Окрема ухвала від 02.06.2025 по справі 906/434/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

ОКРЕМА УХВАЛА

"02" червня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/434/25

Господарський суд Житомирської області

Суддя Нестерчук С. С.

під час розгляду за правилами спрощеного позовного провадження справи

за позовом Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк»

до Фермерського господарства «Велика родина і К»

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача:

1)Товариство з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія Актівітіс»

2)Товариство з обмеженою відповідальністю “Агро Арена»

про стягнення 336 423,04 грн

УСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Житомирської області (далі - Суд) перебуває справа за позовом АТ «Перший Український Міжнародний Банк» (далі - позивач) з вимогами до Фермерського господарства «Велика родина і К» (далі - відповідач) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія Актівітіс" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Арена" про стягнення заборгованості у розмірі 336 423,04 грн за договором поставки № 4143 - К від 15.05.2024.

З урахуванням усунутих недоліків Суд ухвалою від 10.04.2025 вказану позовну заяву прийняв до розгляду, відкрив провадження у справі та постановив здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, перше судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 12.05.2025 о 14:30.

Фермерське господарство «Велика родина і К» (відповідач) був повідомлений про дату, час і місце цього засідання, шляхом направлення ухвали 11.04.2025 засобами поштового зв'язку з відміткою на поштовому конверті "Судова повістка" за адресою місцезнаходження: вул. Орловщина, буд. 108, с. Андрієвичі, Ємільчинський р-н, Житомирська обл., 11254 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Проте станом на 02.06.2025 до суду не повернулося поштове повідомлення з відповідною відміткою про вручення чи відмову від отримання або про відсутність особи за адресою місцезнаходження. У свою чергу відповідно до трекінгу “Укрпошти» поштове повідомлення “0610246574998» вручено одержувачу 26.04.2025.

Ухвалою від 19.05.2025 судове засідання було відкладено на 02.06.2025 о 14:30.

Відповідач був повідомлений про дату, час і місце цього засідання шляхом направлення ухвали 21.05.2025 засобами поштового зв'язку з відміткою на поштовому конверті "Судова повістка" за адресою місцезнаходження: вул. Орловщина, буд. 108, с. Андрієвичі, Ємільчинський р-н, Житомирська обл., 11254 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, станом на 02.06.2025 в матеріалах справи відсутнє поштове повідомлення з відповідною відміткою про вручення чи відмову від отримання або про відсутність особи за адресою місцезнаходження. Відповідно до трекінгу “Укрпошти» поштове повідомлення “0610254626450» прибуло до відділення 24.05.2025.

Ухвалою від 02.06.2025 Суд відклав судове засідання на "16" червня 2025 р. о 14:30.

Відповідно до ч.2-5 ст.120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Приписами ч.5 ст.242 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що копія судового рішення надсилається учасникам справи в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з ч. 6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема:

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже належним повідомленням учасників справи про дату, час і місце судового засідання є відмітка у поштовому повідомленні:

- про вручення судового рішення;

- про відмову отримати копію судового рішення

- про відсутність особи за адресою місцезнаходження.

З огляду на те, що інформація про поштове відправлення має значення для справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів, Суд зазначає наступне.

Господарський суд Житомирської області користується лише послугами АТ "Укрпошти" для повідомлення учасників процесу про дату, час і місце проведення судових засідань та вчинення відповідних процесуальних дій.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про поштовий зв'язок" національний оператор, яким є Акціонерне товариство "Укрпошта" (розпорядження Кабінету Міністрів України №10-р від 10 січня 2002 року "Про національного оператора поштового зв'язку"), забезпечує надання на всій території України універсальних послуг поштового зв'язку за переліком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071) затверджено Правила надання послуг поштового зв'язку (далі - Правила), якими визначено порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку та регулюють відносини між ними.

Відповідно до пункту 8 Правил оператори поштового зв'язку надають послуги з пересилання внутрішніх та міжнародних поштових відправлень, поштових переказів.

Згідно з пунктом 9 Правил оператори поштового зв'язку зобов'язані забезпечувати:

надання послуг поштового зв'язку встановленого рівня якості відповідно до нормативно-правових актів, що регламентують діяльність операторів поштового зв'язку, умов договору;

пересилання поштових відправлень, що належать до універсальних послуг поштового зв'язку, у нормативні строки;

пересилання поштових відправлень, що не належать до універсальних послуг поштового зв'язку, поштових переказів у строки, визначені відповідно до укладеного договору про надання послуг поштового зв'язку;

Пунктом 83 Правил визначено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою “Судова повістка», адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.

У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначками “Судова повістка», “Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку “Адресат відмовився» і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його відправнику (пункт 99 Правил).

Згідно з пунктом 101 Правил у разі невручення рекомендованого листа з позначками “Судова повістка» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

Відповідно до пункту 114 Правил оператор поштового зв'язку за невиконання чи неналежне виконання послуг поштового зв'язку несе відповідальність перед користувачами послуг поштового зв'язку згідно із законом.

Таким чином, працівниками АТ "Укрпошта" не було належно виконано покладені на них обов'язки по доставці поштового відправлення, адресованого відповідачу у цій справі, як це встановлено пунктами 83, 99 Правил надання послуг поштового зв'язку та статтями 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

Слід зазначити, що у зв'язку з неналежним виконанням послуг поштового вкотре відкладається слухання справи, що призводить до її затягування. До того ж, такі дії можуть свідчити про перешкоджання сторонам у реалізації їх прав та своєчасного виконання обов'язків.

Відповідно до ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Оскільки працівниками АТ "Укрпошта" допущено неналежне виконання послуг поштового зв'язку, Суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її АТ "Укрпошта" з метою усунення виявлених судом порушень порядку вручення рекомендованих поштових відправлень з позначкою “Судова повістка» та запобігти їх повторенню.

Керуючись статтями 234, 235, 246 ГПК України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Направити цю окрему ухвалу Акціонерному товариству «Укрпошта» (вул. Хрещатик, 22, м.Київ, 01001) для вжиття заходів щодо усунення виявлених судом порушень порядку вручення та повернення рекомендованих поштових відправлень з позначкою “Судова повістка».

2. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали.

Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена особою, якої вона стосується, в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено 04.06.2025

Суддя С. НЕСТЕРЧУК

Попередній документ
127861361
Наступний документ
127861363
Інформація про рішення:
№ рішення: 127861362
№ справи: 906/434/25
Дата рішення: 02.06.2025
Дата публікації: 05.06.2025
Форма документу: Окрема ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Житомирської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (30.06.2025)
Дата надходження: 31.03.2025
Предмет позову: стягнення 336423,04 грн
Розклад засідань:
12.05.2025 14:30 Господарський суд Житомирської області
02.06.2025 14:30 Господарський суд Житомирської області
16.06.2025 14:30 Господарський суд Житомирської області
30.06.2025 15:30 Господарський суд Житомирської області