Рішення від 04.06.2025 по справі 908/554/25

номер провадження справи 19/17/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.06.2025 Справа № 908/554/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Господарського суду Запорізької області Давиденко І.В., розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Заступника керівника Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області (69002, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 17, ідентифікаційний код 0290997326) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (03190, м. Київ, вул. Януша Корчака, 9/12, ідентифікаційний код 20029342) в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (69063, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 37-В, ідентифікаційний код 25490940)

до відповідача: Фермерського господарства “Лаврик В.О.» (72341, Запорізька обл., Мелітопольський р-н, с. Орлове, вул. Вишнева, 241, ідентифікаційний код 33809041)

про стягнення 180 000,00 грн

без виклику учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. №607/08-07/25 від 07.03.2025) Заступника керівника Мелітопольської окружної прокуратури Кісілічак С.В. Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств до Фермерського господарства “Лаврик В.О.» про стягнення 180 000,00 грн за договором про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству № 134ФГ-2019.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 509, 525, 526, 530, 549, 611, 612, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 198, 216, 230 Господарського кодексу України, ст. ст. 2, 30 Бюджетного кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру», ст. 131-1 Конституції України.

У позовні заяві позивач вказує на те, що 09.10.2019 між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств та ФГ «Лаврик В.О.» укладено договір № 134ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству (надалі - Договір), який підписано повноважними представниками сторін (п. 7.1 Договору, цей договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін). Українським державним фондом підтримки фермерських господарств на виконання п. 3.2.1 Договору, у безготівковому порядку на поточний рахунок ФГ “Лаврик В.О. » перераховано 300 000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 134 від 26.12.2019. Станом на 31.01.2025 сума основного боргу ФГ “Лаврик В.О.» перед Українським державним фондом підтримки фермерських господарств складає 180 000,00 грн. позивач вважає, що враховуючи законодавство, умови Договору, якими визначено конкретний строк повернення коштів фінансової підтримки на поворотній основі, а також відсутність відповідних заяв та договорів щодо пролонгації, є підстави для стягнення з ФГ “Лаврик В.О.» у судовому порядку заборгованості за договором № 134ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству від 09.10.2019 у розмірі 180 000,00 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 07.03.2025, здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/554/25 та визначено до розгляду судді Давиденко І.В.

Ухвалою господарського суду від 12.03.2025 вищевказану позовну заяву на підставі ч. ч.1, 2 ст. 174 ГПК України залишено без руху, позивачу надано строк терміном десять днів з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви .

21.03.2025 від позивача надійшла заява про виконання вимог суду, недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою суду від 07.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/554/25, присвоєно справі номер провадження 19/17/25, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2022 року № 1400) наказом Міністерства розвитку громад та територій України 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Фермерське господарство «Лаврик В.О.» зареєстроване на тимчасово окупованій території: 72341, Запорізька область, Мелітопольський район, с.Орлове, вул.Вишнева, 241. Укрпошта на вказаний індекс пошту не відправляє.

Згідно ч. 1 ст. 12-1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Відповідачі 1, 2 про відкриття провадження у даній справі були повідомлені належним чином, у відповідності до статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а саме: через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, шляхом розміщення тексту відповідної ухвали на вказаному сайті.

Отже, судом вжито всі можливі заходи для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/554/25.

Судом також враховано, що не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Про хід розгляду справи відповідачі 1, 2 могли дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, тридцятиденний термін, наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, сплив. Будь-яких процесуальних заяв або заяв по суті протягом цього періоду до суду не надходило. Тому, суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України).

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно зі ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відзиви на адресу суду від відповідача не надходив, будь-яких заяв, клопотань до суду від відповідача також не надходило.

Згідно зі ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України, учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

За таких обставин, суд визнав наявні в матеріалах справи № 908/554/25 письмові докази достатніми для всебічного, повного та об'єктивного розгляду спору.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 04.06.2025.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

09.10.2019 між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств (Укрдержфонд, позивач) та Фермерським господарством “Лаврик В.О.» (відповідач) укладено договір №134ФГ-2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству (надалі - договір), який підписано повноважними представниками сторін.

Відповідно до п. 1 договору позивач надає фінансову підтримку на поворотній основі ФГ “Лаврик В.О.» в сумі 300 000,00 грн, а відповідач зобов'язується використати її за цільовим призначенням і повернути зазначену суму фінансової підтримки у строк та на умовах, що визначені цим договором.

Відповідно до п. 7.1 договору цей договір набирає чинності з дати його підписання повноважними представниками сторін.

Згідно з п. 2 договору на підставі довідки від 14.08.2019 № 134, виданої конкурсною комісією, фінансова підтримка на поворотній основі надається для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, відповідно до “Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1102.

Відповідно до п. 3.2.1 договору Український державний фонд підтримки фермерських господарств зобов'язаний надати обумовлену договором суму фінансової підтримки у безготівковому порядку шляхом перерахування зазначеної суми платіжним дорученням на поточний рахунок фермерського господарства, відкритий у банківській установі.

Позивач на виконання п. 3.2.1 договору в безготівковому порядку перерахував на поточний рахунок відповідача грошові кошти у розмірі 300 000 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 134 від 26.12.2019.

Таким чином, свої зобов'язання за договором позивач виконав у повному обсязі.

Згідно з п. 3.4.2 договору відповідач зобов'язаний повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) Українському державному фонду підтримки фермерських господарств згідно з встановленим графіком:

- до 01 листопада 2020 року в сумі 60 000,00 грн;

- до 01 листопада 2021 року в сумі 60 000,00 грн;

- до 01 листопада 2022 року в сумі 60 000,00 грн;

- до 01 листопада 2023 року в сумі 60 000,00 грн;

- до 14 серпня 2024 року в сумі 60 000,00 грн.

На виконання договору відповідач частково повернув грошові кошти у загальному розмірі 120 000,00 грн (29.10.2020 та 01.11.2021 по 60 000,00 грн) на рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, що підтверджується виписками з системи дистанційного обслуговування клієнтів за 29.10.2020 та 01.11.2021.

Таким чином, з урахуванням сплати вищевказаних коштів, станом на 31.01.2025 сума основного боргу відповідача перед позивачем становить 180 000,00 грн, що підтверджується розрахунком суми заборгованості з нарахування фінансової підтримки №53-08/19 від 31.01.2025, виконаним Запорізьким відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Прокурором встановлено факт порушення відповідачем зобов'язання за договором, що потребує застосування заходів прокурорського реагування в порядку, визначеному ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України “Про прокуратуру».

На підставі вищевикладених обставин, прокурор звернувся до суду з даним позовом.

Стягнення з Фермерського господарства “Лаврик В.О.» 180 000 грн 00 коп. заборгованості за Договором № 134ФГ-2019 від 09.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству було предметом судового розгляду у даній справі.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1102 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам», який був чинний на момент укладення договору (далі - Порядок) встановлено, що фінансова підтримка на конкурсних засадах на поворотній основі надається у розмірі, що не перевищує 500 тис. гривень, із забезпеченням виконання зобов'язання щодо повернення бюджетних коштів: новоствореним фермерським господарствам та фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях, - строком від трьох до п'яти років для виробництва, переробки і збуту виробленої продукції, провадження виробничої діяльності; іншим фермерським господарствам - строком до п'яти років для придбання техніки, обладнання, поновлення обігових коштів, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, будівництва та реконструкції виробничих і невиробничих приміщень, у тому числі житлових (загальною площею не більш як 125 кв. метрів), для закладення багаторічних насаджень, розвитку кредитної та обслуговуючої кооперації, у тому числі для сплати пайових внесків до пайових фондів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворених фермерськими господарствами самостійно або разом з членами особистих селянських господарств, зрошення та меліорації земель.

Відповідно до п. п. 12, 13 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, фермерське господарство несе відповідальність згідно з законодавством за нецільове використання одержаних коштів та своєчасне і в повному обсязі повернення до державного бюджету коштів фінансової підтримки. Кошти фінансової підтримки, наданої фермерським господарствам на конкурсних засадах на поворотній основі, повертаються згідно з укладеними відповідно до цього Порядку договорами на відповідні рахунки Фонду і його регіональних відділень, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, і протягом двох робочих днів перераховуються до державного бюджету.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Спірні правовідносини виникли з договору про надання фінансової підтримки фермерському господарству від 09.10.2019 № 134ФГ-2019, який за своєю правовою природою є договором позики.

Статтею 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно з ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно з приписами статей 525, 526, 629 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За умовами п. 3.4.2 договору відповідач зобов'язаний повернути кошти фінансової підтримки (допомоги) Українському державному фонду підтримки фермерських господарств згідно з встановленим графіком:

- до 01 листопада 2020 року в сумі 60000,00 грн.;

- до 01 листопада 2021 року в сумі 60000,00 грн.;

- до 01 листопада 2022 року в сумі 60000,00 грн.;

- до 01 листопада 2023 року в сумі 60000,00 грн.;

- до 14 серпня 2024 року в сумі 60000,00 грн.

Пунктом 4.1 договору встановлено, що фінансова підтримка надається фермерському господарську з кінцевим терміном повернення 14.08.2024 та повертається останнім згідно з встановленим графіком (пункт 3.4.2 договору), крім випадків зміни умов договору та/або розірвання договору Укрдержфондом в односторонньому порядку та вимоги від фермерського господарства дострокового повернення фінансової підтримки.

Адреса реєстрації відповідача відноситься до тимчасово окупованої території.

Пунктом 13 Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам» №477 від 30.04.2024 передбачено, що фермерські господарства, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року було розміщено на територіях активних бойових дій (для яких не визначена дата завершення бойових дій), територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (для яких не визначена дата завершення бойових дій), і тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації), що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, на дату укладення або пролонгації кредитного договору шляхом пролонгації діючих кредитів, наданих згідно із цим Порядком, на строк не пізніше 31 грудня 2025 року.

Для пролонгації діючих кредитів фермерські господарства подають до Укрдержфонду звернення у довільній формі, в тому числі за допомогою програмних засобів ведення Державного аграрного реєстру, на підставі яких Укрдержфонд протягом 30 днів укладає додаткову угоду.

Разом з цим, до Укрдержфонду та Запорізького відділення Укрдержфонду від Фермерського господарства ФГ “Лаврик В.О.» жодні заяви щодо настання форс-мажорних обставин та пролонгації договору не надходили, додаткові угоди щодо продовження строку повернення коштів фінансової підтримки не укладалися.

Крім того, за результатами опрацювання відкритих джерел інформації встановлено, що Фермерським господарством “Лаврик В.О.» (ідентифікаційний код юридичної особи42945256) здійснено перереєстрацію юридичної особи згідно з законодавством країни-агресора.

Так, відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб від 03.12.2024 внесено відомості щодо Фермерського господарства “Лаврик В.О.» (ідентифікаційний код юридичної особи 33809041, адреса юридичної особи: Запорізька область, Мелітопольський район. с.Орлове, вул Вишнева, буд. 241, реєстраційний номер 2239000098368, голова - ОСОБА_1 , громадянин російської федерації, перебуває на обліку в міжрайонній інспекції федеральної податкової служби № 1 по Запорізькій області...»).

Таким чином, строк дії договору позики продовжено не було.

На момент закінчення погодженого договором строку повернення останнього платежу за позикою (14.08.2024) залишок неповернутої позики становив 180 000,00 грн.

Згідно з п. 31 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України кредитування бюджету - операції з надання коштів з бюджету на умовах повернення, платності та строковості, внаслідок чого виникають зобов'язання перед бюджетом (надання кредитів з бюджету), та операції з повернення таких коштів до бюджету (повернення кредитів до бюджету). Для цілей цього Кодексу до кредитів з бюджету також належать бюджетні позички та фінансова допомога з бюджету на поворотній основі.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 30 Бюджетного Кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині кредитування є повернення кредитів, наданих з державного бюджету фермерським господарствам.

Згідно з ч. 1 ст. 50 Бюджетного Кодексу України у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.

Фермерське господарство несе повну відповідальність за дотримання умов кредитних договорів і розрахункової дисципліни (ст. 29 Закону України “Про фермерські господарства»).

Відповідно до п.3.1 Статуту Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №57 від 01.07.2022, Укрдержфонд створено з метою фінансової підтримки становлення і розвитку фермерських господарств у встановленому законодавством порядку, а також виконання державних програм підтримки фермерських господарств та інших програм, спрямованих на розвиток агропромислового комплексу України.

Український державний фонд підтримки фермерських господарств є державною бюджетною установою, яка є органом, уповноваженим державою виконувати функції з реалізації державної політики щодо державної підтримки становлення і розвитку фермерських господарств (ст. 10 Закону України “Про фермерські господарства»), основним завданням останнього є надання поворотної фінансової допомоги фермерським господарствам. Після повернення фермерським господарством фінансової допомоги, кошти надходять до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 3 ст. 30 Бюджетного кодексу України).

Підпунктом 3 п. 3 Бюджетного кодексу України визначено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині кредитування є повернення кредитів, наданих з Державного бюджету України фермерським господарствам.

Невиконання відповідачем зобов'язань за договором перешкоджає формуванню Державного бюджету України та спричиняє збитки державі, порушує економічні інтереси держави, негативно впливає на реалізацію завдань Укрдержфонду та виконання регіональних програм забезпечення розвитку фермерських господарств.

Звернення прокурора до суду з позовною заявою спрямоване на захист інтересів держави щодо забезпечення державної політики в сфері задоволення суспільних потреб розвитку фермерських господарств. Несвоєчасне виконання або невиконання умов кредитних угод, укладених Укрдержфондом, призводить до зменшення фінансових надходжень, що веде до заподіяння шкоди інтересам держави, а також обумовлює зниження якості послуг, що надаються Укрдержфондом, що в свою чергу порушує права та законні інтереси інших осіб, які б мали можливість отримати відповідні кредити на розвиток фермерських господарств, при умові своєчасного погашення боргу недобросовісними одержувачами коштів фінансової підтримки для зазначених цілей.

Органом, уповноваженим державою на виконання відповідних функцій у спірних правовідносинах є Український державний фонд підтримки фермерських господарств в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

Відповідно до листа Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств №53-08/23 від 31.01.2025 останній просить окружну прокуратуру звернутися з позовом до Фермерського господарства “Лаврик В.О.» щодо стягнення наявної заборгованості за договором.

У листі №53-08/23 від 31.01.2025 Український державний фонд підтримки фермерських господарств посилається на відсутність коштів для сплати судового збору та просить окружну прокуратуру звернутися до суду з позовом про стягнення наявної простроченої заборгованості.

За таких обставин позивач, маючи повноваження щодо самостійного звернення до суду із вказаною позовною заявою, не вжив заходів з метою захисту інтересів держави та стягнення з відповідача заборгованості за договором, що є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором.

За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідач не надав доказів повернення суми позики в розмірі 180 000,00 грн, або заперечень проти позову.

Враховуючи викладене, суд задовольнив позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором № 134ФГ-2019 від 09.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству в розмірі 180 000,00 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору в сумі 2 422,40 грн 00 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь Запорізької обласної прокуратури.

Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фермерського господарства “Лаврик В.О.», ідентифікаційний код юридичної особи 33809041 (вул. Вишнева, 241, с.Орлове, Мелітопольський район, Запорізька область, 72341) на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, ідентифікаційний код юридичної особи 20029342 (вул. Януша Корчака, буд. 1, м. Київ, 03190) в особі Запорізького відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (69063, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 37-В, ідентифікаційний код 25490940, розрахунковий рахунок: IВАN UA 508201720355159055000015503 в Державній казначейській службі України м. Київ, МФО 820172, назва банку: Держказначейська служба України, м. Київ ГУДКСУ у м. Київ, код ЄДРПОУ: 20029342, призначення платежу: часткове повернення зворотної фінансової допомоги відповідно до договору № 134Г-2019 від 09.10.2019) заборгованість за договором № 131ФГ-2019 від 01.10.2019 про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству у розмірі 180 000,00 грн (сто вісімдесят тисяч грн 00 коп.).

3. Стягнути з Фермерського господарства “Лаврик В.О.», ідентифікаційний код юридичної особи 33809041 (вул. Вишнева, 241, с.Орлове, Мелітопольський район, Запорізька область, 72341) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Мелітопольської окружної прокуратури Запорізької області (вул. Дмитра Апухтіна, 29а, м. Запоріжжя, 69000) розрахунковий рахунок UA438201720343180001000000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп.).

4. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення складено та підписано 04.06.2025.

Суддя І.В. Давиденко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.