Справа № 761/16070/25
Провадження № 3/761/3643/2025
26 травня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Волошин Василь Олександрович, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ст. 124 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення від серії ЕПР1 №297279 від 11 квітня 2025р. вбачається, що того ж дня о 11 год. 55 хв., у м. Києві по вулиці Михайлівській, 24А, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Renault Logan» д.н.з. НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом, не переконався, що це буде безпечно і не створить перешкоди іншим учасникам дорожнього руху, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, внаслідок чого здійснив наїзд на автомобіль марки «Nissan Rogue» д.н.з. НОМЕР_2 , що стояв. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 10.9 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність згідно зі ст. 124 КУпАП.
В судових засіданнях 08 травня 2025р. та 26 травня 2025р. водій ОСОБА_1 вину не визнав, та не підтвердив обставини, що викладені у протоколі, зазначив, що автомобіль марки «Nissan Rogue» д.н.з. НОМЕР_2 рухався, а не стояв (як вказано у протоколі) а тому, вина водія автомобіля марки «Renault Logan» д.н.з. НОМЕР_1 відсутня.
В судове засідання 26 травня 2025р. судом було викликано іншого учасника ДТП - водія автомобіля марки «Nissan Rogue» д.н.з. НОМЕР_2 для надання пояснень, однак, останній, будучи належним чином повідомленим про дату та час зазначеного судового засідання, не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення особи, відносно якої складено адміністративний протокол, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Відповідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008р. у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Суд, заслухавши пояснення особи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №297279 від 11 квітня 2025р., відповідно до якого ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП;
- схему ДТП від 11 квітня 2025р., у якій зазначені обставини пригоди та зафіксовані пошкодження транспортних засобів;
- рапорт працівника поліції;
- письмові пояснення учасників ДТП, а також пояснення свідка,
вважає, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, а саме: порушив Правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Доводи ОСОБА_1 , що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є необгрунтованими, і спростовуються вищенаведеними доказами у їх сукупності.
За весь час розгляду вказаного адміністративного матеріалу в суді, ОСОБА_1 на надано суду жодного належного та допустимого доказу того, що автомобіль марки «Nissan Rogue» д.н.з. НОМЕР_2 перебував у русі під час зіткнення із автомобілем марки «Renault Logan» д.н.з. НОМЕР_1 , як і не подано до суду відповідних клопотань про витребування доказів, при цьому судом роз'яснювалось ОСОБА_1 його право на звернення за професійною правничою допомогою та, зокрема, у зв'язку із наданням часу останньому на реалізацію вказаного права, судом було відкладено судове засідання на 26 травня 2025р.
Як, і не було спростовано ОСОБА_1 пояснення свідка ОСОБА_2 , при цьому, судом додатково було роз'яснено стороні про її право ознайомитись з матеріалами зазначеної справи.
Так, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника та ступінь вини.
Слід зазначити, що у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2017р., Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки.
На підставі викладеного, вважаю, що з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень ОСОБА_1 буде необхідним та достатнім застосування до нього адміністративного стягнення, передбаченого санкцією ст. 124 КпАП України, у виді штрафу.
У порядку, визначеному ст. 401 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605, 60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 124 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення зазначеного адміністративного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в сумі 850 /вісімсот п'ятдесят/ грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 /шістсот п'ять/ грн. 60 коп. на користь держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: