : Я.Ю. Семенова