Рішення від 04.06.2025 по справі 918/140/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/140/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Андрія Качура,

розглянувши матеріали справи

за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок"

про: зобов'язання вчинити дії

секретар судового засідання: С.Коваль

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ОПИС СПОРУ

18 лютого 2025 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" про зобов'язання вчинити дії.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 1 жовтня 2024 року у багатоквартирному будинку за адресою: м. Рівне, вул. Фабрична буд. 1 створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1011161020000003734, присвоєно код 45505563.

27 січня 2025 року відповідачу вручено лист-вимогу з проханням передати будинок з управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" на управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" 01.02.2025р.

Станом на час звернення з позовом багатоквартирний будинок за адресою: м. Рівне, вул. Фабрична буд. 1 не переданий в управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове". Як наслідок, позивач з метою захисту своїх прав вимушений звертатися з даним позовом до суду.

Відзиву на позов відповідач суду не надав, проте подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.

Процесуальні дії у справі

18 лютого 2025 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" про зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненського області від 18 лютого 2025 року (суддя Віталій Войтюк) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 24 березня 2025 року.

Ухвалою від 24 березня 2025 року судом (суддя Андрій Качур) прийнято справу до свого провадження.

Ухвалою від 24 березня 2025 року підготовче засідання суд відклав на 15 квітня 2025 року.

Ухвалою від 15 квітня 2025 року суд закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 6 травня 2025 року.

Ухвалою від 6 травня 2025 року суд відклав розгляд справи на 3 червня 2025 року.

У судове засідання позивач та відповідач не з'явились, про місце дату та час розгляду справи учасники завчасно повідомлені належним чином, що стверджується довідкою про доставку електронного листа до кабінету позивача та відповідача.

Щодо поданого клопотання відповідача про закриття провадження у справі суд відзначає наступне.

Згідно з приписами пункту 2 частини 1 статті 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.

Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмета спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 13/51-04 та постановах Касаційного господарського суду від 25.07.2019 у справі № 916/144/18, від 15.01.2020 у справі №911/3197/17, від 14.05.2020 у справі №907/737/18.

У своїй постанові від 3 жовтня 2018 року у справі № 911/3416/17 Верховний Суд вказує, що враховуючи, що сторона у справі заперечила відсутність предмета спору, апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що предмет спору не припинив свого існування, оскільки між позивачем та відповідачем залишилися неврегульовані питання щодо предмета спору. За таких умов підстави для закриття провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 231 ГПК України - відсутні.

Підтримання позивачем позовних вимог свідчить про наявність предмету спору, а відтак підстави для закриття провадження у справі відсутні.

Також відповідачем заявлене клопотання про залишення позову без руху.

Щодо вказаного клопотання суд зазначає, що позов пред'явлений до ТОВ "Управляюча компанія "Чистота і порядок" (код 40427376), в свою чергу зазначення позивачем у позові давального відмінку "Управляючій компанії" не свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам 162, 164, 172 ГПК України та наявність підстав для залишення позову без руху.

МОТИВИ СУДУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ РІШЕННЯ

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Господарський суд установив наступне.

Як слідує з матеріалів справи 1 жовтня 2024 року створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1011161020000003734, присвоєно код 45505563.

Вказане ОСББ створене у багатоквартирному будинку за адресою: м. Рівне, вул. Фабрична буд. 1, про що свідчить протокол установчих зборів від 6 серпня 2024 року.

Як видно з повідомлення, адресованого Товариству з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок", ОСББ повідомило управляючу компанію про створення та просило передати технічну документацію по будинку за адресою м. Рівне, вул. Фабрична 1 в управління ОСББ "Волошкове" з 1 грудня 2024 року. Вказане повідомлення направлене 30.09.2024 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення проте повернулось як не вручене, за закінченням терміну зберігання.

ОСББ направило листи на юридичну та фактичну адресу відповідача. Рекомендований лист 3300800567461 отриманий відповідачем 07.10.2024, що підтверджується роздруківкою з сайту АТ "Укрпошта" про відстеження зазначеного відправлення.

Також, 28 січня 2025 року позивач звернувся до відповідача з вимогою (зареєстровано за вхідним номером 13 від 28 січня 2025 року) передати будинок з управління Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" на управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" 01.02.2025р.

З наданих відповідачем доказів слідує, що будинок у м. Рівне, по вул. Фабрична 1 перебуває в управлінні Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок". Вказаний будинок переданий за актом приймання - передачі від 30 квітня 2017 року, за яким в тому числі було передані технічний паспорт будинку, поверховий план, схема вентканалів, схема прибудинкової території.

Таким чином суд установив обставини звернення позивача до відповідача із повідомленням про створення ОСББ у багатоквартирному будинку управління яким здійснював відповідач.

Позивач вказує, що станом на час пред'явлення позову багатоквартирний будинок за адресою: м. Рівне, вул. Фабрична буд. 1 не переданий в управління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове". У позивача відсутня відповідна технічна документація: паспорт земельної ділянки, виконавчі креслення контурів заземлення, протоколи виміру опору ізоляції електромереж, висновки експертного обстеження ліфтів, паспорти ліфтів, схеми інженерних мереж тощо. Натомість відповідач не вчиняє необхідних дій для передачі документації позивачу. Як наслідок, позивач з метою захисту своїх прав вимушений звертатися з даним позовом до суду.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

З наведених обставин видно, що спірні правовідносини стосуються діяльності щодо управління багатоквартирним будинком.

Спірний характер правовідносин полягає в тому, що після створення ОСББ, останнє звернулось до управлінської компанії, в управлінні якої перебував будинок, з вимогою передати ОСББ будинок та технічну документацію, а проте вказані вимоги залишені без задоволення. Відповідач не підтвердив передачу позивачу документації на будинок.

Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Так, стаття 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачає, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Спільне майно багатоквартирного будинку не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.

Співвласник має право вільного доступу до технічної документації на багатоквартирний будинок.

Замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом 30 календарних днів з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, забезпечує передачу співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку:

- одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

- інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної абзацами другим і третім цієї частини, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом шести місяців з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, відновлює її за власний рахунок та передає особам, визначеним абзацом першим цієї частини.

У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.

У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно з нормами статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення, загальна площа яких становить більше половини загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.

Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання, визначення особи, уповноваженої на підписання та подання документів для проведення державної реєстрації об'єднання як юридичної особи, а також затверджують його статут. Установчі збори уповноважені приймати й інші рішення, віднесені цим Законом до повноважень загальних зборів об'єднання. Перший склад правління та голова правління обираються за рішенням установчих зборів. Зміна та відкликання членів і голови правління здійснюються у порядку, передбаченому статутом об'єднання.

Державна реєстрація об'єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Згідно з положеннями статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Приписами статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" також визначено, що замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом 30 календарних днів з дня направлення об'єднанням відповідного звернення забезпечує передачу такому об'єднанню:

-одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

-інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.

У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної частиною тридцять першою цієї статті, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання до створення об'єднання, протягом шести місяців з дня направлення об'єднанням відповідного звернення відновлює її за власний рахунок та передає об'єднанню.

Отже, положеннями статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачений обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено (аналогічна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 16.01.2020 у справі № 910/3215/19, від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19).

Суд установив, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань України датою заснування ОСББ "Волошкове" є 01.10.2024 року.

Крім того встановлено, що листами наприкінці 2024 року та у січні 2025 року позивач повідомив відповідача про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та просив передати йому відповідну технічну документацію на багатоквартирний будинок.

Враховуючи наведене, суд робить висновок про виникнення у відповідача, як колишнього управителя багатоквартирного будинку, обов'язку з передачі позивачу технічної документації на будинок.

Суд зауважує, що визначений законодавством обов'язок відповідача, як колишнього управителя багатоквартирного будинку, передати технічну документацію є безумовним та не ставиться у залежність від того, чи є у нього відповідні документи в наявності. У свою чергу невиконання ним такого обов'язку унеможливлює здійснення позивачем функцій з утримання житлового будинку.

Подібні висновки викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Верховного Суду від 12.03.2020 у справі №904/1878/19, від 21.04.2021 у справі №904/1653/20, від 02.11.2022 у справі № 925/253/21, від 28.08.2024 у справі № 914/2874/23, від 17.12.2024 у справі №911/44/24.

За таких умов доводи товариства про відсутність документів у відповідача відхиляються судом, оскільки наведене не має істотного значення для правильного вирішення даного спору, адже відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна передаватись замовником будівництва або попереднім власником будинку балансоутримувачу/управителю, а у випадку відсутності документації на житловий будинок він, відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", зобов'язаний відновити її за власний рахунок.

Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, викладеною у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18 Крім того, такі правові висновки є усталеними, що підтверджується актуальною судовою практикою, зокрема, постановами Верховного Суду від 26.10.2021 у справі № 925/610/20, від 02.09.2021 у справі № 925/1068/20, від 01.06.2021 у справі № 925/318/20, від 13.11.2019 у справі № 917/1208/18, від 11.06.2019 у справі №921/753/16-г/11, від 18.01.2022 у справі № 922/4246/20, від 16.12.2021 у справі №904/1446/21.

Пунктом 67 Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712 (далі - Правила) визначено, що не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору управління, управитель передає новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками, або об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку: наявну технічну документацію на такий будинок; інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки; інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору управління, але не більше ніж три останні роки; дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку протягом строку дії договору управління, але не більше ніж три останні роки; майно, передане управителю багатоквартирного будинку за рішенням співвласників.

У разі покладення співвласниками обов'язку щодо виготовлення (відновлення) відсутньої документації на управителя такі витрати відшкодовуються співвласниками в порядку та на умовах, що погоджуються управителем та співвласниками (пункт 8 Правил).

Відповідно до пункту 1 частини восьмої статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, зокрема, наявну технічну документацію на такий будинок за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Суд звертає увагу, що предметом регулювання Закону України "Про житлово-комунальні послуги" є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках (частина перша статті 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є:1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг (частина перша статті 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

Відповідно до преамбули Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Частина перша статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Абзацом 10 частини дев'ятої статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.

Таким чином у даних правовідносинах, у зв'язку зі зміною форми управління багатоквартирним будинком, шляхом створення в ньому об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, як юридичної особи, створеної власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна, обов'язок особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, передати йому технічну документацію на будинок виникає саме в силу спеціального закону - частини вісімнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та при відсутності будь яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання (Така позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.09.2022 у справі № 925/522/21, від 02.11.2022 у справі № 925/253/21).

Водночас дії з передачі документації попередній балансоутримувач/управитель повинен вчинити у зв'язку з державною реєстрацією об'єднання, а не у зв'язку з розірванням/припиненням договору, тому що саме з цим фактом пов'язана передача технічної документації на підставі частини вісімнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", про що наголосив Верховний Суд у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18.

За таких умов обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог частини дев'ятнадцятої статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" зобов'язаний відновити її за власний рахунок (аналогічні висновки викладено у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №917/1208/18, від 12.03.2020 у справі №904/1878/19, від 21.04.2021 у справі №904/1653/20).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17 липня 2018 року № 176 затверджено перелік технічної документації на багатоквартирний будинок в наступному переліку:

1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок.

2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.

3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.

4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.

5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

6. Технічна документація обладнання котелень.

7. Технічна документація на ліфти.

8. План земельної ділянки.

9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Враховуючи, що відповідачем не виконано визначений законом обов'язок щодо передачі позивачу технічної документації, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача передати позивачу технічну документацію на багатоквартирний будинок згідно із визначеним позивачем переліком, а у разі її відсутності - відновити її за власний рахунок, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок по вулиці Фабричній 1 у місті Рівне; технічну документацію на ліфти; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку; проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

Вказаний перелік відповідає переліку технічної документації на багатоквартирний будинок, який визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та відповідно вимагати передання документації не охопленої таким переліком позивач не може. Cуд ураховує, що по суті вимоги позивач прагне отримати від відповідача наступну документацію: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; технічна документація на ліфти; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку; проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок. Така документація є частиною переліку технічної документації на багатоквартирний будинок затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17 липня 2018 року № 176, а отже вимоги позивача є обґрунтованими, а тому суд задовольняє вимоги позивача застосовуючи при цьому формулювання та назви технічної документації наведені у згаданому наказі.

Висновки суду

Суд установив наявність підстав для задоволення позову, а саме зобов'язання відповідача передати позивачу технічну документацію на будинок, у тому переліку який вимагає позивач з урахуванням переліку затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Розподіл судових витрат

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Розмір судового збору за даним спором становить 3 028,00 грн. Вказані судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задоволити.

2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" (33028, м.Рівне, вул. Боярка 40А, ідентифікаційний код 40427376) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" (33000. м.Рівне, вул. Фабрична 1, ідентифікаційний код 45505563) по акту прийому - передачі наступну технічну документацію щодо багатоквартирного житлового будинку по вулиці Фабрична, будинок 1 у місті Рівне:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;

- технічна документація на ліфти;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку;

- проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" (33028, м.Рівне, вул. Боярка 40А, ідентифікаційний код 40427376) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" (33000, м.Рівне, вул. Фабрична 1, ідентифікаційний код 45505563) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп судового збору.

Позивач (Стягувач): Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волошкове" (33000. м.Рівне, вул. Фабрична 1, ідентифікаційний код 45505563).

Відповідач (Боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Управляюча компанія "Чистота і порядок" (33028, м.Рівне, вул. Боярка 40А, ідентифікаційний код 40427376).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя Андрій КАЧУР